VRIJDAG 7 FEBRUARIJ. 558te Jaargang. BEKENDMAKING. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1868. No. It. on»* —ec£& ■4^»— GOESSCIIE COURANT. i>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, nitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal J' 1,95. fr. p. p. f 1,90. Gewone advertentiën worden a 15 cl. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels f 1,30 behalve het zegelregt. De inzending van adrertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op tien flag der uitgave. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten dat door den raad dier gemeente, den 19 Novem ber 1867, is genomen het navolgende besluit: DE GEMEENTERAAD van GOES. Besluit: „Het besluit van dezen raad tot heffing van eencn „boofdelijken omslag in de gemeente Goes, vastge steld den 31 Julij 1865, goedgekeurd bij koninklijk „besluit van den 19den September daaraanvolgende „no. 61, waarbij is toegestaan, tot een maximum van J 20,000,00 de heffing van eenen hoofdelijke omslag „voor den tijd van vijf jaren, ingegaan den lsten „Januarij 1866 in zoo verre te wijzigen, dat de som „van twintig duizend gulden, als maximum „van dien omslag, genoemd in de eerste alinea van „dat besluit, zal worden vervangen door die van „vier en twintig; duizend gulden. en dat hetzelve door Z M. den koning is goed gekeurd bij hoogst deszelfs besluit van den 17 Januarij 1868, no. 49. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort, den 6 Februarij 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN De Secretaris, H. C. PILAAR. Het Dagblad heeft den volke verkondigd, dat, nu de algemeene toestand in Europa een vrede- lievenden keer heeft genomen, het de verzeke ring geven kan dat hoogstwaarschijnlijk het voorstel van wet tot wijziging der militie-wet niet weder zal worden ingediend. Zeer teregt wordt er door het Handelsblad op gewezen, dat deze verklaring vooral in twee opzigten merkwaardig is. Het Dagblad kwam die verzekering geven juist even vóór de herstemming. Het wilde kennelijk de kiezers gerust stellendie zich beangst maaktendat de militie nog drukken der worden zou en het gaf die verzekering vooral, omdat bij de eerste stemming er nog al eens op gewezen was, dat wij van dit ministerie niet anders te wachten hadden in dit opzigtdan voor het volk drukkende bepalingen. Die verzekering vóór de herstemming trekt reeds de aandacht, maar in dubbele mate omdat er kennelijk bedoeld wordt met een ministerieel communiqué invloed uitteoefenen terwijl het Dagblad steeds beweertdat het met de mi nisters in geen de minste betrekking staat. Het Handelsblad spreekt waarheid als het daarbij voegt, dat het ministerie door zulk eene halve belofte door eene belofte die gegeven of niet gegeven is volstrekt niet gebonden is en dat men dus de gevreesde wet misschien toch zal zien indienen, al heeft het ook in het Dag blad gestaan, dat de wet niet komen zal. Er wordt dezer dagen veel gesproken van misleiding aan de zijde der liberalenzulke handelingen zijn het overtuigend bewijs, dat de ergste misleiding van de zijde der anti-liberalen wordt gepleegd. De goedgeloovige kiezers denkenals zij ten minste het Dagblad lezen (en wij gelooven niet dat het aantal groot is van hen, die de ellenlange artikelen met eeuwige herhalingen doorworste len) dat zij nu volkomen gerust kunnen zijn en dat zij dus ministerieel kunnen blijven waar hun dat als zaligmakend wordt voorgehouden. Maar de kiezers moeten weten dat zij de verzekering ontvangen van hemdie telkens herhaalt: ik weet niets officieels al zegt hij in éénen adem, zeer voornaamwij meenen de verzekering te kunnen geven. Het zijn niet alleen de kiezers die daarbij belang hebben en het was vrij natuurlijk, dat er op gewezen werd, in het oogenblik waarop men te beslissen had, of men voor of tegenstan ders van zulke maatregelen ter vertegenwoor diging zou zenden. Maar juist daarom zou het een verachtelijk spel zijnr- indien men nu eene ijdele hoop opwekte. En toch het kan zeer goed eene ijdele hoop zijn,wanneer wij aan vroegere verzekeringen ge looven, dat namelijk het Dagblad van de minis ters geene mededeelingen ontvangt. 'tls waar wij zijn er aan gewoon dat het ministerieel orgaan driest loochent wat het vroe ger met hoog gezag verzekerde en het weet sommige zaken zóó te schrijven, dat het later gemakkelijk valtdaaraan eene andere betee- kenis te geven, maar daarom is het noodig de oogen er goed op te rigten en de natie kennis te doen nemen van verzekeringen, omtrent hare hoogste belangen, zooals die gegeven werden, toen men daarmede stemmen kwam bedelen. En wat nu de zaak zelve betreft. Zoo het waar is, dat het ministerie nu weder tot andere gedachten gekomen isdan volgt er uitdat het of bevreesd is, om eenen maatregel door te zetten die het eenmaal noodzakelijk achtte of dat het denkt spoedig henen te gaan, waardoor het van zelf vervallen zou, om soortgelijke plan nen uittevoeren. De reden toch die men op geeft, als zoude de toestand van Europa zooveel gunstiger zijn laat zich moeijelijk als geldig aannemen. Immers de vermeerdering der militie stond met het geheele stelsel van den minister van oorlog in verband en werd niet uitsluitend beraamd omdat men voor oorlog vreesde. Indien men nu maar de gevolgtrekking make, dat het Dagbladanderen steeds beschuldigende van ongepaste kiesmanoeuvres, zelf tot de meest laakbaren de toevlugt neemt. GOES6 Februarij 1868. PER TELEGRAAF. Uitslag der herstemmingen voor leden van de Tweede Hamer der Sit at.-G ener. Almelo, Gekozen mr. G. M. van der Linden (oud lid) met 875 van 1710 stemm. Arnhem. Gekozen mr. W. H. Dullert met 1261 en mr. L. A. J. W. baron Sloet van den Beele. met 1260 st. Breda. Uitgebragt 2882 st.onwaarde 52. Gekozen mr. P. J. J. Hollingerus Pijpers (oud lid) met 1446 st. F. H. H. Borret had 1334 st. Welft. Uitgebragt 2195 st. Gekozen M. J. van Kuijkmet 1316 en J. L. Nierstrasz Cz., met 1220 st. Haarlem. Geldig 1909 biljetten. Gekozen G. L. J. van der Hucht, (oud lid) met 1032 en jhr. mr. J. de Bosch Kempermet 983 st. Dhr. Geertsema had 896 en v. Nierop 880 st. Leiden. Gekozen P. H. Taets van Ameron- gen (oud lid) Roermond. Gekozen mr. C. Cornelis, met 844 st. Dhr. J. H. Arnoldts had 840 st. De Arnhemsche Courant schrijft. De minister van finantien heeft dezer dagen weder een démenti gegeven aan den oud-afge vaardigde Schimmelpenninck. Diens sombere voorspellingen omtrent het lot dat Nederland bedreigde, wanneer liberale ministers voor de geldmiddelen moesten zorgenzijn al weder gelogenstraft door het overzigt van de opbrengst der gewone middelen over 1867. Uit die officiële mededeeling door de Staats-Courant publiek gemaakt, blijkt, dat de opbrengst van het gedistilleerd al weder een millioen hooger is dan het vorige jaar en vier millioen meer dan in 1804, toen de belasting slechts ƒ35 per vat bedroeg. Ook van andere belastingen is de opbrengst toegenomen en het geheele bedrag bereikt een cijfer van bijna 72 millioen. En van welken invloed is daarop het bestuur van onzen misister van finantien geweest? Niets heeft hij gedaan om die gunstige uitkomst te verkrijgen. Niets om de uitgaven te ver minderen. Alles heeft hij gelaten gelijk het was en hij administreert volgens de wetten en maatregelen door zijne voorgangers genomen en door hem afgekeurd. Waarom zou hij ze veranderen? zij werken immers gunstig? Maar waartoe ze dan afgekeurd? De heeren Swaan fy van Heiningen hebben de aandeelhouders in de internationale haven- en spoorwegmaatschappij medegedeeld dat zij de intrekking hunner concessie hebben aange vraagd, omdat de regering bezwaar maakt, om de voor de haven te Scheveningen toegezegde subsidie bij de staten-generaal aan te vragen.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1