BUITENLAND. MARKTBERIGTEN. schoffelvormige toestellen daaraan bevestigd. Door eene eenvoudige draaijende beweging, door middel van een krukkan men alsnu in eenige minuten een volkomen ventilatie van een aan zienlijke hoeveelheid graan bewerkstelligenzoo zelfsdat een arbeider gedurende een enkelen voormiddag minstens 2000 schepels kan omzet ten. De aanzienlijke besparing van arbeids kracht, de mogelijkheid, om in eene kleine ruimte groote koornmassa's onbedorven en veilig voor muizen en insekten te bewarenbenevens de gemakkelijkheid, om den voorraad te controlee ren bevelen deze methode allezins aan en zul len de daarvoor gemaakte onkosten spoedig ver goeden. Men schrijft uit Baarn, dat aldaar, in de vorige weekeene proefneming heeft plaats gehad met een nieuw reddingsmiddel bij brand het appareil-respiratoire van den heer M. A. Ga- libert te Darijs, dat uitmuntend heeft voldaan. Iemand, van zoodanig appareil voorzien, is ongeveer 17 minuten in een gesloten met dik ken rook vervuld vertrek gebleven, zonder er eenigen hinder van te ondervinden, noch in zijne bewegingen belemmerd te zijnzoodat hij tijd genoeg zou hebben gehad, om in ge vaar verkeerende personen of voorwerpen van waarde te redden. Daarbij is de zamenstelling hoogst eenvoudig. Aan een met lucht gevul- den, op den rug gedragen zak, zijn twee gutta percha buizen bevestigd die over de schou ders gaandein een mondstuk eindigendat de werkman tusschen de tanden houdt. Op die wijze kan hij van een kwartier tot een half uur, naarmate de zak minder of meer is opgeblazenin een volkomenluchtledig lo caal vrij ademhalen. Prof. Christophoro Muratorite Turin heeft een pantser ter beveiliging tegen geweerkogels uitgevondenbestaande uit eene gewevene stof, die kogels uit een revolver, op 2 ellen afstands geschotenonveranderlijk wederstaat en doet terugspringen, terwijl zij 5 ijzeren platen, ieder van een halve streep dikte, op elkander gelegd, doorboorden. Prof. M. be weert dat die stof ter pantsering van oorlogs schepen geschikt te maken is. Als middel, om schoenen ondoordringbaar te maken voor vocht, is bij de Pruissische leger administratie aanbevolen de schoenzolen zoo te prepareeren, dat zij tegen het doorlaten van vochtigheid beter bestand en buitendien over 't algemeen duurzamer worden. Het juist niet nieuwe middel bestaat hierin, dat men de zolen van voltooide en drooge laarzenzoowel als de naden tusschen de zolen en het bovenleermet gezuiverde lijnolievernis herhaaldelijk verzadige en de schoenen eerst dan gebruike, wanneer de vernis behoorlijk opgedroogd is. Benoemingen. ZExc. de minister van binnenlandsche zaken, heeft benoemd tot opzigter bij de staats-spoorwegen, bij de overbrugging van het Hollandsch Diep aan den Moer dijk, den heer J. P. Visser, thans buitengewoon op zigter van den waterstaat te Goes. Op bet voorbeeld door Nederland met de droogmaking van bet Haarlemmermeer ge geven wil men ook in Hongarije thans een meer droog leggen: het Neusiedlermeer, dat eene lengte van zeven en de breedte van eene mijl heeft en dat het middenpunt uitmaakt van drie groote wegen welke Oostenrijk doorsnij den. Men verwacht de grootste voordeelen van deze droogmakingdie inzonderheid de be zittingen van prins Esterhazy en het stift Hei- ligenkruis zal vermeerderen. Weder heeft de koningin van spanje eene amnestie verleend. Allen, die hunne gezinnen verlaten hebben kunnen naar huis komen uitgenomen zijdie het gouvernement in de gevangenis geworpen of naar Fernando-Po ge zonden heeft De officieele Spaansche courant verklaart dat er weinige zijn, welke van deze amnestie gebruik maakten. Die weinige zijn misschien nog te talrijk. In die autorisatie, om naar hunne haardsteden terug te keeren lag opgeslotendat de uitgewekenenwier naam niet in een der aanhangige processen was betrokken ongemoeid zouden worden gelaten. Het gouvernement gaat echter ge lijktijdig voort met personen opteroepen, die aan de politieke beweging hebben deel geno men en de amnestie is dus het komplement van de dagvaardingen. Koning Victor Emanuêl heeft een de creet uitgevaardigd, waarbij 50 duizend francs worden toegestaan tot leniging van hen, die bij de expeditie naar Rome gewond werden en tot ondersteuning van de nagelaten betrek kingen der gesneuvelden. Volgens het Piemontesehe blad is Garibaldi nog altijd te Varignano, waar hij met min der onderscheiding behandeld wordt dan vroe ger, toen hij zich onder toezigt der italiaan- sche regering bevond. Hij wordt dag en nacht streng bewaakt en mag niemand onvangen. Fabrici en Micelli hebben geen verlof gekregen om hem te bezoeken. De twee zonen van Ga ribaldi ontvingen op hun verzoek, om hun vader te mogen bezoeken, volstrekt geen antwoord. De romeinsche correspondent van het Journal des débats zegt, dat alles ten duide lijkste verraadt, dat de bezetting der Franschen van Rome slechts een tijdelijk karakter heeft. De generaals zijn in de hotels gelogeerd. Ner gens in de stad ziet men de Fransche vlag wapperen behalve op den Engelenburg waar hij naast de pauselijke waait. De kolonels en verdere officieren zijn niet gehuisvest op kosten der gemeente. Geene en kele aanbesteding voor het leveren van provi and gedurende eenigen termijn is met de le veranciers gesloten. Overal waar de italiaansche troepen op ker kelijk gebied zich vertoonden, herstelden zij het pauselijk wapen, dat door de bevolking was afgerukt. Naast de pauselijke vlag' lieten zij de italiaansche wapperen. Op verschillende plaatsen waar de Franschen verschenen, werd ook de fransche vlag er naast geplaast. Aan een kardinaal gaf dit aanleiding tot de opmer king: Zij hebben hem aan het kruis genageld tusschen twee boosdoeners. 4 Bij de firma Norsted is eene, door den koning geschreven brochure verschenen. Het onderwerpdat daarin wordt besprokenis, dat een kleinmaar goed leger, de voorkeur ver dient boven een groot, doch minder goed toe gerust eu geoefend leger. De opbrengst dezer brochure is bestemd voor een fonds tot het stichten van scholen in Lapmarken. Het boek is opgedragen aan graaf Henning Hamilton van wien de koning het eerste onderwijs in de krijgskunde ontving. Gromengde toeristen. Te St. Joseph, Missouri, heeft eene oude negerin over de 5,000 in goud in een ouden stal gevon den. Men denkt dat de een of ander voorzigtige re bel, die het geld voor zijne vrienden wilde verbergen, het daar gelaten heeft. Eene oude dame te New York, mrs. Beers, heeft zich zeiven genezen van slechte spijsvertering door zich de keel af te snijden. Men schrijft uit Groningen Terwijl de hazen tegenwoor dig moeite hebben om te leven, schijnen zij vroe ger moeite gehad te hebben, om te sterven. Zoo werd de vorige week door een jagtliefhebber in de buurt van Paterswolde een oude haas geschoten, die slechts drie pooten bezat. Deze verminking, waarschijnlijk in een vroegeren strijd bekomen, blijkbaar uit eene zeer fraai gecicatriseerde stomphinderde het dier in zijne bewegingen evenwel zoo weinig, dat het den hond eerst na eene lange vervolging en nadat het dier aangeschoten was gelukte dit in te halenter wijl de jager ook toen eerst deze curiositeit bemerkte. In eene gevangenis in Frankrijk is onlangs een misdadiger gestorvendie 92 jaren oud was. Hij had 45 jaren in opsluiting doorgebragt. Te Houston, Texas, werd een oude Duitscher door de gele koorts aangetast; hij weigerde een dokter te nemen, om dat hij te arm was. Hij stierf en in zijn koffer werd 20000 in geld gevonden. In een weekblad van ouden datumleest men de volgende bekendmaking Aan allen, die niet gaarne veel te korrespondeeren hebben, leer ik in 8 lessen a 50 cents per les, zoo slecht te schrijvendat niemand verlangteen tweeden brief van hem te ontvangen. E. B. leeraar in de mo derne talen en verdere vakken van lager onderwijs. Verleden maandag zijn te Brussel uit de Steen- houwersvest opgevischt de lijken van Melanie Ever- aertskantwerksteroud 19 jarenwonende te Schaa- beeken van haar kindongeveer 6 weken oud hetwelk zij aan haar lijf had vastgehouden. Men ver onderstelt, dat de ongelukkige moederdie door haren minnaar verlaten was, uit verdriet en armoede, deze wanhopige daad heeft gepleegd. Als eene groote zeldzaamheid kunnen wij vermelden dat op de vin- kenbaan van den Visser, in de nabijheid van de Waals;1,orpsche kampvlakte, door diens zoon gevangen is een witte keep. Naar men ons verzekert, herin nert geen vogelkenner zich een wit exemplaar van dit diersoort gezien te hebben. Opmerkelijk is het voorts nog dat op dezelfde vinkenbaan eenigen tijd geleden twee St.-Helena-vogels gevangen zijn. Men leest in Le courrier de la Mev.sehet volgende In den avond van 8 dezeromstreeks 5 urenver liet eene welgekleede dame, vergezeld van eene dienst bode die een allerliefst kind van 7 a 8 maanden droegde oude Wijckerpoort. Onder de poort ge komen riep de dame plotseling uit dat zij in de stad (Maastricht) iets vergeten had en verwijderde zich, terwijl zij aan de dienstbode zeide, dat die haar eenige oogenblikken moest wachten. Er verliep een half uur maar de dame kwam niet terng. De dienstbode verzocht toen aan eene fruitvrouw die met een kraampje onder de poort staat en die van het gebeurde getuige was geweestof zij bet kind en eene hengelmand even wilde bewaren, terwijl zij hare meesteres ging opzoeken. De goede vrouw gaf aan dit verzoek gehoor, maar zij zag noch dame noch dienstbode terugkomen en na lang wachten begaf zij zich naar het policie-bureau. Onmiddellijk is met het doen van nasporingen een aanvang gemaakt. Men meent dat de dame in den omtrek dezer stad te huis behoort. In de heDgelmand bevond zich een kom pleet stel kindergoed. Op de hoeve Bouwman, on der Borculo, is dezer dagen een varken verkocht, dat zonder pooten en ooren, schoon aan den haak niet minder dan 656 halve Nederl. ponden woog. Bestedingen. Voor het maken en stellen van een ijzeren lieht- opstand met ijzeren hek en het maken der daarvoor noodige fundering voor een oeverlioht te Neuzen zijn 12 biljetten ingeleverdde minste inschrijver was de heer Vigês te Haarlem, voor 1455,de hoogste bedroeg 4443, I5.orls.olljlte zsalsten. Woensdag 11. heeft te Wolfaartsdijk de stemming plaats gehad van 14 leden voor het kiescollegie. Aan deze stemming hebben 89 stemgeregtigden deelgeno men en op 87 personen werden stemmen uitgebragt. Het benoodigde aantal is evenwel terstond bij meer derheid gevonden. 264ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 1000 en daarboven. 5e klasse. 13e lijst. No. 1006150,000. No. 2289, 5313,5377,6521,9162 en 12725, ieder 1000. 14e lijst. No. 124442000. No. 1337 2230 8111 en 10073 ieder 1000. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beubb. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Maandag 14 November 1867. Nederl.' Werk. Schuld 2 V» 53. Spanje2Va 31 Rusland, 6e serie 5 Id. 1860 4Va ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenbijk, Metall. 2% ld. Amst. (oude) 5 Id. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 Oude Metalliek Nationale ld. Div. in COUPONS. 76%,. 84%. i 182%. 22%. 65 Vu. 50%. 56%.. 30%. 75%s. 23,37». H 28.20. 11.86.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3