Nijverheid, handel en scheepvaart. Inrigtingen, in verband met de uitoe fening' van den handel en andere bedrijven. BURGERLIJKEN STAND. STOOMJACT: op te hangen. Hij had hevige woorden met zijne vrouw gehaddie echter niet zulk een ijzingwekkend besluit had genomenmaar van verdriet naar bed was gegaan. Het ongeluk, of liever het geluk wilde, dat de haak bezweekwaaraan de man zijn besluit volvoeren wilde. Maar ook het dunne zoldervloertje kon geen weerstand biedentoen de heer des huizes met al zijn geivigt daarop neerviel. Hij rolde er door en kwam teregt in de armen zijner gade. Voor eenige dagen werden te Parijs, ir, een cel lulair rijtuig eenige gevangenen vervoerd, toen in de rue de la Chaussée d'Antin een voorbijganger den geleider een teeken gaf het rijtuig te doen stilstaan omdat zekere beweging bovenop merkbaar was. Zie hier wat er was gebenrdGeheimebijgenaamd Go liath, een der veroordeelden, een man van herkuli- sche kracht, had zich weten te ontdoen van de hand- boeijen en vond niets beter en gemakkelijker dan de zinken kap van het rijtuig door te breken en dooi de gemaakte opening heen de vlugt te nemen. Heeds was hij voor een deel hierin geslaagd, en pas stond het rijtuig stil of Gehennes hoofd vertoonde zich boven Uiten werkende met dit ligckaamsdeel en met zijne beide armen gelukte bet hemhoewel hij zich zwaar bezeerde en sterk bloedde, op de straat te springendoch dadelijk werd hij door den koetsier en den gendarme gevat. Nu begon een onbeschrijf- felijke worsteling. Goliath, woedend over de misluk king zijner poging om te ontsnappen, wilde zijne aanhouders hunne msschenkomst duur doen betalen den een verbrijzelde hij de hersenpan, den ander brak hij de ribben. Eenige werklieden en soldaten schoten den agenten der openbare magt te hulp, en wierpen zich op den razendedoch deze slingerde hen van zich af. Men slaagde er echter in hem tegen het rijtuig te drukken, doch dit wipte hij met één be weging van zijnen schouder in de hoogte, zoodat het bijna omviel. Eindelijk, na verloop van een half uurgelukte het Goliath op den trottoir neêr te smijten, en terwijl twintig man hem vasthielden, werd hij door anderen vau top tot teen gebonden en daarna op den vloer van het rijtuig geworpen. Geheime is een galeiboef. In den Arbeitgeber leest men het volgende ten aanzien van de denkbeelden onzer voor ouders aangaande de opvoeding der vrouwen: Nog in 1772 verklaarde zekere schoolmeester: wat de „maagdekens aangaat, voor haar is de kunst van „schrijven slechts het middel tot ongebondenheid, „want zij doen dan niets dan minnebrieven schrijven." Zelfs Justus Moeser verklaarde, dat, als hij iemand uit de volksklasse was, hij nooit eene vrouw zou willen trouwen die lezen en schrijven kon!! En de oude Frits zeide te Zedlits: „Het is meer dan genoeg als onze boerenvrouwen de beginselen van lezen en schrijven kennen. Weten zij te veel, üau verlaten zij haar werk en loopen naar de steden." In Frankrijk is door den minister van onderwijs aan eenige onderwijzers vergunning verleend, eene nering in likeuren en tabak uitteoefenenbehooren deze ar tikelen tot de opvoeding der jeugd of wel om hun ellendig salaris te verbetereu. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland over 1866. Vervolg. Visscherij in de binnenwateren. In 1866 werden afgegeven 178 groote viscli-acten tot uitoefening van alle geoorloofd vischbedrijfen 913 kleine visch-acten tot uitoefening der visscherij met één vischtuig. Aan onvermogenden werden 705 kostelooze vergun ningen tot uitoefening der visscherij met één visch tuig afgegeven. De opbrengst der hierboven bedoelde acten bedroeg aan regt 2250,50, aan zegel 951,75, te zaïnen 3211,25, makende met de 38 opcenten ad ƒ361,66'. een bedrag van 3572,91'. Het getal bekeuringen wegens overtreding der wet en verordening op de visscherij bedroeg: 22 in het eerste, 15 in het tweede en 30 in het derde reg- terlijk arrondissement Hoofdstuk XV. Z>e visscherij luiten- en binnengaats. De visscherij buitengaats of de zeevisscherij wordt in deze provincie alleen te Arnemuiden uitgeoefend. Daartoe werden in 1866 gebezigd vijf sloepen "en vier bezanen, bemand met 6 en sommige met 7 koppen. In den loop van dat jaar werden sloepen aangekocht, maar daarentegen twee bezanen verkocht, zoo dat op het einde van 1866 zeven sloepen en twee bezanen aanwezig waren. Volgens berigt van burgemeester en wethouders kan noch de opbrengst, noch de prijs van den aangebragten visch worden opgegeven, maar alleen dat de steeds klimmende prijzen van alle viscksoorten de totale som werkelijk hooger deden stijgen dan in vorige jaren. Wat betreft de visscherij binnengaatswaardoor wij hier verstaan de visscherij buitendijks of op de Schelde en Zeeuwsche stroomendeze bepaalde zich voornamelijk bij die van oesters, mosselen en garnalen. Daartoe werden voortdurend of afwisselend gebe zigd; te Arnemuiden 25, te Bruinisse 100 te Clinge 91, te Graauw 56, Philippine 52, te St. Annaland 5, te St. Philipsland 6, te Tholen 36 en te Yerseke 15 vaartuigen. Te Bruinisse berekent mea de vangst van garnalen op eene opbrengst van ongeveer 236313 ponden en de prijs op 1, tot 5, de mand. Te Arnemuiden was de opbrengst minder dan in 1865, 't welk daar aan wordt toegeschreven, dat de vissckers, door het onstuimige weder, belet werden huu beroep uit te oefenen. De oesters waren over het algemeen goed doek klein van stuk de prijs was hoog te Bruinisse schat men de opbrengst op ongeveer 100000 stuksen de gemiddelde prijs op 30 de duizend. Wat de mosselvangst betreft, waarop men zich meer bepaald te Bruinisse, Clinge, Graauw en Phi lippine toelegt, berekent :nen de opbrengst., te Brui nisse op 40000 ton en den prijs op 70 80 a 90 cent de ton; te Clinge de bpbrengst op 35000 ton en den prijs op 1,10 a 1,50 de tou te Graauw op eene opbrengst ter waarde van f 10000 en ein delijk te Philippine op eene opbrengst van 20000 ton en de prijs op 0,94 de ton. Onder evenge- noeinde 20000 ton zijn echter 5000 ton begrepen te Bruinisse aangekocht. tlandel en scheepvaart. .Binnenlandse/ie handel. Goes. Betrekkelijk den binnenlandschen handel te dezer plaatse vinden wij niets vermeld. Goes. De buitenlandsohe handel bestond hier voor namelijk in eenige ladingen Noordsche houtwaren en steenkolen, terwijl eenige iadingen graan naar België werden uitgevoerd. Scheepvaart langs de rivieren, kanalen en vaarten. Het kanaal door Zuid-Bevelaud werd den 11 Oc tober geopend en den 15 daaraanvolgende voor de scheepvaart opengesteld en sedert dien tijd is de vaart daardoor geregeld voortgezet. Bij Zijner Majesteits besluit van den 5 October 1866 (Staatsblad no. 163), is een reglement van politie voor dit kanaal vastgesteld. Th erven en scheepsbouw. Van de werf van Goes is geene opgave ontvangen. Hoofdstuk XVI. Maten en geicigten. Handhaving der daarop bestaande verordeningen. Getal overtredingen. Het toezigt op de naleving der bedoelde verorde ningen kan als voldoende worden beschouwd; ook van de zijde der ingezetenen worden die verordeningen, over het algemeen, behoorlijk nagekomen. Door verschillende kantongeregten werden 36 per sonen, wegens overtreding dier verordeningentot geldboeten veroordeeld alsiu het arrondissement: 24 één derzelve werd door de arrondissements- regtbank te Goes in hooger beroep,vrijgesproken. Opbrengst van den ijk. Wegens ijkloon werd ontvangen in het arrondis sement Goes 1206,87 tegen 1215,33s in 1865; en in het geheel in de arrondissementen 112,66' minder dan iu het vorige jaar. Deze vermindering is schier geheel toe te schrijven aan de uitlegging welkebij ministeriele aauscbrij- ving van den 9 April 1S66, no. 344, 2 afdeeling, is gegeven aan het koninklijk besluit van den 18 December 1819 (Staatsblad no. 5S), betrekkelijk het ijkloon voor het verdeeld NbSerlandsch en voor bet het verdeeld medicinaal pond verschuldigd. Middelen van vervoer teWater. Eene stoombootdienst tot vervoer van personen goederen en vee tusschen Goes en Botterdam, tc weten die van „De Goesscbe stoomboot-onderneming," werd met het einde van 1866, gèstaakt. l3L© Bedankt voor de schriftelijke toezegging van be roep naar Alblasserdam (klassis Dordrecht) door den Weleerw. zeergel. heer J. Van Griethujzenpred. te Yerseke. Den 30 Aug. jl. is te Middelburg aanbesteedhet verhoogen en verzwaren van den zeedijk van den Bruinisse-polderaangenomen door II. Hage te Bruinisse voor 17700, Van 24—31 Augustus 1867. Gehuwd: Den 29, Pieter van Lierenoud 28 j., jongm. en Anna Magdalena de Ronde, oud 27 j., jong cd. Geboren Den 26 Maria Hendrika Anna d. v. Marinus Arnoldus Stieger en Margaretha Willemina Verhallen. Geertruida Maria Jo hannad. v. Jan Versé en Kornelia Alida Pol derdijk. den 29, Johan Willem, z. v. Johan Willem van Broek en Elisabeth van Helden. Overleden Den 26, Catharina Maria Louisa, oud 1 lm., d. v. Johannes Babtistus van Calmthout en Maria Kornelia de Wijs. Jan Anthonij oud 2/m.z. v. Antlionie Overweel en Adriana Pieternella van de Velde. Willem, oud 2 j., z. v. Jacobus Clement en Maria Jacoba Rijn. den 27, Maria Hendrika Anna, oud 1 dag, d. v. Marinus Arnoldus Stieger en Margaretha Wille mina Verhallen, den 30, Siewert Jacobus Swart, oud 20 jaar jongm. SEPTEMBER 1867. van KOTTEIÏOAJI. ure.| van GOES. ure. Dingsdag 3 'smorg. 8,30. Woensd. 4 'smorg. 4, Donderd. 5 9,30. Vrijdag 6 4,30. Zaturdag 7 10,30. Zondag 8 6,30. Dingsdag 10 5,Woensd. 11 9,30, l'cr Telegraaf, UOTTEROAW 3 September 18«J. ROTTERDAM 2 September 1867. Mindere TARWE 20 ct. ERWTEN 25 et. lager. Iniandsch HENNIPZAAD f 228,—. KOOLZAAD. Zeeawseh 60i/-j vl. Overmaaach 61 a 55 Flakkeesck 55 tilöoeilenttcn. Voorspoedig bevallen van eene DOCH TER,, J. de VREDE, geliefde echtgenoot van C. der. WEDUWEN. Kruiningen, 30 Augustus 1867. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 20 jaar, onze innig geliefde oudste Zoon, SIEWERT JACOBUS, na een geduldig gedra gen lijden van bijna 5 weken. Goes, 30 Augustus 1867. W. SWART. M. A. SWART de Fouw. Eenige kennisgeving. De ondergeteekende beeft de eer ter kennis van hare stadgenooten te brengen, dat zij hare School voor TAJjEIV en JIAAD- lïEBKKS zal hervatten op Woensdag den 4 September e. k. Goes, 2 September 1867. D. M. van den BREE, Wed. Risseeuw. De Ond-Carthagena's BERGPLANTEN-OUE belet niet alleen onmiddellijk het uitvallen van bet Haar, maar zij behoudt het leven en de groeikracht van het aanwezige Haar zoo volmaakt, dat daardoor de grijsheid (verdorring) wordt voorkomen: die zich gewend deze Haarolie als gewone Haarólie of Pomade te gebruiken, zal, om bet zoo eens uittedrukken zijn jeudig leven minstens tien jaren rekken, want, zoo lang men toch een ferme onverkleurde haarbol bezit, mag- men, (het zij hier met eerbied gezegd,) toch niet oud heeten, en, hoe eerbiedwaardig de ouder dom zelve is, wenscht men toch zeer zeldzaam voor den ouderdom oud te schijnen. Om dit middel voor elk bereikbaar te stellen, is de prijs slechts 60 cents; als conservatiemiddel heeft men aan 2 of 3 fleschjes genoeg, maar als geneesmiddel moet het bepaald een maal daags gebruikt worden. Hetzelve is a. 60 cents per flescbje verkrijgbaar aan het Hoofd-dépot te Delft, bij A. BEEBTVELT Ar, en verder bij: D. HILDERNISSE, GoesVlasmarkt. J. A. GoethalsMiddelburg. J. SmitsZierikzee. Th. AnnaertHulst. J. W. van Braband, Brouwers haven. M. P. van Dalen, Tholen. D. Riemens, Zgam- slag. D. van Male, Bres/eens. A. van Overbeekè Pz.r Schoondjke. F. Bevin van de Putte, Tzendjke. S. van Beilanus, Ter Neuzen. En bij de bekende depóts in ons land.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3