buitenland. stoomjagt: burgerlijken stand. marktberigten" zending ontvangenniet ongelijk aan die van Israël. Gelijk er 450 jaar verliepen van Abraham tot aan den uittogt uit Egyptezoo is het ook juist 450 geleden sedert Frederik van Hohenzol- lern het bevel des Heeren ontving om uit zijn vaderland te trekken. Tien plagen konden de verdrukte kinderen Israels nog niet redden, eerst moest het leger der Egyptenaren door de baren van de Roode zee verzwolgen worden. Zoo waren ook de tien veldslagen van de Silezische oor logen niet voldoendeom het uitverkoren Pruis- sische volk uit de Oostenrijksche dienstbaarheid te verlossen; de bloedige slag van Königgratz moest dit bewerken. En zoo voort. Uit alles blijkt zonneklaar, dat Pruissen bestemd is een christelijk staatsleven over den ganschen aard bodem te verspreiden. De amerikaansche bladen vermelden weder eene nieuwe uitvinding, te weten huizen van katoen. »De zuidelijken zegt een dagblad van Charlestown gebruiken geen graniet meer om huizen te bouwen; het delfstoffen- rijk zal in de architectuur weldra voor het plantenrijk moeten wijken.» De handelwijze bestaat daarindat men de vezels van de ka toen tot een deeg verwerktdatgoed ge droogd, zoo hard als steen wordt. De hoofd zaak isom een voor deze stof geschikt verbindingsmiddelals onze kalkte verkrijgen doch ook dit vraagstuk schijnt wel voor op lossing vatbaar. De alzoo gebouwde huizen worden van buiten met een stof bestreken die hen voor den regen geheel ondoordring baar maakt. Als voordeelen van zulk eene wijze van bouwen worden genoemd: dat zulk een huis in de helft van den tijd gereed is, en dat het slechts een derde gedeelte van de gewone kosten vordert van een gewoon huis dat het brandvrij is en in zijne zamenstelling de vereischte stevigheid bezit. In de vorige week heeft men in eene der wijken van Londen weder een politie-agent bewusteloos vinden liggen, die door een pi stoolschot gevaarlijk gekwetst was. Volgens het verhaal van den gewondehad hij een man die geruimen tijd op dezelfde plaats bleef rond dwalen en die hem verdacht voorkwamaan gesproken en hem gevraagd wat hij in den zin hadop hetzelfde oogenblik had de onbe kende een pistool voor den dag gehaald en op hem geschotenwaarna hij hem zoo lang had geslagen tot hij het bewustzijn had verloren. Het is tot nu toe niet bekend geworden, of ook deze aanslag aan de Fenians moet worden toe- geschreven. Vrijdag avond geraakte een met petroleum beladen spoorwagenin de onmiddellijke na bijheid van het station Moerdijk in brand en weinige oogenblikken later in lichte laaije vlam. Door de heerschende windstiltewist men het stationsgebouw te beveiligen en de ver breiding der hoog opstijgende vlammen te voorkomen. De wagen is totaal verbrandook zijn 32 flessen, elk 25 kan petroleum inhou dende, door de vlammen vernield. Een der geëmployeerdendie op den wagen stond toen de brand uitbarstte bekwam eenige brandwonden, die echter, doordien hij da delijk .in de haven sprong, van niet zeer eru- stigen aard zijn. De schade wordt op 250. geraamd en de oorzaak van dit onheil toege- schreven aan het springen of breken van een der flesschen. Vrijdag 2 Aug. heeft te üjocjo weder eene aardschudding plaats gehad. Zij duurde een paar seconden. Den 9 nam men in het zuidelijk deel der residentieom 4 uur 's namiddags en op de hoofdplaatsom 8 uur 's avonds eene herhaling van dit natuurverschijnsel waar; terwijl eindelijk nog den 11 eene schudding werd gevoeld. Deze bevingen waren echter van vrij onbeduidenden aard. Men meent deze verschijnselen niet te moeten beschouwen als voorloopers van heviger aard- schuddingen maar als boden van meer gerust stellenden aard misschien wel als pogingen van de ingestorte aardkorst, om zich een zekerder evenwigt te verschaffen. Java Bode.) De vlugt van Garibaldi van Caprera ver meerdert weder het aantal avontuurlijke lotge vallen uit het leven van den italiaanschen vrij heidsheld. Caprera was,in den letterlijken zin des woords, in staat van beleg. Niemand mogt na drie ure in den middag het eiland naderen of verlaten. Elk vaartuig werd naar het fregat Prince- Um- berto gebragt om daar onderzocht te worden. Nogtans waagden een paar jonge lieden naar het eiland te varen met een roeibootje, ten einde dit ter beschikking van Garibaldi te stellen. Eene eerste poging inden nacht van 11 October mis lukte zij werden aangehouden, maar nadat zij zich voor vissckers hadden uitgegeven en dit wer kelijk hadden doen gelooven, liet men hen weder los. Des Dingsdags daaraanvolgende, den 15, heeft men de boot op Caprera doen landen. Zij was zoo kleindat de bewakers van het eiland er geen gevaar in zagen. Het was een van die bootjes waarmede de jagers in de moerassen va ren en niemand kon dus vermoedendat men het wagen zou daarmede zee te bouwen. Nog tans is daarmede de generaal ontsnapt. Den 19 kwam hij in de wateren van Vada aan en landde weldra op Toskaansch grondgebied. Na eerst in de moerassen verdoold te zijn geraakt, kwam hij in een gehuchtje, van waar hij met post- rijtuig den togt voortzette. Zijne vlugt is lang geheim geblevenzelfs na zijne ontsnapping moet nog door den kotn- mandant van de kleine vloot en de mariniers, die hem bewaken moesten zijn voorgeslagen om een tweede cordon te trekken om de wo ning, waarin Garibaldi zich niet meer bevond. Waarheen hij zich begeven hadwas ook lang onbekend, en ook thans is het nog slechts een gerucht, dat hij het kommando van zijn zoon Menotti heeft overgenomen. Het berigt, dat hij te Florence was aangeko men, wordt niet bevestigdhet was ook niet waarschijnlijk. De Moniteur bevestigt, dat in den avond van 22 dezer te Rome eene poging tot opstand is beproefd. De beweging werd gaande gemaakt door van buiten gekomen raddraaijers. De post van kapitool en eene kazerne der zouaven werden aangetast. Eenige uren later was alles weder rustig. In een telegram uit Rome van 24 dezer leest menSedert eergisteren is deze stad het too- neel van ernstige ongeregeldheden. Heden avond is de toestand verergerdbommen werden tegen de kazernen geworpen; eene mijn liet men springenen barikades versperren de straten. Uit Rome wordt gemelddat in den nacht van 22 op 23 dezer eene kolonne vah 70 Ro meinen aangevoerd door de beide broeders Cairoli, door 500 zouaven werden omsingeld. Na een hardnekkig gevecht vielen al de in- surgenten dood of gewond in de handen der zouaven. Een der Cairoli s werd gedoodde ander gekwetst. Civita Vecchia is in staat van beleg verklaard. Volgens de Patrie wordt in telegrammen van de Romeinsche grenzen verzekerd, dat Garibaldi zonder acht te slaan op de sommatie, die de regering hem te Foligno heeft doen toekomen, Terni en vervolgens Normi heeft bereikt en ge reed staat het Pauselijk grondgebied te betreden. De geest onder de Italiaansche troepen is eenigermate verbeterddank zij de populariteit van Gialdinimaar de tijding van ernstige ge beurtenissen op Romeinseh grondgebied zou wel eens eene zekere agitatie onder het leger kun nen ten gevolge hebben. G-emongdo toeristen. In een dorpje bij Rijssel had dezer dagen een hu welijk plaats. De jongmandie niet in de zelfde plaats met zijn meisje woonde, had zich voorgeno men per spoortrein naar 'het oord van de bruiloft te gaan, welke in het huis van zijne aanstaande vrouw zou plaats hebben. Vooraf echter ging hij naar een bierhuis om zich eenigzins te verfrisschen. Daar was een dame, die hem vroeg een oogenblik een pop voor haar vast te houden. Hij deed het, streelde en speelde met het peppetje maarmen begrijpt de rest. Toen het oogenblik van zijn ver trek was gekomenwas de dame verdwenen en de jonge man, die het hem in bewaring gegeven popje in zijn rijtuig had gelegd, bleek in het bezit te zijn niet van een wassen maar van een waar lijk levend kindje. Men begrijpt zijne ontsteltenis Wat moest hij zijn bruid vertellen Om kort te gaan hij kwam bij zijne vrouw, vertelde haar alles en het kind werd ter beschikking van den regter gesteld. Van de onwaardige moeder heeft men nog niets gehoord. Het „Grand Hotel" te Parijs bevat 700 kamers, en wordt bediend door 60 kellners 30 koks, 25 waschvrouwen en een geheel korps portiers, grooms, kamermeisjes, huisknechts, enz. enz. Het is eene kleine stad, die gemiddeld 1200 bewoners telt, die een eigen telegraafbureaueen eigen spoorweg een brievenbureaueen café, een cigarenwinkel, een eigen opticus, een kapper, een kleedermaker, een eigen boekhandelaar, eene courant, kortom alle nood wendigheden in zich zelve heeften dus een geheel stadsleven binnen zijne muren omsluit. Maandag namiddag reed mad. Borghese, de bekende zangeres van het Theatre Royal te Antwerpen over de bou levards. Haar negenjarig dochtertje leunde tegen het portierdat blijkbaar niet goed gesloten was. Het kind viel achterover op straat en werd overreden. Haar toestand is gevaarlijkmaar men hoopt het te behouden. De moeder moest een paar uur later in de Favorite optreden en zij heeft ook werkelijk hare rol vervuld. Men kan intusschen wel begrijpen in welken toestand. Een Pittsburgher, dieniets be ters te doen hadheeft vier kippen geleerd een wa gentje te trekkenwaarin een haan met groote def tigheid rijdt. Te Piqua, Iowa, trouwde verleden week een paar onder de volgende zonderlinge omstan digheden. De vader van de bruidegom had een groot aantal gasten tot de bruiloft genoodigd. De gasten werden schaarsch onthaald op bier en goed- koope koeken de oude heer bragt eiken gast 50 cents in rekening. ZSUrD-BBVEIiAKTD, OCTOBER 1867. van ROTTERDAM, ure.l van GOES. ure. Dingsdag 29 'smorg. 7,.iWoensd. 30 'smidd. 12, NOVEMBER. Vrijdag 1 's morg. 8,15.|Zondag 3 'smorg. 4, Dingsdag 5 9,45.|Woensd. 6 6,30. Van af 1 November bestaat eene geregelde Dili gence-dienst tusschen Zierikzee en Zijpe vice versa naar en van Holland. Vau 19 tot 26 October 1867. Gehuwd: Geene. Geboren: den 19, Gerardz. v. Jan Brugge- man en Maria Verheule. Paulusz. v. Mari- nus Zandee en Adriana Geense. den 22, Johan Hendrikz. v. Petrus Johannes de Wijs en Adri- aantje de Vlieger, den 23, Pieter, z. v. Gerard Geluk en Johanna Bal. Hendrik Pieterz. v. Jacobus Johannes den Boer en Johanna Margrita van de Pas. den 24Jacobus Johannesz. v. Jan de Groot en Anna Paulina Sloover. den 25, Jo hannes, z. v. Johannes Brouwer en Elena van de Looi'j. Overleden: Geene. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Maandag 28 October 1867. Nederl. Werk. Schuld 2'A Spanje, 2'/2 Rusland, 5e serie 5 ld. 1860 4 ld. a 1000, 1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2 'A ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 533/i6. 29%. 55-/4. 75%. 84-/9. 18P/9. 21%. 63V.9. 49V.6. 55. 30. 74-/H. COUPONS. Oude Metalliekƒ23,10. Nationale ld28.20. Div. in 11.825. GRAANBERIGTEN. ROTTERDAM, 28 Octobor 1867. TARWE, ERWTEN en KANARIEZAAD 25 c., HAVER 10 c., PAARDENBOONEN 80 c. Iiooaer. KOOLZAAD. Ovcrmanscb 66, Zomer ZAAD 62% vl. MEEKRAP. Aanbiedingen redelyk, vraagprijzen veel te boog omzet onbelangrijktot vorigo prijzen bestond goede kooplust- Ooi-i'ospondloutio. Hot ingozoiulonc door Eenige mannen uit het volk,'' zullen wij in een volgend nommer opnemen. Heden ontbreekt ons daartoe de plaats. Ook het stuk Levensverzekeringnaar aanleiding der verspreide biljetten tot deelneming in het onder ling pensioen- en weduwenfonds te Leijden, zal zoodra mogelijk geplaatst worden.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3