maar met de verwijdering van zijnen persoon is de opstand niet geëindigdwant zijn geest werkt voorten hoevelen zijn erdie hem als het ware vertegenwoordigenom aan de berei king van zijn doel medetewerken. Al zijn ook de berigten eenzijdig en overdreven, die zeggen dat de opstand zich uitbreidt, er is geen twijfel aan, of de zaak duurt voort en het is ook blijk baar dat men in Rome niet op zijn gemak is. Men weet het daar ook wel, dat het Italiaan - sche gouvernement, meest voor de leus, alzoo met Garibaldi gehandeld heeft, en dat het zeer gaarne zien zou, dat het als het ware gedron gen werd, om Rome als hoofdstad te kiezen, en evenzeer is men daar overtuigddat Gari baldi genoeg gedaan heeft en indirect nog voort gaat te doen, om het groote denkbeeld ver wezenlijkt te krijgenwaartoe misschien zijne persoonlijke tegenwoordigheid niet eens meer gevorderd wordt. In S.panje is het voor het oogenblik stil want rustig kan men het niet noemen, 'tls daar al even als in Italië. Ontijdige uitbar stingen van de smeulende vlam kunnen be dwongen worden maar intusschen blijft de grondstof aanwezig en breidt zich zelfs uit zoodat vroeger of later alles voor deszelfs kracht zal moeten wijken. Ditmaal is het Spaansche gouvernement eenigzins vrijgeviger geweest en schijnt het begrepen te hebbendat er water in den wijn moest worden gedaan maar de spanning die voortdurend onderhouden wordt is van dien aarddat zelfs geene toegeeflijk heid haar geheel vermag weg te nemen. De Oostenrijkers hebben weder eèn ander stokpaard waarmede de regering bemoeijelijkt wordt. De liberale partij namelijk dringt aan op de afschaffing van het concordaat met Rome en wil zich niet te vreden stellen met wijzi gingen, zooals die bereids zijn voorgesteld. Ook daar is dus inwendige onrustdie de kracht naar buiten niet versterkt. De bisschoppen heb ben zich in de zaak gemengd, maar er weinig goed aan gedaan en men is nu bezig om de Hongaren te bewerken dat deze op sommige punten vrijzinnige instellingen in het leven zullen roepen ten einde daar te verkrijgen wat men in Oostenrijk niet geven wil. Het laat zich begrijpen datzoo dit gebeurtde verhouding tusschen deze beide onderdeelen van 's keizers gebied niet verbeteren zal. Engeland wordt voortdurend door de Fenians in beweging gehouden. Zij schijnen nu het minder op Ierland gemunt te hebben, althans in den laatsten tijd maakten zij het zelfs in Londen lastig. 'tZal niet gemakkelijk zijn om zich dat lastige volkje van den hals te schui ven en zoolang hunne plannen gevoed worden, door zqovelen die eigenlijk andere bedoelingen hebbenis er geen eind te zien aan den door hen opgewekten strijd. Berigten uit Amerika gewagen nu weder van een plan om den voormaligen president der Zuidelijke staten, Jefferson Davies, te doen te regt staan en zoodoende zou de oude vete weder opgerakeld worden. Men vergete echter niet dat het een berigt uit Amerika is. Terwijl president Johnson te Washington volhardend strijdt voor hetgeen hij als het grond wettig regt van het hoofd der uitvoerende magt en als het waarachtig belang der Unie be schouwt wordt door zijn vrienden verzekerd- dat hij den strijd schier moede is en dien enkel, uit pligtbesef volhoudt. In dien geest sprak hij zelf bij de inwijding van het kerkhof te Antitam de begraafplaats der duizenden ge sneuvelden van de Noordelijke en Zuidelijke legerafdeelingen, welke tijdens den burgeroorlog bij Antitam slaags raakten. De plegtigheid ge schiedde op 16 September, in bijzijn van wel 15,000 personen van hoogen en lagen rang uit onderscheidene deelen des lands.' Nadat eenige mannen van de republikeinsche partij in vrij radikalen geest het woord hadden gevoerd, hield de presidenthoewel onvoorbereideen korte toespraak. Hij fdrukte zich nagenoeg aldus uit Hier liggen de dapperen van de twee partijen, en rusten na den zwaren strijd stil en vreed zaam nevens elkander. Gave God, dat wij, de levenden, mogten doen als zijGave God, dat wij rustigkalm en vriendschappelijk mogten zamen leven!" De tarwe-oogst in Noord-Amerika is zeer gunstig uitgevallen. In Rusland bestaat eene secte van christe nen, de Spassowo Soglassie (of volgelingen des Heilands), die tot hoofdregel heeft 's Hemels verbolgenheid wegens de zonden der mensch- heid af te wenden door zelfverloochening en opoffering van aardsch genot en aardsche schat ten. Iemand van de secte in het russische gouvernement Wladimir, met name Kursin, heeft onlangs zijn eigen kind, eenen aauval- ligen knaap van zeven jaren, in koelen bloede vermoord, om zijn kind en zich zeiven welge vallig aan God te maken; daarop heeft hij kennis van zijne daad aan het geregt gegeven en is een regtsgeding tegen hem aangevangen. Thans berigt de russische Invalide dat Kur sin zich zelf in de gevangenis door uithonge ring aan de uitspraak van den aardschen reg- ter ontrokken heeft. De Gazzetta di Tonino zegt in haar nommer van jl. Zaturdag»De opstand in den kerkelijken staat breidt zich schielijk uit; hij wordt door de plattelandsbevolking onder steund. Menotti Garibaldi staat niet aan het hoofd der bewegingmaar eenige van Gari baldi s oude strijdmakkers, terwijl andere van hen op het punt staan om de grenzen te over schrijden. In Rome heerschte groote spanning. De Fransche vrijwilligers zijn in den Engels burg opgesloten." Uit Rome verneemt men voorts, dat alle troepen daar bijeengetrokken worden en hun bevel gegeven is hij elke nederlaag die zij ondergaan op Rome te retireren. Op het va- tikaan ziet men niet de minste toebereidselen voor eene eventueele vlugt van den paus maken. Een beijersck blad, te Kemp ten verschij nende, maakt aan zijn lezers bekend, dat het dagelijks in een bepaalde kolom zal mededee- len de logons, die in omloop zijn. De londen- sche correspondent van de Köln. Zeit. is daar mede reeds aangevangen. Thans echter zal te Kempten dagelijks een bulletin der logens" het licht zien, »al worden zij beschermd door den mantel der autoriteiten." Het blad noemt reeds eenige voorbeelden op, zoo wel aan het binnen- als buitenland ontleend. - De katholieke dagbladen van Belgie be rigten, dat de belgische vrijwilligers in de pan selijke krijgsdienst, welke met verlof in hun land waren, dezer dagen terug ontboden zijn en zich in allerijl weder naar Rome begeven dat de aanwerving van vrijwilligers voor het pauselijk leger in Belgie met nieuwen ijver her vat wordt, en dat er reeds den 7 dezer een hon derdtal Belgen zullen vertrekken, om dienstin het korps pauselijke zouaven te nemen. Daarbij wordt, ter bevordering der aanwer ving, door die dagbladen te kennen gegeven, dat de pauselijke regering zich niet volkomen op de trouw van haar inlandsch krijgsvolk kan verlaten, en dat de dapperheid van buitenlandsche katho- lijken, het eenige of althans het zekerste middel tot beveiliging van den roomschen stoel is. Uit de gevangenis in de Iersche stad Cloin- mel, is de Feniansche gevangene O'Brien ont snapt. Te 11 uren was men het laatst ïn zijné cel geweest. De muren waren vijf voèt dik. Er was slechts een klein venster, met zware bouten voorzien, en van de dubbele deur was de binnenste van ijzerde buitenste van besla gen eikenhout. Te 6 uren 's morgens was O'Brien verdwenen. Men heeft in zijne cel gevonden een ijzeren boutwaarop in den gang- der gevangenis een kagchelpijp rustte. Hoe hij die magtig geworden isis een raadselhij schijnt haar in 't voorbijgaantoen hij naar zijne cel gebragt werdongemerkt te hebben meegenomen. Met een scherp werktuig waren de bouten van het venster half doorgevijld; daarna schijnt hij den hardsteenwaarin die bouten gehecht warente hebben stuk gesla gen en toen zijn ijzeren kagchelstandaard als hefboom gebruikt te hebbenom de half door- gevijlde en door de vernieling van den hardsteen losgemaakten vensterbout om te leggen. Met behulp van touwen en van zijne beddelakens is hij uit het door hem gemaakte gat verder naar buiten gekomentegen hekken en muren op en over daken beenzooals dit bij dergelijke gelegenheden te doen gebruikelijk is, tot hij ten slotte, op niet meer dan 50 el afstand van een politie-bureau, den vasten bodem schijnt bereikt te hebben. Te Londen bevindt zich thans eene Ameri- kaansche dame, mevrouw Anna Deutmore, die den docterstitel in de verloskunde heeft verwor ven. Men spreekt met de grootste achting van hare talenten en hare tegenwoordigheid geeft op nieuw aanleiding, dat de wensch wordt geuit, dat het Amerikaansche voorbeeld, om aan vrou wen den doctorstitel in de verloskunde te ver- leenen, in Engeland navolging vinde. De Antwerpsche Opinion deelt de volgende geschiedenis mede: »Nu 32 jaar geleden verliet een schip de haven van Antwerpenom zich naar Amerika te be geven met onderscheidene passagiers die zich daar metterwoon wilden vestigen. Naauwelijks zee gekozen hebbende, leed het vaartuig schip breuk al de passagiers en matrozen verdwe nen in de golvenbehalve een jong meisj'e dat door een der zeelieden werd gered, die haar weinige dagen later huwde. Eenigen tijd later begaf de matroos zich we der op een schip; zijne vrouw vestigde zich toen te Antwerpen. Sedert liet de matroos niets meer van zich hooren tot hij de vorige week na eene afwezigheid van 30 jaren, te Antwerpen terug keerde. Hij begaf zich dadelijk naar eene dame, zijn eenige hem nog bekende bloedverwante om informatien in te winnen nopens het tegen woordig verblijf van zijne vrouwdie hij een maal met levensgevaar had gered. Daar vernam hij dat zijne vrouw tegenwoor dig te Hoboken woondewaar zijnu een jaar geleden, was hertrouwd met een landman uit die streeknadat zij bijna 30 jaar te vergeefs da terugkomst van haren man had afgewacht. Het Antwerpsche blad belooft zijnelezers hun later den afloop dezer zonderlinge geschiedenis te zullen mededeelen. G-emengci© toeristen. Zooals algemeen bekend is in deze provincie (Fries land). gaan de jongelingen van den boeren- en bur gerstand zoomede die van den arbeidersstand, Zon dagsavonds uil vrijenmelden zich tegen klokke acht uur aan, en treden de woning, waar het voorwerp hunner liefde zich bevindt, onbeschroomd binnen. Zij brengen dan, het is van algemeene bekendheid, zoo zij niet worden afgewezen, een groot gedeelte van den nacht bij haar door, langer of korter al nadat er wederzijdsche genegenheid en toegenegenheid bestaat en vertrekken dan diep in den nacht, soms des mor gens, weder naar huis. Vroeger werden die bezoeken, bij onderling goedvindenom de vier of drie weken hervat, thans geschiedt dit gewoonlijk om de veer tien dagen. Hoort men ten platten lande wel van dieverijendes winterszeer zeldzaam hebben die plaats tusschen Zondag en Maandag nachtomdat er dan in alle dorpen des nachts tusschen een en vijf uur personen op weg zijn waardoor de dieven betrapt kun nen worden. Het heeft dus in dat opzigt eene nuttige strekking. Die gewoonte om uit vrijen te gaan, onder gaat bij de orthodoxen langzaam verandering. De Zon dagavond wordt bij hen te heilig geacht. Zij kiezen daartoe den Zaturdag avond en keeren vroeger dan hunne liberale kameraden huiswaarts, zoodat de Zon dag Godé gewijd kan wovdéb. Liberale vrijsters trek ken er evenwel partij van. Deze ontvangen op Zatur dag avond de orthodoxe en op Zondag avond de libe rale vrijers. Te Hamburg waren de Pruissische douanen onlangs bezig de waggons van een trein te visiteren. Een Franschmandie eenigzins vertoornd was, omdat men zijn valies nazocht, zeide tot een zijner medereizigersdat men eertijds veel fatsoenlijker op dat station handelde. Ya." zeide de douaan Pruis- siseh Fransch sprekende, „Yamais maintenant Vrance plus betite et Brusse plus grande." (Ja, maar thans is Frankrijk kleiner en Pruissen grooter.) Ameri kaansche curiositeiten: Zekere Chas. Gautenhien(e Dubuque, Iowa, is gearresteerd, omdat hij zijne elfde vrouw erg mishandeld had. Maggie Mitchellde tooneelspeelster heeft verleden jaar 16,000 ver diend.Te-Haastings, Minn., wordt er in de vleesch- hal geregeld beerenvleesch verkocht. E. TT. Lair

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3