VRIJDAG 30 AUGUSTUS. 1807, N». 67. 54'" Jaargang. *:&*-■> GOESSCiE C«IKA\T. J»e uitgave dexer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd o;> feestdagen. Prijs per kwartaal 1,85. fr. p. p. ƒ1,90. '/f: Gewone advertentlSn worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- et: doodberigteu van 1-6 regels öllf n ƒ1,20, behalve het zegelregt. De inzending t an adrertentifn kan geschieden lot róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave Ofschoon wij niet te klagen hebbendat ons ministerie zich door vele en belangrijke han delingen een naam zoekt te makengeeft toch het weinigedat daarvan uitgaataan velen aanleiding om te klagen dat het zich hoe lan ger zoo meer een conservatief, een party-mi nisterie toont. Het feit is aan geenen twijfel onderhevig. Al wat het ministerie deed, waarbij van politieke rigting sprake kon zijn, droeg het kenmerk daarvan, en zoo er bij iemand twijfel overbleef, dan heeft de geest van streng exclusivisme en politieke onverdraagzaamheid, die uit vele, vooral der laatste ministerieele handelingen sprak, daaraan een einde gemaakt. Maar kan men billijkerwijze daarvan nu een klagt of verwijt maken. De geheele oorsprong van het kabinet, de middelen waardoor het zijn pas aangevangen aanzijn zocht te bewaren, de bekende denkwijze van de meesten zijner ledenalles sprak duidelijk genoegom geene andere verwachting optewekken, dan die tot hiertoe ruimschoots zijn vervuld. Sommigen mogen, schier tegen beter weten, zich gevleid hebbendat er eenige liberale elementen iu dit ministerie aanwezig waren en zich zouden doen geldenmaar wat men heden als een re den van klagen voorsteltwas door de meesten, van den aanvang af, boven alle bedenking gesteld. Het verwonderde ons dan ook niet, dat het ministerie zelf een zijner leden dwong, om heen te gaan toen hij andere denkbeelden openbaarde, dan in dit kabinet voegden, en wij zien nu geen de minste redenom te kla gen over eene uitkomst, die niemand verras sen kan. Maar voor zoover er sprake van zijn kan om te bewerendat het ministerie al meer voor zijne rigting uitkomt en de conservatieve vlag hooger laat waaijenmeenen wij ons daar over veel meer te moeten verblijden. Wat men ook van eene conciliante politiek pratehet behoeft wel geen betoog, dat in onzen tijd, dat tusschen partijen doorzeilen eene onmoge lijkheid is. De belangrijke kwestiendie aan hangig zijnmoeten in eenen bepaalden zin beslist worden en het is even onredelijk, als strijdig met de ervaringte wenschendat dit geschieden zou op neutrale wijze. Juist door dat te willen heeft men menige beslissingzeel ten nadeele van vele belangenopgehouden en de rigtingen zijn langzamerhand zoo scherp te genover elkander geplaatst geworden, dat het ondenkbaar is, om tot een einde te komen zonder partij te kiezen. Maar is dat juist niet wat wij wenschen moeten, opdat er een einde kome aan dat zoogenaamde geven en nemen, waardoor niemand ontvangt wat hij zoekt, en ieder meentdat hem te veel ontnomen of te weinig gegeven wordt? Een kabinet, dat zijn oorsprong heeft in de afkeuring eener rigting moet de tegenovergestelde zuiver en consequent doorvoeren of de reden van zijn bestaan wordt verloochend. En als het aan dat beginsel ge trouw, op elke handeling het kenmerk dier rigting drukt, dan doet het niet anders, dan wat zoowel tegenstanders als vrienden verlan gen opdat men aan de eene en andere zijde weten zou waaraan men zich houden moet. Wij zouden daarom, indien het noodig ware, veeleer het ministerie aanmoedigenom zoo con sequent te zijn dan ons beklagen over hande lingen, die daarvan het gevolg zijn. Vooral wanneer wij op een tegenovergesteld standpunt staankunnen wij niet anders dan de duide- delijke openbaring, van wat wij meenen te moe ten afkeuren, wenschen. Er is geen liberaal bewind thans denkbaar, zonder dat vooraf de overtuiging meer algemeen wordedat wij daar aan behoefte hebben. En die overtuiging zal het best zich vestigen wanneer meü de conse quente werking van het behoudende en reac tionaire stelsel ziet. Zoo min wij ons dus over den loop der zaken verwonderenzoo min zou den wij wenschendat het ministerie zich ver borgen hield of twijfel omtrent zijne bedoelin gen liet voortduren. Wie door de pijn, die hij gevoelttot bewustheid komt van eene kwaaldie hij niet kende of zich vroeger ont veinsde die ziet eerst ernstig naar redding, door een radikaal geneesmiddel, uit. BINMENLANDSCHE BERIGTEM. GOES, 29 Augustus 1867. Omtrent de aardbeving op Java lezen wij nog in een der laatst ontvangene couranten van Samarang (de Locomotief In een telegrafisch berigt, van uit Djocjo naar Samarang gezondenwerd de schadedoor de aardbeving veroorzaaktgeraamd op vier mil- lioen guldens. De commissiedie met het taxe ren der schade belast iszal moeten uitmaken, of die berekening niet aan overdrijving lijdt: een gebrek trouwens, dat ligt verschoonbaar zou zijnomdat het dagteekent van een oogen- blikdat ieder nog den schrik op het lijf heeft, en alles op zijn donkerst inziet. De zwaarste schade zeker heeft de hoofdstad en het zuidelijkst deel van Djocjo getroffen; in het noordelijkst gedeelte was het verlies vrij onbeduidend. De suikerfabrieken zijn ook zeer geteisterd, doch die bezitters zijn niet het meest te beklagenzij mogen veel verloren heb ben in dat verlies ligt ten minste hun onder gang niet. Ongelukkiger zijn de eigenaren van huizen in de hoofdstadvooral zijdie in de huur van eene of meer woningen de eenige bron van bestaan vonden. Ook de hypotheek houders mogen beklaagd worden. Geen huis is er bijna, dat van scheuren is vrij- gebleven. Ter hoofdplaats is een geheel nieuwe bamboezen stad verrezen; de inwoners echter geven blijken van eene bewonderenswaardige gelatenheid. Het meest is Passar Gedeh (drie paal bezui den Djocjo) geteisterd; het eenige grootsche overblijfsel van den oud-Javaanschen handels geest ligt bijkans geheel in puin. Duizenden en duizenden Javanen woonden daar in ruime zelfs kapitale steenen huizenmet pannen ge dekt en dachten nietdat de aardbeving voor hen een geduchter vijand zou zijndan vroeger brandstichters en inbrekers waren. Ook de brave en goedige sultan heeft in geen geringe mate de gevolgen van de aardbeving ondervonden; behalve ontzettende schade aan wagens paarden en gebouwen in den Kraton is het huisdat hij in der tijd kocht naar men zegt voor 60 mille onbewoonbaar ge worden. Dan nog heeft het Nederlandsch-Indische gouvernement, dat er altijd op uit is, om te bezuinigenverliezen geledenhet fort en het residentie-gebouw zijn vrij belangrijk be schadigd. De commissaris des konings in Zeeland heeft bekend gemaakt, dat de opening der jagt op klein wild in deze provincie is bepaald op Zaturdag 7 September a. s. Yoorts, dat de korte jagt dagelijks, met uit zondering van den Zondag, en de lange jagt op Maandag, Woensdag en Zaturdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jagt zal geoorloofd zijn. Men schrijft uit 'sGravenhage, dat, ten einde te zien welken loop de cholera nemen zal en of daaruit ook gevaar voor de militiens van 1863 zou kunnen ontstaande opkomst van die verlofgangers zal worden uitgesteld tot den 20 September. Het ministerie schijnt het erg, zoo schrijft de Leidsche Courant, op Harlingen voorzien te hebben. Dezer dagen moest er een brievenbe steller worden aangesteld. Er waren wel 40 sollicitantenalle ingezetenendie natuurlijk goed bekend moesten zijn met de woonplaat sen der geadresseerden.De minister ^misschien be grijpende, dat men de wetenschap Wel zou krijgen tegelijk met de benoeming,gelijk dit met den bur gemeester ook het geval schijnt te zijn koos geen der sollicitanten maar stelde iemand uit Zutphen aan. Ziedaar de gevolgen van de stoutigheid om mannen als Hingst en de Jioo, naar de tweede kamer af' te vaardigen. Geluk kig dat de leidsche kiezers zoeter zijn geweest. Naar men verneemt, is nader door den mi nister van oorlog bepaalddat wegens eene te Vlissingen heerschende oogziekte, de verlof gangers der ligting 1863 van het 3de regement infanterievoor zoover zij te dier plaatse in garnizoen zouden komenvan de opkomst zijn vrijgesteld. Maandag is de vrouw van den kleermaker Broekhoven, te Cortgene, voorspoedig van drie

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1