BUITENLAMP. op dé'school te worden geplaatst. Bij uit- zondering zal dit examen voor het loopende jaar plaats hebben op 2 Maart a. s. en zul len de lessen op 23 Maart aanvangen. Gaarne bevelen wij eene zoo nuttige inrigting aan die voor de ontwikkeling van den tuinbouw veel belooft en eenen nuttigen stand in de maatschappij kan verheffen. Den 24 Februarij kwamen weder verschei dene vischsloepen te Hellevoetsluis binnen. De vangst is niet groot geweest, doch de hooge prijzen van den visch vergoedden dit ruimschoots. Eene sloep, die ongeveer 30 levende kabel jauwen had gevangenbedong daarvoor ƒ25,20 per stuk. Deze énorm hooge prijs werd ver oorzaakt door den zoogenaamden bij ofon- vischdie hiermede tegelijk tegen het vast tarief verkocht werd. De Nain Jaine behelst mededeelingen om trent de buitenwone uitbreiding die het ha zardspel in zekere cercles te Parijs erlangt. In een dier clubs gaat zelden een nacht voorbij, waarin de verliezen niet een half milioen frs. bedragen. Men speelt met fiches die eene waarde van 100 tot 1000 frs. voorstellen Bij den aanvang van het spel legt elk der spelers inde kas der club bons van 400200, 1000 louis d'or waarvoor hij dan fiches ontvan gt. Al naar hij er behoefte aan heeft, geeft hij in den loop van het spel nieuwe bons af. De winnende ruilt na afloop van het spet zijne fiches tegen kontant geld uit de kas, aan welke de verliezende binnen veertien dagen het verschuldigde moet betalen. Gewoonlijk wordt baccarat gespeeldwhist laat men voor de kleine spelers, die niet boven de 20,000 fr. op een avond willen verliezen. Door het pruissisch heerenhuis werd za- turdag het budget aangenomen. De minister van finantien heeft daarbij de zonderlinge stel ling verkondigd dat voorzigtigheid moest wor den betracht bij het bespreken van 's lands finautieelen toestand, aangezien de koersen der pruissisehe fondsen zoo laag stonden en 'slands belangen dus ligtelijk konden worden geschaad. Wij meenen, dat indien men het publiek niet wakker beeft willen schudden deze woorden niet hadden behooren te zijn geuit. Nu toch wordt achterdocht opgewekt, 'tgeen nog on eindig schadelijker is dan indien de volle waar heid bekend is. Gromongcio toerigteix. Zondag den 16 dezer had te Helmont het vol gende kluchtig voorval plaats: Een persoon des avonds omstreeks 11 uren uit eene heiberg huiswaarts keerende, vond de denr zijner woning gesloten; op zjjn-herhaald geroep en geklop ontving hij van zijne vrouw-, welke zich ter ruste had begeven, ten ant woord, dat zij na' 10 uren niemand meer binnen liet en bjj maar moest zorgen vroeger te huis te komen. De man hierover verstoord, riep in zijne woede dan ga ik mij verdrinken, waarop de vrouw bitsweg ant woordde: doe dat maar. Eenige oogenblikken daarna hoorde zij eeu plof in het water, (de rivier de Ameide stroomt langs het huis); oogenblikkelijk springt zij het bed uit en loopt naar buiten om haar man hulp te biedenzij begeeft zich naar den kant der rivier, hem bij zijn uaam roepende, doch krijgt geen ant woord; de bören door baar geschreeuw gewekt, komen toegeloopen en zeggen haar dat zij zich toch wat zou gaan kleeden, wijl het te koud voor haar washierop wendde zich een der buren naar het huis om klee- ren voor haar te halen, maar hoe stonden zij vreemd te kijken toen de gewaande drenkeling van uit zijne slaaapplaats riep, dat hij na tien uren niet open deed. De man had zich bediend van een zoogenaamden kap- paal, welke aan de deur stond en gebruikt werd om hout te kloven, en deze in het water geworpen. Terwijl de vrouw aan den kant der rivier zoekende washad hij van de gelegenheid gebruik gemaakt om zachtjes binnen te sluipen, de deur achter zich te sluiten en zich naar bed te begeven. Te Gerona (in Spanje) is onlangs eene vrouw over leden in., den oudenlom van 106 jaren. Toe haren dood ,.toe was zij be rijd gebleven van bijna al de gebnjkenwaarmede gewoonlijk hoogbejaarde lieden beheb't zijn. Bij gelegenheid van een „partij" op Java zaten de dames in rijen er was eene „wei- gezette schoonheid" bij Een luiteuant ter zee door de zaal wandelende, merkte op „Dat is een driedek ker Na eenig zoeken, als kavalier om een enga- gement, wendde de. spreker zich tot de „dikke miss," en vroeg haar ten dans. Wel bedankt mijnheer 1 Ik ben een driedekker, heb ik u hooren zeggen, die wordt niet door een luiteuant, maar wel door eeu kolonel gecommandeerd." OPENBARE VERGADERING VAN DEN GE MEENTERAA D TE G O ES, den 25 Februarij 1868. Afwezig de heeren C, Pilaarmet en mr. P. H. Saaijmans laderzonder kennisgeving. De notu en der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt als ingekomen stukken mede a. Dat bij de jongste verkiezing voor een lid der 2e kamer van de stateiijgeneraal gekozen is de heer mr. P. H. Saaijmans Vader, die zijne benoeming heeft aangenomen. b. Brief van heeren gedeputeerde staten, houdende goedkeuring der gemeente-reker.ing over 1866. c. Brief als voren houdende goedkeuring der ge meente-begrooting voor 1868. d. Brief als voren, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van den 16 Januarij jltct onderhand- sche verhuring aan den staat der Nederlanden, van een locaal der gemeente ingerigt tot ijkkantoor. e. Brief als voren ten geleide van een extract uit Z. M. besluit, houdende goedkeuring van de verhoo ging van den hoofdelijken omslag. Brief als voren, houdende goedkeuring der re kening over 1866 vau de dienstdoende schutterij. g. De voordragt voor eenen hulp-onderwijzer aan de weezen- en armenschool, waarop zijn geplaatst: 1». Bartel Christiaan van Drielte Oosterland. 2°. Pieter Benjaminse, te Resoijen. 3°. Bouke Hagenaarte den Helder. De wethouder Transen van ie Putte geeft in be denking om dadelijk tot de benoeming over te gaan, omdat het gemis van hulp aan die school zeer tot nadeel van het onderwijs is. Dhr Verhagen verklaart zich daar niet tegen, maar betreurt het dat er alsdan wordt afgeweken van de bepalingen voorkomende in het reglement van orde. Dhr. mr. de I.aat de Kanter deelt het bezwaar van den heer Verhagen; hij herinnert dat de bepaling in het reglement van orde opgenomen door hem bestre den is en zegt dat er twee middelen zijn om voor taan te voorkomen o:n aftewijken van het reglement, zijnde: lo. eene wijziging van het reglement van orde of 2°. fiat de raad meer worde bijeengeroepen om van gedane voordragten kennis 4e nemen. Dbr. Verhagen zegt, dat de bepaling zoo als die thans in het reglement van orde opgenomen is, zijne goedkeuring wegdraagt en toont ook het wen- sciielijke aan dat de raad meer worde bijeengeroepen. Op de vraag des Voorzitters of iemand tegen het Voorstel van den heer van de Putte iszegt dhr. van den Bosch, dat hij vergeten had inzage der stuk ken te nemen en dus niet in staat is eene stem uit te brengen, tengevolge waarvan de voorzitter verklaart dat de benoeming tot eene volgende vergadering zal worden aangehouden. Dhr. ran de Tutte is het eens met den voorzit ter, dat, wanneer er bij de leden bezwaar bestaat te gen dadelijke benoeming, deze moet worden aange houden, doch hij moet opkomen tegen de argumentatie van dhr. v. d. Bosch, dewijl het niet in staat zijn om te stemmen uit gemoedelijke onwetenheid, terwijl er ge legenheid tot kennisneming besond, den gang der zaken onregtmatig belemmert en de reeds niet mak kelijke taak van Burg. en Weth. noodeloos verzwaart. h. De staat van voordragt ter benoeming van eene hulp-onderwijzeres aan de openbare school der le klasseuitsluitend voor de kinderen Van de 4e kl., bestaande uit: lo. Aldegonda Bernardina Louisa Timaus, te Goes en 2o. Anna Willemina Boekhout van Solingete Rotterdam zullende de benoeming in eene volgende vergadering geschieden. i. Een heden ingekomen verzoek van Jan Koens om grond op erfpachtdat gesteld wordt in handen van burg. en weth ten fine van rapport en voorstel. k. Van de vaste commissie voor het ontwerpen en herzien der plaatselijke verordeningen tegen wier over treding straf is bedreigd, de wijzigingen in de ver ordeningen lo. regelende de gevallen waarin persoonlijke dien sten van de ingezetenen tijdelijk kunnen worden ge vorderd alsmede den aard en duur dier diensten. 2o. regelende de loting en jaarlijksche aanvulling der manschappen van het personeel tot bediening der brandspuiten in deze gemeente, en 3o. reglement op het branuwezen in de gemeente Goes. Welke ontwerpen zullen worden gedrukt en bij de raadsleden gezonden om later behandeld te worden. I. Eenige staatsbladen, die bij de overige worden gevoegden m. Dat bij de jongste storm, schade is geleden aan het sas het raadhuis en dé franscbe meisjesschool waarvan de herstellingskosten p. m. 200,zullen bedragen en dat het sluisje bij de zaagmolen nood- 1 wendig vernieuwd moet worden, waarvoor de kosten °P 300,begroot worden. Brief van de commissie voor de nieuwjaarsbedee- ling daarbij inzendende de verantwoording en het rapport van de bedeeling, gehouden den 1 Januarij 1868, alle welke stukken lullen geplaatst worden in de Goessche CouraDt, onder dankbetuiging aan die commissie voor hare bemoeijingen. Aan de orde is de vaststelliug van de rekening der leenbank voor 1867 waaromtrent de finantiele commissie adviseert: 1» die vasttestellen in ontvang op 13839,21. uitgaaf 1421.64. Zoodat het saldo op 31 Dec. 1867 aanwezig bedroeg12417,57. Dat het kapitaal heeft bedragen 12600, En alzoo met een verlies van82,43. 2». Om uit de kas der gemeeute dit te kort in de kas der bank over te brengenten einde het kapi taal van 12500,in tact te houden. Met welke voorstellen de raad zich vereenigt. Wordt tot lid van de commissie van toezigt over het middelbaar onderwijs herbenoemd het aftredend lid mr. J. A. van Hoek met 7 stemmen terwijl op mr. J. Pompe van Meerdervoort twee stemmen waren uitgebragt. Bij die benoeming fungeerden de heeren A. Nortier en C. C. van den Bosch als stemopnemers. Wordt gelezen de aanbeveling voor een lid der openbare gezondheids-commissie in plaats van dhr. E. Huizinga die voor deze benoeming bedankt heeft en waarop zijn geplaatst de heerenJ. Adam en W. D. J. Koentz, zullende de benoeming ter vol gende vergadering plaats hebben. Daarna komt ter tafel een brief van de openbare gezondheids-commissie, houdende verzoek art 11 al. 1 der verordening voor die commissie te willen wijzigen, op grond 1<>. dat het bij dat artikel vereischt getal leden meermalen niet verschenen was vooral tijdens de bestaande vacature en daardoor de geregelde gang der werkzaamheden werd belet en 2o. omdat het feitelijk aan- leden der commissie slechts zeven bedraagt daar het bij art. 2 van de verordening aangewezen achtste lid (de veearts) nog niet is geinstalleerd kunnen worden. De Voorzitter dat verzoek beamende stelt mitsdien voor art. 11 al. 1 thans luidende. „De commissie mag niet besluiten zoo niet ten minste vijf leden tegenwoordig zijn" te lezen „De commissie mag niet besluiten zoo niet de helft der in functie zijnde leden tegenwoordig is." Welk voorstel na geringe discussie met 8 stemmen legen 1 die van mr. de Laat de Kanter wordt aan genomen Wordt gelezen een brief van het bestuur van het Gasthuis houdende verzoek tot magtiging tot den aan koop van 900,inschrijving op het grootboek der 2 V2% Nat. schuld en dien aankoop als buitengewone uitgave over 1868 in rekening te brengen. Welk verzoek wordt ingewilligd. De Voorzitter deelt mede dat al de gemeente be sturen hebben toegestemd in de verhoogde verplegings- kosten in het Gasthuis en doet alsnu voorlezing van een ontwerp besluit, dat door de leden wordt goed gekeurd en zal worden gezonden aan heeren Gede puteerde Staten ten fine van goedkeuring. Omtrent het in der tijd ingekomen verzoek vau de directie van de Harmonie de Volharding om aan haar teu gebruike te willen afstaan 25 vierkante ellen ge meente grond op den wal tot het plaatsen van een kiosk stelt de Voorzitter namens B. en W. voor dat verzoek in te willigen en brengt dat in behandeling. Mr. de Laat de Kanter verklaart zich niet tegen de inwilliging, maar verzoekt dat aan de directie dier Harmonie zal gewezen worden op het plan toe uitbreiding der stad, waarvoor die grond misschien zoude in gebruik worden genomen. De Voorzitter neemt op zich dit bezwaar aan de directie mede te deelen, waarop het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen wordt. De Voorzitter deelt mede: dat door de welwillende medewerking van het bestuur over het Gasthuis, de verordening op de huizen van ontucht en publieke vrouwen binnen deze gemeenteop den bepaalden tijd in werking is gebragt dat evenwel nog behoort geregeld te worden hoedanig de verplegingskosieu vau die vrouwen in het Gasthuis zullen worden betaald, daar dit als een policie maatregel en derhalve voor reke ning der gemeente zou moeten geschiedenwaarom burg. en weth. op het denkbeeld zijn gekomen het burgerlijk armbestuur te verzoeken de kosten van ver pleging van publieke vrouwen voor zijne rekening te nemen. WelK verzoek aan het burgerlijk armbestuur zal geschieden. Nog is ingekomen een circulaire van den heer F. P. J. van den Ouwelant, houdende verzoek tot deel neming in de geldleeoing voor den spoorweg van TilburgNijmegen De Voorzitter stelt voor daarop te berigten dat de gemeente-fondsen niet toestaan daaraan deel te nemen; hetwelk wordt goedgekeurd. Daarna is de vergadering gesloten.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 3