BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Benoemingen. BUITENLAND. verklaring van den minister, die ons aanwijzen zal, welke zijner brochures men ter band nemen moetom eenig licht te krijgen omtrent den wegdien bij vermoedelijk nu zal volgen. lü'uxjjfi'j-i. ff. .u l.. GOES, 9 September 1867. De minister van oorlogdaartoe door Z. M. gemagtigdbeeft goedgevonden te bepalendat het zamenkomen der miliciens-verlofgangers van de ligting van 1868, waartoe dezen tegen 20 Sept. zijn opgeroepen, niet plaats zal hebben. Ingevolge aanschrijving van den minister van oorlóg zijn de noodige bevelen gegeven dat aan alle personendie zich bij de betrokken eerstaanwezende ingenieurs zullen aanmelden als .gegadigden, om op de eene of andere wijze in tot ..bezit te geraken van de tot de opge heven vestingen Bergen-op-Zoom Bath, Maas tricht, Venlo en Vlissingen behoorende militaire rijksgronden en gebouwen, niet alleen het doen van opmetingen moet worden veroorloofd, maar ook bovendien inzage van plans gegeven, met vergunning tot bet nemen van kopijen. Voorts moeten "alle inlichtingen gegeven worden, welke een eventuele verkoop van gronden enz. bevor derlijk zouden kunnen zijn. Z. M. heeft met ingang van 1 Nov., ter ver vanging van de thans bestaande provinciale directie der dir. bel.in- en uitgaande regten en accjjnsen, vijf directien ingesteld en benoemd tot directeur der dir. bel. enz. te Rotterdam vopr de provinciën Z.-Holland en Zeeland den heer W. C. P. Toewaterthans prov. directeur in Z.-Holland. Voorts is tot controleur te Axel benoemd de beer C. J. C. van de Ven, thans te Goes; te Goes de heer E. L. Boogaart, thans te Heusden; te Lobitb C. G. van Wijk Werneke, thans te Bath en te Bath E. A. Tissot van Patotthans te Sneek te Utrecht U. baron thoe Schwarzenberg en Hogetdansberg thans te Middelburg en te Middelburg M. Prakken, thans te Utrecht. Blijkens eene advertentie, in ons vorig nom- mer, zal aanstaanden Woensdag de Volks-biblio- theek van bet departement Goes der maat schappij tot nut van 't algemeen weder geopend worden. Bedriegen wij ons niet, dan is de bibliotheek weder met nieuwe werken verrijkt en biedt zij eene rijke verscheidenheid aan van boeken, die bet nuttige met het aangename vereenigen. Gedurende vele jaren maakte ons publiek daarvan een ruim gebruik en hebben velen van hunne ingenomenheid met deze instel ling doen blijken. Wij vertrouwen daarom, dat de heropening hun aangenaam zal zijn en dat wederom velen van deze gelegenheid nut zullen, trekken, door hun verstand te ver rijken en zich te laten opwekken tot dat alles, wat flinke en degelijke menschen en bruik bare leden der maatschappij vormt. Wij vernemen dat de heer Verhagen, belast met de invoering en exploitatie voor Zeeland, van het zoogenaamde lacht-gas, volgens het steléfel van den heer Mongruël, daarmede eenige proeven zal nemen, op het Slot Oostendeop aanstaanden Woensdag avond óm 8 urendiè toegankelijk zullen zijn voor alle belangstel lenden. Dit lucht-gasbestaande grootendeels uit gewone dampkringsluchtwaarvan door ver schillende autoriteiten en verbruikers in ons land de meest gunstige getuigenissen zijn af gelegd, en dat bestemd schijnt, om eene geheele omkeering te brengen in de tegenwoordige wijze van 'verlichting, heeft een buitengewoon licht gevend vermogen, en schijnt alle voordeelen en geriefelijkheden van het steenkolen-gas in zich te vèreenigen zonder in de ongemakken of nadeelen daarvan te deelen het veroorzaakt noch rook noch reuk en is onontplofbaarhet wordt op dezelfde wijze gebruikt als het gewone gas, met dezelfde geleiding en toestellen zonder dat er iets aan de bestaande inrigting behoeft veranderd te worden. Dé Voordeelen aan de toepassing verbonden worden opgegeven als te bestaan: lo. in eene groote besparing der dagelijksche kosten van verlichting zijnde meer dan de helft goedlcooper als de prijs van het gas te Goes (16 ct. per kub. el); 2». Geen gevaar voor ontploffing en brand en geheele afwezigheid van alle ongezonde geelmakende en bedervende uitdampingen; 3°. Gemakkelijkheid van toepassing zoowel op kleine als op groote lokaliteiten, waardoor voortaan ook de dorpen op dezelfde wijze als de steden kunnen verlicht worden 40. Geene onkosten noch ongerief van het schoonhouden en onderhoud der lampen of andere toestellen 5». Witheid, zuiverheid en onbewegelijkheid der vlammen die zachter voor het gezigt de oogen minder vermoeijen 60. Geheele afwezigheid van het voor de gezond heid zoo koolzuurwaarvan het gewone gas steeds eene hoeveelheid van 6 a 10 perC'. bevat; 7 Nimmer eenige aanzetting in de pijpen van naphtaline teer kalk of andere stoffen welke, zoo als bij het gewone gas, de door strooming door de pijpen belemmeren. Wij twijfelen niet, of velen zullen met ons belangstellend deze proeven bijwonen. Wij hebben dezer dagen eene circulaire ont vangen waarin het denkbeeld geopperd wordt om bij de aanstaande opening van een gedeelte van den Zeeuwschen spoorwegeen gedenkpen ning aantebieden aan den heer Dirk Pronkers, den mandie het eerst de gedachte aan eenen Zeeuwschen spoorweg opvatte en, ondanks de bezwaren daartegen ingebragtden grond legde om die gedachte te verwezenlijken. Wij twij felen er niet aan, of dit denkbeeld zal weer klank vinden en zijn dankbaar aan de heeren die zich tot eene commissie vereenigd hebben, om daaraan gevolg te geven. Waar men hulde en dank brengt aan allendie het grootsche plan reeds zoover tot uitvoering bragten, mag men zeker de verdiensten niet miskennen van hemdie geacht kflrf 'worden den eersten steen daartoe gelegd te hebbenen wij achten het goed gezien van de commissie, die een gering minimum van deelneming bepaaldeten einde het aantebieden geschenk tot een blijk van al- gemeene erkentenis te maken. Het zal wel niet noodig zijn tot zoodanige deelneming op- tewekkendaar allen overtuigd zijn en van de verdiensten van den heer Dronkers in dit opzigt en van het groote belang van het werkwaartoe door hem het initiatief genomen werd. Maar waar zoo vaak verdiensten worden miskend en de lof onthouden wordt aan hen, die daarop in de eerste plaats aanspraak hebbendrukken wij de hoop uitdat de Zeeuwen toonen zul len dat zij gaarne eere geven aan wie eere toekomten dat zij onder vele namenaltijd die blijven onderscheidendie aan den oor sprong van groote en nuttige werken verbon den zijn. Vrijdag is te Middelburg eene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Zeeuwsche muziekfeesten en besloten tot het houden van een muziekfeest te Middelburg in Mei of Jung van het jaar 1868 en tevens om na afloop daarvan de Vereeniging te ontbidden. Dè heeren Jac. de 'Kahter, mr. A. van Reigers berg Versluijs J. Pak Brouwer en mr. .7. N. de Stoppelaar zijn aangewezen om met de leden van het hoofdbestuur in locode heeren mr. G. AFokker mr. D. A. Berdenis van Ber- leköm én C. D. Tielénius Kruijthof, het comité uittemaken tót regeling en inrigting van het feest. De stoomboot Stad Middelburg n°. 3, bij het reizend publiek reeds, niet bijzonder goed be kend, heeft Zaturdag 11. de reizigers weder in den steek gelaten. Voor Dordrecht is er averij aan de machine gekomen, zoodat de boot moest blij ven liggen. De andere boot, die van Middelburg des morgens was afgevaren, is na gelost te hebben te Rotterdam, onmiddellijk teruggekeerd om de passagiers over te brengen maar op de tus- schenveeren heeft men, van het. ongeval geen kennis dragende, eindeloos zitten wachten. Het is voor de vele reizigers die van de Middel- burgsche boot gebruik maken te hopendat de directie met de rampspoedige n». 3 geene verdere proeven nemen zal, die uitstekend ge schikt zouden zijn, om voor de anders geroemde reisgelegenheid eene andere te zoeken. Uit Amsterdam schrijft men dat aldaar bij velen ontevredenheid bestaat over het schorsen van de kermis. De mindere stand meent, dat de meergegoeden gemakkelijk daarin berusten kunnen omdat zij nog onlangs bij de alliantie feesten hunne concerten, diné's. vuurwerken, illuminatie's enz. haddenterwijl nu de min dere niet op zijne manier kermis kan houden. Men is dan ook niet zonder vrees voor botsin gen maar het is te wenschendat de menigte in tijds begrijpen zaldat de maatregel in haar welbegrepen belang werd genomen.^ Naar men verneemt, zoo schrijft de Amh. Cour., overleed dezer dagen een ingezeten uit Herwijnen te Goes aan de cholerahij was photograaf van zijn beroep en kwam van deRotter- damsehe kermis aldaar aan. Zijne vrouw keerde naar Herwijnen terug en stierf 2 dagen later aan de cholera. De oud-burgemeester van Harlingen heeft, in eene zitting van den gemeenteraad, eenige noodige en nuttige raadgevingen medegedeeld aan zijnen jeugdigen opvolger, waarvoor deze zijn dank betuigd heeft, met belofte van ze te zullen opvolgen. De Harlingsche burgerij mag zich dus verblijden in het vooruitzigt, dat er nog eens een goed burgemeester groeijen kan van het geschenk, dat zij van den minister Heemskerk heeft ontvangen. In de vergadering der vereeniging van en voor Ned. Industrie is met algemeene stem men een besluit genomenom in het belang van den Ned. werkman de regering dringend te verzoeken, dat zij, zonder langer dralen of aarzelenden beslissenden' stap doe tot af- schaffing der kermissen. Voor eenigen tijd hebben de heeren van hen nep en ter Gouw eene oproeping gedaan aan hunne landgenootenom ondersteuning inte- roepen, bij het zamenstellen van een werk over de uithangteekensdat tot toelichting zou kun nen strekken van de geschiedenis en zeden des volks. Zij hebben die uitnoodiging niet ver geefs gedaan en het prospectus van het bedoelde werk is bereids in het licht verschenen. Het werk zal in afleveringen verschijnen, die twee deelen moeten vormenhet zal 8, ongeveer kosten en in een jaar tijds compleet zijn. Doet de naam des schrijvers reeds ver wachten, dat deze arbeid zich waardiglijk zal aansluiten aan hunne vroegere geschriftenhet prospectusdat eene proeve van bewerking geeft belooft een keurig werkdat daarenboven floor bijgevoegde houtsneden zal opgehelderd worden. Bij beschikking van den minister van finantien i* den surnumerair der posterijen J. D. J. M. Bekaar, het kantoor te Goes aangewezen, tot uftoefening zij- ner functie': Tot notarissen zijn benoemdbinnen het arrondis sement Middelburg, ter standplaats Serooskerke, de heer L. L. Wouter sencandid, not. te Middelbiirg binnen het arroud. Zierikzee, ter standplaats Brouwers haven de heer J. tan der Bentcand not. te Zlc- rikzee. Voorts is bepaald, dat de te Zierikzfee open gevallen notarisplaats voorloopig onvervuld zal blijven. Uit Warschau wordt aan de Danziger Zeitung geschreven, dd. 29 Aug. jl.Een op waarheid gegrond gerucht bevestigt de ver standsverbijstering van keizer Alexander van Rusland, en maakt deze schrikbarende ziekte snelle vórderingen. Dit gerucht, van hooge Russische kringen uitgaandeis nog niet door eenig orgaan tegengesproken. Wg gelooven niet, dat dn berigt eenig ge-

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2