büitëwlawdT^ BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd- den 13, Leendert Bil, 22 j. jongm. en Elisabeth Maria van de Velde, 22. j., wed. Geboren: den 8, Johanna Antoinettad. v. Daniel Adriaan Oerlemans en Cornelia Wilhel- mina Polderman. Jacoba Johanna, d. v. Kor nelis de Jonge «ui Christina Clctsina Verplakke. den 9, Adriaan, z. v. Johannes van den Boogert en Maria van den Dorpel, den 12, Gesina, d. v. Jan Iioogesteger en Jannetje Bon. den 13, Jo hannes, z. v. Marinas Hengstmengel en Jacoba van Put. Overleden den 12, Elisabeth Geeriruida de Graaff, oud 24 j.jonged. den 13, Constantia Geertruidaoud 17 in., d. v. Pieter Johannes de Witte en Geertrui Francina Blondel. Engel oud 4 m., z. v. Jacobus Barbier en Kornelia Does. Levenloos Geboren: Jen 12, eene dochter van Jan Hoogesteger en Jannetje Bon. MARKTBERÏGT E~NT PER TELEGRAAF. GRAANBERIGTEN. zoek te benoemengedeeltelijk ten minste uit ambtenarendie met de vorstenlanden en de plaatselijke omstandigheden naauwkeurig be kend zijn. Eet berigt der aftreding van den heer Tra kranen, als minister van koloniën, heeft hier wel verwondering opgewekt, maar slechts, om dat zij zich zoo lang heeft laten wachten. Men verwacht hier. dat de heer mr. E. 's Jacob zijn opvolger zijn zal en denkt daarbij aan de pa rabel van de oude vrouwdie schreide bij het overlijden van een zeer boozen vorst en, daar over geïnterpelleerdantwoorddeoch, ik heb er gedurende mijn leven 11 (1849 tot 1867) bijgewoond en de een was nog erger dan de andere. Zoo de heer mr. E. H. 's Jacob op treedt als minister van koloniën en men zijne beoordeeling van het wets-ontwerp over de cultuur-ondernemingen in Ned.-Indie," in 1862 te Amsterdam bij P. N. van Kampen uitgege ven, voor zoo verre daarbij beginselen zijn blootgelegdals den leiddraad zijner handelin gen aanneemt, dan zullen wij een nieuwen voorstander hebben van de zoogenaamde be zadigde staatkunde van R. B. en anderen, die niets anders is dan bezadigde achteruitgang, het vullen van eigen zak en eindelijk ruïne van Ned.-Indie, waarvan de sporen zich da gelijks, met meer verontrustende duidelijkheid vertoonen; videant consules, zoo er nog con suls zijn. Om een denkbeeld te geven van hetgeen er te Parijs in het dagelijksch leven al zoo omgaat, geeft een correspondent van een duitsch blad de volgende interessante mededeelingen allen genomen uit de statistieke opgaven van de kamer van koophandel dier stad. Men dient bij de volgende opgaven in het oog te houden dat zij berekend zijn voor gewone jaren en dat voor het thans loopende jaar die opgaven zeker be langrijk zullen stijgen. Om met iets zeer dagelijks te beginnenzoo wordt er jaarlijks in de Seine-stad gemiddeld voor 153 millioen francs rund - en lamsvleesch en voor 92,249,870 franc'! aan brood gebruikt. De wijnconsumtie is, zooals men kan denkenzeer aanzienlijk door 9750 wijnhandelaars wordt jaarlijks ge middeld voor 192,463,776 francs afgeleverd. Maar wordt Bacchus in de hoofdstad van het wijnland gehuldigd, ook Cambrinus is er wel in aanzien. Wist men twintig jaar geleden in Parijs naauwelijks wat bier was; heeft men se dert dien tijd dikwijls vergeefs beproefd eene bierbrouwerij in bloei te brengen zoo wordt er tegenwoordig in alle koffijhuizen en zelfs tot in de afgelegenste kroegen toe, van het gerstensap een overvloedig gebruik gemaakt waardóór er jaarlijks in dit artikel 10 miilioen francs wordt omgezet. Een meer aan den smaak der vrouwen voldoende drank, de chocolade wordt steeds in grootere hoeveelheden gedronken. De waarde der in een j aar daarvan vervaardigde hoe veelheid beloopt 15,874,940francs. "Van worst en varkensvleesek wordt per jaar voor eene waarde van 29 millioen afgeleverd. Parijs telt 3370 kruidenierswinkels, wier gezamenlijke bruto ont vangsten in twaalf maanden ruim 139 millioen francs bedragen. In de behoeften van de Parijze- naars aan taartjes en pasteijen wordt door 622 pasteibakkers voorzien, wier verkoop 21,275,266 frans beloopt. Het heirleger van groote en kleine restaurants beloopt een getal van 3332, die te zamen jaarlijks ongeveer 104,765,000 francs ontvangen. De suikerbakkersdeze zoe tigheids-apostelen brengen het in weerwil van de hen van buiten dreigende concurrentie, tot een jaarlijkschen omzet van 11 millioen. Voor meer dan honderd millioen gaat er om bij de dienaren en apostelen der mode, de kleedermakers. De corsetten kosten der elegante wereld jaarlijks een sommetje van 8§ millioen francs. Een ander gewigtig modear tikel de handschoenenprijkt op de lijst voor 15 millioen francs. Hoeden en hoofdtooi ver slinden een kapitaal van 20§ millioen francs terwijl er voor 15 millioen aan hemden wordt vervaardigd. Aan lucifers wordt voor eene waarde van 1§ millioen omgezet. Een post van 2,607,700 fr. was voor geleverde zerken en gedenkteekenen op graven. Bovendien wor den in Parijs vervaardigd voor 1,839,000 frs. speelkaartenvoor 2,291,000 francs biljarten voor 10 millioen francs mutsen en voor 30 millioen francs hoedenvoor 87 millioen francs laarzen, schoenen enz voor 4,221,000 francs wapens. De posten voor toiletten en wat daar toe behoort zijn enorm die voor parfumeriën beloopen 22 millioen. Er werden voor on- veer 15 millioen francs aan kunstbloemen voor 5 millioen francs aan kammenvoor 5 'A milli oen aan vederen en voor 15 millioen aan knop pen verkocht. Maandag avond is op de Midland-spoor- weg een dubbel ongeluk voorgevallen. Een vee-trein is namelijk in botsing gekomen met een goederentreinten gevolge van den schok is de locomotief van den vee-trein losgeraakt, en zijn de meesfe wagens van dien trein terug- geloopen en weldaar de "'weg dalende was, met eene vervaarlijke snelheid. In hunne vaart zijn die wagens gestuit en meerendeels te bersten gestooten op een van de andere zijde komende snel-trein. De machinist van dezen het ge vaar ziende aankomendeed zijne machine achterwaarts werken, en sprong van de locomo tief. Ook de snel-trein reed dientengevolge zonder bestuurder terugmaar kwam daar de machine door den schok zwaar beschadigd was, toen de weg begon te stijgentot stilstand. Het schijnt, dat alleen passagiers van den vee- trein letsel hebben geleden. Vijf van hen zouden omgekomen zijn. De Spaansche regering laat dagelijks ee- nige medepligtigen aan den opstand executeren, hetzij door den kogelhetzij door den strop om anderen nog meer af te schrikken van de lust tot deelneming aan een revolutionaire be weging. Voorts worden de minder schuldigen bij honderden naar de galeijen gezondenom daar van twaalf tot twintig jaar te verblijven. Men schrikt, wanneer men denkt aan de wraak die het gouvernement te wachten staat, want deze zal niet uitblijven en de regering zelve is er beducht voor. Dat bewijzen hare mili taire maatregelen en het bijeenhouden van alle beschikbare krachten des legers. Het album, door de stad Salzburg kei zerin Eugenia tot een aandenken aan hare reis aangebodenwordt gezegd een pronkstuk van smaak en weelde te zijn. Het bevat in eenfraaijen bruin marokijnen band, met wit satijn over trokken en met een gouden kroon en het naamcijfer der keizerin in ametisten prijkende, een veertigtalalle door meesters geteekende gezigten, uit den omtrek van Salzburg. Het album heeft aan de niet zeer rijke stad 5000 fl. gekost. Men verzekert dat dr. Nelaton naar Bia- ritz ontboden is, wegens het verergeren van den toestand van den keizerlijken prins. De doctor is langs telegrafiseken weg uitgenoodigd om in allerijl naar de badplaats te vertrekkenwaar zich het keizerlijk gezin bevindt. G-omengdLe toeristen. De AmsterdamscJie Courant deelt de volgende ad vertentie mede, die uit eene grensplaats bij baar ontvangen is: Gister morgen vroeg gingen voor ple zier uit om te jagennaar Pruissenheeren van de stad, een rijksambtenaar, een stads politie bediende en een brievenbesteller als jagers, met hun medene mende als kloppers een podografist, een dansmeester, een nachtwaker en een zelfbedankte van het spoor. De eerste ontmoeting aan de Pruissische grenzen ge komen beed een hond eene hen dood, waar 20 zil vergrossen voor moest betaald worden en voor hunne moeite der geheele dag te hebben gejaagt, twee pa trijzen geschoten. In de straten van Lissabon is bijna een koningsmoord gepleegd. De koning werd onverwacht bij de keel gegrepen en zou waarschijn lijk geworgd zijn zoo niet eenige heeren van zijr. gevolg den koningsmoorder door een pistoolschot hadden geveld. De moordenaar was een aap, die uit eene menagerie ontsnapt was. Een der zonen van Garibaldi zal naar Etwopa reizen, om allen, die zijnen vader geen staatsmans genie toeschrijven uittedagen tot een tweegevecht op sabel of pistool. De lui tenant Kunlt direkteur van de geweermakersschool in N.-Indiemoet een acbterlaadgeweer hebben uit-» gevonden het welk alle andere moordtuigen verre ach ter zich laat. In den staat Ohio moet eene brei machine zijn uitgevonden waarmede 50 paar kousen daags worden gebreid. De zittingen van den Duit- schen rijksdag worden bijgewoond door eene dame, die uit Amerika overgekomen is, om voor de pers in haar land een verslag te leveren. De Japanners zijn tegenwoordig zoo beleefd de inlandsche chris tenen te vervolgen. De Nederlandsche miuister van oorlog is geweldig boosomdat men hem even als andere menschen onderworpen heeft aan bestaande reglementen. Hij zal zijne woede koelen door de muziek in de aklimatatie tuin te verbieden. De Oostenrijksche schoolmeesters spelen op hun poot om de s -hool los te maken van de kerk. De Polen willen geen Frausch meer leeren en zenden de Fran- sche ouderwijzers naar huis. Hetzelfde rustiire volkje heeft ook op het congres te Geneve geprotes teerd tegen den vrede De keizer van Rusland heeft aan de stad Parijs een porphyren vaas cadeau gedaan of er wat in was wordt niet gemeld. De sultan wil de koningin van .Engeland en baren zoon aan het rijden hebben en heeft daarom eenige Arabische paar den gezonden. Iemand die in het Handelsblad adverteertdat zijne vrouw overleden is op den dag waaropzij hun vijf-en-twintigjarig huwelijksfeest zou den gevierd hebben verzoekt van felicitatien bij die gelegenheid verschoond te blijven. Volgens het Parijsehe blad la Situation, hebben twee rijke specu lanten eene weddenschap van 500,000 fr. aangegaan, dat de Noord-Amerikaansche generaal Grant binnen een tijdsverloop van vijf jarenaantevangen met 1 September '867 keizer van de Vereenigde Staten zal zijn, of niet zal zijn. 3tüLox*l5LoI1 j XSLO sE£t,£s_e>n. De beer J. B. Barenbrugh predikant te Zierikzee, heeft zijn emeritaat aaugevraagd integaan met 1'. Jantiarij 1868. De heer M. Corsfiuspredikant te Ouwerkerk in Duivelandheeft een beroep ontvangen naar de ge meente te Oostzaan. van 7 tot 14 September 1867. Den 7 Augustus is te Ommerschans overleden Teuntje Bos, geh. met Hendrik Schot. Amsterdamsche B'eürs. PRIJS-COÜRANT DER EFFECTEN. Maandag, 16 September 1867. Nedekl. Werk. Schuld 2% 53%. Spanje, 2% 31%., Rusland, 5« serie 5 55 ld. I860 4% ft 77%. ld; a 1000, 1'864, 5 84"/,». ld. Spoorw. 5 177% Oostenrijk, Metall. 2% 22%. ld. Amst. (oude) 5 65%. ld. Nationale 5 50'%,. ld. Amst. 1864 5 56%.- Turkije, Algera.schuld 5 31V,«. N.-Ameeika, 1882 6 H 76'%.. COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld Div. in ROTTERDAM 16 September 1867. Tarwe5U ct. Rogge50 Erwten50 J Iiooger.. W. Gerst30 Paakdenboonen 30 23,30. 2S.I5. 11.85..

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3