1867. iY. 78. D1NGSDAG 8 OCTOBER. 54"* Jaargang. f WEEZENVERZORGING. Beltendmaltinge xx. GOESSCBE C«l RANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Pr(js per kwartaal f 1,96. fr. p. p. f 1,90. Gewone advertentlën worden a IS et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f l,JO behalve bet zegelregt. De inzending ran advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend1° dat op heden door hen is benoemd tot Griffier ter Secretarie dezer gemeente, in plaats van wijlen den heer JOSIAS RISSEEUWde com mies-Griffier CORATEIaIS BISSEEIW; ver zoekende den benoemde als zoodanig te erkennen. 2°. dat er gelegenheid bestaat tot de in functie-tre- ding van een Commies-Griffier, ter opleiding voor de gemeentelijke-administratie, zonder bezoldigingter wijl sollicitanten worden opgeroepen voor eene plaat sing als KLERK ter gemeente-secretarie, tegen eene belooning van vier honderd gulden. Die genegen zijn naar de beide laatstgenoemde be trekkingen te dingen, worden uitgenoodigd hunne daartoe strekkende verzoekschriftenmet overlegging van noodig geoordeelde bewijsstukken van geschikt heid en bekwaamheid, aan den Burgemeester inte- zenden binnen acht dagen na heden. Gedaan te Goes, den 5 October 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaturdag den 19 dezer, des namiddags ten een ure, in hunne vergaderkamer ten raad huize, in het openbaar, bij enkele inschrijving, trachten aan- tebesteden: Het iegsen van een Riool en het doen der daarhij behoorende wer ken, in de voormalige achterha ven binnen deze gemeente volgens bestek en voorwaarden daarvan ter gemeente secretarie ter lezing zullende liggen van heden af tot den dag der besteding. De aanwijzing van die werken zal geschieden op Woensdag den 16den bevorens, des voormiddags ten elf ure, door den bouwmeester der gemeente, bij wien inmiddels de noodige inlichtingen te bekomen zijn Gedaan te Goes den 5 October 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PIL A A R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis der belanghebbenden: Dat de lijst van de ter uitloting en aflossing aan- gegevene OBLIGATIEN, ten laste dier gemeente, ingevolge art. 4 van het plan tot aflossing der geves tigde schulden, den 11 April 1853 door den gemeen teraad gearresteerdopgemaakt is en ter griffie gedu rende de laatste helft dezer maand ter visie zal liggen. Zullende de uitloting ingevolge art. 5 van even- gemeld planin het openbaar ten overstaan van burgemeester en wethouders geschiedenten raadhuize Zaturdag den 9 November 1867 des namiddags ten één ure. Qedaan te Goes, den 5 .October 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat het kohier van het PATENTREGT no. 2 voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18671868, be kleed met alle formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 7 October 1867. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Men moet al zeer weinig aantrekkelijk zijn, indien men niet tot schreijens toe bewogen wordt, door de onwedersprekelijke betoogen van het Dagbladdat zoovele kostelijke millioenen spoorloos verdwenen zijn en dat eene toekomst van louter ellende ons wacht. Die betoogen winnen in beteekenis wanneer men in aan merking neemt, dat het officieele verzekeringen zijn, die men ontvangt, zoodat er geen twijfel overblijft, of onze schatkist is uitgeput en zon der vooruitzigten. Intusschen baart het be vreemding, dat wij niet verder komen dan tot de stelling, dat al de millioenen door het wan bestuur der liberalen zijn verloren gegaan; want stelt men er ook prijs op om te weten, waar het geld gebleven is het baat de natie niet veeldat men haar wijstwaar de schat is verdwenen. Is de toestand waarlijk zoo hope loos, dan mogt men verwachten, dat er krach tige maatregelen zouden genomen worden en dat men, in plaats van over een onherstelbaar verleden te redeneren liever de handen aan het werk sloeg, om verbetering ten minste voor te bereiden. Doch die krachtige maatregelen blijven uit. Of zal men er toe rekenen dat eenige betrekkingen door den minister van finan- tien werden opgeheven waartegen in aanmer king komtdat de nieuwe titularissen nu zoo veel meer krijgen en er dus meer sprake is van het bevoordeelen van enkelen dan van bespa- (Slot.) Wij eindigden ons vorig betoog met de stelling, dat de arbeidershoeveel be hoefte zij aan dierlijk voedsel hebbenbuiten de mogelijkheid zijn, om zich dit te verschaffen. In hoeverre wij daarmede waarheid gesproken hebbenwillen wij onze lezers zelve laten beslissen. Men oordeele Stelt u voordat een man per dag 0,75 verdient; dat is in de week 4,50, in 't jaar 234,Trekt daar voor 't minst 34,af voor dagendat er niet kan gewerkt wordendoor regen, sneeuw, ongesteldheid of andere omstandigheden. Dan blijft er 200,over. Van die som moet alles betaald worden: huishuur, stooksel, landhuur voor aard appels, tarwe, boter (1 Ned. <8), kleeding, en wie kan alles opnoemen. Zoodat het zeer begrijpelijk is, dat er te korten in de kas moeten komen, welke on mogelijk langs eerlijke middelen kunnen aangevuld worden. Zijn de kinderen groot genoeg, dat de eene op de anderen passen kan, dan gaat moeder ook mede werkendie evenwel door haar heengaan meer schade in huisaan kleeding enz. veroorzaakt, dan 't mensch naar binnen brengt. Wel zijn sommige landbou wers menschlievend genoeg, om aan hunne vaste arbeiders de tarwe tegen 6,per zak te leverendat is dan het zoogenaamde overmaalselhet beste uit de hoenderpik of de minste soort tarwe (ten minste bij velen). Nuvoor 6,kan men ook niet veel hebben; maar uit het oogpunt van menschlievend- heid beschouwd, is die daad nog al wat waard!! De boter krijgen zij soms tegen 0,40, maa"r een vaste tax 2 En daarmede moet een gezin van 7 personen een geheele week rondkomen. Het hoofd voedsel is alzoo aardappelen, en men behoeft geen geneesheer te zijnom de gevolgen te berekenenwelke uit het overmatig gebruik dier spijze, voortvloeijen. Wel mag de arme man de varkens en runderen zien geboren worden en zich in hun snellen groei verlus tigen, wel mag zijn oog die dieren zien slagten, ja zelfs zien verbruiken, dat alles kost geen geld; maar het is hem verboden waar. Aardappelen en brood, ziedaar zijn voedsel. Goed doorbakken brood is een gezond voedsel; maar hoe dikwijls mist het die eigenschap; hetzij dat het meel door sommige molenaars nog voor slechter soort verruild wordt, of dat de gist vervalscht, het brood zwaar, of door toedoen van sommige bakkers het deeg niet gaar genoeg gemaakt wordt. Bit alles is oorzaak, dat die meelspijs soms meer voedsel voor een hond dan voor een mensch wordt. Voeg daarbij de tiendpligtigheidwaaraan sommige molenaars het meel en bekende bakkers het deeg onderwerpendan komen wij tot de gevolgtrekking, dat den armen mensch van alle zijden, op eene in het oog loopende wijze, het hoofd gestooten wordt. Kunnen zij het dure spek en vleeseh niet koopenook het overige dierlijk voedselals hazenpatrijzen, ganzen eenden en palingen, dat bij duizendtallen door de lucht vliegtop de aarde loopt en in de wateren dartelt, mogen zij niet genieten. Als zij in het bezit van een tuintje zijn, dan bewijzen de afgeknaagde kooien en saladeplanten genoeg, dat zij ook die dieven helpen voeden. Waag het evenwel niet, arme man! om uwe snakkende vrouw en kindertjes op zoodanig geregt te onthalenwant gij moogt u verzekerd houden, dat de jagtopzieners u in het groote hotel zullen transporte ren. Runders, varkens, hazen, patrijzen, ganzen, eenden, palingen, alles, alles het eigendom der rijkenen gij weet weldat gij u dit op geene onwettige wijze moogt toeëigenen. Gij kent het 8e gebod? En Arme manoveral stoot gij uw hoofd. Gij zijt veroordeeld om' hard te weiAen tegen karig loon; het is u verboden de genoegens dezes levens te genieten, die hier zoo verkwistend worden gebruikt, en daar zoo armoedigzoo schaars worden rondgedeeld. Gij moogt geen voedzaam eten gebruikengij zijt veroordeeld een ellendige te zijn. In armoede zijt gij geboren, in armoede opgevoed, in armoede moet gij sterven. Zoo is het met den arbeidersstand gesteld ten platten lande. Mag een vader indien hij eenig ander uitzigt heeft voor zijne kinderenzijn kroost tot ellendio-en opvoeden? Mag een weezenverzorger dit doen, als er andere en betere we«-en worden geopendom de hem toevertrouwde panden tot iets beters op te leiden? Lezer! ik laat het antwoord aan uw beter gevoel over. Geloof mij, de veld arbeid zal geene schade lijden, als de weezen daaraan worden onttrokken. Er is overbevolkingen daarvan kunt gij u het best overtuigenals gij des winters onze dorpen bezoektals wanneer gij meer dan de helft der bevolking den tijd ziet doorbrengen in niets doen. In den oogstjadan zijn er handen te kort maar dat duurt gewoonlijk korte dagen, en' die haast ontspruit meest uit mis trouwen in de Voorzienigheiddaar men vreestals er 4 of 5 dagen regen ge komen is, geen zonneschijn meer zal doorbreken, zoo noodzakelijk om de rijpe veldvruchten in de schuren te zamelen. En ik verzeker ulezers dat luttel aantal weezen in vergelijking der vele andere arbeiders zal u in uwen arbeid geen hinder doen, al worden ze door eene betere opleiding daaraan onttrokken. En van eene bepaalde onttrekking is ook i

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1