BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. BALANS. Inkomsten Uitgaven I74049,31, Waarschijnlijk batig slotNihil. Aldus aangeboden aan den Gemeenteraad van Goes door ons burgemeester en wethouders, den 3 Sept. 1867. M. P. BLAAUBEEN, Burgemeester. H. C. PILAAR, Secretaris. GOES, 31 October 1867. Men schrijft uit 's Hagedat de minister van justitie, de heer Borreternstig ongesteld is en dat zijn toestand zelfs hoogst zorgelijk wordt geacht. De min. van finantien heeft de belangheb benden verwittigddatblijkens eene mede- deeling der fransche postadministratiede brie venmalen voor Nederl.-Indie bestemd om met de Britsche pakketboot van den 12 dezer maand uit Marseille te vertrekken bevattende de brie ven en drukwerken op den laatsten dag, voor die verzending openstaande, in Nederland ter post bezorgd, ten gevolge van een spoorweg ongeval op fransch grondgebied, na het ver trek der gemelde boot in Marseille zijn aan gekomen, zoodat zij eerst zijn begrepen kun nen worden in de expeditie met de fransche pakketbootdie den 19den daaraanvolgende uit Marseille is vertrokken. De minister van binnenlandsche zaken heeft afwijzend beschikt op een adres van den ge meenteraad van Middelburg, in het belang der aldaar bestaande scheepstimmerwervendie bin nen den kring der gronden voor den spoorweg en het kanaal door Walcheren benoodigdge legen zijn. De smid M. Zoutendam te 'sHeer Abtskerke, zoo schrijft men ons, heeft heden een varken geslacht, dat 'ruim 570 halve ponden of 5 oneen woog. Er worden nog zwaardere gevetwij zijn dus niet verwonderd over deze wigl, maar wel trekt het onze bijzondere aandachtdat dit zwijn in betrekkelijk kórten tijd, die groote zwaarte heeft verkregen. Wanneer wij in aan merking nemendat met Mei 11. is begonnen te vetten, toen het varken 200 IS woog, dan is het in 6 maanden of 180 dagen 370 IS bijgeko men, per dag IS 2,05jj of per uur IS 0,08§-|- per minuut *58 0,0014 ruim. Het voedsel bestond uit erwtenmeel; het dier ondervond eene zorg vuldige oppassingzoodat wij gerust durven aangeven dat de moeite goed beloond is ge worden en zijn voorbeeld tot navolging kan aanbevolen worden, aan een' ieder die veel van varkens houdt. In de afgeloopen week is bij den landbou wer J. F. Weijtack onder de gemeente Koe wacht, wederom een paard aan lendentyphus gestorven, zoodat nu reeds tien paarden bij dien landman aan die ziekte zijn bezweken. Zondag 20 dezer is te Sluis een gedeelte der Hoogstraat ingestortten gevolge van het be zwijken van het verwulf van een kelder, die in vroeger eeuwen, toen nog de geheele Hoogstraat bebouwd was, onder die straat moet aangelegd zijn. Niemand heeft daarbij echter persoonlijk letsel bekomen. Maandag avond ontstond onder de gemeente 'Oosterland brand op de hofstede van G. Flohil zijnde een jeugdige landbouwer, voor weinige weken gehuwd. De schuur is geheel in den asch gelegdhet woonhuis is ook zeer bescha digd. Van den veldoogst en de beestialen die zich in de schuur bevonden is slechts weinig gered kunnen worden. Drie koeijen zijn daar bij omgekomen. De brandweer is spoedig ter hulp gesneld. De oorzaak van den braud is onbekend. De gebouwen waren tegen brand schade verzekerd. Deelde men in 't laatst van Junij 11. als eene bijzonderheid uit Brakel mede, dat men hier op drie of vier plaatsen bezig wasom het uit- gerooide aardappelland weder met aardappels (zoogenaamde jammen) te bepotenmet genoe gen kan men thans berigtendat de opbrengst daarvan, boven verwachting, bevredigend mag genoemd wordenterwijl ook de kwaliteit niets te wensehen overlaat. Als men in aanmerking neemt, dat deze poting, waarvan velen slechte resultaten verwachttendrie a vier maanden later dan gewoonlijk heeft plaats gehadmag deze tweede aardappelteelt als vrij gunstig uit gevallen beschouwd worden. De jagt is dit jaar in Friesland zoo schraal als niemand der jagers zich herinnert. Hazen en patrijzen zijn bijna zeldzaamheden. De prij zen zijn zeer hoog. Yoor de eersten besteed men 1.50 en meer, voor de laatsten zelfs tot 80 cents per suilt. De uitvoer naar Enge land is, dien ten gevolge, dan ook zeer gering Ook de aanvoer van zeevisch te Harlingen laat veel te wensehen over. De Zuiderzee-vis- sehers verkeeren daardoor in geen gunstigen toestand. Deze beide takken van nijverheid plachten anders aan vrij wat menscheneen gedeeltelijk middel van bestaan op te leveren. Alexander Dumas heeft dingsdag jl. een brief afgezonden, met het adres: Aan Giusseppe Garibaldi »Poste Restante »te Rome." Het Giorn. di Roma en het centraal co mité van den opstand verhalen, elk op zijne wijze, de beweging in Rome. Volgens eerst genoemd blad begon zij door het werpen van een Orsinibom op het plein Colonna, die ge smoord werddaarop had eene buskruid-ont ploffing in de kazerne plaats, waardoor eenige muziekanten gewond werden. Eene bende van het gemeenste gepeupel trok naar het kapitool, om den wachtpost aldaar aantevallenmaar ondervond er zulk een krachtigen tegenstand, dat zij aftrok en zich verstrooide. Hetzelfde had plaats op andere punten van de stad en uit het bloed dat den grond bedekte waar de aanvallen hadden plaats gehad, moest men afleidendat er zeer vele gekwetst waren. De lijken, cie men vond, waren van onbekenden. Er waren een honderdtal personen in hechte nis genomen die smeektendat men hun het leven laten zou en luid »leve Pius IXriepen. Het centraal comité geeft eene geheel andere lezing. In den avond van den 22 waren alle pleinen en hoofdstraten afgezet en de circulatie verboden. Dit ongewone magtvertoon moest wel botsingen tengevolge hebben en ten 7 ure hoorde men op verscheidene punten geweer schoten vallen. In een oogenblik werden de troepen overal aangetast. Het volk eischte wa pens want deze ontbrakenen op verscheidene plaatsen werd het dan ook, ten gevolge van dit gemisteruggedreven hunne dooden en ge kwetsten achterlatende. Op het plein Colonna werden de opstandelingen gedwongen naar Transtevere te wijkenop andere punten waren zij de sterksten, als bijvoorbeeld bij de kazer nen Seristori en te Borgo. De kazerne lieten zij springen door buskruidwaardoor een vijf tigtal zouaven onder de puinhoopen bedolven werden. Aan de Porta del Populo sneuvelden vele gendarmes; de andere werden ontwapend en hunne geweren aan het volk gegeven. 700 a 800 jongelieden van de beste familien tracht ten zich meester te maken van de poort; maar er kwam versterking van troepen en tusschen deze en de rivier ingesloten, moesten zij zich overgeven. Het schijnt dat de wapensvoor het volk bestemd buiten deze poort warenen dat zij des avonds moesten worden binnengebragt. Het gouvernement had kennis gekregen van de plaats waar zij geborgen warenen ten 5 ure was het verdachte huis door zouaven en gen darmes omringden na zich van de bewakers er van meester gemaakt te hebben, werden door hen de wapens naar een der magazijnen overgebragt. Rome schijnt nu rustig; men ontmoet bijna niemand op straat; de regering vreest echter elk oogenblik eene nieuwe uitbarsting. Aan de Gaz. di Torino wordt geschreven, dat te Rome de omwenteling uitbarstte nadat de paus geweigerd had het adres der 12,000 Romeinen in overweging te nemen en kardinaal Antonelli last had gegevenom de ontwerpers in hechtenis te nemen en zich te verzekeren van de officieren der nationale gardewelke op het adres hadden geteekend. Men verzekertvolgens hetzelfde bladdat 200,000 naaldgeweren uit Pruissen naar Italië zijn gezondenom het leger te wapenen. Volgens de Fresse heeft Garibaldi, versterkt door vele duizende deserteurs uit de Italiaansche armeeMonte Rotondona een hevig gevecht ingenomen. De pauselijke soldaten waren één tegen tien der opstandelingen. Deze laatsten rukten regtstreeks naar Rome op. Men geloofde, dat Garibaldi sedert Maandag avond voor de poorten der stad moest staan. Intusschen is het Fransche eskader te Civita- Vecchia aangekomen. De ontscheping is den 28 des morgens aangevangen. G-emengd.© berigten. De bekende Amerikaansche clown J greatmeer bekend onder den naam van de Manvlieg, heeft zich, in de afgeloopen week, te Berlijn van het leven be roofd. Op het oogenblik dat hij met de voeten in de haken hing van het plafond van den schouwburg en de oogen van meer dan duizend toeschouwers hem volgden schoot hij een pistool in zijn mond af en viel als lijk op den grond. Uit Nieuwediep wordt van 25 Oct. geschrevenHeden middagalvorens naar school te gaan, vermaakten zich eenige kinderen met spelen bij eene brug die digt gedraaid werd toen een hunnereen knaapje van 5 a 6 jaren, het ongeluk had met zijn voet tusschen de brug en den wal beklemd te geraken, waardoor de voorvoet werd afgeklemd, en deze met een gedeelte van den schoen in het water viel. Van verschillende zijden zamen geroepen geneeskundigen vermogten den kleine niet te bewaren voor eene kort daarop noodig geoordeelde operatie. Wenscheiijk ware het, dat bij het-openen en sluiten van bruggen even als bij kruisbanen op spoorwegenvoor dat oogenblik eene geschikte af sluiting was verordend ten einde dergelijke onheilen te voorkomen. Men zou hier den wenseli bij kunnen voegen dat er voor het afsluiten worde gezorgdwaai de gelegenheid daarvoor bestaat. Als een staaltje dat men in het Ambt-Doetinchem nog op zijn ouderwetsch bruiloft weet te vieren,vermelden wij het volgendeDezer dagen trad aldaar een paar in het huwelijk, hetwelk tot den landbouwenden stand behoort. Circa 170 huisgezinnen, gedeeltelijk tot deze, gedeeltelijk tot naburige gemeenten behoorende werden ter bruiloft genoodigd, en wel in vier partijen, t. w.: den eersten dag (dag des huwelijks) de wederzijdsehe familiebe trekkingen van bruidegom en bruid. Den tweeden dag, des namiddags, andermaal gemelde betrekkingen, beuevens de verdere aanverwanten en wederzijdsehe vrienden. Den derden dag, des namiddags, de zonen en dochters der genoodigden, en eindelijk den vierden dagdes avonds de dienstboden der genoodigden. Om slechts eenig denkbeeld te geven van de con- sumtie, deelen wij mede, dat er 200 pond rundvleesch aanwezig waswaarbij tevens de noodige ham, enz. was aangevoerd. Voor den correctionelen regter te Londen werd dezer dagen een proces wegens mis handeling gebragtwaarbij zich een niet onaardig incident voordeed. Twee vrouwen nl. weigerden ten stelligste getuigenis af te leggenop grond dat ze beidenin staat van zwangerschap verkeerden. De zitting werd een oogenblik geschorst, de regtbank begaf zich in raadkamer en besliste zeer natuurlijk dat de voorgegeven belemmering om getuigenis af te leggen dwaas en dom was; de beide vrouwen moesten toen wel toegeven. De markies van Westminster heeft de stad Chester een groot park ten geschenke gegeven. Genoemde lord wordt als Engeland's rijkste grondeigenaar beschouwd. Hij heeft een jaarlijksch inkomen van 600,000 Zeven millioen twee maal honderd duizend guldenEen der Rothschild's moet, van hem sprekende, schertsende hebben gezegd„Het is de eenige gentleman voor u ien ik respect heb." IngCZOllClClX ®-fcXili.l5LOIX. LEVENS-VERZEKERING. Weinige maanden geleden zijn aan de ingezetenen der gemeente Goes biljetten uitgereikt, bevattende aanmoediging tot deelneming in een uitkeeringsfonds,

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2