DIiNGSDAG 3 SEPTEMBER. 54"e Jaargang. GEMEENTE-RAAD te GOES, 1861, N°. 68. GTMfaet ■*W W** GOESSCBE CM'RANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Frijs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. r. Ki Gewone advertentiCn woideu a 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a ƒ1,30, behalve bet zegelregt. De Inzending ran adverlentlfn kan geschieden lot vóór drie uren des namiddags 'op den dag der uitgave OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR OP DINGSDAG DEN 3 SEPTEMBER 1867 DES VOOBMIDDAGS TEN 9 URE. Punten van Behandeling 1. Beëediging en installatie herbenoemde leden. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming wethouders. li ambtenaren van den burgerlijken stand. voorzitter van het burgerlijk armbestuur, voorzitter der commissie tot toelating van leerlingen op de scholen van min vermogenden en de bewaarschool. a voorzitter van het bestuur van het gasthuis. voorzitter van de commissie voor de gemeente apotheek. n lid der vaste commissie voor het finan- t ie wezen. a lid der vaste commissie voor de straf verordeningen. Het Volksbladdat bij menigeen een open oor vindt, omdat het altijd spreekt van de conciliante politiek, een klank waarmede sommigen dweepen, schoon zij niet doorden kende ook niet begrijpen, dat de zaak, die men er door verstaan moet, eene onmogelijkheid is, gaat steeds voort, om op zijn geliefd aanbeeld te kloppen en maakt, onder den schijn van den vrede te verkondigende hoofden warm. Zoo spreekt het telkens van de partij-taktiek en beweertdat men meer en meer een walg begint te krijgen van de partij-kunstjes. Indien de zoodanige aangewend worden ten nadeele van 's volksbelangendan is het zeker te wenschen, dat daaraan een einde kome. Maar het Volksblad verzuimt die partij-kunstjes optenoemen en schermt met woordendie zeer geschikt zijnom de toestemming eener on kundige menigte te verwerven, maar die niet veel anders dan holle klanken zijnwanneer zij zonder bewijs daarhenen geworpen worden. Wil menop grond eener eigene overtuiging anderen winnendan moet men met zaken en niet met woorden alleen komen, en daardoor aanleiding gevendat de gemoederen opgeruid worden tegen hendie liever eene volkomene genezing willen dan de huismiddeltjesdie zeer conciliant zijn voor het oogenblik, maar het kwaad eerder erger doen worden dan het te genezen. Maar zoo er van party-kunstjes sprake zijn kandan is de vraagbij wie men die zöeken moet. 't Is niet moeijelijk daarop het antwoord te vinden. Een partij-kunstje was het, dat men onder vorige ministerien altijd bezwaar vond, om de begrootingen van oorlog en marine op- tevoeren, terwijl men later geen bezwaar vond, om die voor den partijman enorm te verhoogen. Een partijkunstje zouden wij kunnen noemen de groote bewegingdie er gemaakt werd over de Limburgsche brieventen einde den heer Betz uit het kabinet te verwijderen. Een partij kunstje was het, toen men eindeloos en tot walgens toe de veepest op rekening schreef van den minister Thorbecke. Een partij-kunstje was het, dat men zich bij politieke tegenstanders aanslootom den minister van de Putte te doen vallen. Een partij-kunstje was de ontbinding van de kamerdie met allerlei gekleurde en ongekleurde kunstjes gepaard ging. Partij- kunsfen of kunstjes waren hetdie er vertoond werden, om uit het volmaakte kabinet, dat eene vaste regering aanbrengen zou, den mi nister van koloniën te verwijderen. En waar zouden wij eindigenals wij al de goocheltoe ren wilden opnoemenwaarmede de conserva tieve party eerst zich een weg tot het gezag zocht te banen en later zich poogde te hand haven. Wil men eerlijk zijndan moet men dat er kennen als men tegen die kunsten te velde trekt en de natie aantoonendat zij die zaken waarvan zij gezegd wordt te walgeneenvoudig te zoeken heeft bij de mannendie haar voor spiegelden dat zij alle kunstenarijen zouden doen eindigen. Het zal wel door niemand ontkend worden, dat elke partij soms misgre pen doetmaar men onderscheide die wel van opzettelijke kunsten,waarmede slechts het partij belang bedoeld wordt. En dan lijdt het geen twijfel of de overvloed daarvan moet ge zocht worden bij degenendie altijd zeiden dat zij daarvan afkeerig waren. Indien het Volksblad dat met daadzaken aanwees, het zou een nuttig werk doenmaar zoolang het met klanken blijft schermenbegrijpe hetdat het in plaats van te concilieeren, veel meer verwy- dert en verbittert. B1NNENLANDSCHE BERIGTElMf GOES, 2 September 1867. Men meldt uit de residentie aan de Arnh. Ct. Behalve het postverdrag, waarvan ik gisteren melding maakte, is men aan het departement van finantien ook druk bezig, om eene reorga nisatie op ander terrein tot stand te brengen. Het schijnt dat iedere afdeeling zijn contingent moet leveren althans is het nu weder bij de administratie der belastingen dat belangrijke veranderingen worden voorbereid. Het getal van provinciale inspecteurs zalnaar ik ver neem tot vier of vijf ingekrompen worden terwijl een twintigtal controleursplaatsen zou den vervallen. Daarmede zou gepaard gaan eene verbetering van het lot der overige titu larissen doch per slot van rekening eene be trekkelijk aanzienlijke bezuiniging verkregen worden. Als aanvulling van vorenstaand berigt betreffen de de reorganisatie van het bestuur der belastingen deelt de Rosendaalsche Courant het volgende mede »Naar wij vernemen, zal er eene belangrijke wijziging komen in de administratie van de directe belastingen. Zoo zullen de directien van de provinciën LimburgZeelandUtrecht en Overijssel opgeheven worden, en zullen voortaan Noord-Brabant met Limburg, Zuid- Holland met Zeeland, Noord-Holland met Utrecht, en Gelderland met Overijssel slechts vier directien uitmakenterwijl wat de provin ciën Groningen, Friesland en Drenthe betreft alles op den bestaanden voet zal blijven. Tevens is eene nieuwe betrekking gecreëerdnamelijk die van hoofd-controleuren zal als zoodanig te Zutplien gestationeerd worden de heer Sala thans controleur te Rosendaal. Als directeur van Noord-Braband en Limburg zal aangesteld wordenen wel ter standplaats Eindhovende heer van der Heijdenthans te Maastricht terwijl den heer Nuyts eene andere belangrijke betrekking zal worden opgedragen. De Zierikzeesche Courant schrijft: Het rust- verstorend volksgejoel, dat van Maandag af zich des avonds alhier openbaarde en steeds meer dere uitgebreidheid kreeg, heeft het noodzake lijk gemaakt, dat buitengewone maatregelen tot handhaving der openbare orde werden genomen. Behalve eene publicatie van den burgemeester zijn gisteren een 40tal schutters onder de wa penen geroepen, om zoo noodig de orde te helpen handhaven. De heer officier van justitie had de rijks veld wacht der naburige gemeenten gerequi- reerddie met de politie gisteren avond hebben gesurveilleerd. Er heeft toen geene rustversto ring plaats gehad, zoodat ook de schutters geen dienst behoefden te doen. Blijkens het raads- verslag is nu het uitzigt geopend, dat het in October kermis zal zijn. Wij meenen te mogen vertrouwendat de orde zal bewaard blijven. De algemeene vergadering van de Gustaaf Adolf-vereeniging zal den 17 den September te Middelburg gehouden worden. Men schrijft uit Bergen-op-ZoomIn deze streken is men ijverig bezig met het binnen halen der tarwe, die over het algemeen goed medevalt. De halm is bijzonder goed gevuld. De rogge is in de schuren geborgen maar met dit product is het minder gunstig gesteld. Som mige boeren, die van 810 gemeten te velde haddenwaren niet in staat hiervan genoeg voor hun eigen gebruik in te zameleneen akker die verleden jaar 90 mudden opleverde, heeft nu slechts 40 a 50 mudden opgebragt. De boek weit die zich in den beginne zoo schoon voor deed, heeft door het aanhoudend natte weder veel geleden. Enkele laag gelegen akkers zijn geheel verregend. De haver staat buitengewoon goeddit is ook het geval met de erwten en boonen. De appelen en peren beloven mede een ruim beschot. Omtrent de aardappelen worden allerlei geruchten verspreid. Het meerendeel der

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1