1868. N°. 1. VRIJDAG 3 JANUARIJ. 55"e Jaargang. 1867. S *o»A> - GOESSCHE CO! RAM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Pr|)s per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentie» worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels ƒ1,20, behaive het zegelregt. De inzending ran adrertentiën kan geschieden tol vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Onder de verschijnselen in de wereldgeschie denis, die om meer dan ééne reden belangstel lende opmerking verdienen, behoort ookdat somwijlen te midden van algemeene en snelle ontwikkeling, geheele tijdperken zich voordoen, waarin men tot de vraag gedrongen wordt of niet stilstand en teruggang in de plaats van vooruitgang zijn getreden. Die zich met hun nen tijd laten voortbewegen, bedroeven en bekla gen zich daarover en zien het wel eens voorbij, dat juist die tijdperken noodig zijn om de behoeften dieper te doen gevoelen, de krachten te versterken en den ijver optewekken, zoodat dan ook doorgaans een nieuw en frisch leven op de dagen van uitputting of slaperigheid volgt. De wenschhet streven der volken moet op die wijze bereikt worden en al zuchten wij ook voor oogenblikken, waar wij ons belemmerd en terug gedreven zien met de ervaring der eeuwen voor ons, scheppen wij moed om vertrouwend onzen weg te vervolgen en troosten ons, dat de moeijelijkste phasen niet het minst vrucht baar kunnen zijn, voor de bereiking van het ideaal waarheen de mensch en de menschheid zich uitstrekken. Het behoort ook tot de onmogelijkheden en het is weder eene les die wij aan de ge schiedenis ontleenen om op den duur den vaart te stuitenwaarmede de volken aan de algemeene wet gehoorzamen. Wat men zoo dikwijls, als het werk van heethoofden of idea listen, veroordeelt, is-niet anders dan de natuur lijke poging, om terstond te verwezenlijken wat allen eenmaal verwachten, en onder welk voor geven ook dat pogen bestreden wordthet is eene wanhopende onderneming, als men de vol ken wijs wil makendat zij naar het onbe reikbare zich hebben uitgestrekt. Gelijk het zaad in de aarde ontkiemtal ligt ook het doodskleed daarover uitgespreid, zoo ontwikke len zich de groote denkbeelden, waar men vaak hunne eiudelijke heerschappij zou betwijfelen, en aan het einde van die tijdperken die de vrienden van' vooruitgang zuchtend doorworste len blijkt het niet zelden dat de schijnbare schade een rijker winst heeft voorbereid. Het moge niet aangenaam zijn voor hen, die in zulke tijdperken van overgang tegen den stroom moeten oproeij'èn maar het mag hen niet tot moedeloos stilzitten brengen de verwachting der toekomst ligt voor een groot deel in hunne hand. De terugblik op het afgeloopen jaar leidt ons als van zeiven tot zulke opmerkingen. Niet alleen de geschiedenis van ons vaderland, maar ook die van andere landen doet ons zeggen w\j zijn niet vooruitgegaan zoo als de aanvang hopen deed. In menig opzigt is de toestand van het heden donker en ontmoedigend. Maar daarom jammeren wij niet dat de toekomst ook duister is. Het kan zijn, dat wij nog ernstiger dagen zien aanbreken maar al gelukt het aan de vijanden der vooruitgang, om ons voor eene wijle tijds op te houden de stroom die men met geweld keeren wilspatwaar hij zich eens een uitweg baantmet te grooter krachtover alle beletselen heên. Wij gaan een blik slaan op die landen der beschaafde wereld, waarop de oogen meest ge vestigd zijn en, onder den indruk van het boven aangevoerde vermelden wij licht en schaduw, zooals het afgeloopen jaar die rijkelijk doet zien. Beginnen wij met de nieuwe wereld die in de laatste jaren zoozeer de algemeene aandacht trok en die nog altijd ojs den aanblik geeft van»eene grootsche worsteling, van schitterende lichtpunten, gepaard met veel dat tot weemoed stemmen moet. Amerika, zoo groot eens door vereeniging van kracht, was in de laatste jaren aan bittere verdeeldheid ten prooi en het ge lukte den man die daar thans aan het hoofd staat, nietom de bevrediging van het onrustige Zuiden tot stand te brengen. Aan zijne pogin gen ontbrak het nietmaar meest stond hem in den weg dat zij die moesten medewerken in inzigt van hem verschilden. Amerika wordt door partijschappen verdeeld en al rusten thans de wapenen, die er vóór weinige jaren zooveel bloeds deden stroomen de vrede tot duren prijs verkregen, is nog weinig bevorderlijk ge weest aan de rustige ontwikkeling van het volk, dat in zijne verdeeldheid niet minder, dan eens in zijne eenheid eene leerschool voor andere volken opent. Groote gebeurtenissen staan daar misschien weder voor de deurwanneer eene nieuwe presidents keuze moet geschieden. Yan den uitslag daarvan hangt ontzettend veel af maar hoe scherp daar iie partijen tegenover elkander staan en zich onderling den overwe genden invloed betwistenAmerika is te veel ontwikkeld over het algemeen, om niet te hopen, dat zoowel de herinnering aan hefgeen het een maal was als de ervaring dat het door eigen dwaasheid veel heeft verstoord, thans de ver wijderden zullen zamen brengen, om weder als één man het groote werk van veelzijdige ont wikkeling voort te zetten waardoor het zoo dikwijls en te regt de bewondering der wereld heeft gewekt. Wij kunnen niet nalaten hier ook, althans een enkel woord te wijden aan de nagedach tenis van den vorst, die eenen Mexicaanschen keizerstroon stichtteom die als het ware te doen instorten onder zijn bloedig lijk. De ongelukkige Maxvmïliaan is bij velen reeds ver geten, maar de geschiedenis bewaart zijn treurig lot ten voorbeeld voor allen, die sterker dan de volksgeest meenen te zijn. Mexico is niet gelukkiger sedert het zich met vorstenbloed bezoedeldemaar de vraag blijftwie de eerste aanleiding tot zijn jammerlijk uiteinde gaf. Doch hoe men ook oordeele over den vorst dien welligt te groote eerzucht op een dwaal spoor leiddè, niemand zal ontkennen dat zijn lot diep beklagenswaardig was. Als wij in ons werelddeel terugkeeren, is het wel natuurlijk dat wij het eerst het oog op Frankrijk slaan, welks keizer onder de vorsten van Europa een hoofdrol speelt en waarop men sedert onheugelijke tijden, vooral daarom ziet, omdat zoo vaak van daar uitging, wat beslis send op het lot van andere landen werkte. Napoleon beraamde weder veel om zijn stand punt te handhaven. Niet alles gelukte hem., Hij wist echter de aandacht afteleiden van de mingunstige uitkomsten en gaat voort, als ware er niets gebeurdom zich aan het hoofd te stellen van de leiding der Europesche zaken. Met betrekking tot het buitenland was zeker zijn voornaamste werk de interventie in den Pauselijken staat. Het was zijn eigen belang, om de strijdenden daar niet aan hun lot over te latenhij heeft voor het oogenblik den H. Vader weder gered, maar hij vermogt daarom geene duurzaamheid aan den wankelenden Stoel te geven. In zijn eigen land wist hij duizenden te lokken en daaronder eene menigte van vorsten en gekroonde hoofden, door de tentoonstelling, die niet het minst strekken moest om Frank- rijks grootheid aan het licht te doen komen. Maar onder al het feestgedruisch vermogt hij de stem niet te smoren, die om vrijheid roept en die langzaam krachtiger wordt. Zeker moet het gezegd worden, dat Napoleon met groote tact zijn keizerskroon beschermdemaar de rustelooze inspanningdie hij zich daarvoor ge troost bewijst genoegdat het zijn oog niet ontgaathoe zich gebeurtenissen voorbereiden, waarvan het begin slechts wacht naar eene aan leiding, die spoedig daar kan zijn. Er is in Frankrijks vreedzame toestand iets gedwongens, iets kunstmatigs en van daar dat Frankrijk ons duidelijk herinnert: niet elke vrede is het geluk van een volk. Engeland werd nog al eens beroerd door de staatkundige woelingen om eene hervorming in de kieswetten en door de onrustige Fenians. Aan den eersten wensch is zooveel toegeven als mo gelijk was en de grootste voorstanders van meer dere wijzigingen zullen vooreerst wel stil zijn, overtuigddat het oogenblik niet daar is, om zijn doel te bereiken. De Fenians geven de handen vol. Zijn zij op eene plaats verdreven, of schijnbaar magteloos gemaaktzij steken elders het hoofd weder op. Die beweging heeft

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1