BIJBLAD VAN DE GOESSCHE COURANT. DixigscLag 20 November 1©0'7', N°. 92. OPENBARE VERGADERING van den „Goes den 17 October 1867. *2r GEMEENTE-RAAT) TE GOES, den 18 November 1867. Afwezig de hecren C. C. van den Boseh, mr. P. H. Saaijmans Vader en C. Pilaar met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. De Voorzitter deelt als ingekomen stukken mede a. Brief van keeren gedep. staten houdende goedkeuring van het besluit van dezen raad van den 30 Seprember jl. tot afkoop der erfpachtsgrond aan den heer Fransen van de Putte. b. Brief als boven houdende goedkeuring van het besluit van dezen raad van den 14 October tot verlenging voor den tijd van 7 jaren, van de pacht van 20 r., 77 el gemeente grond aan W. C. Plats. c. Brief als boven mede goedkeurende het raadsbesluit van den 14 October tot het doen van af- en overschrijving voor de verhoogde jaarwedde van den burgemeesterop den post der begrooting voor 1867. d. Brief van de openbare gezondheidscommissie alhierhou dende aanbeveling van de heeren E. Huizinga en S. C. L. Mesch, voor het lidmaatschap dier commissie in plaats van dhr. Hochart. e. Brief van het burgerlijk armbestuur houdende aanbeveling- van de heerep N. Yervenne Phz. en P. van Dalen, voor een lid der commissie van voorlichting bij de classificatie van kinderen van minvermogenden voor het onderwijs. Uit welke aanbevelingen in de volgende vergadering eene be noeming zal plaats hebben. Van dhr. J. A. Geill .Jrgeneesheer te Nisse, een present exemplaar van zijn uitgegeven werkje over de weezen-verzorging, hetwelk in het archief zal worden geplaatst en waarvoor aan dien heer dank is betuigd. I/. Dat door burg. en weth. benoemd zijn tot onbezoldigd com miesgriffier ter secretarie dhr. H. J. Provó Kluit en tot klerk aldaar dhr. M. C. Zandijk. en i. Eenige staatsbladen die bij de overige worden gevoegd. De Voorzitter rapporteertdat de aanbesteding voor de inrig- ting van een ijkkantoor der lokalen van de voormalige fransche jongensschool heeft plaats gehad en gegund is aan den minsten inschrijver W. de Beste voor 422,en dcor den heer com missaris des konings is medegedeelddat door den minister hoogstens 100,voor huur van dat lokaal kan worden toe gestaan en stelt namens burg. en weth. voor het behoorlijk in- gerigt ijkkantoor voor 100,'sjaars aan het rijk in huur af te staan en hen te magtigen daaromtrent een contract met den minister te sluiten waartoe zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming wordt besloten. Omtrent het ter vorige vergadering ingekomen verzoek van I. J. Koens, om verbreeding der Cingelstraat, en de ijzeren dek sels der gooten te doen vervangen door anderen waardoor het vallen der paarden meer zoude worden belet, rapporteert de Voor zitter, dat aan het tweede verzoek is voldaan, maar het verbree- den der straat niet kan geschieden dan in overleg met het kerk bestuur en daar er andere planneD zijn om daar de passage te verbeterenstellen burg. en weth. voor het eerste verzoek voor- lpopig aan te houden. Dhr. Verhagen toont het wenschelijke aan tot inwilliging van het gedaan verzoek en stelt voor burg. en weth. te magtigen met het kerkbestuur officieel in onderhandeling te treden, omtrent den afstand van een gedeelte van het kerkhof tot verbreeding der Cingelstraat. Dhr. van de Tutte zegtdat hij dat denkbeeld zoude toejuichen indien het eene op zich zelf staande zaak was, maar daar er voor de verbeterde communicatie naar het spoor, van het kerkhof meer grond benoodigd zoude wezen dan voor de verbreeding der Cin gelstraat noodig isacht hij het wenschelijker die zaak aan te houden. Dhr. Verhagen zegt dat de nieuwe weg naar het spoor in zijn oog in een zeer ver verschiet ligt. Hij wenschte het gevoelen van het kerkbestuur over den afstand van dien grond te kennen, ten einde later de zaak te behandelen. Dhr. van de Tutte verklaart om de door hem opgegeven reden te zullen stemmen tegen het amendement van den heer Verhagen, dat in stemming gebragt zijnde wordt verworpen met 7 tegen 1 stemdie van den heer Verhagen. Waardoor het voorstel van burg. en weth. om die zaak aan te houden is aangenomen. De raad besluit om even als in vorige jaren door de uitdeeling van eetwaren en brandstoffen op den uieuwejaarsdag, het bedelen tegen te gaan. De Voorzitter noodigt den heer Fransen van de Putte uit om de betrekking van voorzitter dier commissie wederom op zich te nemen hetwelk ZEd. aanneemt. Op voorstel der vaste commissie voor het finantie-wezen wordt de rekening van het fonds van kazernering vastgesteld in ontvang op171,96 iuitgaaf - 112,46 en dus met een goed slot van59,50 met magtiging op den rentant om in den loop des jaars weder 100,op het 4 grootboek ten name van dat fonds, aan te koopeu. Aan de orde wordt gesteld de behandeling der begrooting van het Gasthuis voor 1868 en voorgelezen lo. het voorloopig verslag der finantieele commissieluidende als volgt „De vaste commissie voor het finantie-wezen, gezien en onder zocht hebbende de in hare handen gestelde begrooting van het Gasthuis voor het jaar 1868, met de daarbij behoorende memorie van toelichting, heeft, de eer te rapporteren: dat het totaal bedrag der uitgaven waaronder is begrepen 632,43 wegens het kwaad slot der rekening over 1866 is geraamd op eene som van12060,4-5 dat de gewone inkomsten, met inbegrip van de uit.keering van de revenuen der gildefondsen ad 607,zijn geraamd op een bedrag van - 8788,19. en dat tot sluiting van de begrooting wordt aangevraagd een subsidie uit de gemeentekas ten bedrage van3272,25' Met betrekking tot sommige onderdeelen der begrooting heeft de commissie opgemerktdat de kosten van verpleging (artt. 12, 13, 14 en 15) in 1866 hebbende bedragen 8023,67s, voor eene bevolking van bijna 71 personen, of 113,01 per hoofd, in deze begrooting- voor een geraamd personeel van 78 hoofden ziju uitgetrokken tot een bedrag van 9121,50 of bijna/117, per hoofd, dus 4,per hoofd of 312,in T geheel meer, dan iil. 1866 is gebleken noodig te zijn. De commissie heeft gemeenduithoofde van de nog steeds stijgende prijzen der levensmiddelen ditmaal voor zooveel haar betreft, in deze aanvrage te moeten berusten, en zich te bepalen tot het mededeelen harer bevinding daaromtrent. Inmiddels blijkt uit deze begrooting en het zorgwekkend cijfer van het aangevraagde subsidie, dat deze administratie, wanneer zij geene overschotten van vorige dienstjaren ter harer beschik king heeft, jaarlijks een aanzienlijk te kort.oplevert. Wel is waar, is onder de uitgaven een bedrag van 632,43 wegens kwaad slot van een vorig dienstjaar begrepen, doch als men in aanmerking neemtdat onder de inkomsten reeds een subsidie in den vorm eener uitkeering uit de revenuen der gilde- fondsen is begrepenter somma van f 607,dan blijkt het eene naarheid, dat de uitgaven dezer administratie jaarlijks hare inkomsten met omstreeks 3000,overtreffen en zulks in weer wil, dat zij niet is eene instelling van liefdadigheid in den eigen lijken zin des woords maar integendeel van eiken persoon die in het gesticht verpleegd wordt, of van het armbestuur voor welks rekening de verpleging geschiedtvergoeding ontvangt. Deze omstandigheid uwe commissie genoopt hebbende een die peren blik in het inwendige der administratie van het Gasthuis te slaan ten einde, zoo mogelijk, de oorzaken op te sporen der ware verhouding tusschen de inkomsten en uitgaven, is het haar gebleken, dal die oorzaken daarin moeten gezocht worden, dat: lo. het tarief van verplegingskosten van armen die tijdelijk in het Gasthuis worden opgenomen de kosten van verpleging op verre na niet vergoedt; 2o. dat het tarief der zoogenaamde proveniers zoo laag is ge steld dat het tot voortdurende achteruitgang van de finantien van het Gasthuis moet leiden, ook al worden de inkoopgelden steeds behoorlijk rentegevend belegd. Ad Ium. Het totaal bedrag der uitgaven van deze begroo ting is12060,45 Daarvan moet worden afgetrokkeu: a. hetgeen daaronder begrepen is voor het kwade slot der rekening over 1866, ten bedrage van 632,43 b. de grondlasten en waterpeuningen van de vaste goederen, benevens het ontvangloon van de renten van inschrijvingen op de grootboeken der werkelijke schuld - 241, Zamen - 873,43 Waarna de uitgaven voor de dienst van het gesticht blijken te bedragen11187,02 Het getal te verplegen personen wordt geraamd op 27 pro veniers eu 4-3' bestedelingen te zamen W verpleegden. De som van 11187,02 over deze 70 personen omgeslagen zijnde, blijkt, dat ieder verpleegde gemiddeld eene uitgaaf vor dert ten bedrage van159,81' Blijkens art. 5 der ontvangsten, zal er voor de 43 bestedelingen te zamen slechts ontvangen worden 4830,20 of per hoofd 112,33 en dus te weinig, per hoofd47,485 of 2041,85s in het geheel. Het komt uwe commissie daarom noodzakelijk voordat de tarieven voor verpleging in het Gasthuis worden verhoogd en voor die armen welke voor rekening van de Goessche armbestu ren worden verpleegd, gebragt op minstens 0,40 daags en ten aanzien der verpleegden voor rekening van andere gemeenten op 0,50 daags, gelijk schier overal wordt in rekening gebragt terwijl aan de gemeentebesturen met welke eene overeenkomst over het niet terugvorderen der kosten van geneeskundige ver pleging bestaatzou moeten worden voorgesteld de met hen overeengekomen som van 0,25 daags, op 0,35 of 0,40 te brengen Ad Iluia Doch ook het tarief van inkoop der zoogenaamde proveniers is te laag. Gelijk hiervoren is aangetoond, bedragen de kosten van verpleging in het Gasthuis thans 159,81', of bijna 160,— 'sjaars. Volgens eene berekeningwier juistheid uit eene hierbij ge voegde nota onbetwistbaar blijkt, zou in verband met de alge meen aangenomen sterftekansen, en aannemende, dat het Gasthuis van de inkoopgelden jaarlijks zuiver 4 rente geniet, iemand van bijv. 70 jaren oud, bij inkoop moeten betalen 1077,25, terwijl het thans vigerend tarief slechts hoogstens 750,eischt; iemand van 60 jaren oud, zou moeten betalen 1597,69', ter wijl hij volgens het bestaande tarief slechts betaalt hoogstens 1250,iemand van 50 jaren zou moeten betalen 2025,47, terwijl thans van hem gevorderd wordt hoogstens 1750, Uwe commissie acht het derhalve wenschelijkdat ook dit tarief worde herzien en op betere grondslagen voor de toekomst gevestigd, desnoods met eenige ruimte, ten einde de mogelijkheid om zeer bijzondere omstandigheden in aanmerking te kunnen nemen niet geheel af te snijden. Terwijl deze verbetering eerst in de toekomst zoude kunnen werken, vermits op eenmaal gesloten contracten niet kan worden terug gekomen is dit geenzins het geval met de tarieven voor bestedelingenwier yerandericg van dadelijken invloed op de onderwerpelijke begrooting zoude kunnen zijn en strekken om het enorme cijfer van het aangevraagde subsidie beduidend te ver minderen. Uwe commissie heeft derhalve de eer voor te stellen, dit haar rapport in handen te stellen van het bestuur van het Gasthuis, ten einde zijn gevoelen te vernemen over de door ons gewenschte veranderingen en den invloed dien zij op het cijfer der kostgel den en vergoedingen onder artikel 5 der begrooting uitgetrokken en bijgevolg opdat van het aangevraagd subsidie zouden kunnen uitoefenen. Goes den 11 October 1867. De commissie voornoemd (get.) J. H. de LAAT de KANTER. C. C. van den BOSCH." Welk verslag is gesteld geweest in handen van het bestuur over het Gasthuis hetwelk daarop heeft gerapporteerd Naar aanleiding van UWEd. geëerde van den 14 dezer, no. 939 en met terugzending der daarnevens gevoegde stukken hebben wij de eer UWEd. als ons gevoelen medetedeelen

Goessche Courant | 1867 | | pagina 6