tsor N82. DINGSDAG 22 OCTOBER. 54ste Jaargang. illf ^®si Bolioncimalï Ins. BINIMENLANDSCHE BERBGTEN. G0ESSCHË CO I It vr. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag eu Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prijs per kwartaal f 1,95. fr. p. p. ƒ1,9». plT ,r feUT/Rvd';7 Gewone advertentiSn norden a 15 ct. de regel geplaatst. siasiaffl} Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regek* a 1,20 behalve het zegelregt. De inzending ran adrerlentiën kan geschieden tol róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter ker.nis van de ingezetenen dezer gemeente: Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1867, (loo- pende van 1 Mei 1867 tot ultimo April 1868) aan gevraagd gedurende het eerste kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifteter secretarie zal gevaceerd wordenvan Maandag den 21 dezer maand tot Woensdag den 4 November daar aanvolgende, uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaal den tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kos ten bevrijd te blijvenvermits volgens art. 7 van Zijner Majesteits besluit van den 17 Octobeij 1820 de onafgehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen, on verwijld aan de patentpligtigen moeten worden uit gereikt tegen betaling van tien centwaartoe dan ook den 5 November en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 19 Oct. 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd, G. H. KAKEBEEKEl. b. De secretaris H. C. PILAAR. Het is eene onmiskenbare verdienste van het Volksblad, dat bet zich altijd gelijk blijft in het aanraden der conciliante politiek, maar het is onbegrijpelijk hoe het zich voortdurend de toepassing daarvan droomt, zonder eenigzins oogen te hebben voor bet ongerijmde van den weg, dien het daartoe wil inslaan. Het ver langt geen grooten parlementairen veldslag tus- schen de verschillende partijen, en het zou ook al zeer vreemd zijn, als men in 'de conciliante rigting zich daarmede vereenigen kon, maar het wenscht wel, dat in de sectien en openbare vergaderingen der kamer een onpartijdig onder zoek plaats hebbeopdat, de waarheid worde ontdekt. Indien het nu alleen te doen is om deze te ontdekken dan gelooven wijdat er niet aan de kamer kan te laste gelegd worden, dat zij de waarheid bedektwant er is vooral in den laatsten tijd vrij duidelijk gesproken maar evenzeer is geblekendat men het over de waarheid niet eens geworden is en dat de een als de hoogste waarheid daar verkondigt, wat de ander als het verderf van volk en staat als de grootste onwaarheid wil laten gelden. Nu komt het ons in de daad problematiek voor, hoe die conciliante politiek het aanleggen zal, om de ontdekte waarheid als grondslag dei- politiek te doen geldenzonder dat een ernstig debat tot de zekerheid leidt, aan welke zijde de waarheid gevonden wordt. Het is een schoone klank: geen parlementaire veldtogt, geene veld slagen, geene schermutselingen zelfs, maar con cilieeren en de kindertjes in vrede laten leven. Maar het volksblad weet ook wel, dat zij, die de waarheid, na langdurig onderzoekmeenen ontdekt te hebben en eene vaste overtuiging met zich omdragen wat alleen de waarheid is, hoe geneigd overigens tot concilieeren, van die overtuiging geen afstand doen en dat het ondenkbaar isin de daardoor verwekte strijd tot een einde te komen, zonder dat hartstog- ten in beweging worden gebragt. Als het Volks blad verder wenscht, dat het gemeen overleg tusschen de kroon en de vertegenwoordiging zal bevorderd worden door de ontdekking dei- waarheid na onpartijdig onderzoekspreekt het dan ook niet een ideaal uit, dat onbereik baar is Het is nu eenmaal bekenddat twee ërlei rigtingen in de kamer tegenover elkander staan en dat een zeer groot deel der vertegen woordiging met zijne overtuiging, de tegenpartij der regering is. Zal vernieuwd onderzoek van beginselen die in een vroeger en ernstig on derzoek hunnen grond hebbennu kunnen lei den, om die verwijderde partijen tot een te bren gen? Wij betwijfelen het en zouden veel meer vreezen, dat hoemeer het onderzoek ieder in zijne overtuiging versterktdes te sterker het verschil tusschen beiden zal uitkomen en de ver wijdering dus eer grooter dan kleiner worden zal. Eu eindelijk, het Volksblad wil geen veld slag. Dus liever kleine schermutselingen, voor posten gevechteneene bestendige spanning tusschen beide legers, als of die voortdurende vijandelijkheden niet oneindig erger warendan een beslissende slag waardoor voor goed de oorlog wordt geëindigd. Dat uitstel van executie heeft den schijn van zeer conciliant te zijn maar maakt dikwijls eene eindconciliatie onmo gelijk. Bijna zouden wij daarom denken, dat eindeloos aanprijzen van verzoenende politiek eenige vrees verraadt voor de zegepraal der waarheidten minste waar de ondervinding leert, dat deze nooit zonder strijd haren weg gevonden heeft en achten wij het redelijker om een eerlijken strijd voor haar uittelokkendan haren invloed te ondermijnen, hare overwin ning te verwijderen, door middelen, die voor het oogenblik gewenscht kunnen schijnen, maar, die in de gevolgen verderfelijk zijn. GOES, 21 October 1867. Den 15den November en volgende dagen zal aan het departement van finantien te 's Hage, voor de daartoe benoemde commissieexamen worden afgelegd door de surnumerairs bij het vak der posterijendie voor de betrekking van commies wenschen in aanmerking te komen en in 1865, na afgelegd examen, tot surnu merairs zijn aangesteld. Onderscheidene leden der tweede kamer heb ben bij het onderzoek der spoorweg-begrooting voor 1868, in de afdeelingen het verlangen uit gedrukt, dat de lijn GoesBergen-op-Zoom in exploitatie moge gebragt wordenal is ook de dam door het Sloe nog niet gelegd. Een Antwerpsch dagblad blijft nog altijd- volhouden, dat de Belgische Scheldedijken door de afdamming met doorbraak bedreigd worden en beloofd dienaangaande eerstdaags volledige inlichtingen te zullen geven. Wij wachten die in lichtingen gerust af, maar kunnen den wensch niet terug houdendat dan ook daartegen vol ledig zal worden aangetoond, hoe ongegrond het beweren der Belgische bladen isdieter wijl zij altijd spreken van het wenschelijke eener goede verstandhouding tusschen de beide natiënjuist de meeste aanleiding gevenom eene voor die verstandhouding noodlottige span ning të onderhouden. Wij ontvangen heden de volgende mede- deeling »De afdamming der Ooster-Schelde wordt dagelijks met een 400 man krachtig voortge zet. Vooral de westzijde is voor een groot gedeelte afgewerkt en met steenglooijing bezet; aan den anderen kant is men daarmee druk bezig. Daar men in de westzijde echter in den regel den meesten storm te wachten heeft, moest deze vóór den winter het best en stevigst verzekerd zijn. De zijden en de bovenlagen van den dijk worden dik bekleed met vetten grond en be legd met zoden uit het schor bij den Frede- rika-polder, die de locomotief Zeeland" van daar door den Reigerbergschen polder en ver volgens over den Staatsspoorweg naar den dam voert. De locomotieven Noord Brabant" en Ooster Schelde" snorren eiken dag onophou delijk den dam op en neer, om in de nabij heid vap Bergen op Zoomuit eene aanzien lijke eg lange hoogté (berg,) waar de spoorweg door heen gaat, zandgrond te halen, die in het dijksligchaam verwerkt wordt. Nu de zijden zoo goed voorzien zijn, zal men, al beuken de winterstormen die met breeden golfslag het werk op den dam ongestoord het geheele naderende saizoen kunnen voortzetten, en met den 1 Julij 1868 geheel geëindigd heb ben om de lijn GoesBergen-op-Zoom voor het publiek te openen, dat zeker niet vertraagd zal worden. De locomotief bragt ons in tien minuten over den geheelen dam die eene lengte van een uur heeft. België kan nu achter zijne be zwaren gerust een punt zetten en de afdam ming als eene afgedane zaak beschouwen, dat zeker de verstandigste weg -is. o o Nederland heeft zijn bij het tractaat bedon gen regt, zonder zich al te angstvallig te bekommeren, ongeschonden uitgevoerd, en wat zal Belgie daar nog te elfder ure tegen doen? Het zal, moede van den strijdde eentoonige oppositie laten varenin alles berusten, en naar men mij mededeelt met Nederland een nieuw tractaat sluiten." Uit Hansweert schrijft men ons van 20 October: »In de hulpkerk der Roomsch-Catholieken

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1