1861'. N°. 86. MNGSDAG 5 NOVEMBER. 548te Jaargang. (JOE CHE COURANT De uitgave dezer Courant geschiedt Alaandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,35. fr. p. p. ƒ1,919. V>'/;> fiewone advertentlën worden a 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels ƒ1,30, behalve het zegelrcgt. De Inzending van adrerientiën kan geschieden lol vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave 13olac.exxca.xx3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend: eb op den 26 October jl. door hen zijn benoemd: tot Commies-Griffier ter secretarie dezer gemeente, de heer Hendrik; Jan Prové Bi tuit, en tot klerk terzelfder secretarie, de heer Marinus Cornells Xandijlt, beide alhier woonachtig; dat zij heden in die betrekkingen zijn beëedigd en den 15 dezer in functie zullen treden; verzoekende mits dien de benoemdenna hunne in functietredingals zoodanig te erkennen. Gedaan te Goes, den 2 November 1867. Burgemeester en weihouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN De Secretaris H. C. PILAAR. Wij verkeeren dezer dagen in een soort van kalmte, die bijna zou doen denken, dat alle zaken zoo goed gaan als maar mogelijk is. Van tijd tot tijd vertoonde zich een dreigende wolk, zoo dikwijls de kamer-rapporteurs ons bekend deden worden met de voorloopige versla gen, maar bij de meesten gaat de indruk daarvan weder voorbij en men denkt aan geen naderenden storm. Toch zijn erdie meenen, dat deze eerlang zal losbreken en dat de be- grootings-discussien noodwendig tot eene ont wikkeling zullen leidendie bier vurig ge- wensebt, ginds als eene ramp voor bet vaderland afgebeden wordt. Is bet waarschijnlijkdat zij gelijk hebben en dat wij ons op eene spoedige ontknooping moeten voorbereiden? De ge schiedenis van bet laatste jaar geeft weinig- grond daarvoor. Daar is, ook in de kamer, veel gezegdveel geschermutseldmaar door getast is er niet. Het schijnt niet op den weg van deze kamer te liggen, om zich krachtig te doen gelden en al beeft de eonciliante poli tiek ook maar weinig voorvechters gevonden, zij schijnt toch de meerderheid te bebeerschen. De toestand isbij het vorige jaar vergeleken, slechts in zooverre veranderddat hetgeen men toen reeds afkeurdezooveel langer heeft ge duurd, en indien men geene reden vond, om bij de behandeling der vorige begrootingen de beleden beginselen consequent te laten spreken waarom zal men het thans doen? Slechts op één gebied kan de noodzakelijkheid daarvoor misschien meer gebiedend zijn. Toont de nieuwe minister van koloniën zich voortdurend even reactionairals bij zijn eerste optreden in de kamerdan zal men wel gedrongen worden om met de eonciliante politiek te breken en er is dan veel kans, dat de heer Hasselman de overtuiging krijgt, dat het niet alleen die verwoestende liberalen zijndie zich van hem afkeeren. Wij rekenen er echter niet op, dat het zoover komen zal, want wie weet welke consideratien weder bij de kamer zullen wegen en welke intimidatien van de regering weder gewenschten invloed zullen hebben. Eene ka mer, althans een groot deel van haar, waar door zooveel werd verdragen met het koelbloe- digste stilzwijgen, heeft zich geoefend, om lijdelijk toetezienook waar van haar nog meer wordt gevergd. Maar zullen zij dan verantwoord zijn, die reeds zoolang de onhoudbaarheid van den toe stand op den voorgrond stelden? Wij moeten die vraag ontkennend beantwoordenmet het oog op de onderscheidene partijen. Omtrent de twee hoofdpunten, onze finantien en onze koloniën, is niemand tevreden. Waarom ko men dan de behoudsmannen niet met doortas tende maatregelen voor den dag, ten einde eenmaal te bewijzendat zij alleen ons in het regte spoor kunnen brengen. Lang genoeg hebben zij geklaagd en gelasterdmaar gehan deld hebben zij niet. Zij zijn even goed als anderen met de halve maatregelen medegegaan en bragten het niet verder, dan de natie te la ten denkendat zij het wéï"beter wistenmaar geene kans zagen, om dat te laten gelden. Doch, met hetzelfde regt, kan men tot de libe ralen zeggen, indien gij overtuigd zijt, dat men een verkeerden weg bewandelthoudt dau aan die overtuiging vast, slaat dan de handen in eenom haar ingang te doen vinden al mee nen ook sommigen dat uwe poging vooralsnog niet gelukken zal. Krachtige handelingen lok ken anderen tot krachtsbetoon nifcen zoo al leen kan er een einde komen aan dien sukkel toestand diewat het ergste is, voor de toekomst heillooze gevolgen moet hebben. Indien men zich voorstellen kon dat de voor loopige verslagen eene juiste opgave inhielden van den staat van zaken in de kamerdan zou men moeten zeggende storm zal ras de kalmte vervangen. Maar wij maken ons daarvan geene illusien, want wij weten wat wij te denken hebben van die groote meerderheid in de afdee- lingen, die zich met dit of dat regerings denkbeeld niet vereenigde. Het is dikwijls genoeg geblekendat de meerderheid ten slotte toch medeging. De concil ante menschen zul len daarom best doen zich nog maar niet be angst te maken. De bui kan weder overdrijven. Maar wat zal het dan zijn? Zal de natie steeds blijven berusten en zich voeden met het gejammer en met de scherpe oordeelvellingen van beide zijden? Zeker kan op die wijze de regering zeer vast zijn en lang aan het roer blijven, maar moet elk belang daaraan opge offerd worden. Wij hopen daaromdat men, met de meeste belangstelling, den loop der par lementaire geschiedenis zal gadeslaandat men niet langer onverschillig zal blijven voor den weg, die onze vertegenwoordigers verkiezen te volgen; opdat, bij mogelijke gebeurtenissen, een zelfstandig oordeel geveld worde en de natie toone te weten, wat zij wil en aan wie zij hare belangen toevertrouwt. BINNENLANDSCHE BE511GTEN. GOES, 4 November 1S67. Wij hebben weder een bewijs voor de goede zorgen van onze specialiteit voor finantien die zoo hij al de schatkist niet met nieuwe in komsten verrijkt, dan toch de burgerij van nieuwe munt wil voorzien. Blinkende munt stukken en frissche muntbilletteii zijn zeker uitnemend geschiktom het oog te verblinden en de bezorging er van doet ons aan den trou wen schatkist-bewaarder denkendie zich vér- heft boven de vulgaire meening, dat het met de bestemming der munt heter overeenkomt, als ze de sporen draagt van verhandeld te zijn. In ieder geval is het alweder een bewijs voor de onverpoosde werkzaamheid van dezen mi nister, dat hij de onder zijn departement be- hoorende rekenpligtigen heeft uitgenoodigd: a. om de ten hunnen kantore ontvangen wor dende stukken van 10 en 5 centsdie zoodanig zijn afgesleten., dat de stempels daarop niet meer zijn te onderscheiden of op andere wijze, in het oogloopend -zijn beschadigd of verminkt, aftezonderen en buiten omloop te houden; b. om op gelijke wijze te handelen met ten hunnen kantore ontvangen wordende versleten en gescheurdeof op andere wijze voor den omloop ongeschikt geworden muntbilletten c. om de voormelde pasmunten en muntbilletten eenmaal 'smaands in eene gewone storting hij den betaalmeester optenemen; zullende die stuk ken echter op het borderel der storting afzon derlijk vermeld en afgescheiden van andere waarden aangeboden moeten worden. De be langhebbenden zullen zeker zeer dankbaar zijn, dat alzoo eene geschikte gelegenheid geopend is, om zieh van versleten pasmunt af' te maken en op de betrokken kantoren mag men zich verwachten eene schoone collectie te zullen ontvangen van onkenbare munt; een genot dat nog verhoogd wordt door het voorschrift om van al die fraaijigheden afzonderlijke aantee- kening te houden. In de Staats-Courant van gisteren n°. 261, brengt de minister van marine ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop dezer maand langs de Wester-Schelde de na te melden lich ten zullen worden geplaaatst: 1°. Een lichtschip tegen het oostelijk gedeelte van de kleine plaat van Walsoorden. 2°. Een lichtschip aan den hoek van Valke- nisse. 3°. Een lichtschip tegen het noordelijkste gedeelte van het bankje, van den Doel. 4». Een licht op den dijk van het oude fort Frederik. De drie lichtschepen zijn voorzien van stil staande vaste lichtendie 6,7 el boven den waterspiegel verheven en naar alle zijden tot op 24 Duitsche mijlen zullen zigtbaar wezen. Bij dik mistig weder zal aan boord dezer sche pen de klok worden geluid. Het licht op den dijk van het oude fort Fre derik zal zijn stilstaand en wit 44 ellen hoven gewoon hoog water verheven en verlichtende den horizon van N. N. O. door het noorden en

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1