grootmaarschalkgezetenalsmede de konink lijke commissaris. Ook dit rijtuig was met zes paarden bespannen. Andere rijtuigen volgden, terwijl de stoet onder geleide was van een de tachement kavallerie. Terwijl Garibaldi zich nog nabij de gren zen an den Kerkelijken Staat ophielden scheen te weifelen of te wachten op eene of andere gebeurtenis, die zijn plan tot een aan val op de pauselijke regering zou begunstigen is zijn zoen Ricciotti naar het Westen vertrokken. Deze is in het laatst der vorige week in En geland aangekomen, vermoedelijk, zegt een Londensch dagblad, om geld voor de uitvoe ring van een plan tot oplossing van liet Romein- sche vraagstuk te zoeken. De beroemde hoogleeraar aan de booge school te Heidelberg, Mittermaieris aldaar op 80jarigen leeftijd overleden. Men weet dat hij een der groote bestrijders van de dood straf was. Ook op het constitutioneele leven in Duitschland heeft hij een magtigen invloed uitgeoefend. In het kamp van Chalons is het kruid- magazijn van de eerste divisie in de lucht gesprongen. Acht menscheneen kapitein en zeven sapeurs verloren daarbij het leven. De Timer bevat een uitvoerigen brief van 18 Juli] uit Mexico, waarin de gebeurtenissen die op 19 Junij te Queretaro voorvielenver meld wordenmet bijvoeging echter dat de ware toedragt der zaak denkelijk nimmer ge heel bekend zal worden. Het schijnt aan geen twijfel onderhevig te zijn dat de keizer de gelegenheid gehad heeft om veilig te ontsnappen, doch dit weigerde, bij het vernemen dat Miramon en andere generaals in handen van den vijand gevallen waren. De prijs, dien Lopez ontving, wordt in dezen brief op 90,000 dollars geschat. De volgende regelen bevatten treurige bijzon derhedendie nog niet bekend waren: »De soldaten die in last hadden den keizer te fusille ren waren zoo ontstelddatin plaats van overeenkomstig den wensch van den koninklij ken martelaar goed te mikken zij vier kogels in Maximiliaans zijde joegen. Ofschoon krim pen te van pijn en bijna stikkende in het bloed dat hem in den mond kwam verloor Maximüi- aan nogtans geen oogenblik de helderheid en waardigheid, die hem zoo eigen waren maar weesterwijl hij op de eene hand rusttemet de andere op zijn hart. Er waren vijf soldaten, doch een hunner gevoelde zulk een afschuw dat hij zijn geweer nederwierp en wegsnelde. Vijf minuten verliepen alvorens andere gevon den werden, die de vereischte taak op zich wilden nemenen zelfs toen weigerden de geweren van twee mandie de plaats van den weggeloopene hadden ingenomenvuur te geven. Eindelijk trad een derde soldaat op die den keizer het doodelijke schot gaf." Over de intrede van Juarez in de hoofdstad, zegt de briefschrijver Juarez trok den 15den dezer (15 Julij) de hoofdstad binnen. De ontvangst was ijskoud zonder een enkelen kreeten er was geen fat soenlijk man te zien. Toen hij zich op het balkon van het paleis vertoondebegroette hem geen enkel vivat!" Het gerucht loopt, dat te Nagasaki ze ventig Japannersdie tot het christendom waren overgegaan te dier zake gevangen gezet zijn. Te Montauban heeft den 22sten een nood weer gewoed, zoo als men zich niet herinnert ooit beleefd te hebben. Ten acht ure des morgens werd het zoo donker, dat men de gaslichten op verscheidene plaatsen moest aansteken. De regen viel bij stroomen nederde donder was onafgebroken en de bliksem sloeg op meer dan eene plaats in. In drie huizen in de voorstad is brand ontstaan. De regenmeter heeft aan getoond, dat de hoeveelheid water dien dag gevallen gelijk staat met één vijftiende der hoeveelheiddiè gemiddeld te Montaubau in een geheel jaar valtof een vierde van den regen gedurende den zomer. De opstand in Spanje is gedempt, zeg gen de officieele berigtenin particuliere cor- respondentien wordt dit feit niet zoo gaaf aan genomen. Daarin wordt melding gemaakt van de gisting die zich nu in het Zuiden open baart. De ontevredenheid is vooral het gevolg van het programma der katholieke partijdie de wederinvoering van de inquisitiede ver hooging der aecijnsen en het verbod om te werken op zon- en kerkelijke feestdagen ver langt. Het programma van de insurgenten bevat de belofte der bijeenroeping van con stituerende cortes door het algemeene stem- regt, de afschaffing der aecijnsen en andere belastingen en van de conscriptieook andere toezeggingen bepaaldelijk'ten opzigte der toe passing van het regt zijn aan het volk gedaan. De krijgsraden hebben volop werk. Al de gevangenissen zijn overvolzóó zelfs dat de gezondheids-toestand in gefaar is gebragt. Bin nen weinige dagen zullen te BarcelonaSara- gossa, Valentia, Tarragona. Cuenca en elders de executies aanvangen en een aantal ongeluk- kigen naar de galeijen of Fernando del Po worden gezonden. Men zegt, dat de koningin zoo vertoornd is over dezen opstand dat zij hare raadsleden last heeft gegeven, om zonder genade te zijn voor hen die met de wapens in de hand gevangen zijn genomen. Blijkens eene rededoör den lord-luitenant van Ierland gehoudenis een goede oogst een eerste vereischte voor het Iersche volk. Naar het schijnt liggen niet minder dan 500,000 akres bouwland braak sedert 1860, (dus gedu rende 7 jaren); liet getal runderen en schapen heeft toegenomen. In de eerste zes maanden van 1867 vertrokken 48,000 landverhuivers uit Ierland. G-omengd© toeristen. Voor eenige dagen kocht eene jufvrouw te Zwolle, groente op de markt, en toen ze betalen wilde be merkte zij, dat bare portemoanaie verdwenen was; zij herinnerde zich dat zijkort te voren de porte- monnaie in haar huis op de tafel had gelegd en dacht dat zij ze vergeten had. Toen zij te huis kwam, vond zij echter het vermiste niet en alle Imisgenooten zelfs de meid, zeiden de portemonnaie niet gezien te hebben. Zonder er verder over te spreken ging de jufvrouw uit en kwam na eenigen tijdblijkbaar ont steld terugvroeg de meid om een glas water en toen deze haar vroeg, waarom zij ontsteld was, gaf de jufvrouw ten antwoord: „Ik ben bij den commis saris van politie geweest en die zeide, dat niemand anders dan de meid de portemonnaie hadik werd natuurlijk boos en zeidedat ik een eerlijke trouwe meid had en dat deze mij de portemonnaie wel zoude teruggegeven hebben zoo zij ze gevonden had. De commissaris lachte mij uit en zeide, dat hij dan zelf de- meid zou komen ondervragenik verzocht hem over een half uur te komenwant dat ik eerst nog eens goed wilde zoeken maar dat mijne meid zoo eerlijk was als goud. Help mij nu maar gaauw zoe ken, Dientje, want ik wou niet graag dat de com missaris u voor eene diefegge aanzag." - „Ik ook niet," zeide de meid, die terstond aan het zoeken ging en ook werkelijk de portemonnaie vond, zoo als de jufvrouw wel gedacht had. Het verhaal van den commissaris was door de schrandere vrouw geheel verdicht; zij most dan ook zelf wel commissaris van politie zijn. Een Ainerik-aan1 heeft te Bolilogne-sur- Mer eene tooneel-courant opgerigt, wier weerga niet bestaat. Hij begreep dat de schouwburgbezoekers gaarne gedurende de pauzeringen iets lekkers zouden willen hebben, en bedacht ah middel, om hun dit te verschaffen, een journal (le tliéatredat tot affiche dient, doch waartoe, in plaats van papiereen zeer lekkere boterdeeg is gebruiktdiedank zij der vin dingrijkheid van den pasteibakker, losgaat en zich in verscheidene blaadjes verdeelt, op elk waarvan een zeer geestig geschreven artikeltje te lezen staat, niet met inktmaar met chocoladesap er op gebragt. Zoo dient dit blad eerst als affiche en daarna als versna pering. In een dorp van het departement Seine- et-Oise (Frankrijk) woont een landbouwer, diehoe wel eerst 44 jaren oudzich in het bezit verheugt van negeutien dochters. Die kinderen zijn allen van dezelfde moedev, die nog geen 40 jaren telt. De zoo rijk met kroost gezegende huisvader had zich voor gesteld zich er nu eens mede te mogen verheugen, dat zijne vrouw hem een zoou zou schenken en toen zij nu voor een paar maanden weuer een dochtertje - het 3 9- - het leven gal', riep onze landbouwer, meteen glimlach op de lippen, zijne vrouw toe„vrouw, nu zult ge toch eens zien of ons twintigste kind geen jongen zal .zijn." Dezer dagen vroeg een jonge heer in eene Noord Brabandsche gemeente den weg aan een boer die hein aldus teregt wees: „Ké meneer, sloa eerst uw linkerhaand af, dan koomt gij aen een wegie, woer gij uw regterhaand moet afsloan; draai doarnoa den ineulen om en snij het land dat veur li lé midden deur, gao vervolgens de kerk om en gij zult u tegen't huis dood loepen." Inhetzniden van Frankrijk heelt de directeur eener gevangenis zich nit de voeten gemaakt, medenemende de kas der gevangenis' en bovendien een jeugdig juffertje, dat ter zake van kindermoord in de gevangenis en onder zijne bewaking was. Onlangs werd in de nabijheid van Wageningen een briefin de brievenbus gevonden, waarvan het adres luidde Aan mejufvrouw Kaatje, bij haarvader te Amsterdam. NB. De brie ven besteller wordt verzocht dezen brief eigenhandig overtegevenopdat haar vader hel niet merke. De begrafenis van dr. Velpeau te Parijs heeft tnet bui tengewone plegtigheid plaatsgehad, meer dan 10,000 personen, de fakulteit, de akademie van wetenschap pen, die der geneeskunde, de chirurgische en medi sche corporatie, alle kweekelingen der medische school en 500 rijtuigen vormden den stoet. Ji. Donder dag zat op de bank der beschuldigden voor de cor- rectioneele regtbank te Brussel een fijn gekleed heer, met een deftig voorkomen en met al de uiterlijke eigenschappen die den voornamen stand verraden. Deze man was de eigen zoon van den beroemden dichter Casimir Delavigne, en petekind van keizer Napoleon I. Opliglerijonwettig dragen eener deco ratie en gebruik maken van een valschen naam, zijn de drie misdrijven waarvan hij beklaagd is. Op zijn verzoek en in weerwil vin liet openbaar ministerie, heeft de regtbank de behandeling der zaak acht dagen uitgesteld, gedurende welken tijd de beklaagde, die zich in hechtenis bevindt, eenige papieren hoopt te erlangen hem tot zijne verdediging noodig. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES den 3 September 1867. Afwezig de heeren C. Pilaar, buiten de gemeente meten mr. Saaijmans Vader, zonder kennisgeving. De Voorz'Uter stelt voor over te gaan tot beëedi- ging en installatie der herbenoemde raadsleden en noodigl de heeren G. II. Kakebeeke, J. A. A. Fran sen van de Putte, mr. J. H. de Laat de Kanteren mr. P. J. van Voorst Vader uit, in zijne handen de eeden afteleggen voorgeschreven bij art. 83 der grond wet en art. 39 der gemeentewetwaaraan door die heeren successivelijk wordt voldaan die daarna op nieuw zitting nemen. De resumtie der notulen van de vorige vergade ring wordt aangehouden. Als ingekomen stukken worden door den Voor zitter medegedeeld a. Brief van mej. de wed. I). M. Kisseeuwvan den Bree, houdende kennisgeving van het overlijden van haren echtgenoot de heer J. Itisseeuvv griffier ter secretarie. De Voorzitter zegt dat bereids ook namens dezen raad aan de wed. een brief van condoleance is toe gezonden. b. Verzoek van de harmonie „de Volhardingom afstand van 25 vierk. ellen gemeentegrond op den waltegenover het huis in de voorstadbewooud door den heer J. M. de Jongh, zulks tot het plaat sen van een kiosk; welk verzoek wordt aangehouden. c. Dé begrooting van het gasthuis voor het jaar 1868 welke zal worden gesteld in handen der finan- tieele commissie, ten fine van rapport en voorstel. d. De begrooting der gemeente voor 1868, die mede wordt gesteld in handen der finantiele commissie. en e. Eenige staatsbladen die bij de overigen wor den gevoegd. Daarna wordt overgegaan tot de navolgende be noemingen, waarbij de heeren C. C. van den Bosch en A. Nortier als stemopnemers fungeren: lo. Tot wethouders worden herbenoemd de heeren G. H. Kakebeeke en J. A. A. Fransen van de Putte, die verklaren die benoeming aantenemen. 20. Tot ambtenaren van den burgerlijken stand wor den herbenoemd de heeren G. H. Kakebeeke en J. A. A. Fransen van de Putte. 3". Tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur wordt dhr. J. A. A. Fransen van de Putte herbenoemd. 4-1. Tot voorzitter der commissie van toelating de,r leerlingen op de scholen van minvermogenden en de bewaarschool, wordt de heer Fransen van de Putte herbenoemd. 5o. Tot voorzitter van het bestuur van het Gasthuis wordt de heer mr. P. J. van Voorst Vader her benoemd. 6o. Tot voorzitter der commissie voor de gemeente- apotheek wordt benoemd de heer C. C. van den Bosch, in plaats van wijlen den lieer d'. K. Broes van Dort

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3