>tvat de talen betreft, beter den vorm meester -en haar geheugen is over het geheel sterker. De lessen voor de aanstaande godgeleerden volgden de meisjes niet; de professoren hadden evenwel verklaarddatzoo zij zich daartoe aanmeldden, er geen reden bestond, ombaar ook niet als predikant toetelaten. i i Gcmonsdo toeristen. Men meldt uit Zwolle, in dato 5 September: Een man, die in eene niet al te goede harmonie met zijn ega leefde, had haar meermalen bedreigd, dat bij zich zoude ophangen. De vrouw had daarop steeds geantwoord; die het zegt doet het niet. Voor eenige dagen, nadat er weder eene luidruchtige zaraenspraak tusschen de heterogene echtelieden had plaats gevon den, kwam de vrouw op een bovenkamertje en zag tot hare verbazing haren man aan den balk hangen. De ontstelde vrouw riep toen in groote verwondering uit: Dat is nu voor het eerst van zijn leven dat hij zijn woord heeft gehouden en wilde hem daarop af snijden; dit laatste was onnoodig, want de man sprong van zelf uit den strop, dien hij wel gezorgd had zoo danig aan te leggen, dat hij er den bals niet bij inschoot. I e vrouw werd toen boos en zeide: Ik dacht weldat gij den moed niet had om woord te houden. Met een philosophischen lach antwoordde de man: „Beste vrouw! 11c heb wel gezegd, dat ik mij zou ophangen, maar ik heb er niet bijgevoegdzoodat er de dood op volgt. LI. Wij (lag is in de gemeente Peursum een boerenknecht verdronken. Door het te zwaar beladen van zijne kleine schouw met takke- bosscheu liep die vol met water en in plaats van zich door de drooge lading te reddensprong hij mid den in de Giessen en verdween onmiddellijk in de diepte, terwijl het geladen vaartuigje langzaam naar den wal dreef. Hij was sedert den vorigen dag brui degom. In een Franscb stadje heeft men zich zeer vrolijk gemaakt met eene zeer gepaste straf aan twee Engelschen opgelegd. Deze heeren hadden plaats genomen in den coupé eener diligencemaar de plaatsen waren door drie dames besproken, die de zonen Albions beleefd uituoodigden baar in haar regt te herstellen deze weigerden de ambtenaren van het expeditie-bureau kwamen te vergeefsch tusschen beiden; een politie-agent kon zelfs niet met de weerspan- nigen klaar komen de sterke hand werd ingeroepen toen echter de conducteur op het denkbeeld kwam den coupé waarin de heeren Engelschen zoo hal- starrig wilden blijven, te sluiten, de paarden van de diligence aftespannen, ze voor een ander rijtuig te zetten en daarmee voor den neus der Engelschen weg te rijdendie uog een paar uren opgesloten gehouden werden nadat de andere reizigers de plaats hunner bestemming reeds bereikt hadden. De En gelschen genoten bovendien het voorregt uitbundig door de bevolking te worden uitgejouwd. Een rekenaar heeft bevonden, dat ieder man gemiddeld drie uren per dag spreekt. Honderd woorden kunnen per minuut duidelijk worden uitgesproken dat maakt 6000 woorden per uur, 18000 per dag, die 29 oc tavo bladzijden vullenzoodat het getal woorden hetwelk een mannelijk individu spreekt nog al geen bagatel is. De hoeveelheid woorden die het schoone geslacht spreekthoudt men welligt voor onbereken baar. Men schrijft uit Oostroosebeke (Belgie) 22 Augustus Heden is bevallen de vrouw van Pieter Declerk van eeneu drieling, twee zonen en eene dochter. De moeder en de kinderen bevinden zich in eene voldoende gezondheid. Als eene bijzonderheid mag gemeld wordendat gezegde vrouw in den tijd van 4 jaren en 17 dagen8 kinderen heeft ter wereld gebragt. Dat wil nog iets zeggen OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES, den 10 September 1867. Afwezig de heeren C. Pilaar wegens ongesteldheid en mr. P. H. Saaijraans Vader wegens afwezigheid beiden met kennisgeving. De notulen der twee vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt als ingekomen stukken mede a. Brief van heeren gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot den openbaren verkoop der voormalige fransche jongensschool. De Voorzitter zegt dat het burg. en wetb. ver kieslijk is voorgekomen alléén het huis te veilen en de schoollocalen te doen inrigten voor ijkkantoor om daarvoor een billijke huur van het rijk te erlan gen. Hij heeft door den bouwmeester eene teekening en begrooting van kosten laten opmakenbegroot op 216,-. De toewijzing van het huis zal geschieden onder approbatie van den raad. De leden van den raad vereenigen zich met de zienswijze van het dagelijksch bestuur. b. De kennisgeving van de komst van den heer com missaris des konings in deze gemeente op den 12 dezer. De Voorzitter noodigt de leden uit om zamen te komen op Donderdag morgen ten &Vt uur op burge meesters kamerten einde gezamentlijk over de be langen der gemeente met den commissaris te kunnen spreken. c. Verzoek van mejufvr. de wed. ltochefort om kwijtschelding hondenbelasting, hetwelk bij de ove rige wordt gevoegd. d. Verzoek van den heer P. A. Hochart om eervol ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie, lid van de commissie voor de gemeente-apotheek en lid van de openbare gezondheids-commissie. De Voorzitter stelt namens burg. en weth. voor dat eervol ontslag uit de verschillende betrekkingen te verleenen en de com missiën uittenoodigen eene voordragt intezenden ter zijner vervanging. Waartoe wordt besloten. De Voorzitter zegt in dé worige vergadering mede- deeling gedaan te hebben van de genomene maat regelen tot voorkoming *of 'bestrijding der cholera waarvoor de lieer Fransen van de Putte weder de beleefdheid gehad heeft een locaal in zijne fabriek af te staan, waarvoor aan dien heer dank wordt betuigd. Hij heeft toen echter verzuimd magtiging aan den raad te vragen om een crediet voor het dagelijksch bestuur te openen voor de kosten door die ziekte reeds veroorzaakt en verder te doenen stelt voor burg. en weth. te magtigen die uitgaven te doen, die in het belang der gemeente noodig zijn tot wering der cholera. Waartoe zonder discussie wordt besloten. De Voorzitter deelt mede een ontvangen schrijven van dr. C. A. van Rent.erghem van beden dat Th. Kuogt door de ziekte is aangetast; dat er onmiddellijk in overleg met dien geneesheer maatregelen zijn ge nomen om de verspreiding te keer te gaan en hij dien persoon heeft bezocht en met genoegen kan mededeelen dat er kans bestaat dien lijder in het leven te behouden. Ter vorige vergadering werd ter tafel gebragt eene schetsteekening voor eene bewaarplaats voor Tijken begroot op/ 1186,daar die uitgaven niet konden worden gedaan, hebben burg. en wetb. laten opmakeu de kosten van inrigting van de gebouwtjes aan de 's Lieer Hendrikskinderen barrièrevoor dat doel. De bouwmeester achtte die gebouwtjes daarvoor zeer geschikt en begrootte de kosten van inrigting op 30,—. De Voorzitter stelt namens burg. en weth. voor te besluiten tot de inrigting van die gebouwtjes tot be waarplaats voor lijken waartoe zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Wordt ter tafel gebragt eene planteekening voor eene verblijfplaats voor werkliedenter vervanging der vroeger bestaan hebbende klapbankenbegroot op 385,waarover de discussien tot eene vol gende vergadering worden aangehouden. De heer Fransen van de Tutte deelt aan de ver gadering mededat de Poelweg vroeger voor reke ning der Breede Watering werd onderhoudendoch het onderhoud sedert eenigen tijd gemeente last is geworden dat die weg zeer slecht is en de urgentie om dien te verbeteren zoo groot n as dat burg. en weth. de kosten der voorziening hebben laten opmaken en het eerste perceel gegund hebben voor 40,en het tweede perceel voor 1 80,aan Cornu dat die weg nu nog niet geheel hersteld is, maar burg. en weth. na afloop een voorstel aan den raad zullen doen om de daarvoor geimpendeerde kosten te dekken hetgeen voor informatie wordt aangenomen. De Voorzitter doet nogmaals voorlezing van het concept-voorstel van burg. en weth. aangaande den kerktoren in zijn gebeel medegedeeld in het Bijblad van de Goessche Courant van Dingsdag 27 Augustus 1867, no. 66, hetwelk in betendeliug wordt gebragt. De heer van den Bosch vraagt of indien kerkvoog den weigeren het voorstel aan te nemen of het be stuur dan regt heeft op bet klokkenspel met toebe- hooven hij kan dat regt niet vinden in het contract van 1835. De Voorzitter antwoordt daaropdat in het con cept-voorstel staat van geheel aftezien van alle verder gebruik van den kerktorenspeciaal van het daarin voor rekening dezer gemeente geplaatste uur- en speel werk en dat liet regt van eigendom van het uur- en speelwevk een punt is dat eerst later ter sprake kan komen. Hij wijst er verder op, dat tot het nemen van een besluit urgentie bestaatdaar in den laatsten tijd veel werking in den toren bespeurd is. De heer van den Bosch zegt dank voor die inlich ting maar zegt niet begrepen te hebben de uitdruk king f,geheel aftezien van!' De heer mr. van Voorst Vader zegt: dat hij met grond meent te kunnen verzekeren, dat het voorstel bij het kerkbestuur geen ingang zal vindendat het dan ook niet billijk is de kerkelijke gemeente de helft in de kosten te doen dragen van eenen toren waarbij zij geen het minste belang heeft en van welken de burgerlijke gemeente alleen gebruik maakt ten nutte en genoegen van het algemeenen dat dan ook de burgerlijke gemeente, krachtens contract van 1835, tot den onderhoud van dien toren verpligt is. De Voorzitter antwoordt: dat, naar zijn inzien, het voorstel meer dan billijk is; dat toeh de toren zoowel als de kerknaar het beweren van beeren kerkvoogden en gedeputeerde staten en naar de in terpretatie der staatsregeling van 1798 is eigendom der kerkelijke gemeente, en dat in den regel een ieder verpligt is voor het behoud zijner eigendommen te zorgente meer wanneer bet gebruik en genot daarvan onder onéreusen titel aan derden is afge staan; dat het contract van 1835 de burgerlijke ge meente wel verpligt tot onderhoud maar niet tot behoud van den toren en het dus wel als een groot bewijs van belangstelling en welwillendheid te be schouwen is, dat de burgerlijke gemeente onverpligt aanbiedt de helft in de kosten tot behoud van den toren te dragen. De heer mr. van Voorst Vader repliceertdat, als men den onderhoud beter behartigd hadbij voor beeld door de vermolmde balken in tijds door gave te vervangen, de toren zich thans niet in dien on gunstige!) toestand zou bevinden en dat wel niemand zal tegenspreken, dat de thans bestaande calamiteit het gevolg is van de verwaarloozing van den onderhoud. De Voorzitter zegt: dat hij die bewering op de krachtigst mogelijke wijze tegenspreekt en deze ver klaart te ziju geheel bezijden de waarheid. Wel is het contract van 1835 zeer bezwarend voor de burgerlijke gemeente, zoo zelfs, dat die overeen komst niet ten onregtc een contractus leoninus zou kuitDen genoemd worden, maar desniettemin is bet aan de zijde der burgerlijke gemeente met de meest goede trouw nageleefd. Niemand kan dit in ernst ontkenuentrouwens de gemeente-rekeningen zijn daar om de belangrijke uitgaven, sedert dien tijd aan den onderhoud des torens geimpendeerdte bewijzen. Het is mede onwaar, dat men verzuimd zou hebben vermolmd hout door gaaf te vervangen want zelfs op dit oogenblik is in den toren geen vermolmd hout te vinden. De oorzaak der bestaande calamiteit ligt dan ook niet in verwaarloozing van onderhoud, maar uitslui tend in de primitive constructie van den torenhet geen onwedersprekelijk blijkt uit de daarvan vervaar digde teekeniugen thans hieu aanwezig. Wanneer heeren kerkvoogden werkelijk in die dwaling mogten verkeeren, zal niets hem aangenamer zijn, dan dat zij dit punt door deskundigen ter hunner keuze laten onderzoeken, waartoe hij bereid is hun alle de tee- keningen te suppediteren. De heeren Verhagen en van den Bosch bevestigen hetgeen zoo even door den voorzitter is gezegd. Zij hebben den toren bezigligd, de oorzaak van het kwaad ligt niet in vermolmde balkenmaar in de gebrek kige primitive constructie van het steunpunt des torens. De lieer Verhagen zegt wijders een onderhoud ge had te hebben met een lid van het collegie van kerk voogden die bezwaar maakte om de helft der kosten door bet kerkbestuur te doen dragenop grond dat dan de leden van die kerk dubbel zouden getroffen worden. Hij weet hoezeer de burgerij gesteld is op het behoud van het carillon en geeft den wensch te kennen, dat eene kleine wijziging in het voorstel van burg. en weth. kon worden gebragtwaardoor het voorstel om in de helft der kosten te voorzien niet zoo gedecideerd werd uitgedrukt, zoodat van de zijde van kerkvoogden een contra voorstel kon wor den gewacht. De heer mr. de Laat de Kanter zegt het aangege ven denkbeeld van den vorigen spreker zeer onprac- tisch te vinden; het is hetzelfde alsof men aan kerk voogden te kennen gaf, wij bieden de helft, doch zoo gij meer vraagt, zullen wij meer geven. Die maatregel kan niet anders dan een tiadeelig gevolg voor de gemeente hebben en zijns inziens wordt er door de burgerlijke gemeente, door bet voorstel van burg. en weth., reeds meer gedaan dan men in billijkheid vorderen kan. Hij berust in het voorstel zooals het is liggende, doch, zoo hij er eenige aanmerking op hadhet zou zijndat het te veel aanbiedtte meer omdat er nimmer eenige zekerheid bestaat, dat de gemeente voortdurend het gebruik van den toren zal hebben. De heer van den Bosch stelt voordat de gemeente 2/3 in plaats van de helft der kosten drage, daar voor het nieuwe uurwerk de kosten toch begroot zijn op 3400, De heer Fransen van de Putte zegt zich met dat voorstel niet te kunnen vereenigen. Hij wijst er op dat de gemeente voor 3400,een beter uur werk zamengesteld naar de verbeteringen welke daarin in den jongsten tijd zijn gebragt, in een eigen gebouw kan hebben, dat gedurende acht dagen blijft loopen, dat daardoor veel minder voor onderhoud benoodigd zal zijn dan nu sedert jaren het geval is

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3