BUITENLAND. repliceerd. De couclusie van het rapport, strek kende tot aanneming van het tractaat, is voor kennisgeving eenstemmig aangenomen. (Per TelegraafIn de zitting van lieden zijn de algemeene beraadslagingen over het Hoofdstuk III der staatsbegrooting (Buitenl. zaken) gevoerd en ten einde gebragt. De zitting was hoogst belangrijk en ken merkte zich door een incident waarvan geen voor beeld ip onze parlementaire geschiedenis voorhanden is. In de zitting van 11. Zaturdag had de minister, ten einde zijne eigene handelingen te vergoelijkeneen blaam geworpen op zijnen voorganger, den heer Cremers en beweerd dat de stappen door dien staatsman ter bevordering van de losmaking van Limburg van den Duitschen Bond gedaan bij de vreemde diplomatie, vooral in Duitschland, ontevredenheid had opgewekt. Verontwaardigd over cene dusdanige deloyale han delwijze, stond heden de heer Geertsema (lid van het vorig ministerie) op om deze bewering van den mi nister te bestrijden en de vorige regering tegen zijne aanvallen te verdedigen, en legde tot staving van zijne woorden eenige briêven op het bureau van den pre sident neder, door den Graaf van By landtonzen gezant te Berlijn aan den heer Cremers toen deze nog met de portefeuille van buitenlandsche zaken was belast, geschreven en waaruit ontegenzeggelijk bleek, dat de regering van Pruissende nota van den heer Cremers aan den Duitschen bond, kende en goedkeurde. De heer Stieltjes gaf daarop te kennendat hij op grond van deze brieventegen 'het budget van Bui tenlandsche zaken zoude stemmen. De minister hield vol dat Pruissen die nota had afgekeurd. In dezen stand der zaak, stond de minister van binnenlandsche zaken Heemskerk, als tijdelijk belast met het departement van justitie op, om de door den 'heer Geertsema overgelegde brievenals tot het rijks archief behoorende op te eisehendoch de voorzitter weigerde aan dien eiseh te voldoen en gaf de brieven aan den heer Geertsema terug. De min. van justitie verklaarde hierin te berusten, doch de zaak aan de beslissing dqr regterlijke magt te zullen overlaten. In den loop der zitting heeft de minister nog mede gedeeld dat onze regering van keizer Napoleon eene uitnoodiging had ontvangen tot deelneming aan de conferentie over de Bomeinsche aangelegenheden, doch nog niet had geantwoord, en dat zij bet verzoek van eenige handelaren om vergoeding der schade door den oorlog met Japan geleden, in ernstige overweging nam. Achtereenvolgens zullen de verschillende be- grootingswetten in de volgende orde behandeld worden. Na hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) eerst Hoofdst. IVA (Justitie) TVB (R. K. Eeredienst) VIIC (Herv. en andere Eeredien sten) daarna zal -een begin gemaakt worden met Hoofdstuk V (Binnenlandsche zaken), om na art. 106 de begrooting te behandelen voor den aanleg van staatsspoorwegen en vervol gens de Hoofdstukken VI (Marine) en VIII (Oorlog). De overige hoofdstukken zullen nader aan de orde worden gesteld. Volgens een particulier telegram uit Parijs aan de Amsterd. Courant, is in de diplomatieke kringen te Parijs algemeen het gerucht ver spreid, dat de gezant der Nederlanden aldaar aan de Franseke regering officieusin afwach ting eener officieele mededeeling, verklaard heeft, dat de Koning der Nederlanden, als protestantsch souvereinvan oordeel is niet te moeten deel nemen aan eene conferentie over de Romeinsche kwestie. Het Dagblad berigt, dat de ministers een bezoek hebben gebragt aan de nieuw ingerigte landsdrukkerij, tevens met het doel, om er proeven te bezigtigen van eene aan die instel ling uitgevonden methode van natuurdrukop de boekdrukkunst toegepast, waardoor, naar gemeld wordtniet alleen vele natuurvoorwer pen, als: planten, bloemen, hout, enz., direct in hunne natuurlijke kleuren en fijnste nuances zonder clichés gedrukt worden, maar, wat on begrijpelijker schijnt, is dat in eens, bij voor beeld een bouquet bloemen van levende planten zelfsin vele verschillende kleurente gelijk op de boekdrukpers gedrukt wordt; iets dat tot nu toe trots zoo menigvuldige nieuwe pro cédés, nergens heeft plaats gehad. Voor het gevaldat er weder geïllustreerde proclamaties noodig mogten zijnkan deze uit vinding met goed succes in toepassing worden gebragt. ArnhCour.) Uithoofde de windkorenmolenaars in de grond belasting betrekkelijk zeer hoog staan aange slagen zoo hebben de molenaars in Zuid-Be veland (op voorgang van hetgeen te dier zake bereids in andere provinciën is geschied) zich mede eenparig per rekwest tot Z. M. den ko ning gewend, om van hun regtmatig bezwaar zooveel mogelijk ontheven te worden. Ook in andere deelen van ons gewest is men in dien geest thans werkzaam. LI. Donderdag vierde het Goessche depar tement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen een eigenaardig feest. De medaille voor het redden van drenke lingen werd uitgereikt aan H. van Renterghem, die, gelijk men zich. herinneren zal, eenigen tijd geleden, inet gevaar van zijn leven een speelmakker uit de haven redde. De presi dent van het departement sprak bij het over reiken der medaille den jeugdigen redder als mede den geredde met eenige toepasselijke woorden aan, en werd door beider vaders hartelijk beantwoord. Een vrij talrijk publiek woonde deze feest avond bijen zal voorzeker niet onvoldaan huiswaarts zijn gekeerd. De invoer van veehuiden enz., ook uit Neder land (met uitzondering van de provincie Zuid holland) is in Engeland weder vrijgesteld, Vrijdag jl. is te Rotterdam in de'Karrensteeg een hevige brand uitgebroken in het pakhuis van den heer de Loos, drogist aldaar, en wel door het omvallen van een karaf met vlekken water twee knechts zijn gewond. Er zijn vele spuiten werkzaam geweest om den brand te stuiten. Aan de Tijd wordt uit Rome gemelddat in den slag bij Mentana 24 Nederlanders gewond en 11 gesneuveld zijn. De Tijd deelt in een zijner nommers een gesprek mede, dat op den avond van den dag, waarop bij Mentana gestreden was, gehouden werd tusschen een zouaaf uit Rotterdam en den Franschen genetaal de Polhes, die de Fransche soldaten in dat gevecht had aangevoerd. Na gehoord te hebben, dat de zouaaf uit Holland was, zeide de Fransche generaal o. a.Ik had al vele en uitstekende bewijzen van dapperheid van uw korps vernomen maar tot dusver dacht ik, dat die berigten overdreven waren en hield bij mij zeiven alleen de Fransche soldaat tot zulke feiten in staat. Nu ben ik zelf ooggetuige geweest, en kan uw aller moed, volharding en tegenwoordigheid van geest in het heetste van den strijd niet genoeg bewonderen." Voorts deelt het bovengenoemde blad mede, dat iemand die in een gezond öord van ons land een groot huis met grooten tuin bezit, dit voor de uit Rome terugkeerende verminkte zouaven bestemd heeft, vertrouwende dat de ka tholieken niet nalaten zullen hem bij te staan om dit verblijf voor die verminkte strijders in te rigten. Te Moskou is dezer dagen een belangwek kend boekje verschenen. Het bevat niet min der dan 13 vertolkingen van het Ome FgcZer, in verschillende Slaafsche dialecten, maar met Russische letters en spelling. Ten einde de vereeniging van orthodoxen en afgescheidenen der hervormde kerk te bevorde ren, wordt het voorstel ontworpen en overwo gen om eene bloemlezing uit de Evangelische gezangen te vervaardigenwelke dan in die ver- eenigde kerk ten gebruike zal worden voorge steld. Dat voorstel schijnt bijval te vinden. In de Wekker deelt de heer Heringa, oud- Schoolopziener, de waarschuwing mede, dat een duitsch geneesheer dezer dagen de oogen van 10,000 schoolkinderen onderzocht heeft en bevonden, dat 1730 hunner bijziende waren het geen zij niet waren toen zij ter school kwamen. Hij schrijft het ontstaan van dit gebrek toe aan verkeerde plaatsing van borden en banken en den digten druk van Schoolboeken. In het laatst verschenen nummer van het Hlustrirtes Familien-Journal komt het volgende voor. »Uit Java en de omliggende eilanden wordt geschreven over de werking van een tot he den onbekend poederdat de hoedanigheid heeft van niet alleen de koorst van alle levende schep selen weg te nemen, maar ook de lijken te gen het stijf worden en, wegens zijne bederf werende eigenschappenlang voor ontbinding te bewaren. Het poeder wordt in de ooren en oogen der lijken gestrooiden na weinige minuten is het stramme ligehaam slap en kan men daaraan allerlei houdingen geven. Een officier van gezondheid van de Nederlandsche marine berigt dienaangaande dat een matroos gestorven waswiens reeds tot ontbinding over gegaan lijk door aanwending van dit poeder niet slechts tegen den voortgang der ontbin ding behoed maar zelfs na verscheidene dagen in een kelderwaar men het nedergelegd had, geheel zuiver en buigzaam bevonden werd. De geneesheer verschafte zich met veel moeite iets van dit poederwelks zamenstelling door de inlandsche docters als een groot geheim bewaard wordt. Hij wachtte zich evenwel het aan te raken, daar het bij de kracht, welke het op lijken uitoefendeen veel grootere op levende wezens heeft. De Javanen zeggen dat het poeder door de oogen en ooren verteerd wordt, en dan zijne werking eerst openbaart op een bijzonder vaten-systeem't welk zijne werkzaamheid verscheidene dagen na den dood behoudt en eindelijk het geheele ligehaam door dringt. De scheepsdocter heeft een gedeelte van het ontvangen poeder naar Europa gezon den om den leeraren der ontleedkunde gele genheid te geven, proeven daarmede te doen. Bonoomlngon. Benoemd tot-dijkgraaf van den Tholseinde- of Nieuw Glzende-.polderdhr M. van Stee. De 'Italiaansche dagbladen deelen uitvoe rige opgaven mede van de garibaldiaansche' vrij willigers, die bij de jongste gevechten gedood of gewond zijn. Daaronder bevinden er zich driediebij het eerste gevecht bij Monte Rotondo gewond naar het stationsgebouw wer den gehragt en in den loop van dit gevecht in de magt der pauselijke zouaven vieleneen hunner werden nog 32, aan de beide anderen 18 bajonetsteken toegebragt. Deze drie onge- lukkigen werden na de overwinning der Gari- baldianen nog in leven gevonden; de andere gewonden, die in dat gebouw eene toevlugt gezocht haddenwaren allen pm het leven ge bragt. In het Lagerhuis heeft de heer Maguire gevraagddat het gouvernement tegenbevel zou geven betrekkelijk de executie der vier Feni ans te Manchester. Verscheiden redenaars on dersteunden deze vraag. De heer Hardy wei gerde. Er is eene petitie aan de Koningin aan genomen, om gratie af te smeeken voor de veroordeelde Fenians. Eene deputatie zal mor gen dat adres naar Windsor brengen. Wan neer Zaturdag de executie mogt plaats hebben zal er Zondag te Londen eene treur-processie plaats hebben. Op aanbeveling van den minister heeft de Koningin de doodstraf, waartoe de Man- ehestersche Fenian Shore veroordeeld is, ver anderd in eene veeljarige tuchthuisstraf. Er worden op groote schaal millitaire- en politiemaatregelen -van voorzorg genomen te Manchester, Salford en Liverpool voor'tge val dat Zaturdagwanneer de vier Fenians zullen opgehangen wordenoproerigheden mogten plaats hebben. Er worden burgers beëedigd om vrijwillig dienst te doen als tijdelijke politie agenten. Een telegram meldt dat de veroordeelde Fe nians Zaturdag te Manchester zijn opgehangen.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2