BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. kunnen zij nu reeds berekenen dat men hen I zal aanwijzen, als de booze mannen, die alles in de war sturen. In dien geest wordt althans geschreven en het is dus niet uit de lucht gegrepenals wij ons daarop verwachten. Zoo wordt alvast de grond gelegd, om hen in verdenking te brengen, die zich zelfstandig zullen toonenwanneer zij namelijk niet als volgzame kinderen het kabinet gehoorzamen. Niet minder onedel is de voorstelling, dat de herkozen tegenstanders zich zullen wreken. Zou men dan willen, dat zij die geen vertrouwen stelden in den minister van buitenlandsche za ken nu plotseling hem alle vertrouwen schen ken, omdat hij hen naar huis zond; en zou men het wraak mogen noemen, als zij door de ont binding niet van edachten veranderd waren Indien de strijd wordt voortgezet;, zal de ver antwoordelijkheid alleen op de oppositie rusten! Dus komen zij voor niets in het spel, die den strijd veroorzaakten. Men schermt er mede, dat de oppositie zich meester wil maken van het bewind, maar men denkt er zelfs niet aau om te zeggen de ministers klemmen zichtrots allen tegenstand, vast aan hunne portefeuilles. Er wordt veel gesproken van een stelsel van verdachtmaking. Wij vragen: of niet op zooda nige wijze, dat stelsel door de ministerieele partij wordt toegepast. Dat zij gaarne baas blijft, dat zij hare handelingen verontschuldigt, wien zal het verwonderen maar dat zij de strijd voor eigen inzigt en belang zoo ver drijft, om zelfs nu eene nieuwe agitatie voortebereiden, dat zou men niet wachten van hen, die steeds spreken van hun streven, om het geluk des lands te bevorderen. Wij kunnen ons vereenigen met hen, die zeg gen laat ons wachten, wat de dagen, die vol gen, zullen leeren, maar dat men dan ook rustig wachte en niet, door de vrees voor teleurstel ling gedrevenal wachtende de gemoederen aanhitse om de schuld te vindenwaar men -die niet zoeken mag., GOES 10 February 1868. In het Algemeen Overzigt van het Batav. Handelsblad wordt in eenige beschouwingen getreden, naar aanleiding van het ontvangen telegrafische berigtdat de begrooting van buitenlandsche zaken in Nederland is verwor pen. »Zal, vraagt het blad, een nieuw mi nisterie van de Putte of Thorbecke optreden en daarmede de dageraad aanbreken van die her vormingen welke Indie niet meer missen kan Wij zullen ons hierover even min gissingen veroorlooven, als over de houding, die de gouverneur-generaal nu zal aannemen: of hij blijven en eene liberale bogt aannemen, dan wel of hij zijne betrekking nederleggen zal. Sedert maanden is die te verwachten houding het gesprek van den dag Zij die in de komst van den heer Mijer niets zien dan de zucht om fortuin te vergaderenzijn van gevoelen dat Z. Excell. onverzocht niet zal aftredenwelk ministerie ook moge optre den. Zij echter, die in hem een man zien die hoe ver verkeerde denkbeelden ook voe ren over de behoeften van Indie toch zijne eigene beginselen als eerlijk man aankleeft achten zijn aanblijven onmogelijk- De heer Dullert heeft bedankt, als lid van de tweede kamer der staten-generaal voor Groningen. Er is voor dat district eene nieuwe stem ming uitgeschreven, bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken tegen Don derdag 20 February, en, zoo eene herstemming noodig istegen Donderdag 5 Maart a. s. Uit Zwolle wordt aan de N. Rott. Ct. ge- meld, dat de heer mr. A. van Naamen van Eemnes kennis heeft gegeven dat hij zijne benoeming tot lid van de tweede kamer aan neemt, doch dat de heer mr J. W. Gefken heeft verklaard daaromtrent eerst later zijn besluit te zullen mededeelen. Onder de studenten te Leiden heerschte eene verbazende opgewondenheid over den uitslag der herstemming te Arnhem. Terstond heeft een groot aantal studenten besloten den heer Sloetdie te Leiden woont, van hunne sympathie te doen blijken, door hem dien avond eene serenade aan te biedenwelke door den Arnhem- schen afgevaardigde is aangenomen. Dien avond zal het dus blijkendat ook onder de studerende jongelingschap de liberale beginselen leven en dat ook de Nederlandsche studenten het op prijs weten te stellen, dat de kiezers verdienstelijke burgers naar 's lands vergader zaal afvaardigen. Ingevolge resolutie van den minister van finan cien dd. 5 Februari] 1868 no. 27 is aan de bewaring van hijpotheken en het kadaster en van de scheepsbewijzen te Goes, als beëedigd klerk benoemd de heer W. A. Anemaet alhier. Wij kunnen met zekerheid berigten. dat de directie der Stoomboot Zuid-Bev eland" het be staande goederentarief heeft herzien, en daarbij de vracht van verschillende artikelen aanmer kelijk heeft verminderd. Binnen weinige dagen zal dit tarief in werking komenen aan be langhebbenden gratis worden uitgereikt. Deze vrachts-vermindering en de gedane ver nieuwingen aan de machinerien en schroef der Stoombootstrekken ten bewijzedat de directie alles aanwendt om de dienst naar behooren uitte voer en. De minister van binnenlandsche zaken deelt in de Staats-Courant mededat de werkzaam heden in uitvoering zijn tot bet door helm duikers wegruimen van de masten en van den schoorsteen van het wrak der Engelsche stoomboot Sultanegezonken in het Naauw van Bath, halverwege de 1ste en 2de witte tonnen, bewesten Bath. Op de plaats van liet gezonken schip is een ligter geankerd, die van zons-ondergang tot zons-opgang een wit licht vertoont. Des daags waait op die ligter de Holland- sche vlag halver stok. Gezagvoerders van stoombopten worden ge last om, als zij dien ligter tot op een kwart kabellengte zijn genaderd, de machines met halve kracht te doen werken. Eerst als zij den ligter een kwart kabellengte zijn voorbij gevaren is het geoorloofd met volle kracht te stoomen. Deze bepalingen gelden zoowel bij dag als bij nacht. Wanneer de ligter door stormweer zijne plaats moet verlatenwijst een wrakton de plaats van het gezonken stoomschip aan. De gezag voerders worden verder uitgenoodigd. om aldaar bij laagwater niet het midden van het vaar water te houdenmaar ongeveer een derde van eene kabellengte van de Zuid-Bevelandsche walof wel eene halve kabellengte van de plaat van Saftingen te blijven. In het eerste geval peilt men ruim 200 pal men diepte, in het laatste geval ruim 160 palmen diepte, allen bij laag water. Van Nisse meldt menHeden morgen (Maan dag) circa 3 uren, werden onze ingezetenen in den slaap gestoord, door het geluid der brand klokken. Onze ijverige brandweer was spoe dig bijeen om zich naar de plaats van het onheil te begeven, dat zich bepaalde tot een zaad- stroo klamp, toebehoorende aan den landbouwer J. van Licre. Blijkbaar heeft een moedwillige zich willen verlustigen om schade te berokkenen. Door vennooten der Zeeuwsche maatschappij van stoomvaart is, in eene gehouden verga dering, besloten om de stoomboot stad lis- singen, niet even als ten vorigen jare, gedu rende de zomermaanden langs de wester- schelde en door het kanaal door Zuid Beveland te doen varenmaar door het Sloe en de Zandkreek. Sedert ruim twee jaren heeft te Amsterdam de industrie school voor vrouwelijke jeugd be staan en het bestuur heeft alle moeite aange wend, ombaar uittebreidenaa< hare bestem ming te doen beantwoorden en de algemeene belangstelling op te vestigt n, in welk streven het hoogst gelukkig geslaagd is. Aanvankelijk werd aan de leerlingen, tegen een verschillend schoolgeld, toegang tot de school vei schaft, maar meer en meer heeft de ondervinding ge leerd, dat deze scheiding van leerlingen ondoel matig ishet onderwijs schaadtde kosten noodeloos vermeerdert en somtijds weken van de school verwijderd heeft gehouden voor wie zij in de eerste plaats is opgerigt. Eene re organisatie van de school is ontworpen, om daar aan een einde te maken en met 1 Mei e. k. worden alle lessennaar elks bijzondere be hoefte gewijzigd, voor alle leerlingen zonder onderscheid, toegankelijk gesteldtegen een ge lijk schoolgeld voor allen van 25 'sjaars. Donateurs der inrigting alleen en leden der Amsterdamsche departementen van de maat schappij tot nut van 't algemeenvan welke de school uitgaatzullen het regt hebben tegen 20 'sjaars een leerling te plaatsen. Aan het doel der school, om voor de vrouw een werk kring te geven en haar te bekwamen voor eene zelfstandige betrekking in haar volgend leven, zal de school blijven beantwoorden en het onderwijs blijft zich uitstrekken over herhaling van het elementair onderwijsnatuurkundig onderwijs toegepast op de bedrijven van het dagelijksche leven, algemeene kennis van handel, boekhou den en administratie en de verschillende vrouwe lijke bedrijven, teekenenwollen-linnen naaijen, naaimachienefraaije handwerkenkartonneren en stroo' lechten waarbij gaandeweg onderwijs zal worden gevoegd in die vakkenwaaraan de behoefte of mogelijkheid blijken zal. Roemt het buitenland op vele en bloeijende inrigtingen van gelijken aardwij wenscben, dat van de gelegenheid tot eene degelijke en veelzijdige vorming der vrouw, thans reeds door meer dan 50 leerlingen genoten, in het vervolg door een nog veel grootér aantal gebruik zal gemaakt wordenopdat deze kostbare inrigtingde eerste en tot heden de eenige in ons land bloeije en voor velen in haar later leven tot een zegen zij. Amsterd. Court.) In de Arnhemsche Courant leest men het volgende: Ier algemeene waarschuwing ver melden wijdat zich hier ter stede een geval heeft voorgedaan van slepende rottenkruid-ver giftiging veroorzaakt door groen behangselpapier in een slaapkamer. De bijzonderheid hier bij is deze, dat een schoorsteen van een na burig huis met een der wanden van de slaap kamer in onmiddellijke aanraking was, waar door de ontleding en vervlugtiging van het arseniczout bovenmatig plaats had en de lucht der kamer steeds was vermengd met arsenic- waterstofgasaan den zwaveligen reuk duidelijk te onderkennen. Het bedoelde behangsel-papierdoor den schei-' kundige-apotheker B. Miederaa alhier, naauw- keurig onderzocht, is gebleken eene groote hoe veelheid arsenic-zuur koper te bevatten. Bonocmiiigoia. Bevorderd tot adj-admin. de scheepsklerk J. W. Groeneijlc. '.f1 - 11 !L'..■■■gs-r-'-1 g" 5' ggg De preisdent Johnson heeft, gelijk de berigten uit Nieuw-York van 25 januarij mel den in eene boodschap aan het congres ver klaard. dat de bill tot politieke gelijkstelling van zwarten en blanken in het district Columbia (dat is de stad Washington met de omstreek) te niet gegaan en vervallen was, dewijl het congres was uiteengegaan voor dat de president tien dagen tijdden bij de constitutie bepaal den termijn had gehad, om de hem door het congres toegezonden bils te toetsen en om tot een besluit te komen omtrent de vraag of hij daaraan zijne bekrachtiging al of niet zou verleenen. De grondwetgevende vergaderingen van de Carolina's hebben besloten den toegang te

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2