BUITENLAND. taat en eindelijk mystificatie der conservati on door liun eigen geestverwant Zal er nu nog mystificatie van het volk bijkomenom trent het onderwijs, of zullen weder de cle- riealen gemystificeerd worden, om als er twee graven door hunne hulp gered zijn, te klagen, en te jammeren dat men ook hen gefopt heeft?" Dingsdag heeft de eerste kamer eene zitting gehouden, waarin onderscheidene wets-ontwer- pen zijn aangenomen, die haar door de tweede kamer waren toegezonden. Tegen Donderdag werden de wets-ontwerpen tot voorloopige of definitieve vaststelling der staatsbegrooting aan de orde gesteld nadat Woensdag andere ont werpen zouden afgehandeld zijn. Men zegt dat onderhandelingen zijn aange knoopt voor een huwelijk tusschen den prins van Oranje en prinses FriederiTce, dochter van koning George van liannover (geboren 9 Janu ari) 1848). De prinses heeft een huwelijksgift van 8 millioen frcs. te wachten. Naar men zegt wordt dit ontwerpdoor hooggeplaatste personen te Parijsondersteund. De minister van binnenlandsche zaken heeft, onder dagteekening van den 4 dezer aan de commissarissen des konings in de provinciën de volgende circulaire gerigt: »In den laatsten tijd hebben zich herhaaldelijk gevallen voorge daan van kwaden droes onder de paarden en is de afmaking, ter voorkoming van verdere besmettingnoodzakelijk geacht. Dit heeft aan leiding gegeven zoowel tot vragen van de zijde der gemeentebesturenin hoe ver hier de wet van den 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125) kan worden toegepast, als tot aanmerkingen mijner zijds over het bedrag der schadeloosstellingdie bij minnelijke schikking werd toegezegd en ten laste van het rijk komt. Dat, wanneer deskundi gen de afmaking van kwaad droesige paarden en vernietiging van voorwerpen die daarmede in aanraking zijn geweest, noodig achten, de ont eigening volgens de bepalingen der art. 69 en volgende van de genoemde wet moet geschieden, is, mijns inziens niet twijfelachtig. Mijne bezwa ren betroffen dan ook steeds alleen de onteige ningssom, die eenige malen tot een buitensporig bedrag werd aangeboden. Wil men die bedenkin gen voorkomendan moet in voorkomende ge vallen in het oog worden gehouden, dat paarden, die aan kwaden droes lijden,eene uiterst geringe, ja dikwerf geene waarde hebbendaarnaar het oordeel van deskundigen, die ziekte in den regel met den dood eindigt." De minister van fin an tien heeft bepaald, dat bij harden winter en gestremde communicatie, het brieven-vervoer naar Zeeland zal mogen plaats hebben eenmaal daags langs den Schelde- dam. Men vleit zich dat, bij gesloten water, dergelijke vergunning aan reizigers zal verleend worden. In de gisteren avond gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad zijn: a. eenige ingekomen stukken medegedeeld b. benoemd tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de burger-avondschooldhr. C. J. Witte; c. de vaste commissien en leden van andere collegien benoemd d. vastgesteld het maximum van den onderstand voor 1868; e. de rekening over 1866 en begrooting voor 1868 der dienstdoende schutterij, gesteld in han den der finantieele commissie; afschrijving op den post voor onvoorziene uitgaven toege staan g. ten aanzien van het ingekomen ver zoek van den heer dr. C. A. van Renterghem heeft de vergadering, met groote meerderheid, op voorstel van den voorzitter, beslist, dat het verzoek moest worden ter zijde gelegd, als zijnde de raad niet bevoegd om aan het verlangen van den verzoeker te voldoen. Naar wij vernemen zal de openbare opvoe ring, door de rederijkers-kamer tondel, niet in de volgende week plaats hebben, maar is deze, naar veler wensch, uitgesteld tot de eerste dagen van het nieuwe jaar. Men berigt ons uit Kruiningen, dat jl. Zondag bij den mond van het kanaal te Hansweerteen steur is gevangen van zes voet lengte die voor een niet onbelangrijken prijs is verkocht en naar Belgie vervoerd. Te Enschedé is den 15 dezer in den och tend circa zeven ure een hevige brand uitge barsten in de stoom katoenfabriek der) heeren J. Stroink Zonen, in de onmiddellijke na bijheid dier stad. Ondanks de spoedige en krachtige werking van een aantal brandspuiten mogt het niet gelukkenhet gebouwdat tot spinnerij diende, te behouden; het brandde ge heel uitterwijl dus ook de daarin aanwezige machinerien eene prooi der vlammen werden. De schade is zeer aanzienlijk; naar men zegt, zou die tuschen ƒ100,000 en ƒ150,000 bedragen. Benoemingen. Bij koninklijk besluit is aan M. Kijsse, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Driewegen en Elléwoutsdijk, en tot bur gemeester dier gemeenten benoemd O. de Fomcten einde die betrekkingen gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester der gemeenten Nisse enOvezande. De Officier van Justitie te Goes, berigt, dat de in deze courant van den 18 December 1867 als vermist opgegeven twee coupons Russische volgefourneerde spoorwegen, met den brief waar in ze van hier per post naar Rotterdamop den 30 November 1867 zijn verzonden, later, uit hoofde van het onduidelijk adres aan de ge adresseerde zijn bezorgd. De Officier voornoemd, DE KNOKKE van der MEULEN. Hoezeer de concurrentie in den waren zin van het woord, den verbruiker ten goede komt, zoo verafschuwenswaardig is deze wanneer zij door namaking den kooper zoekt te bedriegen. Niettegenstaande alle wettelijke bescherming- werden de Stolwerclc' sche borst-bonbons in hun ne uitwendige verpakking veelzijdig op't mis- leidenst nagemaaktja zelfs de firma van den fabrikant hiertoe misbruikt! Bij den industrië len wedstrijd van alle landen in" Parijs, waar alle slechts denkbare huismiddelen als: borst siropen pastillespectorinen elixersextrac ten etc. etc. vertegenwoordigd warenwerd van zijde der internationale ju rij alleen aan de StolwercJe sche borst-bonbons de prijsmédaille toegekendeen bewijs dat de compositie van den koninkl. geh. hofraad en universiteits pro fessor dr. Bar less nog niet geëvenaard is De lijdende moge zich dus bij het koopen, van de regte verpakking, van de volledige firma, en de aanwezigheid van het hofleveranciers zegel van den fabrikant wel overtuigen. - Onder de faits divers van den Moniteur is opgenomen een berigt uit Antwerpenhou dende, dat aldaar een Italiaan is gevangen ge nomen die zich uitgaf voor een scheepskapi tein die italiaansche matrozen huurde en in wiens woning men een geheel arsenaal van dolken, revolvers, orsini-bommen en valsche papieren vond. Naar men beweert, werd in de belgische stad een aanslag op het leven van keizer Napoleon beraamd. In het oostelijk gedeelte van Londen heerscht onbeschrijfelijke ellende; daar zijn duizende woningenin welke geen huisraad vuur, toereikend voedsel en kleeding wordt aangetroffen. De dagbladen behelzen hartver scheurende bijzonderheden dienaangaande. Het oostelijk deel bevat alleen 636.000 inwoners waaronder 60,000 werklieden. In den winter heerscht daar altijd armoedemaar die is nu sterker dan ooit. Met den amerikaanschen oor log is de hagchelijke toestand begonnenen hij houdt aannu de oorlog is geëindigd. Er heerscht steeds minder leven en werkzaamheid in de werkplaatsen. Het officieele schrijven, waarmede de uit levering van het lijk van Maximiliaan is ver kregen is thans openbaar gemaakt. Het is tó Weenen den 25sten september jl. onderteekend door den heer von Beust, als rijkskanselier en minister van 's keizers huis. Het zegt dat de aartshertog Maximiliaan door eenen ontijdigen dood aan zijne familie is ontvallen"; het ver zoekt »de regering van den president" het lijk uit tnenschlievendheid aan de diep beproefde nabestaanden uit te leveren; en loet belooft daarvoor aan "het hoofd des staats" de er kentelijkheid der keizerlijke familie. De bekende dr. Cumming te Londen had, onder anderen, voorspeld, dat in het jaar 1867 de wereldin hare tegenwoordige gestalte zou ondergaanen plaats maken voor het dui zendjarige rijk. Zijne voorspellingen hadden talrijke aanklevers gevondenen zijne kapel in de nabijheid van Coventgardenwerd eiken Zondag zeer talrijken voornamelijk door da mes uit de hoogere kringen, bezocht. Want dr. Cumming had door zijne krachtige schetsen om trent de bijzonderheden van den aanstaanden ondergang der wereld eene groote sensatie ver wekt. Het jaar nadert intusschen zijn einde, en de dr. tracht zich thans uit zjjne verlegenheid te redden met de verontschuldiging, dat hij zich in zijne chronologische berekeningen naar aanleiding der profeten van het Oude Testa ment en van de Apocalypsisaan eene reken fout heeft schuldig gemaakt van niet minder dan een millioen jaren Dat na deze beken tenis zijne kapel alle aantrekkingskracht ver loren heeft, behoeft naauwelijks te worden bij gevoegd. G-emengde toeristen. Te DaytonOhiohadden onlangs een man en eene vrouw verschil, wie de eigenaar was eener koe. Elk bewees door eene wolke van getuigendat de koe zijn of haar eigendom wasen tevens hunne achtenswaardigheid en eerlijkheid. Onder zulke om standigheden kon de regter geen uitspraak doen en met de wijsheid van een Salomo, beval hij de koe in een veld bij andere koeijen te jagen. De man stelde daarop al zijne pogingen van overreding in het werk om de koe naar hem te doen komen. Doch madam wilde niet komen. Daarop riep de vrouw Polly" en het verstandige dier brak door het haar omrin gende vee henenliep op de vrouw toe en wreef met haar neus tegen hare meesteres. De Kegter besliste, dat de koe haar toebehoorde. Den 18 November heeft er te Cleveland eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats gehad. De lijken van een photografist en een meisje van 19 jaren werden in de photografische galerij gevonden. Het meisje was doodgeschotenen de man geschoten en de keel afgesneden. De man laat eene vrouw en een kind na. Het blijkt, dat de man en het meisje in onwettige gemeenzaamheid leefden en dat, beducht voor opspraak en de gevolgen de pho tografist het meisje wilde overhalen met hem te vlugten zij schijnt dit geweigerd te hebben, waarop hij haar doodschoot, en daarna zich zeiven doodschoot en de keel afsneed. Op zijn persoon werd eene bekentenis gevonden. Hij was 33 jaren oud. Ook vond men 200 in geld bij hem. Noch pistoolschoten noch het gil len van het meisje werd op de belendende kamers gehoord. Het gezigt in de galerij was allerijselijkst.— In Kusland heeft onlangs een manmet name Kursen een lid van eene dweepachtige godsdienstige secte, zijn eigen zoontje gedood en als een offerande aan God opgeofferd. Hij doorstak het knaapje van zeven jaren oud verscheidene malen en nadat het dood was viel hij in geestverrukking op zijne knieën God smee- kende het offer te ontvangen. Nadat men hem in de gevangenis opgesloten had, weigerde hij voedsel en stierf van honger, aleer zijn vonnis kon voltrokken worden. Te Virginie CityOmahawas eene arme weduwe bezig met een oud vest van haar overleden man te doorsnuffelen, vond eene vuile strook papier er in, onderzocht en vond, dat het een eigendoms bewijs was van 3 voet grond toebehoorende aan eene mijn-compagnie. Er was $1,800 betaalbaar op hetzelve. De weduwe kreeg het geld, verkocht de vuile strook papier voor 14000 en ging naar hare vrienden in het Oosten. Niet ver van een station aan den Memphis en Charleston spoorweg heeft een kleine jongen van 9 jaren zich opgehangen aan een tak van een boom. Drie kinderen van Mr. Eoberte, een knaapje van 9:, een ander knaapje van 7 en een meisje van 5' jaren gingen hout zoeken. Het oudste knaapje had reedssedert eenigen tijd, gedweept over ophangen Hij trachtte eerst zijn broertje op te han gen, doch toen het boomtje brak probeerde hij het

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3