Bestecainsen BURGERLIJKEN STAND. STOOMJAGT: SSUÏIO-BBVBLAKrD. MARKTBERIGTEN. 3'«. lijks hadden zij zich daar neergezet, of de klok werd geluid. Van alle zijden daagden zouaven en gendarmes op en vóór zij' nog naar de wei nige wapens hadden kunnen grijpen, welke zij bezaten, waren de -meesten al doodgeschoten. De clericale bladen maken melding van het ontheiligen van kerken. Op die wijze wordt zeker heiligschennis gepleegd. Toch zal de pastoor, die dit vroom verraad pleegde, eer beloond worden voor zijne daad. Zoo het waar is, dat de zouaven betrek kelijk veel geringer verliezen lijden dan de vrijwilligers, en de strijd, hoe ongelijk de ver houding tusschen het aantal manschappen ook zij, zoolang door de pauselijken wordt volge houden dan vindt dit eene gereede verkla ring, niet uitsluitend in de dapperheid der zouaven of de bescherming der heilige maagd, maar in de betere wapening van de pauselijke troepen. De meeste Garibaldini zijn zoo goed als ongewapend;zoo er van heldenmoed sprake is, dan weten wij niet aan wie de meeste eer toekomtaan de pauselijken, die goedbewa pend een hoop ongewapenden neerschietendan aan die ongewapenden zeiven. Zoo bij voor beeld waren te Bagnorea en Nerola van de honderd vrijwilligers hoogstens 15 a 20 van vuur wapenen voorzien. Toch streden zij twee uren lang. Dat men in het vatikaan den oorlog tusschen Frankrijk en Italië wenscht ligt voor de hand; thans echter heeft het pauselijk hof er dubbel belang bij eene botsing tusschen die beide mogendheden te doen ontstaan. Men weet namelijk dat Frankrijk, voor het geval dat het in een krijg met Italië gewikkeld wordt, het aanbod van Spanje om een leger van 40,000 man te zenden heeft aangenomen. Ik sta u voor de waarheid van dit berigt in. Het spaansche leger moet ten taak hebben het koningrijk Napels te nemen om in de her stelling der Bourbons op den napolitaanschen troon het middel aan te grijpen om Italië te verzwakken en mat te zetten. De koningin van spanje zal toch niet voor niets 49,000 man leveren en zich daardoor aan alle geva ren eener revolutie blootstellen. Ik spreek in vollen ernst. Zóó ver is Frankrijk reeds op het hellend vlak voortgeschovendat keizer Napoleon denkt aan de herstelling van de Bourbons in Napels. Alle partijen van de li berale rigting in Frankrijk zijn ontsteld want wie kan zeggen hoe zulk eene staatkunde eindigen moet. Bij de verkiezingen, die thans in Hanover hebben plaats gehad, zijn in de stad zelve, van de honderd kiesgeregtigden, ongeveer 4 of 5 opgekomen. Op het platteland was het niet veel beter gesteld. Als de oorzaak van dit gebrek aan belangstelling noemt men de slechte kies-wetvoorheen had men in Hanover de directe verkiezingen en thans verkiezingen met trappen. De kandidaten, die als kiezers werden voorgesteld, zijn overal gekozen; men heeft zich nergens de moeite gegeven om kandidaten er tegenover te stellen. G-emengde toeristen. Iemand, die een hartstogtelijk liefhebber van vis sollen was, stond weêr op een heerlijken zomerdag aan een vijver te hengelen; naauwelijks had hij in gelegd, of hij haalde een fermen snoek op, die echter van het haakje afviel en in het gras verdween. Toe vallig kwam de bosehwachter met zijn hond aan en onze visscher, die zich gaarne in het bezit zag van zijn snoek, riep den boschwachter toe: „zeg eens kunt ge me niet helpen om dien snoek te vangen." „Wel zeker," was het antwoord. 'De boschwachter stak nu de punt der staart van zijn hond in den bek van den ontsnapten viseh en zietde hond die dat zeker niet aangenaam vondzette het op een loopen in de rigting van de woning des boschwachters. Deze laatste verontrustte zich daar niet overmaar de hen gelaar, die bang was voor zijn snoek, riep: „spoedig, spoedig, roep uw hond." „Waartoe?" antwoordde de boschwachter, „roep gij liever uw snoek." Eenige dagen geleden vielbij het binnenkomen der haven te Harlingeneen matroos uit den mastmet het hoofd regtstandig op het dek. Tot aller verwonde ring was hij ongedeerd en ging hij terstond weer naar boven, om er zijn werk verder te verrigten. In den vischwinkel van Dulling te Downham (En geland) zag men in de vorige week een paling in de rivier Onze gevangen, die 5 voet 8 d. lang was en 17'A duim in omtrek had, wegende 36 pond of 28 pond schoon. - De Groninger Courant verhaalt van een vischvangst, die aan het ongeloofelijke grenst, doch die zij zegt van een geloofwaardig ooggetuige te hebben vernomen. Twee personen, een koetsier en een visscher, gingen met een treknet visschen in het Punterdiep aldaar. Het net werd getrokken over eene lengte van 100 el. Men wilde het nu ophalen, maar bemerkte dat bet zoo met viseh gevuld was, dat het dreigde te scheuren. Er werd nu uitgeschept wat men kon en zoo langzamerhand de buit geborgen die in 't geheel meer dan 2000 Ned. ponden moet hebben bedragen. Veertig huisgezinnen zijn voor 1 a 2 dagen van viseh voorzien; de helft der geheele massa is naar Assen vervoerd en de rest is nog over gebleven voor de volgende dagen. De draad van een zekere Amerikaansehe spin is zoo sterkdat zij 54 grijnen dragen kan, zonder te breken. Een touw, uit die draden gesponnen, ter dikte van 1 eng. duim, zal een gewigt van 70,000 Ned. ponden kunnen dragen. Bij gelijke dikte is die spinrag even sterkals het beste staaldraad. Er worden proeven genomen om die spin „de Nephila Plumipes," kunstmatig aan te fokken en de draden in plaats van zijde te bezigen. Kei zer Napoleon heeft, ter gelegenheid van de tentoonstel- liugsfeesten, zóó veel geld verkwist, dat hij thans vier millioen tekort komt. Daar spreekt niemand van maar als de een of andere ambachtsman gedurende de kermis een paar kwartjes ten achteren raakt, worden er in de dagbladen groote stukken over geschreven. INGEZONDEN. Aan eenige mannen uit het volk. De werkende leden der rederijkers-kamer Aurora betuigen hiermede openlijk hunnen dank aan eenige mannen uit het volk," wie het ook zijn mogen, die in het vorig nommer dezer courant hunne sympathie hebben doen blijken, voor de door hen gegeven volks opvoering en zij hopen dan ook elk naar zijne krach ten op het ingeslagen voetspoor voort te blijven gaan en u in den aanstaanden winter nog meer ge noegen te verschaffen. De door u geuite waarheid zonder eenheid kan er noch magt noch algemeene geest bestaan," wordt ook door hen zeer goed begrepen en zij weten niet beter of die geest heersebt thans ook in hunne kamer en het is daarom dat zij met leedwezen vernomen heb ben dat in zeker opzigt de plaatsing van uw stuk aanleiding heeft gegeven tot het gevoelen als zoude er Woensdag avond na afloop der uitvoering, groot ongenoegen hebben plaats gevonden, hetgeen zoo niet geheel, dan toch voor het grootste gedeelte, bezijden de waarheid is daar noch het verdienstelijke wer kend lidnoch de commissaris van ordein uw schrijven bedoeld, voor hun lidmaatschap hebben bedanktslechts een verkeerde opvatting van een ge zegde door het werkend lid en eene ligte ongesteld heid van dien commissaris, heeft aanleiding gegeven dat die beide heeren geen gebruik hebben gemaakt van het souper. (Zijn zulke nietigheden niet eigen bij iedere sociëteit de eenheid onzer is daardoor niet gebroken; teregt zegt gijzonder eenheid kan er noch magt noch algemeene geest zijn" wij hopen die spreuk te handhavenen vertrouwen dat onze kamer voor taan van verkeerde beoordeelingen verschoond mag blijven. De werkende leden der rederijkers kamer „Aüeora" I)en 1 dezer is te Middelburg aanbesteed, het 3jarig onderhoud (18671869) van het huis van arrest te Zierikzee voor 1750, JES.ex'lx.elij zaliLOii. De heer E. van Strienpredikant te Bennekom heeft voor het beroep naav Vrouwepolder bedankt. Wij lezen in de Zierikzeesche Courant Ouwerkerk 31 October. Gisteren werd alhier in eene vergadering van den kerkeraad der hervormde gemeente en het kiescollegie, met algemeene stem men, besloten toezegging van beroep te doen aan den heer Bakker, kandidaat tot de Heilige dienst en zulks, ter vervulling der vacature te ontstaan door het vertrek van den heer M. Corstius naar Oostzaan. Zulk eene eenstemmigheid bij het doen van een be roep volgens de nieuwe wijzemag inderdaad merk waardig heeten en zal wel een zeldzaamheid der zeld zaamheden mogen genoemd worden. Misschien is zulk eene eenparigheid bij de nieuwe wijze van be roepen wel het eerste en tevens het laatste geval. De kerkeraad en het kiescollegie van Ouwerkerk verdienen vooral lof, dat zij reeds zoo spoedig die toezegging hebben gedaanten einde daardoor voor andere kandidaten de moeite en kosten der reis te besparen. Dit goede voorbeeld verdient navolging bij alle gemeenten die een' kandidaat beroepen. Indien de heer Bakker het beroep aanneemt, zal aan de anderenaan wie eene preekbeurt was toegezegd daarvan worden kennis gégeven. Ds. Isaiic Prins te Amsterdam oudste dienstdoende leeraar van de ganscbe Nederl. Herv. kerk, viert den 7den Nov. e. k. een hoogst zeldzamen en ge- denkwaardigenzoo niet, althans in Nederland, voorbeeldeloozen feestdag. Hij zal namelijk alsdan 65 jaren onafgebroken als leeraar in de Herv. kerk zijn werkzaam geweest. In 1781 geboren, werd hij den 7dcn November 1802 als predikant te Ede beves tigd, vertrok van daar in 1807 naar Langezwaag, in 1815 naar Oud-Beijerlandin 1817 naar Alk maar, in 1822 naar Dordrecht en in 1825 naar Amsterdam. Van 26 October tot 2 November 1867. Gehuwd: den 81, Cornells Snoep36 j., wed. en Pieternella van Antwerpen38 j.jonged. Albert Bomhoff33 j., wed. en Gerritje Maria Snoep, 22 j., jonged. Petrus Gulyalmus An- tonius Fagel45 j., wed. en Johanna Maria Al berta Passieux, 19 j., jonged. Geboren: den 28Marinus Johannesz. v., Jan van Kuijk en Tannetje Sinke. Bonaven- tura Cornells Ludovicusz. v. Thomas Briels en Maria Louise Schelfhout, den 30Mattheusz. v. Itje Fokke en Maria Susanna Verdorst. Adri- ana Corneliad. v. Francois van Hoorn en Klara Harinlc. Overleden: den 27, Nicolaas Visser66 j. wed. van Anna Dane, den 29Charles Ludovi cusoud 19 m., z. v. Finantius Jacques en Sophia Bernardino de Bruijckere. den 1 Novemb. Hen drik Willem, oud 8 rn.z. v. Rudolph Labeur en Wentelina Cornelia Fukken. Levenloos Aangegeven: den 28, Een zoon van Cornelia Tannetje Gerritse. NOVEMBER 1867. van BOTTERDAM, ure.l van GOES. ure. Dingsdag 5 'smorg. 9,45.1Woensd. 6 'sraorg. 6,30. Vrijdag 8 4,.jZondag 10 9,30. DiDgsdag 12 6,.IWoensd. 13 11,30. Van af 1 November bestaat eene geregelde Dili gence-dienst tusschen Zierikzee en Zijpe vice versa naar en van Holland. PER TELEGRAAF. A mste rdam sche beurs. PRIJS-COUEANT DE 11 EFFECTEN. Maandag 4 November 1867. Nederl. Werk. Schuld 2 Va spanjevj Rusland, 5e serie 5 ld. 1860 4'/, ld. a/1000,1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2 ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 COUFONS. Oude Metalliek Nationale ld. Div. in 52"/io. 29l5'!6. 55",„. 767/.». 84 !/s. 181 22. 63'/a. 49'A 553/.o. 29a/,6. 74W. 23,08\ 28.20. 11.82s. GRAANBERIGTEN. BOTTERDAM, 4 November 1SGS. TARWE 26 e. ROGGE SO c. BRUINE BOONEN 60 c. Iioo^er. Nieuw Iniandsch HENNIPZAAD 2S2i2. Jarig Overmaasch KOOLZAAD JL vl. 68'/a- MEEKRAP. Tot vorige prijzen goede kooplust, echter hooger gehouden. Omzet klein. AMSTERDAM, 4 November 1867. ROGGE 294. LONDEN, 4 November 1867. TARWE 1 k 2 shill. lager. «flöocrtentten. Ondertrouwd P. E O O L S Goesen 2 Novemb. 1867. O. J. van CALMTHOUT. Algemeene kennisgeving.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3