BINNENLANDSCHE BERICTEN. den tijd, dat later eene onpartijdige hand de gebeurtenissen van heden in het juiste licht zal stellentot de zoodanigen zeggen wijer zijn belangen en behoeften die niet door wachten op de toekomst worden bevredigd. Wij wen- schen het volk steeds op te wekken, om zijne verdienstelijke medeburgers de eere te geven die hun toekomt, om regtmatige hulde te bren gen aan de nagedachtenis van schitterende bekwaamheden en het goede te bewaren dat door dezen is gesticht; maar, waar het soms tot ontmoediging en vrees zou worden gebragt bij het verlies van enkelen, daar meenen wij te mogen wijzen op de ervaring, dat Nederland immer rijk was en nog is aan mannen, die al hunne krachten voor het algemeen en waar achtig belang overhebben, en dat waarheid en regt stand houdenal worden beiden ook fel bestreden en al gaan de menschengeslach- ten rusteloos voorbij. aan de sluis te Hansweert3 zeeschepen metende 223 ton; 59 Rijnschepen, metende 9425 ton; 1385 ligters, vletters en andere binnen- landsche vaartuigen, metende 61,636 ton, en 103 stoomschepenmetende 16,414 tonen aan de sluis te Wemeldinge: 3 zeeschepen, metende 223 ton59 Rijnschepenmetende 9425 ton; 1520 ligters, vletters en andere bin- nenlandsche vaartuigen metende 67,706 ton en 103 stoomschepen, metende 16,414 ton. De staten van de voornaamste in-, uit- en doorgevoerde handels-artikelen, gedurende de maand September, zijn bij ons ontvangen en liggen ter inzage van belangstellenden op ons bureau. Uit Rome wordt gemeld dat bij de jongste gevechten onderscheidene zouaven, uit Neder land afkomstiggesneuveld of gekwetst zijn. De toestand der gekwetsten, die over het alge meen slechts ligte wonden hebben bekomen is van de meesten bevredigend. gedeeldwaarna besloten is zich bij adres tot den raad te wenden, om voorwaardelijk tot het stichten van arbeiderswoningen terrein aan te vragen. Uit Hontenisse wordt geschreven Indien men aan zeker gerucht geloof mag hechtenzou er in deze gemeente plan bestaan tot oprigting eener beetwortel suikerfabriek. Dat gerucht verdient allezins bevestiging. Men klaagt te Harlingen zeer, over de wijze, waarop de boter en het vee dat naar Enge land wordt verzondenop de Engelsche booten wordt behandeld. Heele vaten komen somtijds half gebroken van boord en het vee wordt zoo op een gepakt, dat er meestal een gedeelte van gestorven isvoor de boot de haven ver laten heeft. Onlangs was dit weder met 13 schapen het geval. Tot 9 November is aan het bestuur der Maatschappij van Weldadigheid opgaaf gedaan van het gekollekteerde bedragingezonden door 43 afdeelingsbesturen57 correspondenten668 gemeentebesturendus te zamen van 768 ge meenten, terwijl 249 kerkelijke koliekten bekend zijn geworden. Een en ander wijst een totaal cijfer aan van ƒ47,659.185. Als 't waar is, wat de Amerikaansche bladen schrijvendan zal in den gemeenteraad te Washington eerstdaags de proef genomen wor den met eene stemmachine. Ieder heeft voor zich twee knoppen. Als hij aan de eene trekt, springt aan eene kastwaarbij het stembureau plaats neemt, een cijfer te voorschijn onder Voor" en als hij aan den andere trektonder Tegen." Tevens doet elke knop, als die uitge trokken wordtzijn naam te voorschijn komen en een cijfer't welk aantoont de hoeveelste stem wordt uitgebragt. Alle leden kunnen te gelijk aan de knoppen trekken zonder dat er verwarring ontstaat. In een oogenblik vertoont zich dus bij de stemming eene lijst van hen die gestemd hebbenhet aantal uitgebragte stemmen en het aantal stemmen voor en tegen. Het volgende is een staaltje van de wijze, waarop een landeigenaar in de gemeente Rui- nerwold de schade berekent, die bij beweert te hebben, door het leggen van den spoorweg nabij zijn woonhuis natuurlijk afgescheiden van de vergoeding voor den af te stanen grond als: last van het oprijden jaarlijks/25; wach ten op den trein en de gevaren daaraan ver bonden ƒ25; belemmering van het uitzigt op de arbeiders 40; voor gevaar van geraas door het passeren der treinen veroorzaakt, voor paarden, karnmolens, zieken enz. ƒ25: de jaarlijksehe last bedraagt dus 115 en wordttot kapitaal gebragt2300. Een zeer eenvoudige en practische methode, voor het opleggen van granen, vond de beroemde reiziger dr. Pollack in eenige streken van Azie. Zij bestaat daarindat het graan in tonvormige korvenuit grove dichte stroovlechten vervaar digd, wordt uitgeschud. Zulk een gevlochten ton is omstreeks 10 voeten hoog en van 912 voeten in middellijn. Yooraf wordt in het mid den der ton een stang geplaatst, met 4 of 6 GOES, 14 November 1867. {Per Telegraaf.) Op verlangen des konings heeft .de begrafenis van den heer Borret heden met buiten gewone plegtigheid plaats gehad op de Roomsche be graafplaats. De stoet bestond uit zestig rijtuigen waarin vertegenwoordigers des konings, van den prins 'van Oranjevan prins Frederikhet corps diploma tique de ministers oud-ministers deputatien van bpoge collegien enz. Voor en achter was een deta chement kavailerie. Het muziekcorps van de grena diers en jagers voerde treurmuziek uit en bij het graf werd eene lijkrede gehouden door den minister van buitenlandsche zaken, waarna de broeder van den overledene een woord van dankzegging sprak. De minister van binnenlandsche zaken houdt zich onledig met eene reorganisatie van het ambtelijk personeel bij den rijkstelegraaf. Men wil weten, dat bij het tot stand komen dezer organisatie de referendaris Staring benoemd zal worden tot directeur van nijverheid en tele grafie. Het wekt bevreemdingdat de rege ring bij hoofstuk V der staatsbegrooting voor 1868 met geen enkel woord van het plan tot zoodanige organisatie gewag heeft gemaakt. (Arnh. Cour.) Z. M. de koning heeft den minister van oor log gemagtigd zijne tevredenheid te betuigen aan de troepen die tot de buitengewone en zeer moegelijke diensten, bij de uitvoering der bepalingen tot wering van den veetyphus, zijn geroepen geweest, zoo wegens hun gehouden gedragals voor den door hen betoonden ijver in de vervulling hunner pligten. De Arnhemsche Couranthet berigt mededee- lende van het overlijden van den heer Borret, zegt kort maar volkomen waarhet ministerie verliest in hem, zoo niet den ijverigsten, dan tdch een der bekwaamsten en zeker den in vloedrijksten zijner leden. Volgens de Staats-Courant zijn gedurende de maand October op het kanaal door Zuid- Beveland op- en afgevaren: Aan onze veemarkt was de vorige Dingsdag veel drukte, de aanvoer bestond uit omstreeks 220 stuks rundvee, meest puike kwaliteit. Er was goede kooplustook van buitenwaardoor voor uitvoer en consumptie menige koop en verkoop is gesloten. De prijzen varieerden van 170,— tot ruim 200, De minister van oorlog heeft goedgevonden, om bij de aanstaande garnizoens-verandering Middelburg, de hoofdplaats van Zeeland en zetel van het gewestelijk bestuurgeheel van gar nizoen te berooven, waardoor natuurlijk aan den handel en de neringdoende burgerij een groote slag toegebragt, menig belang benadeeld wordt en kostbare gebouwen ontruimd zijnde nutteloos eene plaats zullen innemen. Het gemeente bestuur heeft daarom een adres aan den minis ter gerigt, om hem op dat besluit te doen terug komenwaarbij zeker ook wel zal gewezen zijn op de omstandigheid, dat de ondernomen spoor weg en kanaalwerken eene groote menigte werk volk in en om Middelburg vereenigtwaardoor de wensch naar een garnizoen volkomen gewet tigd en de behoefte daaraan voor allen duidelijk wordt. Thans ligt ook een gelijk verzoek aan den minister, ter teekening voor de ingezetenen, die hunne stem bij die van het gemeente-be stuur wenschen te voegen. Met belangstelling ziet men den uitslag dezer pogingen te gernoet, en dat te meer, omdat de vermeerderde lasten aan de schatkist opgelegd, door de plannen van dezen minister den wensch billijken, dat daar uit geene nieuwe bezwaren mogen voortkomen. Z. M. heeft afwijzend beschikt op het adres van den gemeenteraad van Vlissingenwaarbij verzocht was om het koninklijk instituut voor de marine van Willemsoord naar Vlissingen te verplaatsen. De commissie voor het stichten van arbei derswoningen te Zierikzee, heeft eergisterenbij monde van haren voorzitter, den heer Heijse, een rapport uitgebragt, waaruit bleek, dat het haar niet gelukt is terrein te vinden om te bouwen. Tevens werd een plan van inrigting dier woningen en eene raming van bosten mede niet alleenmaar ook onmisbaar ter opbeuring der geheime krachtwelke 'wij leren noemenen welke het allerkunstigste bewerktuigde zamenstel daardoor in beweging brengt, om het op te leiden tot dat eene wat het worden moet, den edelen menseh. En wil men nu in die aangegeven allernoodzakelijkste be hoeften voorzienlicht en lucht, dan moet er niet in de stad gebouwd worden; maar liever moet men trachten zich genoegzame ruimie te verschaffen op eenigen afstand van dezelveook niet te verre daarvanom tijdroovende en door de guurheid des weders minder aangename wandelingen te voorkomen, voor die weezen wier bezigheden stadswaarts voeren, en om ook te beletten dat ze te lang zonder toezigt zouden ronddwalenverder acht ik het van het uiterste be lang de bouworde zoo eenvoudig mogelijk te doen plaats hebben, en voorna melijk de strenge eischen der noodzakelijkheid in geen geval te veronachtzamen. De kinderen zijn in eene gevangenisals hen de gelegenheid ontnomen wordt de vruchten der weldadige vrijheid te genieten. Verschaf daarom geoorloofde uitspanningendie tevens nuttig zijntracht hel gevoel van eigenwaarde op te wekkenen al zijn ze armtoch behooren zij van slaafsche onderwerping vrij gemaakt te worden; wil de weezen redelijk behandelen, dan zal het weeshuis geen gevangenis meer zijn, maar het zal in waren zin een toevlugtsoord worden waarin liefde troont. Dan zullen de vaak barbaarsche straffen veranderen in uitreiking van belooningen, en zal het gevangenhok de plaats worden waar men jubelt en joelt. Men voert reeds aan dat de weezen ongeschikt zijn voor het werkelijke leven, wanneer zij uit het weeshuis wovden ontslagenen voornamelijk noemt men onder hen de meisjes, die als zeer onhandige dienstbaren het wereldtooneel optreden; ja die zich zelfs aan onzedelijkheid overgeven en niet zelden de huizen helpen bevolken, waar ontucht haar zetel heeft gevestigd. Gewis een zeer bedroevend verschijnselvan hetwelk de groote maatschappij regt heeft verantwoording te vragen aan diegenen, welke de zwaarwigtige taak vanweezenverzorging besturen. Het zou door statistieken moeten bewezen worden in hoe verre deze beschul diging op waarheid gegrond isen dan geloof ik tochdat op dit strenge ver wijt, het antwoord zoude gegeven worden, dat de onzedelijkheid bij de meisjes uit de weeshuizen, in geene grootere mate zal gevonden wordendan bij die uit alle andere standen der maatschappij. Laten wij daarom billijk zijn in ons oordeel en niet te streng vonnissenindien onze weesmeisjes den dienstbaren staat ingetreden zijnde, die woningen eindelijk verlaten, aan welk gezin zy alle hare krachten ten beste gaven, daar vaak stuursche behandeling, slaafsche beje gening haar deel was; waar het vrijheidsgevoel zoo pijnigend gekrenkt werd,' welke slechte behandeling als overwegende oorzaak geldig is, om een ander huis op te zoeken, en dat als laatste ongelukkige redmiddel wordt ter hand geno men liet toevlugtsoord der ontucht. Inderdaadlaten wij niet te hardvochtig oordeelenwant Wie oorzaak, noch drijfveer, noch aanleiding weet, Die d' arme misdadige struikelen deed Mag roek'loos ziin vonnis niet wagen. {Wordt vervolgd door J. A. Geill Jr.)

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2