BUITENLAND. grootingswetten was veel zorg besteed. »Van de wetsontwerpen in de troonrede genoemd waren vele in behandelingandere in bewerking. »Met grond mogt men hopen dat de vol'ooijing der wetten op het onderwijs en de verbetering van die op de regtsplegiug en het strafregt op handen waren; dat de behandeling van het belangrijke vraagstuk omtrent d lagere sehool tot eene voldoende uitkomst zou hebben geleid; dat de verbetering der defensie zou worn en voortgezet zonder te zware olfers van de natie te vergendat de vragen omtrent de Indische huishouding zouden worden opgelost in den zin van krachtige handhaving van 't hoog gezag en van de onmisbare bronnen van inkomst, zonder de opbeuring van handel en nijverheid en het welzijn der Oostersche volkeren uit het oog te verliezen. »Een gewigtig voorval is tusschen beide gekomen. Omtrent drie groote belangen was tegen over het buitenland een gunstige uitslag ver kregen. 's Lands regt op zijn stroomgebied was gehandhaafd zonder stoornis der goede verstand houding met onze naburen Limburg was voor goed van Duitschland losgemaakt; Nederland had zijne onzijdigheid behouden in bedenke lijke oogenblikken en met eere deel genomen aan de Londensehe conferentie tot verzekering van regt en vrede in Euiopa. >Toch was het juist het buitenlandsche be leid met betrekking tot die onderwerpen dat in de tweede kamer werd aangevallen ten ge volge waarvan zij het 3e hoofdstuk der staats- begrooting afstemde. Van zelf was door die daad der meerderheid, de kabinetsvraag gesteld. »Het heilzame, ja naar den geest der grond wet onmisbare, begrip van éénheid der regering ware miskend geworden zoo een deel van het kabinet had berust in de verrordeeling van het geen in zaken van zóó grootbelang, naar de ware overtuiging van al zijne ledentot heil van het vaderland was geschied. »Bet gezamenlijk verzoek om ontslag werd dus ingediend. »'s Konings wijsheid behield zich de beslis sing voortot dat door de noodige wetten en de behoefte der dienst zou zijn voorzien. Daarna behaagde het Hem, dat ontslag niet aan te nemen en aan de raadslieden der Kroon de verzekering van zijn ongekrenkt vertrouwen te geven. »Van die beslissing onder zulke omstandig heden zal een vernieuwd beroep van den koning op het getrouwe Nederlandsche volk het onver mijdelijk gevo g zijn. »In 's konings naam betuigen wij aan de staten-generaal Zijn dank voor het goededat met hunne medewerking is tot stand gekomen, en verklaren de tegenwoordige zitting te zijn gesloten." VfeArnh. Cour. schrijftDe ontbinding welke thans uitgesproken wordt is niet ongrondwettig, maar zij is in haar wezen inconstitutioneel Zij eerbiedigt de letter maar doet den geest van den vertegenwoordigenden regeringsvorm ge weld aan. Het middel der ontbinding is niet gegeven, om toegepast te worden telkens wan neer eene kamer zelfstandig tegen een ministe rie of een en minister optreedt en diens rege- rings-beleid afkeurthet is niet gegeven om ministers die niet heen willen gaan te besten digen en door periodieke opwinding der gemoe deren en afmatting der kiezers aan het kabinet eene ministerieele kamer te verschaffen die gehoorzaamt aan de consignes uit het hoofd kwartier gegeven. Echter is de tegenwoordige ontbinding uit geen ander motief dan uit dit te verklaren. De ministers willen stabiel blijven en zij trachten deze stabiliteit te verkrijgen, door zich eene kamer toe te voegen die hen blindelings volgt. Zij willen geene mederegere\de maar eene gere geerde kamerzij willen niet eene kamer die de rigtingen en meeningen des lands vertegen woordigt, maar eene die alleen hunne eigene rigting en hunne eigene meeningen wedergeeft; niet een zelfstandig medewerkend ligebaam maar een louter werktuig waardoor het gouver nement het land regeert en wetten fabriceert. Het land wordt te hulp geroepen om de zelf standigheid der vertegenwoordiging te helpen sloopen. Dit blijkt duidelijk uit deze tweede ontbinding binnen het andeihalf jaar dat het ministerie aan het bewind is. De kamer die den 19 November 1866 geopend werd, was eene ministerieel gezuiverde kamer. En in December 1867 verklaart het ministerie weder met deze kamer niet te kunnen regeren en vraagt eene nieuwe zuiveringopdat er alleen homogeen ministerialisme in overblijve." In het algemeen overzigt van het Bat. Han delsblad leest men het volgende: »De mail van 26 September jl. kwam hier den 3 October aan. Heeft immer een med^- deeling onaangenamen indruk gemaakt in Ned. Indië, dan is het de discussie in de beide ka mers over de troonrede en de daarbij door den minister van k^lpniën gehouden redevoe ringen, die al, wat"sedert 12 jaren tot ver betering en hervorming van Indie gedaan is, wederom kwestieus maken of (want de zaak is geen betere omschrijving waard) de Indische rarekiek in een enkelen ruk weder terug la ten loopen naar het uitganspunt van 1848 en het regeringsreglement van 1854 met zijne voorschriften en verpligtingen wegcijferen. Wij refereren ons aan de artikelen, die daarover in ons blad en in de andere te Batavia uitko mende bladen zijn verschenen en die men met volkomen gerustheid als de meening van ge heel Indie kan beschouwen, met exceptie mo gelijk van een paar personen, die in troebel water visschen willen." De burgerlijke stand van deze maand geeft het hoogst zeldzaam feit te constateren dat van de 27 aangiften van geboorte slechts 6 vrouwelijke en daarentegen 21 mannelijke waren. De kamer van koophandel te Middelburg heeft aan den minister van binnenl. zaken een adres van adhaesie ingezonden op de door de hh. W. II. van Meukeren en mr. A. H. Verster alhier aangevraagde concessie tot aanleg en ex ploitatie der spoorvveglijn Boxtel-Cleve, in ver binding met de Zeeuwsche lijn. Dat de tuinderijen in het Westland hooge waarde hebben, blijkt uit den verkoop van een tuin van nog geen 4 bundersdie eene som van 24,000 heeft opgebragt. Dingsdag had te Leeuwarden eene eigen aardige plegtigheid plaats, nl. het in werking brengen van de door de firma J. G. Kuipers en C.e. gestichte stoomfabriek ter vervaardiging van stroo-carton of stroo-papier. Tot bijwoning waren uitgenoodigd de heer commissaris des koningsde ged. staten en de griffierde leden van den raad en de secretaris en nog eenige andere belangstellenden. Met eene gepaste aanspraak verzocht de directeurde heer Jaco bus Kuipersden heer commissaris des konings wel de machine in beweging te willen brengen, waaraan deze verklaarde gaarne te willen vol doen. En nu zag men in één oogenblik de gansche kolossale fabriek, de eerste van dien aard in Nederland, in werking, en was men er getuige van, hoe in weinige minuten het bedoelde papier, geheel-voor aflevering geschikt, werd vervaardigd. Voor de conservatie van het lijk van keizer Maximiliaan is, nadat het van Queretaro naar Mexico was overgebragt, op nieuw behoorlijk zorg gedragen het is geblekendat de vrees voor den verwaarloosden toestand van het lijk overdreven was. Het stoffelijk overschot van den keizer rust thans in eene zwarte kleeding in eene mahonijhouten kist, welke in eene zin ken is gesloten en beiden zijn in eene derde houten kist vervat. De ministerieele krisis in Italië geeft aan leiding tot verschillende beschouwingen. Eerst was er sprake van eene ontbinding der kamer, maar koning Victor Emmanuel ziet in, dat de verkiezingen slechts zouden kunnen leiden om de gisting in het land te verhoogen en de lin kerzijde te versterken. Hij heeft de zamenstelling van een nieuw kabinet aan Menabrea opgedragen maar tot hiertoe is deze er nog niet in geslaagd, om ambtgenooten te vinden. Toch schijnt de ge neraal minister te zullen blijven ten einde Frankrijk niette ontstemmen, maar het kabinet zou overigens bestaan uit leden van de natio nale partij. Te Rome worden luide klagten aangehe ven over de wijze waarop thans de brieven worden behandeld. De meesten worden achter gehouden, geopend en soms in het geheel niet bezorgd. Brieven uit Florence bli]ven acht dagen lang op het postkantoor, cmdat de ambtenaren het niet kunnen bijhouden met het lezen der brieven. Zij geven zich niet eens de moeite meer hunne daad te verbergen en zenden de brieven geopend aan hun adres. De commissie, die de taak aanvaard heeft om een standbeeld voor Voltaire op te rigten, heeft den 22 hare eerste vergadering gehouden en eene sub-commissie benoemd voor de uit voering. De meerderheid der commissie heeft zich verklaard voor eene vergrooting van het meesterstuk van Houden. Het aantal inschrij vers bedraagt reeds 202,500. Op een der Parijsche boulevards wordt op dit oogenblik eene proef genomen met eene nieuwe amerikaansche wijze van bestrating. Die bevloering bestaat uit ijzeren platen van eene vierk. nederlandsche el, waarin zich ope ningen beviudendie met hout (popelhout, daar het aanvankelijk gebezigde eikenhout niet spon- gieus genoeg en zeer aan barsten onderhevig was) zijn aangevuld. Deze bevloering levert een behagelijk gezigt op. In een ander gedeelte der fransche hoofdstad worden gelijktijdig nieu we proeven met asphaltbevloering genomen ten einde de voor- en nadeelen der twee syste men met elkander te kunnen vergelijken. Bij den gemeente raad van Keulen is het voorstel aanhangigom aan de familien die in behoeftige omstandigheden verkeeren, uit de stedelijke kas een voorschot te geven tot betaling van de huurpenningen en naar omstandigheden het voorschot voor de helft te schenken. Aan het verleenen van het voor schot worden de navolgende bepalingen ver bonden. Ieder die het verleende voorschot zon der geregtelijke vervolging terug betaald wordt voor de helft eigenaar van het voorschot. Die helft wordt echter in de spaarbank op ren ten uitgezet tot 1 Dec. 1868 of vroeger, in dien het bedrag, al is 'tslechts met 1 thaler, is vermeerderd door inbreng. Eene commissie van negen leden beslist over de aanvrage om voorschot. Zg die in gebreke blijven om het verleende voorschot vóór 1 Augustus terug te betalenzullen geregtelijk worden vervolgd. Omtrent den terugkeer van den kardi naal Andrea te Rome vermeldt de correspon dent van het Journal des Débatsdat de paus hem niet ten gehoore heeft ontvangen noch zal ontvangen, zoolang hij niet zijne geschrif ten openlijk herroept, iets waartoe de kar dinaal niet bereid is. Hij verlangt integendeel een proces volgens de kanonieke wetten. Volgens te Parijs ontvangen berigten, zon men in Duitschland beweren, bekend te zijn met het geheim aangaande de constructie der kleine kanonnen voor de infanterie, waarom trent men hier te lande alles zoo stipt verbor gen heeft gehouden. Het blijkt bovendien dat een Amerikaansch huis de leverantie daarvan heeft en een accoord heeft gemaakt tot de levering van 400 stuks aan Frankrijk, 200 aan Rusland, 100 aan Oostenrijk, en een ge lijk aantal aan Italië, Belgie en naar men meent ook aan Nederland.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2