BINNENLANDSCHE BER1CTE1M. BUITENLAND. voor moeders spaarpot wensckt. Daarop komt alles aan en zoolang daarover niet rond en flink gesproken wordt, kunnen onze kamers zich niet decisief verklarenkan er geene vastheid in het bestuur over Indie komen. Zoolang dat niet is uitgemaaktzullen misschien nog vele kabi netten, althans ministers, daarover struikelen. Er moet, zoo zeggen wijmet het ministerieel blad, gekozen worden tusschen goed en kwaad. Mogt de redenering van dat blad de profetie zijn, dat wij aan den vooravond staan van eene noodige decisie; dat wij niet weder met een haspel maar thans met een man te doen heb ben en mogt de nieuwe minister nog een stap verder gaandan het orgaan wildoor in plaats van vele vragen te beantwoordenmet daden te spreken. Aan de toekomst danom over die daden oordeel te vellen. 1gL-'-'i- __L_- GOES, 5 September 1S67. Aanstaanden Donderdag wordt, volgens vo renstaande kennisgeving, de commissaris des Iro nings in deze gemeente gewacht. Zijne Excel, zal Woensdag op reis gaanom de kanaal- en afdammingswerken te bezigtigenDonderdag morgen hier de gevangenisde hoogere burger school enz., in oogenschouw nemen en daarna audiëntie verleenen aan allendie zijne Excel, wenschen te spreken. Gisteren werd hier de verjaardag van Z. Iv. H. den prins van Oranje gevierd door vlaggen uit steken enz. Van de gewone wijze kon geene sprake zijn daar de zwakke toestand van onzen kerktoren het gebruik van het klokkenspel ver biedt, zoodat die liefelijke toonen in het feest gezang moesten ontbreken. Aan 's rijks kweekschool voor militaire ge neeskundigen te Utrecht, is de cursus 1867/68 geopend. Slechts 18 nieuwe kweekelingen zijn van de 60 jongeliedendie het examen bijwoon den toegelaten. 'Blijkens berigten uit Zierikzee is de rust daar niet meer verstoord gewordensedert de raad bepaald heeft, dat, indien geene onverhoopte omstandigheden dit verhinderende kermis in October zal plaats hebben. De minister van b'lmenlandsche zaken, heeft goedgevonden het verbod tot houden van mark ten en openbare verkoopingen van rundvee op te heffen voor de provincie Zeeland met ingang van den 9 September 1867. Men berigt ons, dat de persoon J. V., te Cortgenezich gisteren voormiddag door op hanging van het leven heeft beroofd. Nog kort voor de daad is hij op straat gezien en was het lijk bij de ontdekking nog niet koud. Hij was een 47jarige weduwnaar met 3 kinderen. De oorzaak schrijft men aan overdreven karig heid toe, dewijl hij als gegoed arbeider bekend is. Men leest in het Leidsche Dagblad: Wat hebben we ons in het vorig jaar en nog on langs tijdens de Luxemburgsche quaestie niet bang gemaakt voor Pruissen Zwaartillende zielen en onheilsprofeten zagen in hunne ver beelding de strijders van Sadowa al met hunne achterladers over onze grenzen stappen, om, in naam van den koning bij de gratie Gods, Nederland genadiglijk uit barmhartigheid te annexeren. Hoe hebben we Wilhelm I en von Bismarck toch zou kunnen verdenken Want we hebben het glad mis gehad. Ziedaar een van de zegeningen die de Evangelische Alliantie over ons land gebragt heeftdat zij ons na melijk die dwaze Pruissenvrees uit het hoofd heeft gepraat, zoodat wij weer zachtkens kun nen indommeleu. Leest het maar in de Haarl. Cour. van den 26stenVolgens de ondubel- zinnige mededeelingen van de meestbevoegde pruissiscbe leden der Alliantieheeft noch de eerbiedwaardige vorst van dat land noch zijne regering, noch ook over het algemeen de volks vertegenwoordiging in Pruissen ooit in ernst gedacht aan eene inlijving van Nederland in den magtigen nabuurstaat; en de onverbloemde verklaringen dezer zijds van levendige op prijs stelling der nederlandsche onafhankelijkheid zijn door de duitsche stamgenooten met inge nomenheid en welgevallen aangehoord." Voor de verkiezing van een lid der tweede kamer in Drentheworden reeds vier'kandida ten genoemd. Onder dezen is de oud-minister van Bosse, wiens kandidatuur natuurlijk krach tig zal worden tegengewerktdoor alles wat ministerieel is zoo dat wij ons eerstdaags ver wachten mogen op couranten-artikelen waarin de genoemde staatsman, volgens de gewoonte der conservatieve partijtoepasselijk wordt ge hekeld. In de raadszitting van 28 Augustus te Har- lingennam de nieuw benoemde burgemeester de gelegenheid waarom den raadsleden te verkondigen dat het eigendunkelijk wegblij ven van sommigen hunner, bij de vorige zitting, waardoor deze geen voortgang kon hebbendoor hem niet goed was opgenomen." De schuldigen beleden één voor ééndat het niet verschijnen ter vergadering zijn oorzaak had in antipathie tegen de benoeming van dezen voorzitter. Een der raadsleden wees op den jeugdigen leeftijd en de geringe ervaring van den voorzitter, een ander op het groot aantal respectable en ge schikte mannen in de gemeentewien de be trekking beter had gevoegd, een derde verbood den voorzitter ooit weêr in zulke termen te spreken tegen raadsleden. De voorzitter had geen antwoord op dit een en ander. ArnhCour.) In de zitting van den gemeenteraad van Haarlemmermeer van 1 Aug. is eene discussie gevoerd over het min of meer betamelijke van het bedrijf van tabakrookenhetzij door het publiek in het raadhuishetzij door de leden van den raad, gedurende de zittingen. De voor zitter heeft den lede» onder 'toog gebragt, dat wanneer men iemand verbiedt te rooken, men moet beginnen zelf het rooken na te laten. Inmiddels is een verordening vastgestelddie niet inhoudt dat den raadsleden het rooken verboden zal zijn. De redactie van de Volksvriendhet maandblad van de Nederlandsche Vereeniqing tot afschaffing van sterken drankheeft van het September nummer een feestnummer gemaakt, ter herin nering aan het 25jarig bestaan van genoemde vereeniging, hetwelk den 17 September e. k., te Haarlembij gelegenheid der jaarlijksche algemeene vergadering, plegtig zal worden herdacht. Wij waren dezer dagen, zoo schrijft de Arnh. Cour. in de gelegenheidmen werktuig te zien, dat teregt grooten opgang gemaakt heeft op de Parijssche tentoonstelling. Wij bedoelden de laatste uitvinding, om op kunstmatige wijze ijs te maken. Door een eenvoudige toestel, door elke dienstbode te hanterenverkrijgt men zonder behulp van zouten of eenig prseparaat, in den tijd van twee minuten, zuiver en dik ijs. Dit werktuig is dezer dagen naar het Loo gezonden, ten einde het door den koning te doen bezigtigen; thans is de heer Becker, die daarmede naar het Loo réisdein het hotel Bast gelogeerd en zal het publiek gaarne toe laten, om het van de werking dezer machine getuige te doen zijn, Die werking is inder daad verrassend en overtreft verre die van de bekende ijs-machines, waarmede hij ook eenige zeer goed geslaagde proeven, in tegenwoordig heid van verscheidene bezoekers deed. Uit Sas-van-Gent wordt geschrevendat de gemeenteraad aldaar een besluit genomen heeft omtrent de kermis, die gewoonlijk van 8 tot 16 September aldaar gehouden wordt. De voor zitter deelde mede, dat van den commissaris des konings in de provincie een gewigtig schrij ven ontvangen was, betrekkelijk de thans heer- schende ziekte, en de raad besloot met gesloten deuren daarover te beraadslagen. De uitslag daarvan is geweestdat de herbergen vrij ge- heele nachten door tappen mogen van 7 tot 16 dezer, maar dat kramers, spellen, liedjeszangers, enz.zullen worden geweerd. Het schijnt dus, dat men te Sas-van-Gent uitsluitend jenever- kermis zal houden. De gemeenteraad van Aiust-rdam heeft met 22 tegen 13 stemmen beslotenom de kermis uittestellentot de openbare gezondheidstoe stand in het land beter zal zijn dan die thans is. Vooraf reeds was met 18 tegen 17 stem men bepaald, dat de kermis in geen geval thans zou gehouden worden. De heer Dumontapothekerverhaalt in het Journal de Mèdecine van Brusseleen geval dat wel verdient gemeld te wórden. Den 21 Junij werd hemin afwezigheid van den docter, een kind aangebodendatvolgens het zeggen der moedersedert twee uren de hevigste pijnen leed en jammerlijke kreten deed hooren. Hij dacht aan geene vergiftigingdoch op de lippen van het kind bemerkte hij een witachtig schuim en na onderzoek bevond hijdat het van lood wit voortkwam. Daarna ontnam de heer Dumont aan het kind zijne popschrabde deze een deel van de blozende wangen, onderwierp dit aan een scheikundig onderzoek en vond er loodzout in. Door de pop aanhoudend te zoenen, had het kind dit vergift van hare wangen gelikt en nu leed het aan een hevig koliek. Spoedig werden de noodige middelen aangewend en het kind kon nog gered worden. Graaf von Bismarck heeft, zoo leest men in het tijdschrift Daheim, op zijne reizen door Koerland en van graaf Kayserlingkzijnen aka- demievriendeenige lettische (Lijflandscke) woorden en spreekwoorden geleerd en met deze eens twee dames een niet geringen schrik ver oorzaakt. Te Frankfort a/M nl. zat hij aan de table d'hóte tegenover twee jonge damesdie zeer levendig en ongedwongen in gesprek wa ren. Aanhoudend lachten zijhare dischge- nooten waren blijkbaar het voorwerp harer spotternij en uit menig kenteeken bleek het den ervaren diplomaat dat inzonderheid hij aan de jeugdige snapters veel stof tot aanmerking gaf. Hij verstond zooveel van hetgeen zij spraken, dat hij wist dat zij zich van de lettische taal bedienden. De dames hielden het natuurlijk voor zeker, in zulk een barbaarschen tongval door niemand verstaan te wordenen lieten dus al meer en meer de teugels van haren humor los. Intusschen had von Bismark aan een vriend, die naast hem zat, in het oor gefluisterd: »Als gij eenige vreemde woorden van mij hoortgeef mij dan een sleutel." Bij het dessert werden de jeugdige snapsters nog meer uitgelaten, en plotseling hoorden zij tot haren grooten schrik dat haar vis-a-vis kalm tot zijnen buurmanzeide Dohdmantoazlek.1' (geef mij den sleutel). Hij kreeg den sleutel, doch de dames vlogen verward van hare stoelen op en wisten niet hoe schielijk zij de zaal zouden verlaten. De vier lettische woorden hadden haar verjaagd. Benoomingen.. Tot surnumerair bij het vak der posteryen is o. a. benoemd de heer J. I). L. M. Bekaar, wonende te Goes. Den 28sten zijn met zeer veel plegtig- heid de insignien van de kroon van Bohemen, die tijdens den oorlog met Pruissen naar Wee- nen in veiligheid waren gebragt, weder naar Praag teruggevoerd. Ten zes ure des avonds begaven zich de leden der commissie van den Boheemschen landdag en de koninklijke com missaris naar het keizerlijk paleis om de in signien uit de handen van den schatbewaarder en den kamerheer ceremoniemeester te ontvan gen. Nadat proces-verbaal van de o vergif te was opgemaakt, werden zij in eene metalen kist geslotendie geplaatst werd in een kofrijtuig dat door zes witte paarden met goud getoomd, werd getrokken. In het rijtuig namen twee leden van den Boheemschen landdag plaats, rijk gekleede lakijen liepen naast de portieren. In het volgend rijtuig was prins Auersperg de

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2