1868, N°. 2. D1NGSDAG 7 JAMARIJ. 55ste Jaargang. 1867. -"*23^ €OUB A T. Be iltgaee decer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal ,1,9ft. fr» p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlEu worden a IS ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels a ƒ1,20, behalve het zegelregt. lie inzending ran advertentiën kan geschieden tol vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave In Oostenrijk zal men het jaar met vrij wat gelukkiger gewaarwordingen gesloten hebben dan het vorige. Wel hebben vroegere gebeur tenissen diepe sporen daar achter gelaten, maar Oostenrijk bewijst krachtig voor de waarheid dat gevoelige schokken en pijnlijke ervaringen in de geschiedenis van menig volk heilzame vruchten dragen. Door den drang der om standigheden voortgestuwdheeft het oude keizerrijk den ouden weg, ten deele althans, verlaten en reeds blijkt hetdat daarmede eene schrede op eenen beteren weg is gezet. De traditioneele politiek de oude sleur die de regering daar volgde bragt jaar op jaar nieuwe moejelijkheden aan. De verschillende volken onder den scepter der Habsburgers ver- eenigd, hebben voor hunne regten niet vergeefs gestreden. Voor het oogenblik althans is er meer eenheid dan te voren en het is te hopen, dat het genot daarvan leiden mag tot een ern stig pogen, om die te bevestigen. Maar wat het voornaamste is Oostenrijk heeft zich ge neigd getoond om aan de behoefte des tijds te voldoen en reeds daagt daar de morgen van een schoonen dag waar de vrijheid in staat kundig en kerkelijk leven geene onmogelijk heid meer blijkt te wezen. Voortgaande ont wikkeling in dit opzigt zal Oostenrijk toerusten met zedelijke kracht en in de gevolgen ook met stoffelijke waardoor het zich misschien langzamerhand boven de drukkende lasten waaronder het bukt, zal kunnen verheffen, 'tls waar, wij mogen dat niet van de naaste toe komst verwachten maar er is een begin en hoe moeijelijker dit verkregen werd des te grooterhopen wijzal de ij ver zijn, om voort te gaan en te voltooijen. Duitschland, zijne noordelijke staten althans, zag een lang gekoesterde wensch vervullen. De vurig begeerde eenheid werd voor een groot deel gevonden en de verwachting is niet ongegrond, dat nog eenmaal ook het zuiden zich aansluiten zal. In meer dan een opzigt is die eenheid weldadig te achten en zou men verlangen, dat zij geheel tot stand kwam; maar Pruissen, dat den grooten stoot daartoe gegeven heeft, stichtte zich geen eerzuil door de middelen, waarmede het zijn doel zocht te bereiken. Al beschouwde zijne eerste staatslieden zich ook als de uitne- mendsten onder allen als door een hooger geest gedreven en tot een goddelijk werk ge roepen, zij hebben het ervaren, dat miskenning van het standpunt, waarop in onze eeuw de beschaafde volken staan, tegenwerking uitlokt en dat de natuurlijke vrijheidszucht zich maar moeijelijk vereenigen laat met willekeurige han delingen, met een gezag, dat men voorgeeft van hooger magt ontleend te zijn. Wij gelooven d-Éirom ook niet, dat het werk vaneen Bismarck leiden zal tot duurzame verbinding der Duitsche staten maar weldat in die staten zelve al meer en meer de overtuiging zal gevestigd wor den dat naauwe aaneensluiting kracht geeft naar buiten den soms overmoedigen nabuur bedwingt en op eigen gebied veel goeds mogelijk maakt. Op dien grond gelooven wij dat er nog eens één Duitschland zal zijn maar dat komt niet door den strijd der vorsten, die el kander beurtelings vleijen of verjagen, dat moet zich langzaam ontwikkelen uit de natiën zeiven, die geleerd hebben, soms met schade en schande, j wat hun waarlijk tot eer, tot magt, tot wel vaart brengen kon. Italië bleef ook dit jaar niet voor bloedige tooneelen bewaard. Het schoone droombeeld, Rome de hoofdstad en Italië één, kan niet wor den opgegeven en de pogingen, om het te ver wezenlijken, dragen niet altijd het kenmerk van het verstandig overleg der ondernemers. Het Italiaansche volk wil daarhenen en toch zijn er daar ook duizenden die terugdeinzen voor eene beperking van het pauselijk gezag. Om dat het volk het verlangt en de eerzuêht hem zeiven daartoe prikkelt, blijft dat eene denkbeeld ook bij Victor Emanuel leven, maar zal hij het ooit zien gebeuren wal hij langs verschillende wegen nog niet verkrijgen kon Zien wij den toestand goed. in dan is de koning gedrongen, om Rome steeds in zijne banier te schrijven, maar dan weet hij ook wel in de eerste plaats, dat uit alle oorden van Europa en zelfs uit an dere werelddeelen eene stem zich daartegen ver heft. Sommigen gaan consequent op het doel af en laten zich door niets afschrikken hoe zou dat ook kunnen waar een Garibaldi zich aan het hoofd heeft gesteld. Tot op zekere hoogte laat men hen begaanopdat men niet denken zou, dat de zaak was opgegeven, misschien ook met de geheime hoop dat langs ongedachte wegen het doel zou worden bereikt. Naar waar de wereld denkt, dat men belangrijk gevorderd is daar treden anderen tusschen beiden en het Italiaansche gouvernement stelt zich zeiven te genover zijne vrienden, omdat de tijd nog niet rijp is en men voor anderen vreest. Wie zegt het ons hoe lang die worsteling nog zal duren Het geldt hier een staatkundig belang van velen, eene godsdienstige kwestie waarin millioenen zich mengen. Ook daartegen kan slechts voort gaande ontwikkeling en verheldering van be grippen het geneesmiddel opleveren en wij zien het, er is in dat opzigt vooruitgang. Wel gaat men somszoo als wij boven zeideneenige schreden terugmaar om des te meer de nood zakelijkheid te leeren zien van eene voorwaart- sche beweging. Rome zou het oude Rome wil len zijnmaar het vergeet, dat dit onmogelijk is met nieuwe geslachten. Mogt eenmaal Rome een anderen roem verkrijgen dan dien het nu beoogt en als zetel van licht en beschaving het gelukkige middenpunt wezen waarom gansch Italië, zich schaart en dat Italië onder de schoon^ ste en gelukkigste rijken zijne plaats verzekert. Turkije en Griekenland zijn zoowat hetzelfde wat zij sedert lang waren. Er is daar veel te doen en er wordt daar weinig uitgerigt. In het eene schuift men de schuld op den zieken man in het andere op den krachtvollen maar nog onervaren koning maar in geen van bei den is nog de regte overtuiging, dat men zelve de handen aan het werk moet slaan, of soms, ook de handen niet ontijdig moet uitsteken. Voor beide rijken had eene gewigtige gebeur tenis plaats. De sultan reisde naar Parjjs om de tentoonstelling te zien, de koning Van "GVie- i kenland naar Petersburg om een huwelijk te sluiten. Hoe verschillend die gebeurtenissen zijn in aard en beteekenis hebben toch de onder danen dezer vorsten zich voorgesteld, dat daar van voor het volk iets goeds te wachten was. Wij hopen dat zij zich niet zullen bedriegen en zonder ons te vermeten een wensch uit te i spreken als of wij durfden bepalen, wat voor beiden meest gewenscht zoude wezen, meenen wij veilig te mogen zeggen dat wanneer in beide landen eens wat meer staatkundig leven ontwaakte en men kon daarbij de nu strijdende partijen verzoenen groote veranderingen wel onvermijdelijk maar ook groote verbeteringen waarschijnlijk zoude wezen. Vervolg in volgend no.) Bij besluit van 3 Jan. heeft Z. M. de koning de tweede kamer der staten-generaal ontbonden en de verkiezingen voor de nieuwe kamer be paald op Woensdag 22 Jan.; de herstemming, waar die noodig is op Dingsdag 4 Febr., terwijl de nieuw verkozen kamer op 24 Februarij zal bijeenkomen. Genoemd besluit is vergezeld van het onder staand rapport aan den koning, dd. 2 Jan. 11.; Aan den Koning. In Mei van het nu afgeloopen jaar verga derden te Londenop uitnoodiging van Uwe Ma jesteit, als Groothertog van Luxemburg, de verte genwoordigers van België, Frankrijk, Groot- brittannië, Nederland, Oostenrijk, Pruissenen Rusland »om zich te verstaan omtrent nieuwe schikkingen in het algemeen belang van den vrede." Het Koningrijk Italië, hoewel door geene antecedenten daartoe geroepenbegeerde deel te nemen »aan eene beraadslaging, die bestemd was, om een nieuw onderpand van ze kerheid voor de handhaving der algemeene tust te geven." De uitkomst van d^QojileïeHtie te Londen was het tractaat van 11 MeiJl.jv^aVpver vreugde in geheel Europa #efd' veraóai5&, Algemeen

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1