1868. No. 30. VRIJDAG 17 APRIL. 55s"' Jaargang. EEN OORLOGZUCHTIGE VREEÜE. 5>> -<S2E&—- GOESSCHE COIK tM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prys per kwartaal 1,9.1. fr. p. p. f 1,9». Gewone advertentlSn worden 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, Ituweiyks- en doodberlgten van 1-6 regels a 1,30behalve het zegelregt. We Inzending ran adrertentifn kan geschieden tol vóór drie uren ties namiddags op den dag der uitgave. Beli-endttia^ingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend dat naar aanleiding der gehouden examens op de burger-avondschool zijn bevorderd Van de D'e tot de 2de klasse, lo. J. de Bruine2'. J. 0. de Beste Wz., 3". D B. Swart, 4>. J. de Jonge Wz. 5o. J. C. de Beste Az. 6o. J. de Wolf, Van de 2de tot de 3de klasse, lo. A. Legerstee2o. J. W. van de Weerdt, 3o. A. Rooze. terwijl W. den Boer Bz. der le klasse en •/- Usse", A. Bisser en P. Spruijt, der 2e klasse, zich aan de bijwoning van het examen hebben onttrokken. Gedaan te Goes, den 11 April 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier van het PATENTREGT van het 3d« kwartaal voor deze gemeentevoor het dienstjaar 1867 1868 bekleed met alle formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingenbinnen deze gemeente. Gedaan ten raadbuize van Goes, den 15 April 1868. De Burgemeester voornoemd M. P BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien hebbende het schriftelijk verzoek gedaan door Leendört Vermoule, wonende binnen •deze gemeente om het bij hetn in eigendom verkre gen Pakhuis staande in de Wijngaardstraat te Goes, gemerkt wijk A no. 55 bij het kadaster bekend in sectie I). no 735, te mosren inrigten tot KOETSHUIS, PAARDENSTAL en bprgplaats van HOOI en STROO. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 Janu- arij 1824, (Staatsblad no. 19), mitsgaders op het be sluit van heeren Gedep. Staten dezer provincie, van den 7 October 1842, no. 17, (Provinciaal blad no. 98 Overwegendedat tegen de uitvoering van dat plan reeds bezwaren geopperd en ter kennis gebragt zijn van dit coliegie dat het derhalve noodig geacht wordt, nopens deze aan gelegenheid intewinnen information de commodo et incomraodo, overeenkomstig art. 4 van vorengemeld ko ninklijk besluit en de eigenaren en bewoners der naast- bijgelegene panden in hunne belangen te hooren en het tevens nuttig kan zijn, om een ieder in de gelegenheid te stellen zyne bezwaren daartegen aan het gemeen te-be stuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben, dat de verzoe er benevens de eige naren, bewoners en gebruikers der nabij gelegene eigen dommen zijn opgeyoepen om op Zaturdag den 25 dezer, des namiddags ten een ure, voor burgemeester en wet houders in hunne gewone vergaderkamer, ten raad huize te verschijnen ten einde ter zake voorschreve in hun be lang te worden gehoord en dat te gelijkertijd aan ieder •die zulks mogt verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen optegeventen •einde in het proces-verbaal vermeld te worden En zal hieraan door plaatsing in de Goessche Courant publiciteit gegeven word n. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 16 April 1868 Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. Eet is sedert lang bekend dat de Utrechtsche hoogleeraardie zich Vreede noemtmaar zel den vrede houdt of vrede sticht op politiek terrein. Men zou zoo zeggen dat hijvurig aanbidder van het tegenwoordig ministerienu met zekere kaïn te genieten moest van den tri omf zijner staatkundige beginselen, waardoor, volgens den minister Heemskerkons land in den allergunstig sten toestand verkeert; maar, helaas! de goede man kan nog niet rusten. Of het een heimelijk wantrouwen in eigen beginseleene zekere vrees voor het overwigt van bet gezond verstand, dan wel een ligt verklaarbare overmoedeen gevolg van natuur lijke behoefte om te wroeten en te voelen is? Wie zal het beslissen. Maar het feit is daar. Prof. Vreede heeft eene breedvoerige verklaring aan de staten ge neraal opgemaakt, die strekken moet, om de grootste helft van uit staatsligehaam in dis- crediet te brengenom het kiezers volk en het volk achter de kiezers in beweging te zet ten en den grond, ware het mogelijk, voor te bereiden om geschiktelijk, door eene nieuwe ontbinding, de kamer te vullen met een kostbaar aantal van mede-aanbiddersvan zoetsappige ja-knikkers, die zich verbinden alles goed te keuren, wat van de regering uitgaatliefst nog voor men daarvan kennis genomen heeft. De professorale poging is zeker zeer Vreede- lievend. Er is nog geenp agitatie genoeg in het land. De hartstogten moeten nog wat meer opgewekt. En of dit nu naar het voor schrift en den wensch van professor is, dan wel of de gedienstige ijver zijner geestverwanten daartoe brengt wij weten het niet maar men loopt stad en land af, om handteekenin- gen te verkrijgendie van adhaesie aan de verklaring van prof. Vreede, moeten getuigen. Dergelijke pogingen - zijn reeds dikwijls te baat genomen, als men den invloed van regt en waarheid vreesde en door het gezag van namen het gewigt der zaken hoopte te over schaduwen. 't Is een petitionnement in anderen vorm. 't Is eene nieuwe manier om te doen, wat op andere wijze algemeen zou worden afgekeurd; een wolf in schaapsvacht. De mannen van behoud en teruggang, de ruimste, iecle vrienden hebben een geduchte o nederlaag geleden. Zij hadden zich uitgegeven voor de nationale partij en het is gebleken dat zij dat warenminus de grootste helft der natie. Dat is moeijelijk te verkroppen. Er moest iets geschieden; men moest eene de monstratie doen, om de verloren eer te her stellen. Fluks grijpt de 1 mdelievende man naar de penleest de tweede kamer de les op en van alle kanten worden ze opgeschar reld, die met den meester uitroepen: foei! tweede kamer, gij moest in vrede leven. Wie denkt hier niet aan van Alphen en zijne zoete kinderen! Indien men eens eene tegenverklaring uit lokken wildeindien men gelijke middelen wilde aanwenden, om mede-roepers te werven voor een schrijven aan de tweede kamer in tegengestelden zin't zou niet veel moeite kos ten, om een verpletterend (zie woordenboek van het Dagblad) aantal handteekeningen te ver zamelen. Maar die allendie zich met deze regering niet vereenigen omdat zij zich nog niet kun nen overtuigen van den allergunstigsten toestand, die zij te voorschijn zou geroepen hebbendie allen, die zouden wenschen, dat wij een mi nisterie hadden, dat minder ordelinten aan enkelen en meer geluk aan allen aanbragt; de liberalendie men in magtelooze woede steeds radikalen noemtzij wenschen zichniet van zulke middelen te bedienen. Als zaken en beginselen niet voor zich zei ven sprekendan baat het weinig dat prof. A en mr. B en Graaf C met baron Denz. enz., die komen aanprijzen. 't Is waar de menigte wordt wel eens door de klank van namen misleid en er zijn er al tijd, die gansch gemoedelijk vertrouwen, dat als de hooggeboren of hooggeleerde het gezegd heeft, aan de w aarheid niet mag getwijfeld worden. Maar wie op medewerking dier menigte spe culeert, wie haar in beweging brengt om langs dien eenigen weg zijn doel te bereikenhij toont reeds daardoor, dat hij eene zaak ver dedigt, die wel in zich zelve onhoudbaar of niet aanbevelenswaardig is. Er is altijd overvloed van ontevredenenvan mannen van de contra-mine, van eigenbelang zoekenden, van beginselloozen en deze allen gaan mede met den eersten den besten, die hen van hunne zwakke zijde weet aantevatten. Natuurlijk kan er bij de adhaerenten van prof. Vreede van dit alles geen sprake zijn. De ver klaring zelve houdt indat zij gegeven wordt door de kern der natiedoor de achtingwaar digste burgers, zoodat men de lijst der aan- hangenden slechts intezien heeftom te weten waar men in ons land het edele en groote, het wijze en alleen heil aanbrengende uitslui tend zoeken moet. Slechts de nederige spreekt alzoo van zich zei ven. Want alzoo bevordert hij immers den vrede en het heil des lands? Intusschen is het regt aangenaam, dat wij nu juist kunnen opmaken, wie de volbloed aristocratengouden-kalfaanbidders-ministeri- eele volgelingenwie de verklaarde tegenstan-

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1