*07. V. 71. VRIJDAG 13 SEPTEMBER. 54ste Jaargang. iSt^ y B1NNE1NILANDSCHE BERICTEN. GOESSCHE EOI I! Wl. Oe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Pr<Js per kwartaal 1,S5. fr. p. p. ƒ1,90. fff ff- Oevvone advertentie» worden a 15 et. de regel geplaatst. Oeboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a ƒ1,20, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden toi vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave De Arnhemsche Courant heeft ons reeds eene schets gegeven van de troonredezooals die vermoedelijk luiden zal, in overeenstemming met den stereotypen vormwaaraan wij sedert vele jaren gewoon zijn. Met zeer kleine uit zonderingen kan men telken jare hetzelfde stuk gebruiken enmoge dat in sommige opzigten gelukkig te achten zijn, er is meer dan eene redenwaarom wij wel gaarne wenschen zou den, dat er van den ouden sleur afgeweken werd. Het behoefde daarom geene redevoering te zijn a la Napoleonwant dan zouden vele kamer-redenaars nog meer vrijmoedigheid mee- nen te hebben, om de afdoening van zaken door lange redenen optehouden. Maar een ietwat ruimer blik in de toekomst, eene getrouwe open legging van de te volgen rigting, eene vrijere uiting omtrent de voorgenomene ontwikkeling onzer constitutioneele instellingendat alles zou in tijden, als die wij belevenbepaalde waarde hebben. Het adres van antwoord zou dan ook iets anders kunnen zijndan eene meestal zin ledige echo, waarvan sommige onderdeelen kuns tig in elkander zijn gezet, om niet te zeggen wat men eigenlijk zou willen zeggen en toch veel meer te laten denken dan men in werke lijkheid zegt. Juist daarmede gaat jaarlijks zoo veel tijd verloren, dat men overjeen enkel woord, over een periodenbouw het niet eens worden kan. En als men lang genoeg daarover getwist en het gewigtige document eindelijk in de we reld gezonden heeftdan bewijst niet zelden het Bijbladdat het antwoord geheel anders luidt, dan de kamer zou willen spreken. Hoe zou het daarom te wenschen zijn, dat er eindelijk eens verbetering werd gebragt in den afgesleten vorm, die slechts hen bevredigen kan, wier bekrom penheid meent, dat ook die vormen onaange tast moeten blijven. Of er evenwel kans is om nu verbetering te zienbetwijfelen wijwant het ligt niet in den geest van het kabinet, om verandering te gedoogen, die misschien ingrij pende gevolgen zouden hebben en evenmin om eene opening van zaken te gevendie voor het vervolg zou kunnen binden. En indien het nieuwe bloed, dat men in de kamer bragt, ge durende den vak an tie tijd niet gezuiverd is, dan hebben wij evenmin te wachten dat de kamer zich te veel veroorloven zal. Maar ondanks die min gunstige voorteekenen ziet toch de natie belangstellend uit, naar het oogenblik, waarin men althans eenige zekerheid zal kunnen krij gen omtrent de plannen, die ter uitvoering zijn beraamd. Hoe men ook bij den ouden sleur blijve, er zal eene gewigtige discussie plaats hebben. De kamer telt nog mannendie het wel met het vaderland meenen en die zelfstan dig genoeg zijn, om moedig voor hunne over tuiging uittekomen. Wij rekenen er opdat er krachtige stemmen zullen opgaan, om te con stateren dat dit ministerie in niet één opzigt aan zijne roeping beantwoord heeft, dat het bewezen is geen kabinet te zijn, vast en duur zaam ineengesloten, zooals men ons had be loofd en dat het, wel verre van nader te brengen aan de oplossing der Indische kwestie, waartoe het zichdoor zijn optreden verbonden had niets anders heeft uitgerigtdan tijd laten ver loren gaan, om ons, aan het begin van een nieuw jaar, in nog grooter onzekerheid te laten, dan toen het zijne taak aanving. Wij verlangen geen strijddie op ministerieele verwisselingen moet uitloopen, maar eene krachts-ontwikke- ling, die het ministerie dringt, om eindelijk te handelen en tot afdoende maatregelen te komen. Wij staan op geheel ander standpunt dan ten vorigen jare. Toen moest men zwijgen tegenover verzekeringen en beloften, die men niet betwijfelen mogt. Thans staan wij voor feitendie duidelijk spreken en daarom ernstig doen spreken. Moge de kamer dat beseffen en niet weder uitstellen, zooals ten vorigen jare maar door de ondervinding geleerd, het oogen blik benuttigen en alzoo aan dezen wensch van de natie voldoen. GOES, 12 September 1867. (Per telegraaf). In het hoofd-kiesdistrict Assen zijn voor het lidmaatschap der tweede kamer uitge- bragt 1218 stemmen. Daarvan waren 545 op den heer Oldenhuis Gralama en 368 op den heer van der Veentusschen welken herstemming moet plaats hebben. De overige stemmen waren verdeeld op den heer van Basse en anderen. De Staats-Courant bevat het programma voor de opening van de vergadering der staten-gene- raalop Maandag 16 September. In de buitengewone vergadering der provin ciale staten van Overijssel ister vervanging van den heer mr. J. D. C. baron van Heeckeren van WassenaerTwickeltot lid der le kamer van de staten-generaal gekozen de heer C. P. Storkte Oldenzaal. Het getal uitgebragte stemmen was 42. Daarvan vereenigden zich op de heeren Stork 27mr. G. A. Yssel de Schepper 10 jonkhr. mr. J. A. Sandberg 4 terwijl 1 stembriefje in blanco was. Naar men verzekert, zijn er bij de departe menten van algemeen bestuur onderscheidene wets-ontwerpen in gereedheid gebragtdie in het aanstaande zittingjaar aan de staten-ge neraal zullen worden aangeboden. Daaronder zou, naar men zegt, behooren een wets-ont- werpwaarbij het aan de regering, in het alge meen, vergund wordt kermissen te schorsen. De commissaris des könings in dit gewest heeft heden zijn voorgenomen bezoek aan deze gemeente gebragt. Het gebouw der hoogere burgerschool, de gevangenis, het weeshuis, het hospitaal voor cholera-lijders, werden door Zijne Excel, bezocht en daarna aan onderscheidene commissien en particulieren audiëntie verleend, waarna Zijne Excell. weder naar Middelburg is vertrokken. Dingsdag heeft hier de bepaalde vergadering- plaats gehad van burgemeesters en secretarissen en armbesturen van verschillende gemeenten, in Z.- en N.-Beveland tot het bespreken van de oprigting van een weeshuis voor de weezen van het platte land. Zestien gemeenten waren ver tegenwoordigd en eenparig werd besloten eene commissie van vijf leden te benoemen, om een ontwerp te maken, op welke wijze en op welke voorwaarden een zoodanig weeshuis zou kun nen tot stand gebragt worden. Tot leden van die commissie werden benoemd de burgemees ters van Wolfaartsdijk en Heinkenszand de predikanten van Colijnsplaat en 'sHeer Hen drikskinderen en de pastoor van Kwadendamme. Gedurende de maand Augustus jl. zijn op het kanaal door Zuid-Beveland op- en afgevaren Aan de sluis te Hansweert9 zeeschepen metende 3494 ton; 73 Rhijnschepen, metende 9493 ton; 1499 ligters, vletters en andere bin- nenlandsche vaartuigen, metende 67,933 ton; en 128 stoomschepen, metende 20,595 ton; en aan de sluis te Wemeldinge: 9 zeeschepen, me tende 3494 ton73 Rhijnschepenmetende 9493 ton; 1725 ligters, vletters en andere bin- nenlandsche vaartuigenmetende 82,021 ton en 128 stoomschepen metende 20,595 ton. Bij koninklijk besluit van 2 Augustus jl. zijn goedgekeurd de statuten der vereeniging: »Het anti-dagbladzegel-verbond." Het doel van deze vereeniging, waarvan de zetel te Rotterdam gevestigd isis de bevordering der afschaffing van het dagbladzegel; zij tracht dat doel te bereiken, door het houden van openbare bij eenkomsten; door hare zienswijze door middel van het uitgeven en verspreiden van geschriften meer algemeen te makendoor de journalistiek op deze levenskwestie der pers opmerkzaam te makendoor de kiezers bij verkiezingen op het hooge belang dezer zaak te wijzendoor ge bruik te maken van het regt van petitie en daartoe optewekkenen verder door alle wet tige en gepaste middelendie kunnen strekken om de overtuiging van de wenschelijkheid der afschaffing van het dagbladzegel meer en meor ingang te doen vinden bij het Nederlandsche volk. Zoodra het dagbladzegel afgeschaft is zal de vereeniging, die aangegaan is voor den tijd van 30 jarenophouden bestaan. Ter vervulling der vakature van raadsheer in het prov. geregtshof van Zeeland, ontstaan door het overlijden van den heer mr. A. J. van Deinse is de volgende aanbevelingslijst opge maakt de heeren mrs. C. J. Pické, officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Mid delburg P. Pautusofficier .tój de arrond.-

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1