BUITENSLAND. Gtemongdle toerigton. UITTREKSEL uit het verxlag van den toe stand der provincie Zeeland over 1866. Vervolg. de gelegenheid waar, om uit naam van de leden der vereeniging dank te brengen aan het co mité dat zich zoo vele moeite heeft getroost en getoond heeft te begrijpen, hoe volksver maken moeten ingerigt worden, om hun doel te bereiken. Het moet dat comité eene aan gename voldoening zijn, dat het er in geslaagd iszoo door de tentoonstelling als door het sluitingsfeest, het bewijs te leveren, dat aan de zucht tot vermaak kan worden voldaan, zonder buitensporigheden te bevorderen en de ingeno menheid met de bemoeijingen der leden van dat comité kan het hun verzekeren dat de groote opofferingen die zij zich getroostten op den regten prijs worden geschat. Wij zijn juist in de dagendie gelegenheid geven om eene vergelijking te maken tusschen volksver maken zoo als ze wel en niet moeten zijn en twijfelen er niet aan, of menigeen, ook onder de mindere klassenzalalthans in stilte de gevolgtrekking maken dat de vermakendie binnen gepaste grenzen genoten een goeden indruk achter latenverre te verkiezen zijn boven die dolle en kostbare zoogenaamde uit spanningen die niets dan beschamende spijt over allerlei gemis kunnen doen blijven. In de vorige week heeft zich hier een cho lerageval voorgedaan bij een man, die van Rot terdam gekomen, reeds daar, aan de begin selen dier ziekte moet geleden hebben en die dan ook spoedig hier bezweken is. Van wege het gemeentebestuur zijn in overleg met de gezondheids-commissie, allenoodige voorzorgen genomen. Naar wij vernemen is, in den avond van 23 dezer, eene bedriegelijke opligting gepleegd van twee paren gouden hemdsknoopen uit de woning van zekeren Marinus Westdorpkoopman in gouden- en zilveren werken alhier. Door de goede zorg der politie is reeds den volgenden avond zekeren A. Oosterdat/ opgespoord en aan gehouden. die ook het misdrijf heeft bekend waarna hij zich niet ontzien heeft de agenten van politie te mishandelen en te verwonden, terwijl hij na opgesloten te zijn nog gepoogd heeft met een in zijn bezit zijnde lucifer brand te stichten. Zonder twijfel zal hij zijn verdiende straf niet ontgaan. De Arnhemsche Courant deelt een berigt uit Harlingen mede, volgens hetwelk de benoeming van den nieuwen en niet gewilden burgemeester een tegengeschenk zoude zijn, door den minister Heemskerk gegeven voor het cadeaudat de regering in den heer Ilingstals lid der kamer, ontving. De waarnemende burgemeester te Har lingen was president van de kiesvereeniging die de heeren Hingst en de Roo naar de kamer afvaardigde en daarom moest door den minister een tuchtmiddel worden toegepast. Voorts schrijft men uit Harlingendat, toen de gemeenteraad bijeengeroepen was, voor de installatie van den nieuwen burgemeester, men vergeefs gewacht heeft tot een genoegzaam aan tal raadsleden tegenwoordig zoude zijn, om ver gadering te houden. Het vereischte aantal kwam echter niet en de installatie heeft alstoen plaats gehad, in eene vergadering van burgemeester en •wethouders. In eene, op 14 dezer te Rotterdam gehouden, vergadering van inschrijvers (in de eerste serie groot een millioen gulden) van het maatschap pelijk kapitaal der naamlooze vennootschap comm andiet kas" is na vaststelling der ontwerp-statuten deze vennootschap aldaar als gevestigd verklaard. Door de aandeelhouders zijn 12 commissa rissen gekozenterwijl tot directeuren zijn be noemd de heerenClement van Geetrugen Max Wormser (vroeger chef de bureau bij de Rotterdamsche bank)Victor van Gcetruyen en Edmond van Gectruyen. De wekelijksche opgave van den gezond heidstoestand te Londen isniettegenstaande de groote hittevoldoende. Onder de sterfgeval len komen zeven voor, door rijtuigen veroorzaakt, en een van eene vrouw van 56 jarendie op den onderaardschen spoorweg door de benaauwde gaslucht geslikt is. Buikloop heeft vele slagtof- fers vooral onder kinderendoen vallen doch cholera of cholerine bepaalt zich tot het gewone getal in dit jaargetijde. Het heeft nog al bevreemding gewekt, dat de keizer zijn intrek niet heelt willen nemen in het kasteel van Augsburg hetwelk de koning van Beijeren voor hem had laten in gereedheid brengen. De, Keizer had '40 kamers genomen in het hotel der drie Mooren. Ook de heer Fugger- Kirckberg- Weitsenliorndie eigenaar is van de buitenplaats, waar Napoleon met zijn moeder llortcnse gewoond .heefd had deze villa ter beschikking van Napoleon III gesteld maar ook hiervan heeft de keizer geen gebruik willen maken. De luggers eens wevers te Augsburg, ontvingen reeds Karei V en leenden dezen keizer eed millioety. f Toen Karei V heenging, verbrande Fugger den schuldbrief en zeide Üwe majesteit heeft mij reeds betaald door de eerwelke zij mij beeft bewezendoor aan mijnen disch te hebben gezeten." De echtgenoot van zekeren B. T. teZelhem, welke sedert negen jaren volslagen blind wasis dezer dagen geheel ziende teruggekomen uit Utrecht, alwaar zij sedert Pinksteren onder behandeling van professor Donders geweest was. Men kan zich de vreugde van haar en hare betrekkingen eenigzins voorstellen, als meu weet, dat zij kinderen heelt, die zij nog nooit gezien had. Gepasseerden Zondag namiddag kwam zekere IT. v. B., te Zuilichem, een aartsdronkaard, in beschonken en opgewonden toestand te huis en bragt zijne bij hem inwonende moeder met een mes eene zoo erge verwonding aan liet hoofd toe, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Had zijne huisvrouw niet ijlings de vlugt genomen, ook deze zou hij gewis hebben aangerand. Te Londen zijn dezer dagen verschillende personen tengevolge van zonnesteken overleden. De hitte die jl. Maan dag te Londen heersehte, wordt „ondragelijk'' genoemd. Iu den avond heeft echter eeu zoo lievige donderbui plaats gehad als in zeer vele jaren het geval niet is ge weest. Te Londèn tb feu poUtie-agent veroordeeld, omdat hij de gewoonte had om s nachts in te breken en te stelenwaarna hij geweldig aan de bel trok om de bewoners, die verschrikt wakker werden, te verrassen met de tijdingdat zij bestolen waren. Ten slotte echter wekte het achterdocht, dat deze waakzame nachtwacht zoo dikwijls inbraak oudekte en altijd als het te laat was. Behalve de vele ridderorden, welke de koning vau Zweden en Noorwe gen aan onderscheidene personen heeft geschonken heeft zijn gemalin nog 100 ter beschikking gesteld van 10 hulpbehoevenden te Wassenaar. Te Parijs is dezer dagen eene vergadering gehouden van loge mentsbedienden ter bespreking van het onderwerp „fooijen." Een der „Jannen" betoogde iu deftige be woordingen dat het algemeen gebruik van fooijen aan te bieden eene beieediging was. Na lange d seus- sie werd echter met eene onzagwekkende meerderheid besloten voort te gaan met die beieediging voor goede munt op te nemen. Te Dinteloord loopt het volgende gerucht van gepleegde poging tot vergiftiging. Zekere F.als kommensaal inwonende bij vrouw R. aldaar, ontdekte bij het drinken uit eene met water gevulde kruik dat daarin een massa luciferskoppen aanwezig waren en gaf daarvan onmiddellijk kennis aan de be voegde autoriteit, die alras vermoeden tegen genoemde vrouw li. opvattedaar zij in 't begin dezer week haren kostganger met een mes bedreigd had en toen zij daarin verhinderd werd gezegd moet hebben„dan zal ik hem wel een andere poets bakken." De justi tie is alhier uit Breda aangekomen ten einde de zaak nader te onderzoeken. Volgens sommige dagbladen zou Z. M. de doodstraf, waartoe onlangs een korpo raal-hoornblazer te 's Hertogenboseh veroordeeld werd, omdat hij zijne vrouw vermoordde, veranderd hebben in een halj jaar eenzame opsluiting. Uit Augsburg wordt geschreven, dat de keizerin van -Frankrijk den jeugdigen koning van Beijeren op beide wangen heeft omhelsd, nadat deze haar eerbiedig de hand gekust had. De Oostenrijksche finantien zijn wel in slech ten staat, maar de keizer heeft toch neg eene som van 100,000 fr. uit zijne kas kunnen bestemmen tot herstel van den dom te Frankfort. Een architekt te Parijs heeft voor het nieuwe operagebouw 30,000 plannen en détailteekeniugen moeten maken die naast elkander gelegd tweemaal den weg van Parijs naar Versailles zouden beslaan. Voor den inweudigen bony/moeten nu nog maar i.O,OOQ teekeningen gemaakt worden. De feestelijkheden te Parijs op 15 Aug. hebben maar 486,000 fres. gekost. Te Muhlhausen zijn door het afbranden van de gebouwen eener katoen spinnerij 1000 wesklieden zonder brood. Men spreekt te Weenen van eene nieuwe leening van 40 a 50 millioen. Hoofdstuk XII. ri ooi*» i<\l O-ivll. Groote rijkswegen. Behalve de daaronder vermelde jaarlijksche vervan ging van kei- en klinkerbestrating, werd zoodanige vervanging in den weg op Zuid-Beveland nog afzonder lijk besteed over eene lengte van 220 el met nieuwe, en van 110 el met aanwezige klinkers onder de gemeente Kioetinge, ter breedte van 3,28 el, sluitende over de geheele lengtetusschen vvederzijdsche kautlage.n vau aanwezige keijen, zoodanig, dat de geheele bestra ting met inbegrip dier kantlagen, eene breedte verkreeg van 4 el. Dat werk werd aangenomen voor eene som van/ 1694. Volgens eene ontvangen mededeeling was, op bet einde vau 1866,' eene lengte van 106 el bestrating met nieuwe klinkers voltooid. Gemeente-polder- of buurtwegen en voetpaden. Naar aanleiding van een deswege gedaan voorstel,werd door U in uwe vergadering van den 8 November 1866 onder no. 10, besloten in te willigen: met magtiging op onze vergadering om indien onverhoopt door andere gemeenten nog geen gebruik van dit voorschot kou worden gemaakt definitief toe te zeggen de aanvragen van de gemeentebesturen van Baarland en Hoedekenskerke adf 8200,00. die van DriewegenEllewoutsdijk en Oudelande ad10510,00. die van Billand, ad8301,00. en die van Krabbendijkead. 3176,00. Spoorwegen. Met betrekktug tot den Staats-spoorweg van Roo- zendaal langs Bergen-op-Zoom Goes en Middelburg tot Vlissingen, wordt medegedeeld, wat reeds ten dien aanzien voorkomt in de halfjarige verslagen welke door de Staats Courantzijn vermeld. Rijks- Telegraaflijnen. Als eeu gevolg der weggraving van den Rijks- hulpweg tot voltooijing van het kanaal door Zuid- Beveland moest het gedeelte der lijn over dien weg loopende naar de kanaal brug in de rigtiug van den Rijksweg verplaatst worden. Daarvoor werden twee nieuwe kokerpalen geplaatsten ongeveer 100 el lengte kabel gezonken. Door de verplaatsing van het telegraafkantoor van het uoordeinde naar bet midden van de gemeente Goes, dat in 1866 tol stand kwamwerd de rigting van de liju aldaar zooveel uoodig gewijzigd. De kosten daarvan en van de verplaatsing hierboven genoemd bedroegen met transport zonder levering van den kabelte zanten J 293,74. Het getal betaalde en dienst-berigtenaan de kantoren in deze provincie gedurende 1865 wa6 als volgt: te Goes, verzonden, 2129, ontvangen, 2709. Hoofdstuk XIIL Landbouw en Veeteelt Algemeene Toestand. In het algemeen mag de toestand van den land bouw bevredigend genoemd worden ofschoon er ten dien aanzien, betreffende enkele vruchten, tusschen het eene en andere deel der provincie een groot ver schil bestaat. Zoo wordt bijna algemeen gezegd, dat de bouw van het vlas als mislukt is te noemen, terwijl in de meeste gemeenten van het voormalige 5.1e district de opbrengst van dat gewas wel beneden het middelmatige is ge bleven maar geenzins dat het als misgewas is aan te merken. Weersgesteldheid heeft vele moeijelijkheden eu tegen spoed veroorzaakt. De vele regen in Februarij eu Maart heeft de uitzaaijing van erwten en boonen zeer vertraagd. Do regen in April werkte ongunstig op de uitpoting der aarbappelen. Ook de regen in Au gustus en September deed veel kwaadvooral aan de haver de late gerst en aan de erwten terwijl daardoor de inzameling met veel tegenspoed is gepaard gegaan en vele vruchten zonder dat ze genoegzaam droog warenzijn binnengehaald 't geen ten gevolge heeft gehad dat de hoedanigheid der vruchten te weuschen laat en eeue zekere hoeveelheid in de schuur heeft geschoten. Voor de nadeelen door dit een en ander te weeg gebragt, heeft de landbouwer evenwel eene groote vergoeding gevonden in den vrij hoogen prijs die hij voor de mpeste producten beeft kunnen bedingen en waarop alleen de meekrap eene uitzondering maakt dievan vele akkers, niet meer dan de kosten van delven en beveiden beeft af «ca orpen. Ook over de veeteelt'welke ih dit gewest in het

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2