BUITENLAND. GremeugdLe toeristen. Dit is de gewone fout van twijfelachtige ta lenten. Het was ook te wachtendat dit mi nisterie zich tevreden zou moeten stellen met iemanddie genoeg ij delheid bezitom zijn lot te verbinden aan een kabinetwaarvan de da gen geteld zijn. De heer Hasselman heeft de verleiding niet kunnen weerstaan, om den titel van oud-resident voor dien van excellentie te verwisselen. 'Maar heeft Indie nu niets goeds van den nieuwen minister te wachten Zeer zekerwel geen vaste bijdrage aan Nederland, in plaats van het batig saldomaar eene verhooging van de productiviteit van den bodem en van de ge wassen die hij voortbrengtdoor de toepassing van HooibrincEs systeem. Als de Javanen de koffij plukkenzal de nieuwe minister hen te gelijker tijd de takken laten neerbuigen en in die positie bevestigende padi en het sui kerriet zal hij kunstmatig bevruchtenalle be bouwde velden door besproeijing bemestenen daarin ook de koffijtuinen, al liggen sommige 5000 voet hoogdoen deelen. Als nu maar de liberale sloopers en de on verbeterlijke oudgasten, den oud-resident van Djocjaoud burgemeester van Tielonzen nieu wen minister, maar den tijd laten, om het Water in Indie zoo hoog te doen stijgen (Soer. BB.) Men leë'st in de N. Utrechts. Courant Wat zou wel de reden wezen, vroeg men onlangs aan een Tielenaar, dat er een andere Hasselman in de plaats van den tot minister van koloniën benoemden burgemeester, benoemd is? Dat is anders zoo de gewoonte niet. Vriendwas het antwoordwanneer de mi nister van koloniën, zoo als wel te vermoeden is, het niet lang maken zal, kan hij zonder dat het veel opzien baart, weer als burgemees ter van Tiel invallen De gieting in brons van het kolossale Von delbeeld in de fabriek van de heeren Enthoven te 's Gravenhage is volkomen geslaagd. Het is aangenaam in de geschiedrollen der Neder- landsche kunst niet alleenmaar ook in die dér Nederlandsche nijverheidde vorming van een zoo belangrijk beeldwerk als de Vondel te kunnen aanteekenen. Als wij ons niet ver gissen is dit het eerste beeld van zulke groote afmetingen, dat hier te lande in edel brons gegoten is. De schepper der gedachte en de maker van het 14 voet hooge model in klei en gipsde heer L. Boy erheeft dezer dagen, in de werkplaats der heeren Enthovenhet me talen beeld in oogenschouw genomen en daar over zijne volkomene tevredenheid aan de heeren gieters betuigd. De redactie van de voormalige Davo Bode of de zoogenaamde i> Deventer Krantkondigt in haar weeknummer van heden aan, dat met het begin van het volgende kwartaal dr. J. van Vloten, in verband met zijn streven tot vernieu wing en veredeling van den Deventer geest, en zooveel zijne verdere werkzaamheid hem toelaat, zich welwillend belasten zal met de leiding van dit nieuwsbladen dat de redactie om alle verwarring te voorkomen met de Deventer Couranttevens daaraan den naam zal geven van Deventer Weekbladaan de maatschappe lijke, staats- en gemeente-belangen van Neder land en Deventer gewijd." Naar men verneemt, is op de derde bijzondere vergadering van het Necferlandsch rederijkers verbond,' gehouden te Utrecht den 21 Sep tember j. 1. onder anderen besloten de volgende prijsvraag te doen uitschrijven: Het Nederlandsch roderijkers-verbond ver langt de beantwoording der volgende vraag in beknopten en populairen vorm: Welke is de invloed, dien de beoefening der taal op de nationaliteit uitoefent van een volk in het algemeen, en meer bijzonder die der Nederlandsche taal op onze nationaliteit?" Onmiskenbaar levert de geschiedenis van vele volken treffende blijken op, dat de be oefening der taal tot behoud der nationaliteit wan een volk heeft bijgedragen; dat de beoe fening der taal dan bloeidewanneer het na tionaal gevoel bij een volk tot bewustzijn was gekomen en wederkeerig de beoefening der taal de krachtigste steun was, om het nationa liteitsgevoel levendig te houden. Vooral met het oog op de geschiedenis van ons vaderland en zijne letterkunde is het, dat het Neder landsch rederijkers-verbond in deze dagen de beantwoording der bovenvermelde vraag stelde, in het bewustzijn, dat hare beantwoording van groot nut kan wezen tot behoud van onze nationaliteit en tot beoefening onzer taal. Het hoofdbestuur van genoemd verbond is gemagtigd, voor het beste antwoord op die vraag uit te loven de som van 200. Men heeft opgemerkt, dat dit jaar de zwa luwen ons drie weken vroeger verlaten hebben dan naar gewoonte. Dat overhaast vertrek der zwaluwengevoegd bij het doortrekken der watervogels uit bet noorden naar bet zuiden, is de vermoedelijke aanduiding van vroeg koud weder. In Noord-Amerika, in de streken waar de viseh menigvuldig voorkomt, bereidt men thans een voortreffelijk en schitterend wit meel uit, gedroogde visch. Beschuit, daarvan gebakken, werd zeer smakelijk, ligt te verteeren en zeer voedzaam bevonden. De runderpest is in de diergaarde te Luik uitgebroken. Twee herten hierdoor aangetast zijn overleden en 4 schapen afgemaakt. Een hiervan droeg al de kenmerken dier vreesselijke ziekte. Zoo dezelve niet spoedig verdwijnt zul len alle de dieren uit den tuin worden opge offerd. De heer Thiernerse, professor aan de veeartsenijschool te Brussel, is op bevel des ministers van binnenlandsche zaken naar Luik vertrokkenom de meest mogelijke voorzorg- maatregelen te nemen. De geheele tuin wordt, zoo van binnen als van buitendoor soldaten bewaakt. Onlangs werd, voor het hof van cassatie in Spanje, in een proces uitspraak gedaan dat tusschen een geneesheer en een zijner patiënten gevoerd werd. De patient scheen de rekening van den geneesheer wel wat hoog te vinden en weigerde te betalenwaarom door den dokter eene aanklagt werd ingediend. De regtbank was echter van het gevoelen van -den weiger- achtigen betaler, en verklaarde dat de rekening onnaauwkeurig en veel te hoog was. Door de Esperanza wordt thans dit origineele stuk open- baar gemaakt. »Voor 70 nachten dat ik nie't te huis geslapen heb20!00 realen per nacht 140,000 realen; voor 100 dagen, dat ik om streeks twee uren te laat aan mijn maaltijd heb kunnen beginnen en aan mijne ziekenbezoeken a 500 realen per dag 50,000 realen; voor 300 wrijvingen en pappen a 100 realen 30,000 realen twaalf bloedzuigers op de lenden gezet op een ongewoon uur 12,000 realen; acht bloed zuigers aan den hals op een ongewoon uur 12,000; een consult met dr. Valle 1000 realen; een consult met de doktoren VisedoMelchior en Lafeunte 3000 realen; een consult ten drie ure des morgens met Visedo en Lafeunta 8000 realeneen consult met den chirurgijn Muelo 500 realentwee cöfiSuiten over eene operatie met Melchior, Lafuenta en Cuesta 3000 realen; een consult op een ongewoon uur met Valle 2000 realen; een ander schriftelijk consult en twee of drie brieven geschreven aan genees- heeren te Madrid 15000 realen; nog een consult met Melchior a 1000; een schriftelijk consult met denzelfden 600 en nog een consult 1000; totaal 300,000 realen." Ten vorigen jare zond de sultan van Bor- noein Centraal-Afrikaeenige geschenken aan »het groote hoofd der Pruissen," ten geleide van zijn gelukwensch over de zegepraal door Pruissen op Oostenrijk behaald. Thans zal de luitenant Stumm naar Bornoe vertrekkenom aan den sultan eenige geschenken te overhan digen, waaronder een gouden horloge, een rijtuigeen troon enz., welke beide laatste voorwerpen geheel uit elkander kunnen geno men worden(waarschijnlijk om ze gemakke lijk te kunnen bergenin tijden waarin ze on bruikbaar zijn) daar zij de reis door de woestijn op kameelen moeten maken. Behalve een staat kundig, heeft -deze reis ook -een wetenschap pelijk doel. De heer Stumm voorziet zelf in al de daaraan verbonden kosten, ook voor zijne medereizigers. De proclamatie van Johnsonwaarbij eene bijna algemeene amnestie in het zuiden is uit gevaardigd lag buiten de bevoegdheid van den president. De constitutie kent hem alleen het regt van gratie toe. Het regt van amnestie kan slechts door de wetgevende vergadering bij bijzondere gelegenheden den president verleend worden. Zoo had het vorige congres den pre sident die magt toegekend, en ook later was •uitdrukkelijk -de wetdie daartoe gestrekt had, herroepen. De tegenwoordige daad van den president heeft dan ook ten gevolge gehad, dat het plan tot vervallenverklaring weder eenig meerder krediet gewonnen heeft. Even als te Turin hebben, bij het ver nemen der inhechtenisneming van Garibaldi te Genua, Milaan, Siena, Verona, Pistoja en Napels zamenscholingen plaats gehad. Te Genua vorderde men de invrijheidstelling van den ge neraal. De prefect antwoorddedat hij van dit verzoek aan het gouvernement zou kennis geven. In den Mivomento leest men; Een brief uit Rome meldt, dat verscheidene kardinalen geneigd zijn, zich met de Italiaansche regering in betrekking te stellen. Men zegt zelfsdat bij de groote gevarenwelke Rome dreigen de kardinaal Antonelli zelf, buiten weten van den pauszich gunstig betoont voor zoodanige combinatie. De oudste menscfaen herinneren zich niet, dat er ooit zoo vele ridderorden uitgedeeld zij» als in den laatsten tijd. Indien de voorraad daarvan ooit opra ken kon, zou men denken, dat ze, ter opruiming, tegen verminderde prijzen werden weggeschonken thans geloolt men, dat ze zoo kwistig uitgedeeld worden, om de aandacht te vestigen op eene menigte per sonen, die anders onmiddellijk zouden vergeten zijn. Te Parijs wordt veel gemord over de duurte van het brood. Elders zou men dit ook wel kunnen doen, maar men wil zeker eerst de Parijzenarea de kunst afzien, om door morren goedkooper brood te verkrij gen. Pruissen heeft twee onttroonde vorsten de handen met geld gestopt, ten einde ze tevreden te stellen. Jammer genoeg dat het geld, waarvoor een volk verkocht wordt, slechts de kas der vorsten stijft, waarvoor die van het volk nog eens extra mag bloeden. De Hanoveranen mogen in de loterij blijven spe len met permissie van den koning bij Gods genade. Waarschijnlijk om hun het leed wat te doen vergeten en hun een kansje te gfeven, nu ze voor den nieuwen beschermer niet onaardig moeten opbrengen. Overal in ons land wordt de weerbaarheid in de hand ge werkt en verrijzen er vrijwillige, schutters. De ge meenteraad van Sneek echter kan niet geloovendat men zijn tijd niet nuttiger zou kunnen 'besteden en weigert daarom terrein voor een schietbaan. In het aanstaande jaar zal te Londen eene tentoonstel ling gehouden worden van voorwerpen door ambachts lieden vervaardigd. Het zal internationaal zijn eu dus zullen onze werklieden ook mogen mededingen. De Eranschen oefenen zich in het gebruik van draagbare kanonnen, ten einde den oorlog, wanneer die begint, zoodra mogelijk te doen eindigen. In de Amsterdamsche effecten-notering staat achter de Oostenrijksche fondsen van 1866 G. W. Ieder wake derhalve voor zijne belangen. Die notering behelst nog eene andere waarschuwing zjj geeft den prijs van AmerikanenRed. bondsMexicanen Ohio en Kcuador. In 1866 is het getal krankzinnigen, welke hier te lande in de onderscheidene gestichten verpleegd worden, van 2877 tot 2995 geklommen. Het heeft den heer Dixonte Birmingham3659 gekost, om aldaar tot lid van het huis der gemeente gekozen te worden. In den aanhef eener adver tentie in d» Haarl. •Courant van Zaturdag 28 Sept. 1867 lezen wij het volgende: Kom en tie: Kerk voogden der Hervormde gemeente te Thamen a/d, Amstel, overgegaan zijnde tot koolstofgas in de kerk, bieden ten verkoop aan: enz.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2