IMS? N°. 60. D1NGSDAG 37 AUGUSTUS 54" Jaargang. B E KËND MA KING. BEKENDMAKING. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. »>»*-£ «S3» A h GOESSOHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag eu Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,55. fr. p. p. 1,90. fe Gewone advertentie» woe den a 15 ct. de regel geplaatst, fieboorle-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels f l,SO behalve het zegelregt. Ve inzending ran adverlentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uiigave Bij dit itoininer behoort liet verslag van het verhandelde in den Cremeente- raad op Af oensdag den 31 Augustus 1S61. B oltendir? aliing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennisse der ingezetenendat de cholera zich elders uitbreidt en verspreidt en ook in deze ge meente een van elders aangekomen persoon aan die ziekte is overleden. Reeds sedert ettelijke dagen hebben zij gezorgd, dat de straten rein en zuiver worden gehouden, de goten, riolen, slagterijen, mestvaalten, kramen, spellen en dergelijke naar de voorschriften der wetenschap worden gedesinfecteerd: zij zullen dagelijks daarmede voortgaan en alles aanwenden, wat ter voorkoming dier verschrikkelijke ziekte nuttig en dienstbaar wordtgeacht. Met vertrouwen vragen 'zij hierbij die algeineene welwillenheid en medewerking, welke zij nimmer te vergeefs van de ingezetenen hebben ingeroepen: zij noodigen hun uit daarvan te doen blijken tloor dagelijks de goten langs hunne woningen te doen reinigen en met versch water doorspoelenhunne mestvaalten te doen opruimenhunne vang en privaatputten dikwerf te doen ledigen en desinfecterenhetgeen bij hun die de kosten daarvan niet dragen kunnen, door of onder toezigt van den gemeente apothecar kosteloos zal geschieden. Zij waarschuwen tegen verhittingen misbruik van geestrijke drankenwaartoe de kermisvreugd zoo lig- telijk aanleiding geeft, ontraden het onmatig ge bruik van vruchten en verkoelende eetwarenals komkommers, salade en dergelijke, en geven in ern stige overweging, om bij het geringste ziekte ver schijnsel, bij voorbeeld pijn in de ingewanden, loslijvig heid enz. onmiddellijk geneeskundige hulp'interoepen. Een iegelijk bedenkedat door ééndragtige zamen- werking en voorzichtigheid veel goeds kan betracht, veel kwaads voorkomen worden. En op dat deze algemeen bekend zij, zal dezelve worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessehe Courant. Gedaan te Goes den 26 Augustus 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. 33oItendm.als.mg. De BURGEMEESTER van GOESbrengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier van het PATENTREGT no. 1 voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18671868, be kleed met alle formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingenbinnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goesden 26 Augustus 1867 De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZIERIKZEEbrengen ter algemeene kennis', dat, ingevolge besluit van den Gemeenteraad, de KERMIS of JAARMARKT dit jaar in deze gemeente AS ET zal gehouden worden. Zierikzee, den 24 Augustus 1867. De Burgemeester, B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van OYEZAND, brengen ter algemeene kennis, dat, ingevolge raadsbesluit van beden, uithoofde van de beerscbende ziektede KERMIS of JAARMARKT voorloopjg is uitge steld tot den eersten Woensdag in de maand October. Ovezand, 26 Augustus 1867. De Burgemeester, C. de FOUW. De Wethouder, P. A. RIJK. GOES, 26 Augustus 1867. Even als elders werd ook te Arnbem de vraag gesteld, of in de tegenwoordige tijds omstandigheden de kermis al dan niet voort gang hebben zou. De gemeenteraad aldaar meende toestemmend te moeten besluiten en onder gepaste voorzorgen het kermisvermaak te laten doorgaan. De Amhemsche Courant, dit besluit besprekendezegt, dat maatregelen tot desinfectieboe goed ooknog niet alles zijn en voegt daaraan nog het volgende toewaar mede wij ons geheel vereenigen en dat wij daarom als een woordook het van pasgaarne overnemen »Er is een andere maatregel, waarin wij ver trouwen stellen. Die maatregel kan echter niet worden toegepast door de overheid; van bet volk zelf moet bij uitgaan Men hoede zich van buitensporigheden. Men zij matig in 't genot. Het zien van paardrijders en kunstenaars, door kijk- glazen en naar goocheltoeren zal niemand de cholera doen krijgenmaar de groote vermoei- jenissen en onmatiggebruik van wat ookzou nu vooral nadeelig en noodlottig kunnen wezen. Men geniete daarommaar blijve binnen de perken, en trachte ook anderen, op wie men in vloed heeft, binnen de perken te houden. De eenstemmige zamenwerking in dien zin tusschen ben, die de kermis wensebten en hen, die ze liever niet gezien haddenzal in aller belang wezen en thans meer uitwerken dan protesten of verwijten of lastige politie-ver- ordeningen." De Arnhemsche daarna vermeldendedat de burgemeester der gemeente nog onlangs aan zijne gemeentenaren, dien lof gaf dat zij orde lijk zijn in hunne feestvieringeneen lof, die meenen wij ook aan onze stadgenooten toekomt zegt ten slotteen ook dat beamen wij Wij meenen in den geest van bet gemeentebe stuur te bandelenwanneer wijin herinnering aan die woordenmet nadruk den raad geven om nu vooral dat getuigenis waarheid te doen zijn. Men make gebruik van het genot dat aan geboden wordt, maar misbruike bet niet. Yan dien maatregel verwachten wij meer dan van de krachtigste desinfectie." Er zijn dezer 'dagen lauwerkransen uitge reikt aan den minister van binneDlandsche za ken, omdat door zijn wijs beleid en krachtige handeling de veeziekte had opgehouden. Wij vernemen thans, dat zich weder twee gevallen en nog wel in de nabijheid der residentie heb ben voorgedaanzoodat men wel wat voorba rig geweest is met de uitreiking der eerbewijzen. De 10e verhuringen in Zuid-Beveland heb ben over 1867 opgebragt ƒ119,429,20 zijnde 4,491,73 meerder dan het gemiddelde bedrag over 1853 tot en met 1867. Het gemiddelde bedrag beliep over 1850 tot en met 1864 ƒ108,306,95. 1851 1865 - 110,127,38. 1852 1866 - 112,368,97. 1853 1867 - 114,937,47. Zoodat de gemiddelde opbrengst der tienden in 1867 op die in 1864 voor de tiend-eigenaren eene vermeerdering aantoont van f 6,630,52 en zulks hoogstens 8 van de opbrengst der tiendpligtige gronden zijndebeloopt de ver meerderde opbrengst voor de tiendpligtige land bouwers minstens 76,250,98. Welligt beeft geen enkele tiendpligtige tot bereiking van die voordeelige uitkomst eenige extra kosten aan zijne gronden aangewend. Meermalen reeds hebben wijwanneer nuttige burgersdie in openbare betrekkingen werk zaam waren, aan onze gemeente ontvielen, een woord aan hunne nagedachtenis gewijd, 'tls niet om aan eene gewoonte te voldoen, maar uit volle overtuigingdat wij thans ook ons leedwezen uitspreken, over het vroegtijdig afsterven van den heer Josias Risseeuw, griffier ter stedelijke secretarie die in deze en andere betrekkingen de gemeente en het meerendeel harer burgersgedurende vele jaren velerlei diensten bewees. Doorkneed in de gemeente wetten en vooral in alles wat tot de gemeente Goes betrekking had, en begaafd met een helder hoofd en veelzijdige kennis was hij de vraag baak van menigeen, en wie hem over zijne be langen raadpleegden weten het ookdat zij hem immer bereid vondenom anderen met zijnen tijd en zijne geestesgaven te dienen. Wij zijn dan ook overtuigd, dat zijn gemis lang en door velen gevoeld zal worden en mogen zijne nagedachtenis de eer niet onthouden, dat hij een verdienstelijk ambtenaar was, die een werkzaam aandeel had aan veel goeds, dat in onze gemeente en door haar bestuur werd tot stand gebragt. Ter gelegenheid van de sluiting der tentoon stelling werd, door het comité van volksverma ken, Donderdag een feest gegeven in den tuin en de zalen der sociëteit, dat, naar wij meenen, uitnemend aan het oogmerk heeft voldaan. Onder het genot van heerlijk zomerweder, van muziek en zang was de menigte regt genoeg lijk bijeen en de vreugde werdnaar veler wenschafgewisseld en verhoogd door de be hendige goocheltoeren van den alom gunstig hekenden Bamberg. Ook de vuurwerken vol deden goed en zeker heeft niemand onvoldaan het feestterrein verlaten. Wij nemen gaarne

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1