180?. No. 90. DINGSDAG 19 NOVEMBER. 54"e Jaargang. C' WEEZENVERZORGING. -os®. «0ESSGHE CIIIHAU. - iMS; De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag «vond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,35. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden a 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels 1,30 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave Beltencira alsing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van een ieder die het aangaatdat aan hen, die bij de BRANDWEER zijn aangewezen, zoo mede aan diegenendie hunne dienst over vorige jaren hebben afgekocht, gelegenheid zal gegeven worden tot AEKOOP van die DIENST over het volgende jaar, van heden af tot den 2 December e. k., ten kantore van den gemeente ontvanger, terwijl de kwi tantie van overstorting ter secretarie moet worden overgebragt vóór of op den 7 dierzelfdemaanddes middags vóór 12 ure, op straffe, dat de nalatigen die dienst zelf zullen moeten op zich nemen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden gepubliceerd en in de Goessche- Courant geplaatst. Gedaan te Goes, den 16 November 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. Beltendmaltiiig. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat de commissie tot de (Economische spijsuitdee- ling, bij voortduring bestaande uit de heeren J, W. van KERKWIJK, president. 'F. A. S. KNITEL. N. VERVENNE Pz. M. J. HARINCK. J. G. de WITT HAMER 'J. KOOMAN Az. J. de JONGH. P. JOHANNISSEN. MULDER. Mr. P. J. A. van DAM, secretaris en thesaurier hare hoogst nuttige werkzaamheden tegen den vol genden winter weder zal aanvangen en dat dezelve aan de huizen der ingezetenen biljetten zal doen rondbrengen, op welke inschrijvingen tot instand houding van deze weldadige inrigting worden verzocht. De heilzame strekking van deze instelling, voor namelijk door de ruime deelneming en ondersteuning der ingezetenen opgerigl en gedurende vele jaren staande gehoudenis te algemeen bekend en in de vorige winters geblekenom niet op dezelve als een krachtig raiddel van voorziening tegen nijpend ge brek het oog te vestigen. Een ieder zal toch over Voor wijk A. tt B.( H D.( tuigd zijn, dat de uitdeeling van eene ver warmende en voedzame soep, gedurende den ophanden zijnden winter, voor de armen eene onmisbare behoefte is. Burgemeester en wethouders gevoelen zich daarom bij vernieuwing gedrongen de ingezetenen tot ruime giften op te wekken, en dezelve tevens met allen ernst aan te manen om geene handreiking aan be delaars te doenals zijnde een verderfelijk middel om de luiheid te voeden en de zorgeloosheid bij de behoeftige klasse te bevorderen. En opdat deze algemeen bekend worde, zal'daar aan op de gewone wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goesden 16 Novem ber 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Boli.eiid.mal5.iiis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien hebbende het schriftelijk verzoek aan ons ge daan door ANDRIES MARINUS ELVE, winkelier wonende te Ellewoutsdijkom in het woonhuis wijk D No. 53, kadastraal sectie D No. 577, staande inde 's Heer Hendrikskinderen straateen BAKKERIJ te stichten en daartoe een bakoven daartestellen. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 Ja- nuarij 1824 (staatsblad no. 19) mitsgaders op het beslüit van heeren Gedeputeerde staten dezer pro vincie, van den 7 October 1842, no. 17, (provin ciaal blad no. 98). Overwegende dat tot het opmaken van procesverbaal de commodo et incommodogevorderd bij art. 4 van welgemeld koninklijk besluit, de eigenaars en bewo ners der naastgelegene panden in hunne belangen moeten worden gehoord en dat het tevens nuttig kan zijn, om een ieder in de gelegenheid te stellen zijne bezwaren aan het gemeente-bestuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben, dat de adressant, benevens de eigenarenbewoners en gebruikers der nabij gelegene eigendommen zijn opgeroepen om op Zaturdag den 23 November aanstaande, des namiddags ten een ure, voor burgemeester en wethoudersin hunne gewone vergaderkamer, ten raadhuize te verschijnen, ten einde ter zake voorschreve in hun belang te worden gehoord en dat tegelijkertijd aan een ieder die zulks mogt verlangen de gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geventen einde in het proces-verbaal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 16 Novemberl867. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PIL A A R. Opmerkelijk is eene ministerieele verklaring, in den aanhef van het regeringsantwoord op de voorloopige verslagen, omtrent de begroo- tingswetten. Wij lezen daarinEvenmin kan het van dit kabinet worden verwacht dat het uitsluitend als zijne roeping beschouwe, om de koloniale aangelegenheden te regelen." Reeds de voorafgaande bewering dat de twee vorige kabinetten daartoe ook niet waren opge treden is in strijd met de algemeen bekende waarheid; maar de verklaring, omtrent de roeping van dit kabinet, vernietigt met een slag al wat in den loop der laatste twee jaren zoo officieel mo gelijk verzekerd is. Het is intusschen niet moeijelijk te gissenwaarom deze hoogstge- wigtige ministerieele belijdenis op den voor grond staat. Bij de toenemende waarschijnlijk heid dat in de kamer eene meerderheid zich vormen zal, die de koloniale beginselen van het kabinet bestrijdtwil men al aanstonds doen weten dat men daarvan geene kabinetskwestie zal maken. Is het ministerie niet vooral en uitsluitend opgetreden om op dat punt vastheid aantebrengendan kan het koloniale wets ontwerpen laten afstemmen zonder heen te gaan. Wij worden dus voorbereid op vreemde par lementaire gebeurtenissen, en mogen het er voor houden, dat het kabinet voor geene op positie in de kamer wijken zal. Dit is vol komen consequent met het begrip dat het land van geen ander ministerie dan van diteenig heil kan wachten. Men offert zich dus op en [Vevolg Ik wil het als waarheid aannemendat de klagten in den tegenwoordigen tijd over het gedrag, niet alleen van de wees-dienstmeisjes, maar in het al gemeen van de dienstbaren gegrond zijnmaar moet die schuld geheel en alleen op de schouderen geladen worden van hen, die hun leven en krachten steeds veil hebben voor heeren en vrouwen? Wil toch niet zoo vermetel zijn, al be taalt gij hun zweet met enkelde karige guldens, hen als lastdieren te beschou wen, alsof gij meenen zoudt geene andere pligten te moeten vervullendan hen die bloedpenningen toe te duwen. Meen niet, dat gij u kunt ontslagen achten, om, door dit weinigje geld, dat hun loon is, hen redelijk te behandelen, want weet het, dat de geheele maatschappij zoodanig geconstitueerd is, dat de eene mensch onmogelijk den anderen kan missen. Zoo min de dienstbaren u kunnen ontberen, evenmin kunt gij dat hen, tegen wien gij vaak zegt: ik kan u wel missen. Begin eensmeesters en meesteressenuwe positiën tegenover uwe dienstbaren te veranderen. Begin eens hen vriendelijker te behandelen en hen minder als noodzakelijk kwaad te beschouwen. Laat het snaauwen en graauwen eens nawees eens bescheidener in uwe bevelen, wat toegeeflijker als er misdaan wordt, geef uw toorn eens wat minder plaals als uwe meid eene boodschap moet verrigtendat die ondeugende deern, nu zij uit hare gevangenisde keuken, ont slagen is, een straatje verder rondslentert met hem aan den arm, die zij zoo lief heeft en die haar geheel andere taal toefluistert, dan ze gewoon is van den heer of de vrouw des huizes te hooren. Draag verder zorg, dat de klagte geene waarheid zij alsof alle dienstmeiden diefeggen zijn, door de boterhammen mondjes-maat, de aardappelen bij den tel, het meest pees- en beenachtigste ge deelte der kalfskarbonaden haar in de keuken te bezorgen, of door haar de koffij of theepot toetereikenals het aroma dier specerijen door uwe eigenliefde verzwolgen is, en gij haar toch nog iets wilt toereiken, al zijn het dan de afgetrokken theebladeren met wat bittere pee- en water. Maar ja, het is waar ookhet is uwe moederlijke zorgedie zoo liefderijkdoet handelen. Sterke thee verwekt maagpijnen te goede koffij zet het bloed aan tot congestien en geeft te veel verhitting aan het jeugdige gestel!! Begin eens te bedenken dat de dienstbare staat geene benijdenswaardige is, maar veeleer eene' ongeluk kige en wil ze eens als leden van uw gezin bejegenen. Begin er eens mede haar liefde te schenken, dan zult gij mogelijk met wederliefde beantwoord wor den'. En geloof mijhet is zoo gemakkelijk voor den rijken aanzienlijken mensch voor hen die met magt, eer en grootheid zijn bekleed, de opbeurende, levend makende lichtstralen, van zich te doen uitschieten, maar oneindig moeijelijker is het voor de arme dienstbare het bewijs te leverendat zij braaf isen dat deze deugd bij haar algemeen erkend wordt. Maar ik wil het aannemen, dat sommige weesmeisjes voor den dienstbaren staat ongeschikt zijn, (ik kan ook van anderen het tegendeel bewijzen) en dat zij zich aan onzedelijkheid overgeventoestanden welke mij volstrekt geene ver-

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1