Benoemingen. hier reeds in het vorige jaar gebouwd, werd gisteren voor het eerst dienst gedaan. Het is voor de hier wonende en in het oostelijk deel des eilands verspreide belijders dier eeredienst, welke anders naar Goes moesteneen groot gemak. Hansweertreeds vroeg een dorpover stroomde in 1531begon in 't volgende jaar op nieuw te dijkenom den 2 November 1532 met andere schoone heerlijkheden onder te gaanbestond sedert tot aan het begin van 't kanaal, in den zomer van 1852slechts uit een paar huizen. Toen begonnen er zich aangelokt door grootemaar denkbeeldig voor gespiegelde verdiensten eener onzekere toe komst vele huisgezinnen te vestigen, bouwde menhelaaszeer onregelmatigvele ouge- lijkvormige huizenen daaronder verschillende herbergen met weidsche namen en ofschoon de tijd meest allen zijne negatieve zijde toonde groeide het aantal bewoners steeds aandat nu, naar ik meen, ongeveer 400 bedraagt. Oogenschjjnlrjk luikt het dus andermaal op. Welvaart noch bedrijvigheid heerschen er ech ter; het getal der zich neergezet hebbenden is daartoe te groot. En de zoo drukke scheep vaart vraagt ge? In den regel vertoeven de vaartuigen hier slechts kort, en wel om ge schut te worden, hebben alles boord en ver volgen zoodra mogelijk hun weg, zonder dat zich vaak een enkel schipper naar den nering doende begeeft. Dit is ook het geval te We- meldinge ennaar mijn inzienis de scheep vaart, voor de bewoners der eindpunten van het kanaalgelijk aan het beloofde land waar men niet intreedt: alleen heerlijk om te zien. En de toekomst? Veler hoop, gelukkig sterft die nimmer, is nu gevestigd op de overbrenging van het rijks belastingkantoor van Bath naar hier, dat in het volgende jaar zal plaats hebbenen op het bouwen der bijsluizen, waarvoor de tijd nog niet vastgesteld is. Naar aanleiding van een en ander, en om redenen daarbij ontwikkeld, betoogde ik in een briefgeplaatst in uwe courant van 16 Febr. 1866 dat het dorp Kruiningen de geschikste plaats is en blijft voor eene kerk der katho lieken. Toch schijnt men hiervan niet over tuigd; althans de nieuwe en grootere kerk, die men voornemens is te bouwen zal mede te Hansweert verrijzen." Men verneemt, dat op de heden door de ar- rondissements-regtbank te Goes opgemaakte aanbevelingslijst voor regter in gemeld collegie zijn geplaatst1" jonkh. mr. J. J. Pompe van Meerdervoortkantonregter te Tholen; 2°. mr. P. van der Meer Mohr, regter in de arrondis- sements-regtbank te Zierikzee; en 3° mr. F. I. J. Tyndall de Veer, subs.-griffier bij de arron- dissements-regtbank te Goes. Tot lid van den gemeenteraad te Yerseke is in plaats van P. Kriekaard, met 28 van de 45 geldige stemmen verkozen Jan Kriekaard. Het aantal kiezers bedraagt 53. De Amstcrdamsche bladenen enkele anderen, die zich de kosten getroost hebben, om uit voerige verslagen van de Vondelfeesten te kun nen leveren, zeggen ons, dat die feesten naar wenseh afgeloopen zijn en dat het zitbeeld, voor den dichter opgerigtaan de verwachtingen van het publiek voldoet. Wij verheugen ons dat er eindelijk aan gedacht werdom den ge- nialen dichter die hulde te brengen en hopen datals de feestcommissie zich verwijderd heeft, de menigte gedurig naar dat beeld zal stroo men om het zich door dat beeld als het ware te hooren herinneren, dat het genie voortleeft, ook zelfs zonder de zigtbare bewijzen van de erkentelijkheid van het nageslacht. Beelden van groote mannen zijn boeken voor het volk en de billijke vereering van eenen uitnemenden mensch wekt den volksgeest krachtiger op, dan de schoonste vertoogen het kunnen. Jammer dat feesten, als het nu gevierde Vondelsfeest, bij ons zoo weinig eigenlijke volksfeesten zijn en gepaard gaan met zooveeldat de aandacht van de hoofdzaak afleidt, om de leiders van de feestviering boven den held van het feest te doen verheerlijken. Wij zouden er kunnen bij voegen jammer dat het Vondelsfeest door zoo veel bombast werd ontsierdwant wat zou onze Vondel wel gezegd hebbenals hij uitroepen ge lezen hadzooals dezeFlonkersterren aan den aardschen hemel, laten wij U allen te zamen, te gelijkals uit eenen mond noemen, enz. (Zie Dagblad n". 247, in het verslag van het Von- DELfeest.) Te Geervliet en Brielsch Nieuwlandisnaar men verneemt, de veetyphus weder uitgebroken. Onmiddellijk zijn de aangetaste dieren en de andere koeijendie daarmede in aanraking waren geweest, afgemaakt. Dien ten gevolge, zal men nog eenigen tijd dienen te wachten met de oprigting van het nationaal monument voor den heer Heemskerk, den minister, wiens verstandige maatregelen Nederland van de veepest bevrijd hebben. Aan V Echo du Parlement wordt uit 's Hage geschrevendat de generaal Prim het verlan gen te kennen gegeven heeft, om zich in Ne derland te vestigen maar dat de Nederlandsche regering hem heeft doen wetendat zij hem het verblijf daar te lande moest ontzeggen. Te Parijs is dezer dagen de einduitspraak gevallen in de zaak van mejufvrouw Salix, die reeds meer dan dertig jaren procedeerde en aan allen die met regtbanken in verband staan bekend was geworden. De kleine magere armoedig gekleede vrouw met haar pak papie ren, scheen in het paleis van justitie te wo nen. Hoe zij al die jaren in het leven is ge bleven weet men waarlijk nietgenoeg dat zij lang genoeg geleefd heeft omna elke schikking te hebben geweigerd, thans door regterlijk vonnis in het bezit is gesteld van meer dan anderhalf millioen francs. Hare tegenpartij moet bovendien nog 345,000 francs aan kosten betalen. In de Industrieblatter vindt men het vol gende staaltje van den humbug in Ainerikaan- sche advertentiendie het deukbare te boven gaat: »Dr. Allenheads's diamant droppels." De transparente mensch! Het groote geheim is geopenbaard, dr. Allenhead heeft het ont dekt, want hij heeft droppels bereid, die, za- mengesteld uit de sappen der geheimnisvolle kruiden van het tropisch klimaat, een tot heden geheel onbekende eigenschap bezitten. Zij ma ken den mensch geheel doorzigtig. Vijf van deze droppels ingenomen hebbendegevoelt de mensch een ligte huivering en valt in een die pen slaapwaarin hij zachtkens transpireerd. Reeds na eenige minuten begint het ligchaam een eigenaardige lichtkracht aan te nemen en na verloop van een kwartier is de in vasten slaap verzonken mensch volkomen doorzigtig. Men schouwt thans in alle geheimen van het leven; bij ziekteverschijnsels erkent men on middellijk de oorzaak en het is op deze wijze mogelijk eene volkomen pathologische en the rapeutische methode op deze waarneming te baseren. De doorzigtigheid duurt echter niet langzoodat het noodzakelijk isdadelijk een geneesheer te roepenals hoedanig zich de uit vinder der diamantsdroppels aanbeveelt. Elk en een iegelijk kan zich veilig aan deze werking onderwerpen; men;gevoelt, nadat men trans parent geweest isniets als een kleine afmat ting. Maar dr. Allenhead zal nu naauwkeurig wetenhoe de leefwijze van den man voortaan moet zijnwelken geneesheer en welke artse nijen hij moet nemen. De vijf diamantdroppels kosten 20 dollars (omstreeks 50 gulden.) Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer T. F. van Suclitelen, als ontvanger «Ier directe belas tingen, in- en uitgaande regten en aceijnsen te Vlis- singen in diens plaats is te Ylissingen als zoodanig geplaatst de heer P. II. Maertensthans controleur der directe belastingenin- en uitgaande regten en aceijnsen te Hellevoetsluis. Tot ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande regten en aceijnsen te Zutphen de heer G. JF. van der Gronden, thans di recteur der belastingen in Zeeland. Met bijzondere belangstelling hebben wij ken nis gemaakt met het werk van den heer Mau- rits H. van Lee over het zegelregt der dag bladen in Nederlanddat ons nog veel meer geeftdan de titel doet verwachten. Het on derwerp is aan de orde van den dag en staat met vele en gewigtige belangen in verband zoodat het èn verdiende voor tekomen op de agenda van het congres te Gent èn op eene zoo talentvolle wijze verdedigd te worden als door den heer van Lee is geschied. Helder en duidelijk wordt door hem uiteengezet aan welke belemmeringen men de dagbladpers ten onzent onderwerpt en hoe onredelijk het is om de mededeeling der gedachte door eene belasting in den weg te staan. Velen die nimmer be cijferingen op dit punt hoorden of lazen, zullen verbaasd staanals zij vernemen dat menige courant meer dan de helft van den abonne mentsprijs voor het zegelregt moet afstaan en onze handels- en nijverheidsmannen onderschrij ven zeker geheel en onvoorwaardelijk het betoog over de nadeelige werking van het advertentie zegel eene belasting waarvoor de staathuis houdkunde geene plaats opengelaten heeft. Zeer teregt heeft de bekwame verdediger van de zegelafschaffing ook het betoog geleverd dat men in alle andere landen op dit punt vrij geviger is dan bij ons, en het bewijst evenzeer voor zijn doorzigtdat hij niet vergat de be denking te voorkomen dat de afschaffing van dit zegelregt voor de schatkist eene te groote schade zoude zijn. Wat ons in aangenamen vorm door den heer van Lee gegeven werd en door de congresleden met luiden bijval werd begroetis in het voor ons liggend geschrift zoodanig met redenen met cijfers en statistieke opgaven omkleed dat wij niet aarzelen het werk van den heer van Lee een afdoend pleidooi te noemenen van harte hopen wijdat de zaakwaarvoor de congresleden zoo onverdeelde sympathie toon den ook door deze nadere toelichting aan de orde blijven zaltot dat eindelijk de last worde weggenomendie aan de ontwikkeling van stof felijke maar ook van intelleetueele belangen in den weg staat. Gaarne brengen wij den waardigen en be kwamen strijder onzen dank voor zijne welge slaagde poging, om de dagbladpers tot haar regt te brengen. Mogt het uitzigtdat ons op verbetering geopend werdhaast worden be vestigd en uitgebreidopdatwij zeggen het van heeler harte den heer van Lee nade Ne derlandsche pers de ware uitdrukking zij van de openbare meening en het wederzijdschon verbreekbaar, onloochenbaar verband, tusschen volksvertegenwoordiging en drukpers, in het geweten der natie worde geprent. Wij hebben met belangstelling kennis geno men van de eerste aflevering der kerkelijke geschiedenis van de hervormde gemeenten, in de classis Goes, in den vorm van geschiedkun dige naamlijsten der predikanten bij die gemeen ten, door onzen ijverigen J. van der Baan, ge schreven. Men heeft deze aflevering slechts in- tezien, om zich te overtuigen met hoeveel moeite, ijver en geduld, de bouwstoffen bijeen- gebragt zijn voor deze bijdrage vooral tot de ge schiedenis van Zuid-Beveland De kundige verza melaar van zoo vele bescheiden, reeds vroeger door zijne monografiëntot de geschiedenis van het eiland behoorendebekendheeft door dezen nieuwen arbeid zijn verkregen naam gehand haafd en een dienst bewezen aan allen, die omtrent de veelzins onbekende geschiedenis van ons eiland nadere inlichtingen wenschen. Wij kunnen hun gerust aanbevelen, zich dat werk aanteschaffenal gelooven wijdat velen met ons zullen instemmendat eenige meerdere beknoptheid in bijzonderhedenvoor het alge meen van geen belang, den omvang van het werk zoowel als den prijs verminderen en de lezing aangenamer maken zou. Wij wenschen den verzamelaar moed en lustom met zijnen arbeid voorttegaan en hopen, dat door zijne on vermoeide nasporingen nog veel aan het licht zal komenomtrent de geschiedenis van ons eiland, waarop wij meer prijs stellen, dan op de uitvoerige mededeelingen omtrent enkele personen, wier geschiedenis slechts ten deele met die van onze gemeenten verwant is.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2