Gromengd.© toeristen. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland over 1866. Jagt en visscherij. MARKTBERICTEN. Elder Perkinsvan New Hampton, New Hampshire, heeft reeds 51 jaren gepredikt, heeft als salaris nooit meer ontvangen dan de helft van wat een daglooner krijgt, en heeft een bedrag tienmaal grooter dan zijn salaris aan liefdadige doeleinden besteed. De bijna voorbeeldelooze hevigheid der onweêrsbuijen te Lon den van Maandag op Dingsdag, heeft eene dame j (lady C. Long) zoodanig beangstdat zijtoen de donderslagen zonder tusschenpoozen elkander volgden, op de sofa van schrik dood bleef. Overigens heeft men gelukkig geen verlies van menschenlevens ver nomen. Te Chilicothe, Ohio, heeft den 23 Jnlij een schrikkelijke moedermoord plaats gehad. Dezelve werd gepleegd onder de volgende omstandigheden. Een jongmanmet name Bunter stond met een tal zijner kameraden voor een salonallen zeer dronken toen Hunter's moeder kwam en haar zoon verzocht, om met haar naar huis te gaan. Plotseling scheen hij als waanzinnig te wordeuliep de straat op en een zwaren steen opnemende, wierp die^onder de groep. De steen trof zijn moeder aan de slapen des hoofds, en zij stierf binnen tien minuten. Hunter en zijn kameraden zijn gearresteerd In de derde instantie is thans bij de regterlijke magt het volgende interessante proces aanhangig. In zeker hotel had de kellner de onvoorzigtigheid gehad over den japon en den mantel van eene actrice eene sauskom uit te storten. De logementhouder meende zich voldoende van zijn pligt te kwijten, door bij de dame zijne ex cuses te maken en haar te verzekerendat de lompe kellner uit zijn dienst zou worden ontslagen. Maar ditmaal had de waard de rekening buiten den gast gemaakt. De dame was met deze zedelijke satisfactie niet te vredenzij maakte de zaak bij den regter aanhangig. De kantonregter vereenigde zich met de door den hotelhouder opgeworpen exceptie dat niet hij maar de kellner moest worden aangesprokenomdat niet hijmaar de kellner de fricassee aan een ver keerd adres had bezorgd. De regter vereenigde zich met die meening; wel erkende hij met de dame, dat de kellner de lasthebber van den logementhou der was, en deze zijne bediende wel belast had met het opdragen der spijzen, maar niet gekommandeerd had ze over zijden mantels en kleedjes van moiré antique te strooijen. De regter in tweede instantie, bij wien de dame nu in appèl kwam, stelde de laatste in 't gelijk. De logementhouder was voor de daden van zijn bedienden, door hen in hunne betrekking verrigt, aansprakelijk. Van dat vonnis nu heeft de hotelhouder zich in cassatie voorzien. Te Char leston, Zuid-Carolina, heerschte eenige dagen geleden eene groote opgewondenheid onder de kleurlingen over het geruchtdat er in de haven eene meermin ge vangen en naar een apothekers winkel gebragt was. De kleurlingen omsingelden den winkel en eischten, dat de meermin teruggebragt zou worden naar het water, daar er anders een groote storm «zou ontstaan, waardoor de stad verwoest zou worden. Men wilde den apotheker niet gelooven, dat hij geene meermin in zijn winkel had en bij werd genoodzaakt de hulp der politie iuteroepen. Voor eenige dagen moest te Harlingen een meisje van twaalf jaar een gulden aan een schip in de haven bezorgen, doch schijnt dit verkeerd gedaan te hebben. Hierover door de ouders bedreigd met straf en vreezende van hare stiefmoeder gekastijd te worden heeft het kind eenigen tijd mijmerend rond geloopen en aan andere kinderen gezegd, dat zij voornemens was zich te verdrinken. Dit plan schijnt zij volvoerd te hebbenalthans men heeft haar lijk heden uit de stadsgracht opgehaald. Een man te DoualdsonvilleLa.die drie a vier weken na zijn vrouws dood, trouwde, werd door een optogt van burgers genoodzaakt, om naar zijn vrouws graf te gaan en daar van haar geest vergiffenis te vragen voor zijne schanddaad. Te Lafayette, Ind had onlangs eene echtscheiding plaats, waarin de aan vrager zijne derde echtscheiding kreeg van zijne vijfde vrouw. In- de Schenandoach vallei, is een neger, die geene armen heeft, en evenwel netjes schrijven een pistool laden en afschieten, goed met pijl en boog schieteneene fijne naald den draad insteeken en er mede naaijen kan; en dat alles met zijne teenen. Twee weken geleden ontbonden Mary Jane Cummins en haar manwonende in het Noordelijk gedeelte dezes staatshunne compagnieschap. De man heeft zijn „regt, titel en interest" op de vrouw ver kocht aan een ander man voor de verbazende som van vijf cents. Benige dagen geleden heeft ten kantore van een der voornaamste bankiers te Berlijn het volgende koddige voorval plaats gehad. Een landeigenaar had een bejaarden boer, die op een zijner hofstede woonde, naar den bankier gezonden, om hem eenige belangerijke stukken ter hand te stellen. Ten einde zich nu te vergewissen dat hij zich bij den regten man en op de regte plaats bevondvroeg de boer vooraf aan den aldaar aanwezigen kassier„Beu ik hier te regt bij den bankroetier N. De kler ken barstten in een schaterend gelach uiten bragten den eerlijken oude aan het verstand, dat hij wel is waar bij den bankier N. was, maar dat huu patroon daarom nog geen bankroetier was. In de meening dat hij een te hoogen titel had gebruiktantwoordde de boer„Welnu als hij het nog niet is dan kan hij het nog wel worden en gaf met deze woorden de hem toevertrouwde stukken over. De Sport verhaalt de volgende aardigheid. Een jonge Fransehe graaf speelde écarté met een Pruissisch officier en verloor. Toen zijn verlies tot 5000 fr. was geste gen wilde hij vertrekken doch werd daarvan te ruggehouden door de woorden „dat zóó de werking was van het zündnadel-geweer." De graaf, in zijn nationaal eergevoel beleedigd, gaf op nieuw de kaart en speelde verder tot dat hij en zijn 5000 fr. terug en nog 9000 fr. bovendien won. Toen verliet hij den officier met de woorden „Systema Chassepot mijnheerdaar is geen weerstand aan te bieden.1' Vervolg. Koop- en huu'/waarde.der landerijen. De koop- en huurwaarde der landerijen hield zich niet alleen staandemaar nam nog toe. Als reden daarvan wordt opgegevende zucht naar grondbezit en om een eigen bedrijf tc hebben alsmede de hooge marktprijzen der producten. Dit een en ander ver meerdert de concurrentie, zoo wel bij verkoop als bij pacht. Invoer van nieuwe gewassenwerktuigen en veerassen. In Zuid-Beveland en in Schouwen is bij kleine par tijtjes Ëngelsche tarwe verbouwd; de uitkomstimmers in het laatstgenoemde gedeelte der provincie, wordt uiet gunstig genoemd. Meer dan vroeger zijn velden met ajuin bezet ge weest. Deze velden hebben meer opgebragt dan die met andere vruchten bezet. In nagenoeg al de deelen der provincie zijn kunstweiden aangelegd. In eene gemeente is Lucerne verbouwd. Nieuwe werktuigen bestaande in zaai-dorsch- en snijmachines en schoffelploegen worden aangetroffen in Zuid-Beveland, Walcheren, Noord-Bevelahd en Tholen. Van de overige deelen der provincie is hiervan niets gebleken. Invoer van nieuwe veerassen schijnt niet te heb ben plaats gehad. Toepassing van nieuwe uitvindingen Voor de bemestingdie in het algemeen meer en meer wordt behartigd is de bekende guano hier en daar met vrucht gebezigd't geen mede liet geval is geweest met den 'afval van beetwortel-fabrieken. Voorts zijn verscheidene bunders droog gelegd. In ééne gemeente in Zuid-Beveiand is dit toegepast op 700 bunders, Ook in Walcheren en Schouwen heeft drooglegging plaats gehadofschoon van slechts kleine partijtjes. Misgewas en verlies van oogsten door onweder enz. Misgewas heeft zich met uitzondering van eenige gemeenten alwaar daarover niet geklaagd wordt, be paald tot het vlas. Zware hagelslag heeft in eene gemeente van Zuid-Beveland nog al belangrijke schade veroorzaakt; eenige velden, met koolzaad, tarwe en erwten bezet, zijn in die gemeenten bijna voor de helft vernieldterwijl de halmgewassen in het alge meen in dat gedeelte der provincie door zwaren wind zijn geteisterd geworden. Overigens hebben wij ge lukkig deswege niets te vermelden. Toestand van den veestapel. Zoo als wij met een enkel woord in ons laatste verslag aanstipten heeft zich in het begin van het jaar waarover dit verslag loopteene typheuse ziekte onder de runderen op den stal van B. Xerhage Jr. land bouwer onder de gemeente Domburg voorgedaan. Bij besluit van den 13 Januarij van dat jaar, hebben wij lettende op de verklaring van den pro vincialen veearts 1 klasse verklaard dat er genoeg zame redenen tot onteigening van de runderen op dien stal bestonden en mitsdien de onteigening derzel- ven bevolen. Dien ten gevolge zijnen wel bij minnelijke schikking, 20 runderen onteigend en vervolgens afgemaakt en bedolven Aan den eigenaar is eene schadevergoeding ten bedrage van 1262 uitbetaald; terwijl voor onteigende en vernietigde stalgereedschap- pen en andere als besmet verdachte voorwerpen nog is vergoed eene som van 159,45. Beide sommen zijn uit de provinciale fondsen voorgeschoten en van wege het Kijk terug betaald. Behalve dat reeds 3 runderen aan die ziekte waren bezweken, is het gebleken dat van de onteigende 20 runderen er 17 waren besmet. Overigens werden noch algemeen heerschende noch besmettelijke ziekten van erustigen aard onder het vee waargenomen. Aan het verslag van den provincialen veearts der 1 klasse ontleenen wij deswege het volgende Bij de paarden kwam de gewone droesziekte, vooral op Walcherenvoormaar van een goedaardig karakter Ook de zoogenaamde Typhus Lumbalis bij de paè?J den werd op verschillende stallen in Zeeuwseh-Vlaan» derenZuid-Beveland en Tholen waargenomen. In het vroeger 4 district werden talrijke vrucht» verwerpingen waargenomen die eensdeels aan het te spaarzaam toediénen van graanvoeder anderdeels aaii het natte weder worden toegeschreven. Yau andere sporadisch voorkomende ziekten waren de kolijken het talrijkste, bij verwisseling van droog en groen voeder. Bij het rundvee waren de ziekten der digestie-orga- nen als gewoonlijk het talrijkste. Gedurende de zomermaanden kwamen ook talrijke hersenziekten voor, waarbij de diereu al dadelijk het gezigtsvermogen soms het bewustzijn verloren. De kalfziekte kwam veelvuldig voor; waar ze niet binnen 24 uren met den dood eindigdegenazen van de aangetasten velen. De schapen leden op vele plaatsendoor het gure natte wederaan waterzucht en de leverbotziekte. Bij de varkens werd, hoewel minder dan in andere jaren gedurende den zomer weder de gewone var kensziekte waargenomen. Hoofdstuk XIV. Jagt. Ofschoon de daaromtrent ingewonnen berigten wel eenigzins uitéén loopen zoo schijnt nogtans de staat van het jagtveld in het afge'oopen jaar in het alge meen bevredigend te kunnen genoemd worden. In het voormalige 4 en 5 districtzoo mede in Noord- Beveland en St. Philipsland, was het jagtveld onder anderen ruim of meer dan in het vorige jaar van haas voorzienin Zuid-Beveland daarentegen slechts in enkele streken en in Schouwen zelfs weinig wat aldaar aan ziekten onder die wildsoort, het gevolg der natte weersgesteldheid toegeschreven wordt. Ook werden in sommige gedeelten van Schouwen geene patrijzen gevondenin andere daarentegen veel'. Insgelijks werden in Zuid-Beveland nog al patrijzen aangetroffen en eveneens in het vroegere 4 district. Houtsneppen zijn er, inzonderheid in Schouweu meer dan gewoonlijk geweest. In sommige plaatsen van Zuid-Bevelandvooral in Zwake waren vrij wat eenden. Overigens is dë jagt op waterwild in deze provincie van weinig be- teekenis en neemt nog jaarlijks afdoorliet meer en meer droogmaken van plassen en kreken. Algemeen is de klagt dat het toezigt op de jagt onvoldoende en het getal opzieners te weinig is; van daar dat de strooperijenzoo met geweer als met strikken hand over hand toenemen tot aanmerkelijk nadeel van de wildbaan en tot groote schade der landbouwersdaar het stroopen ook plaats vindt terwijl de vruchten nog te velde staan. In 1866 zijn afgegeven 7 groote jagt-acten tot uitoefening van alle ge oorloofd jagtbedrijf; 408 jagt-acten als boven, met uitzondering ider lange en valkenjagten 6 kleine jagt-acten tot uitoefening der bij art. 16 litt. e, f en g der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87), bedoelde jagtbedrijven. Kostelooze vergunningen tot uitoefening van het in art. 15 litt. g van gemelde wet genoemde jagt bedrijf, werden niet verleend. De opbrengst van bovenbedoelde jagt-acten bedroeg aan regt 6360, aan zegel 1908, te Zamen 8268 makende met de 38 opcenten ad 725,04, een bedrag van 8993,04. Het getal bekeuringenwegens overtreding der wet cn verordeningen op de jagtbedroegin het 1 arrondissement 63, in het 2 arrondissement 36, in het 3 arrondissement 42. Wordt vervolgd.) PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DEE EFFECTEN. Donderdag, 29 Augustus 1867. Nederl. Werk. Schuld 2 V» 53' is. 4 Spanje, 2 V-i 31 Vis. Rusland, 5e serie 5 ff 4 56. ld. 1860 4'A //-••• 78. ld. a 1000,1864, 5 n 84%. ld. Spoovw. 5 tf 175%. Oostenrijk, Metall. 2 ff 22%. ld. Amst. (oude) 5 tf 67. ld. Nationale 5 N 50V„. ld. Amst. 1864 5 tr 56. Turkije, Algem.schuld 5 O 30%. N .-Amerika, 1882 6 76', e. COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld Div. in 33,-. 37.95. 11.82».

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3