BUITENLAND. matenge wigten enz.worden voor de eerste maal kosteloos geijkt. Het metriek stelsel wordt ook toepasselijk verklaard op het medicinaal gewigt. Naar wij vernemen heeft de gemeente-raad van Heinkenszand zich bij adres gewend tot Z. M. den koning, ten einde diens aandacht te vestigen op de grieven die bestaan tegen de handelingen van de ambtenaren van 's rijks belastingen. Daar het stnk te uitgebreid is, om het in zijn geheel optenemen, meenen wij onzen lezers geene ondienst te doen, door de mededeeling dier grieven. De gemeenteraad wijst er op, dat de contro leur, vóór de beschrijving reeds waarschuwin gen tot een aantal belastingschuldigen wilde rigten, met uitnoodigingom hunne huurwaar den te verhoogen of schatting te vragen; daar deze meening berustte op een paar schattingen in .1866 gedaan f/meende de burgemeester dat die huurwaarden, in strijd met de wet, buiten Verhouding met andere zijn opgevoerd, hetgeen tengevolge had deze waarschuwingen achterwege bleven dat de controleur, na de beschrij ving, de herziening van onderscheidene percee- len voorstelde, doch dat de burgemeester meende niet te mogen mede werken waarop de be slissing van den heer commissaris des konings werd ingeroepen, die, zonder veel acht te slaan op de bezwaren van den burgemeester, de her ziening gelastte; dat tot de herziening, tegen het gevoelen van den burgemeesterdie een schatter wilde aanwijzen door geene vroegere schattingen verbonden, werd benoemd, op aan drang van den controleur, een rijks-schatter, die wel, eenige jaren te voren, de meeste per- ceelen in kwestie op die hoogte had gebragt, maar die door de taxatie, weinige dagen voor de herziening van eenige perceelen, aan een ver hoogd cijfer was gebonden; dat de benoemde tegenschatter spoedig een bezoek kreeg van den rijks-ontvangerdat de controleur in den brief aan den kantonregter houdende verzoek om een derde schatter te benoemen, (dat eigenlijk van de commissie had behooren uittegaan) het werk van den rijksschatter als middelmatig werd geprezen, terwijl dat van den tegenschatter genoemd werd zonder wetskennis gedaan, of aan verkeerde inlichtingen toegeschreven; dat de benoemde derde schatter zich in verband stelde met den tegenschatter en voorloopig vrij wel met hem overeenstemde doch dat hij op den dag der schatting, na inlichtingen te heb ben ontvangen van een rijks-ontvanger, geheel van opinie was veranderd, zelf liooger gestemd was dan de rijksschatter; dit alles, in verband met den hekenden brief aan I. Polderman geeft aanleiding om aan uitgeoefenden invloed te denken. Verder wijst de gemeenteraad er op, dat alle deze onaangenaamheden aan de schat kist de belangrijke bate van 4,28 in hoofd som opleveren. Daar de processen-verbaal aan allen, die in de herziening zijn begrepen zijn beteekend schijnt het plan te zijn der admi nistratie om de boete toe te passen maar omdat er hier geen sprake kan zijn van ont duiking en er zelfs zijn die hunne biljetten geteekendin blanco hebben ingeleverdver zoekt de gemeenteraad ten slotte staking der vervolging en dat de zaak naauwkeurig worde onderzocht. De commissie van oppertoezigt en beheer over de kweekschool voor zeevaart te Leijden zal op den 30sten September e. k. te Leijden eene keuring houden van knapenwelke bij 's rijks zeemagt eene verbindtenis wcnschen aan te gaan. Eerst heden namiddag ontvingen wij het na volgende Kattendijke19 Sept. 1867. Heden morgen ten 11 ure had alhier de aangekondigde inwij ding van 't nieuwe schoolgebouw plaats in te genwoordigheid van het gemeentebestuurden schoolopziener, de predikanten en onderwijzers der gemeenten Kattendijke en Wilhelminadorp. De Edelachtbare heer Burgemeester gaf een kort en zaakrijk verslag van de bemoeijingen, die waren aangewend, ten einde in eene zoo noodzakelijke behoefte te voorzienen was voor zeker de tolk van alle aanwezigentoen hij den wensch uittedat de school mogt bloeijen tot in lengte van dagen. Daarna spraken ach tereenvolgens de heer schoolopzienerde onder wijzer en de predikant van Kattendijke, als mede de onderwijzer van Wilhelminadorp over schoolonderwijs in verhand tot godsdienst en zedelijkheid naar de behoeften van den tegen- woordigen tijd. Na afloop van een en ander werden de kinderen op gebruikelijke wijze ont haald en vereenigde men zich in een door het gemeentebestuur daartoe bestemd lokaal waar nog menig belangrijk woord werd gewis seld, en van waar men scheidde met den wensch, dat ook dit nieuwenet ingerigte schoolgebouw bij voortduring dienstbaar moge wezen ter be vordering van den waarachtigen geestelijken op bouw en zedelijken bloei der gemeente van Kattendijke. Uit den Alblasserwaard wordt geschreven: Het schoone weder is bij uitnemendheid voor- deelig voor den veldarbeid. De landerijendie door het hooge water in het verloopen voorjaar niet of slechts gedeeltelijk konden bearbeid wor den, zijn thans allerwege in orde gebragt. De weilanden leveren uitmuntend en overvloedig grasen met betrekking tot de productie van den aardappel wordt de verwachting, op weiuig uitzonderingen na, verre overtroffen. Indien het koren niet zoo duur was, zouden de aardappelen zeer middelmatig van prijs zijn. De handel in boter en kaas is stil. De prijzen daarvan zijn in één doen. Uit Dokkum luidt het berigt: Naar wij ver nemen, wordt men in de hoop, dat de winter aardappelen een goed gewas en vrij van de ziekte der vroegrijpe soorten zcuden opleveren, niet teleurgesteld. Algemeen krijgt men twee maal zooveel aan kwantiteit als in 't vorige jaar en, schier zonder uitzondering, overal beste kwaliteit. Bereids worden partijen puik beste zandaardappelen geveild voor ƒ1,50 a 1,60 de mudde en verwacht men eene daling der prijzen, naar mate de rooijing haar einde nadert. Alle Berlijnsche politie-agenten zijn'voorzien van instrumenten, om de melk te kunnen we gen, die aldaar ten verkoop wordt aangeboden. Als de politie haar pligt doetis daar het ver- valschen der melk onmogelijk. Het Belgisch groot-oosten heeft aan de Schotsche orde in Louisiana een gelukwensch gerigt en met haar vriendschappelijke betrek kingen aangeknoopt, uithoofde van het besluit van laatstgenoemdeom ook kleurlingen in de orde op te nemen. Het voorbeeld van Belgie is door verscheidene andere groot-oostens gevolgd. Het Petit Journal maakt melding van de uitvinding van een nieuwen vlieg-toestelwaar door de mensch in staat gesteld wordt zich in de lucht te bewegen. De uitvinder is de zeekapitein Lebris, en deze heeft zich in be trekking gesteld met den bekenden Nadar die zich sedert lang met proefnemingen van dien aard bezig houdt. De toestel is eene reusachtige machineuit dunne blaadjes eiken hout vervaardigd en veel overeenkomst heb bende met de groote zeevogels. De vleugels en de staart zijn bewegelijk en worden door sterke veeren in beweging gebragt. Om wind te kunnen vangen, wordt de machine, nadat de persoon die opstijgen wil daarin heeft plaats genomen, op eene kar geplaatstdooreen goed paard getrokken. Zoodra nu de wind den nagebootsten vogel heeft opgenomengeeft de luchtreiziger den voerman van de kar het teeken om de touwen door te snijden, en hij beweegt zich in de lucht zoo goed als de beste gier of adelaar. Er zullen weldra, met deze nieuwe uitvin ding, proeven in het openhaar genomen worden. Senoemingen. Z. M. heeft benoemd tot gezworen van den Wil- helminapolder dhr. J. Maters. Benoemd tot 2e luitenant ii la suite bij de dienst doende schutterij te Goes, 11. J. Provo Kluit, tot dusver 2e luitenant bij het bataljon rustende schut terij in het le district, der provincie Zuid-Holland. Dezer dagen zijn bij het tolkantoor te Napels, bedriegelijke handelingen ontdekt, die bleken reeds 6 jaren lang gepleegd te zijn. Naar de gematigde berekeningen hebben zij een jaarlijks verlies van 6 millioen francs aan de schatkist berokkend. Al de ambtenaren van dat tolkantoor zijn afgezet en vervangen door lieden uit andere provinciën. Uit Antwerpen meldt men van den 19: Heden ochtend begaven zich eenige leden van de familie van den heer Jan van Rijswijk, be uevens de personen die ingeschreven hadden om de som bijeen te brengendie door den heer de Laet werd gevorderdnaar de cellulaire gevangenisalwaar zijin handen van den grif fier, 5000 francs hebben gestort, benevens de geregtskostenten bedrage van 979 francs 90 centimeswaarop de heer van Rijswijk onmid dellijk in vrijheid werd gesteld. Volgens de Kreuzzeitung is het verdrag tusschen de Pruissische kroon en den hertog van Nassau tot regeling van de aanspraken des hertogs definitief gesloten. De hertog ont vangt eene som geld uit de Pruissische staats fondsen tot afkoop van onderscheiden kasteelen in Nassau. Al de Nassausche domeingoederen blijven echter zonder afkoopsom aan Pruissen. De onderhandelingen met koning George van Hanover zijn insgelijks afgeloopen. Koning George ontvangt ook zijne domeingoederen niet terug, doch hem zal eene som geld uit betaald worden. Een telegrafisch berigt uit Florence be vestigt de tijding, dat Garibaldi door de Itali- aansche regering gevangen genomen is en naar Alessandrie gebragt. Op weg naar Rome, ge volgd door zijne vrijwilligers, is de generaal in zijn' loop gestuit en zijn de wapenen in beslag genomen, waarmede Rome moest geno men worden. De Italiaansche regering heeft tot hiertoe, bij de bevolking geene afkeuring van bare handelwijze ervaren en baren wensch uitgedruktdat weldra de laatste sporen zelfs van deze onderneming zullen verdwijnen. Zoo onmogelijk het echter is, om iets omtrent de zen laatsten wensch te bepalenzoo zeker is het, dat met de gevangenneming van Gari baldi, de laatste strijder voor Italie's eenheid niet gevangen is. Men moge Garibaldi naar Caprera verbannen, hem desnoods geheel on schadelijk maken, Garibaldi vertegenwoordigt een beginseleen wenscheene behoefteen zijn geest leeft na hem voort, misschien niet het minst in liendie thans het voorzigtiger achtenom Garibaldi s persoon te verwijderen. Gremengdl© toerigteu. Een onbarmhartige Mississippiër heeft zijn hulpe loos zoontje den naam van Bragg Beauregard John son Lee Breckinridge Stoneical Jackson Davis Evans gegeven. Mrs. Wardvon Clevelanddreigde on langs haar zoontjewegens eene geringe misdaad te zullen dooden. Hij zeide dat zij dit niet behoefde te doendaar hij het zelf zou doen. Hij nam daarop een pistoolen schoot zich dood. Een heer te Milwaukee kwameenige avondeu geledenvroeger te huis dan zijne gewoonte was, en stond verwon derd zijn huis nog geheel in het donker te vinden. Binnenkomende, werd hij hartelijk verwelkomd door zijne gade, die als een excuus voor de duisternis bijbragtdat zij het maanlicht op de straat begluurd had. Hij slak het gas aan, en was te vreden. Twee minuten later haalde hij een heer van onder de sofa, en schopte hem de straat op. Onder de groote mannen in het westen is er misschien geen die beter dien titel verdiend dan Prank Daggett, van de Wa- bashaw, Minn., „Herald" Hij weegt slechts 642 pond. John Haefflereen Duitscher van Phila delphia, begroef onlangs zijn 33ste kind. Nog 32 zijn er overgebleven om hunnen diep bedroefden vader te helpen vertroosten. Eene jonge dame te Phi ladelphia, die twee minnaars aangenomen hadheeft zelfmoord bedreven, omdat zij er slechts een kon trouwen en niet wist te kiezen tusschen die twee. De onvermoeide en onmenschelijke pogingen tot uit- roeijing van bet Indiaansche menschenras door de blanken in de Vereenigde Staten laten niet na hunne resultaten te doen kennen. Nog weinige jaren en de

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3