kinderen bevallen, die allen in leven zijn. De ouders reeds niet een 5tal kinderen gezegend en in bekrompen omstandigheden verkeerende, zouden wel noodig hebben in hunne vermeer derde zorgen eenigzins tegemoet gekomen te worden en daar zij, naar men ons meldt, alle- zins ondersteuning verdienen, voegen wij er gaarne bijdat de heer van Lis, te Cortgene zich met de bezorging belasten wilindien men voor hen iets wil afzonderen. Men herinnert zich, dat voor eenige maan den de heer J. van Rijsivijkte Antwerpen door den regter veroordeeld werd aan den af gevaardigde, den heer IJelaet, eene som van vijf duizend francs te betalen, wegens een aanval door van Rijswijk in zijn blad geplaatst tegen dien afgevaardigde. Genoemde schrijver is niet rijk, heeft kinderen en verloor in den laatsten tijd een viertal van zijn kroost, benevens zijne vrouw na eene langdurige ziekte. Van den heer Delaet, die zich in de kamer ten sterkste had aangekant tegen de gijzelingwelke hij bar- baarschheid noemdehad men verwachtdat hij zich tevreden zou stellen met de genoeg doening hem door den regter verschaft en den heer van Rijswijk niet tot betalen zou dwingen door lijfsdwang. Intusschen hebben zij, die zoo dachten, zich vergist. Gisteren wandelde de schrijver met zijn zoon van 3 jaren toen een deurwaarder hem naderde, beslag op hem legde en hem naar de gevangenis vervoerde. Het kind, dat door don deurwaarder aan zijn lot werd overgelatenis door de omstanders naar het ledige huis gebragt. Er circuleren inschrij- vingslijsten om in de behoeften der kinderen te voorzien. Uit Hoogeveen meldt men: Jl, Vrijdag had hier de vergadering der departementen van de Maatschappij tot bevordering van den landbouw in Drenthe plaats en wel onder begunstiging van overschoon zomerweder. Nadat de verga dering zoowel als de bekrooningen en het wedrij- den van paarden in 't tuig waren afgeloopen, had er een optogt plaats van eenige jongelieden, die 's avonds bij fakkellicht herhaald werd. Voorts werd alles besloten met een vuurwerk, vervaardigd en afgestoken door den heer van den Burgh, uit Amsterdam. Het feest had echter ook zijne schaduwzijde. De optogt be stond namelijk uit vier hoofdgroepen handel, scheepvaart, landbouw en nijverheid voorstel lende MercuriusNeptunusCeres en Minerva ontbraken daarbij niet. Aan de voorstelling van deze goden en godinnen ergerden zich echter de predikanten der afgescheidenen. Zij zagen daarin afgodendiensten verzochten niet alleen van den kanselhunne gemeenteledenzich te onthouden van deelneming aan dergelijken gruwelmaar schreven ook een brief aan bur gemeester en wethouders waarin zij na ge waarschuwd te hebben voor mogelijke gevolgen hen verzochtenhet houden van zulk een optogt niet toe te staan. Het verzoek aan de leden hunner gemeente had echter een beter gevolg dan dat aan het gemeentebestuurwantont trokken de eersten hunne medewerking aan den optogtvan de laatste ontvingen zij de mededeelingdat burgemeester en wethouders geene termen vonden, om den voorgenomen optogt te verhinderen maar dat zij de heeren predikanten verantwoordelijk stelden voor de gevolgendie welligt uit hun ongemotiveerd ijveren in deze zouden kunnen ontstaan. Som migen vreesden dan ook voor ongeregeldheden, maar gelukkig is alles in volmaakte orde af geloopen. NRott. Cour.) Z. M. heeft ingesteld eene commissie aan welke zal zijn opgedragen der Regering te dienen van advies omtrent het stellen van regelen bij de wetaangaande de verdeeling der lasten voor gewoon en buitenge woon onderhoud der zeeweringen van de eafamiteuse polders in Zeelanden omtrent het brengen van wa terschappen in den toestand van calaraitens cn het bevrijden uit dien toestand; en bepaald dat die com missie zal zijn zamengesteld uit de heeren mr. G. de Fries Az. lid van den Raad van State, presi dent J. Fransen van de Puttelid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalrar. E. du Marchie van Foorthuijsen lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal J. A. Beijeriv.ck, inspecteur van den wa terstaat P. Calandbenoemd hoofdingenieur van den waterstaatmr. B. C. Caulid der Staten van Zeeland, ledenen mr. S. van der Svjalmegriffier der Staten van Zeeland tevens secretaris. BU!TE!\!LAND. ALGEMEEN OVERZIGT. Van het oogenblik afdat de jongste oorlog in Europa geëindigd is, heeft de vrees bestaan, dat de vrede niet van langen duur zoude we zen. Menigmalen heeft men reeds gemeend, van eene en andere zijde, het gevaar te zien nade ren maar langzamerhand schijnen zich oorza ken tot treurige verwikkeling voortebereiden die den storm zouden doen opsteken van de zijde, waarvan men die aanvankelijk niet had verwacht. Wel zijn de kwestienwaarover men reeds lang gesproken heeftniet uit den weg geruimd enom Saar eëne te noemende Lujfemburgsche zaak is nog niet ten eindemaar ook van andere zijde pakken donkere wolken te zamen en kunnen treurige botsingen in de naaste toekomst liggen. Wij denken aan Spanje en Italië. De berigten omtrent den opstand in het eerste land, hoe tegenstrijdig ook, laten wel doorschemerendat de oproerige bewegin gen eene groote uitgebreidheid hebben. Is het, zooals hieronder wordt medegedeelddat eene der voornaamste steden de partij der opstande lingen gekozen heeft en een deel van het leger daarmede is overgegaan, dan mag men op de getrouwheid der overigen niet rekenen. Men zou ook moeten vergeten wat er voorafgegaan is; hoe het Spaansche gouvernement met ge strengheid in reactionairen geest gehandeld heeftom zich te vleijendat men zich gemak kelijk aan het gezag van Narvaez zou onder werpen. Reeds spreekt men van onderscheidene kandidaten voor den Spaanschen troonmaar hetzij een van dezen de overhand behaalt, hetzij Isabella zich weet te handhavenzonder bloe dige botsingen zal geen einde verkregen wor den, en wie zegt ons, wat het zijn zal, indien eens de troon aan de Bourbons ontzonk. Wat Italië betreft, ook daar dreigen don kere wolken. Garibaldiwiens verblijf, bij oogen- blikkenonbekend isis druk in de weer en schijnt weer te willen doortasten. Een leger van den koning van Italië bewaakt de grenzen van den Kerkelijken Staat, maar men vergete nietdat dit leger uit Italianen bestaatdie misschien meer voor Garibaldi gestemd zijn dan voor koning Victor, en vooral houde men in het oog, dat de wensch van Garibaldi om, Rome tot de hoofdstad van Italië te verheffen ook de wensch van geheel Italië isal meent ook de koning niet te raceten haastenoin dien wensch te verwezenlijken. Mogt intusschen op eene of andere wijze eene poging gedaan worden, om daartoe te geraken, dan zeker zul len andere mogendheden dat niet lijdelijk aan zien en er is dan maar weinig noodig, om op nieuw de oorlogskreten door Europa te doen hooren. De omstandigheden kunnen ook den mee3tvredelievenden te magtig zijn. De Spaansche regering heeft in den avond van den 25sten het volgende aan Europa ver kondigd Catalonie is geheel van opstandelingen ge zuiverd. Uit Arragon vlugten zij in groote wanorde; velen onderwerpen zich aan de gé- vestigde autoriteiten. Te Saragossaen overigens in Spanje heerscht allerwege rust." Daar tegenover staan weder de niet offici- eele berigten welke geheel anders luidenZij melden, dat in Arragon de koninklijke troe pen geduchte nederlagen hebben geleden. Vol gens eene dépêche 'uit Sarragossa werd het re- gement Navarro geheel in de pan gehakt, terwijl andere berigten medëdeelen, dat de insurgenten de troepen, welke onder het opperbevel van generaal Manso de Zunelia uit Madrid oprukten totaal geslagen hebben. 300 man,en daaronder de generaal, bleven op het slagveld, terwijl een deel der troepen gedurende den strijd tot de insurgenten overging. Deze overwinning heeft aan de revolutionaire nieuwen moed gegeven en men verwacht elk oogenblik de tjjding te ontvangendat Valen cia en Barcelona zich hebben overgegeven. De koningin is ontijdig bevallengelijk wij reeds melden; schrik en ontsteltenis heerscht te la Granja; alles is op eene onverwijlde vlugt voorbereid; het voornemen moet zijn, om zich naar de kust van Andalusie te begeven, ten einde danzoo noodigterstond het land te kunnen verlaten. Uit Parijs schrijft men van den 25stendat Saragossa met zijn garnizoen tot de insurgenten is overgegaan. Dien morgen ten 6 ure was de tijding daarvan ontvangen in eene dépêche uit de badplaats Bagnéres de Bigorre bij Olo- zaga in de Pyreneën, en later door twee de pêches bevestigd. Onlangs heeft zich, te Londenhet geval voorgedaandat een zadelmakerdie in de jury moest zittendoch verhinderd was zijn meesterknecht zond om zijn plaats te vervullen. Toen nu de naam van den zadelmaker werd afgeroepen antwoordde de knecht in zijn naam en nam zitting als of hij zijn baas was. De zaak is ontdekt en de knecht tot 5 p. st. boete veroordeeld, terwijl de zadelmaker zal opgeroe pen worden, om zich te verdedigen tegen den eisch van 100 p. st. boete, tegen hem ingesteld. vDe Weener bladen berigtendat Napo leon III in zijn eten en drinken hoogst matig en eenvoudig is. Ooggetuigen zeggen dat hij bij de diners ter naauwernood de geregten aan raakt en de meeste schotels laat voorbijgaan. Die eenvoudigheid legt hij ook in zijne woorden aan den dag. Napoleon spreekt langzaam en afgemeten en zoo zacht, dat slechts hijtot wien hij het woord rigt, hem verstaan kan. Vergeefs spanden de overige gasten aan het diné ten hove zich in, om iets van het gesprek te hoorendat Napoleon onder den maaltijd voerde. De stad Thorn heeft den katholieken gees telijken van eene onder haar ressort behoorende gemeente een proces aangedaanomdat hij niet voor de overheid heeft willen bidden. In de aanklagt wordt de waarde van deze voorbede op 60 thaler gesteld. In eerste instantie heeft de regter den geestelijken vrijgesproken. De stad is toen in hooger beroep gekomen. De Opinïone deelt mededat het geheele bedrag der geestelijke goederendie thans in veiling zullen worden gebragt, 150 millioen zal zijn. Rattazzi is in onderhandeling met de na tionale bank, om zich van hare medewerking te verzekeren. In het onlangs verschenen 22ste deel der Correspondentie van Napoleon I, komt voor hét budget van de garde-robe des keizerszooals dit door hem zeiven was vastgesteld. Dit stuk is aan den generaal Durac gerigtonder dag- teekening van 10 Augustus 1811, en van den volgenden inhoud: Kleederen en overrokken, jaarlijks 4 grenadiers- en jagers-uniformen met epauletten enz.a 360 franken ieder uniform, 1440 franken (ieder kleed zal drie jaren moeten duren), 2 jagtkostumes, 860 franken (deze kleè- deren zullen drie jaren moeten duren); 1 bur- gerkleeding (zal drie jaren moeten duren) 200 franken; 2 overjassen, de een van eea.grjjze.en de tweede van een andere kleur, 400 frankeji. Vesten en broeken: 48 broeken en witte vesten a 80 franken3840 franken, (deze zul len achtereenvolgens wekelijks geleverd worden en drie jaren moeten duren.) Kamerjassen, lange broeken en kamizolen: 2 kamerjassen, 2 lange broeken, 48 flanellen kamizolen, 4 dozijn hemden, 4 dozijn zakdoe ken, 2 dozijn dassen, 1 dozijn zwarte dassen,2 dozijn handdoeken, (om de 14 dagen een schoone); 2 dozijn zijden kousen a 18 fres. (iedere veertien dagen een paar). Al dit linnenbehalve de zwarte en donkere dassen, moet zes jaren duren. 24paren schoenen, 6 paar laarzen, jaarlijks 4 hoedenreukwerken, eau de cologne, wasschen en vetvlakken uitmakenverschillende andere uitgaven Zonder goedkeuring van Z. M. zal niets mo gen uitgegeven worden. Napoleon.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2