1867. Nu. 77. VRIJDAG 4 OCTOBER. 54sw Jaargang. Bels.encimals.ing. BINNENLANPSCHE BERIGTEN. Gr©m©ngd.e toeristen. -cs^ -I2BS-— GOESSCIIE tiimvr. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prjjs per kwartaal f 1,19. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advert en tlën worden a 15 et. de regel geplaatst, fieboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels a 1,3© behalve het zegelregt. lie inzending ran advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend dat door den Raad dezer gemeente, in zijne ver gadering van den SO September 11.is ingetrokken en buiten werking gesteld de Verordening tegen den invoer van Vee enz. „in deze gemeentevastgesteld door den gemeente raad den '26 September 1865 en afgekondigd den „volgenden dag, zoo als die is gewijzigd den 18 April „en 27 September 1866 afgekondigd den 3 Mei en „den 3 November daaraanvolgende." Hiervan zal door afkondiging, aanplakking en plaatsing in de Ooessche Courantopenbare bekend making gedaan worden. Gedaan te Goes, den 2 October 1867." Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. 13LAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. De berigtenmet de laatste mail uit Indie aangebragt, geven vrij duidelijk te kennen, dat men aldaar bitter teleurgesteld is, door de be noeming van den beer Hasselman, tot minister van koloniën. Hij is op Java bij velen bekend en men is dus op de hoogte, om te kunnen oordeelen. De eenige lof, die mentor hem beeftis, dat bij in sommige kaartspelen zeer bedreven ismaar overigens zijn de getuige nissen niet vleijend. Dat alles komt ons niet onverwacht voor evenmin als de uitvallen van bet Dagblad, dat nu bet dergelijke berigten uit Indie zou moeten opnemen, liever allerlei diefstallen en moorden, aan de gemengde berigten in de Indische bladen ontleentom dan te zeggen dat al die mis drijven de vrucht zijn van bet wanbestuur der liberalen. Zulke dwaasbeden verdienen geene weder legging maar bet mag wel gezegd worden boe al meer en meer blijkt, dat de wijze waarop men thans met Indie handelt juist geschikt is, om eene zeer treurige toekomst voor te berei den en dat bet boog tijd wordt, dat de staten- generaal daartegen hunne stem verheffen. Het oogenblik daarvoor zal baast komen moge bet niet weder ongebruikt voorbijgaan. Er is lang, te lang gewacht en wij rakelen het verledene niet op om nog eens aantewijzen dat er anders had kunnen gehandeld worden; maar er mag dan nu ook billijk worden ver wacht, dat wie het \Ael met Indie meent, zich niet langer zal laten blinddoeken of appaisee- ren of concilieeren of hoe men het noemen wil. Indie laat zich niet langer met beloften paaijen en Nederland heeft te kiezen tusscben bandelen of onherstelbare schade te lijden. Een en ander wordt zoo duidelijkals men de stemmen uit Indie boortdat wij allen aanraden om zich daar mede bekend te maken men zal dan de overtuiging verkrijgen'dat het beter is om, in plaats van diefstal en moord op rekening van bet liberaal bestuur te schrijvenhet conser vatief bewind te verhinderen dat1 bet door wanbestuur een erger moord plege beide aan de koloniën en aan bet moederland. GOES, 3 October 1867. De Tweede Kamer beeft Dingsdag eene korte zitting gehoudenwaarin kennis genomen is van eenige ingekomen stukken. De voorzitter heeft mededeeling gedaan van de benoeming van rapporteurs over eenige hoofdstukken der staatsbegrooting door de afdeelingen; en door den beer Godefroi werd rapport uitgebragt over de overeenkomsten met inlandscbe vorsten ge sloten. De dag der discussien daarover zal later worden bepaald. Door den minister van fiuantien wordt, naar aanleiding van bet kon. besluit van 4 Sept. jl., ter kennisse van belanghebbenden gebragt: lo dat er voor bet frankeren van zwaardere brieven van binnenlandschen oorsprong en be stemming alsmede van brieven voor de kolo niën en bet buitenland bestemdte rekenen van 1 October 1867, postzegels ten bedrage van 2025 en 50 cent zullen worden in gebruik gesteld; 2> dat de genoemde postzegels van den gemelden dag af op alle rijkspostkantoren zullen verkrijgbaar zijn3 dat er mede post zegels van 5, 10 en 15 cent, volgens een nieuw model, zullen worden uitgegevenzoo dra de aanwezige voorraad der postzegels van die geldswaardeoud modelverbruikt zijn. De begrooting voor de stad Middelburg, dezer dagen bekend gemaakt, bedraagt in ontvang en uitgaaf eene som van 265,521,20"'. Bij de uitgave is f 53,000 uitgetrokken voor den aanleg of vernieuwing van gemeente-werken gedeeltelijk in verband met den aanleg van bet kanaal door Walcheren en van den spoorweg op dat eiland. Omtrent de reeds aanbesteede werken voor den spoorweg en het kanaal door Walcheren deelt de Middelb. Cour. mededat deze geregeld voortgaan en met kracht worden voortgezet. Nog in dit jaar zullen andere werkenzooals de suatiesluis bij Vlissingen en de dubbele schutsluis in het kanaal van Kleverskerke naar Veere, worden aanbesteed. De gemeenteraad van Middelburg beeft met 13 tegen 3 stemmen besloten de belasting op bet gemaal op nieuw voor 12 maanden te bef fen. Daardoor is het voorstel van den heer Fokkerom die belasting afteschaffenvervallen. Te Vlissingen is eene circulaire verspreid, waarin de aanleg wordt voorgesteld van een' spoorweg van Boxtel naar Clevein aansluiting aan den Zeeuwscben spoorweg. Het plan daartoe rust voornamelijk daarop, dat de kortste weg tusscben Ylissingen en geheel Noord- en Mid- den-Düitschland op die wijze kan worden ver- verkregen. Wij ontleenen aan de Javabode bet volgende merkwaardige verbaaldat eene niet onbelang rijke bijdrage levert tot de mystificatiendie in bet vorige jaar de ontbinding der kamer voorafgingen. »Uit de brieven uit Nederland van een oud- Indisch ambtenaar, voorkomende in het Soer. N.blad, nemen wij bet volgende over; Men verbaalt hier ter stede bet volgender De beer Trakranen werd in den avond van 15 Sept., terwijl de beer Mijer in de eerste kamer de indiening van de cultuurwet beloofdetot minister benoemd. In den loop van den 16 begaf bij zich tot den heer G. Le Band en sprak hem aldus aan Gij zult wel verwonderd zijn mij bier te zien maar ik moet morgen in den ministerraad eene voordragt doen tot gouverneur-generaal en wil iemand hebbenwiens beginselen ik ken. Wilt gij gouverneur-generaal worden? Meneer Trakranen ik ben te zeer verrast door uw aanbodom dadelijk antwoord te geven en zeg dus noch ja, noch neen, maar zal mijne benoeming afwachtenwaarna ik mijne voor waarden zal stellen. De heer T. vertrok. Verbeeld u de verba zing van den heer Baud, toen hij den volgen den avond in de Staats-Courant den beer Mijer tot landvoogd benoemd zag. Men vraagt zich hier of die comedie van den beer T. gediend beeftom in de kamer te kunnen zeggen; »ik was den 17" nog vrij voor- tedragen wien ik wilde. Een staatsman zei dan ook deze week: Ce Trakranen nest pas tres- crane." Zoo ik my niet bedrieg kreeg de heer Baud later een voordeelig baantjeals pleister op de wond." Wij laten de geheele mededeeling in bare waarde en voor rekening van hemdie ze gaf, maar trekken er toch deze gevolgtrekking uit, dat zoo min in Indie als hier de gebeurtenissen van 66 en de ontwikkelings-geschiedenis van dit kabinet vergeten worden. De Charivari van Parijs geeft een karikatuur niet van geest ontbloot. Eene dikke tante, de wereld tentoonstelling verbeeldende, drinkt een glaasje met een tenger persoontje, den vrede, en zegt: „Vergeef mij dat ik u geen stoel aanbiedmaar gij weet „Omaak geen complimentenantwoordt de vrede „ik ben niet gewoon te zitten." Een student te Groningen liet onlangs met spoed den doeter roepen, in de meening dat hij door de cholera was aangetast. Toen intusschen de geneesheer kwamvond hij den patiëntofschoon zeer bleek en ziekmet twee ka meraden in een geweldige lachbui. De oorzaak der ziekte was namelijk ontdekt; liij was dezede dienst meid scheen de ontbijtkoek van onzen student bijzon der lekker te vindenom haar het snoepen te ver- leeren had de student braakpoeder in de koek gedaan, doch hadden volgenden morgen daaraan niet meer denkende, zelf van de geprepareerde koek bij het ont bijt gegeten

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1