BUITENLAND. G-emongdle toeristen. Waterstaat. /Hetgeen door uMijne Heerenaldus is tot stand gebragt of aangevangen strekke onder Gods zegen tot •welzijn van het dierbaar vaderland. „In naam des konings verklaar ik deze zitting van de staten-generaal te zijn gesloten." Door den minister van oorlog is last gege ven om de militiens, die dit jaar bij de troe pen te paard zijn ingelijfdmet 1 October a. s. in werkelijke dienst te stellen ten einde ge kleed en geoefend te worden. De Staats-Courant behelst bet verslag betref fende den aanleg der staats-spoorwegen van 1 Januarij tot 30 Junij 11. Wat daarin voorkomt van de sectie GoesWoensdrecbt en Goes Ylissingen, deelden wij reeds na en dan uit de officieele berigten en die onzer correspondenten mede, waartoe wij belangstellenden verwijzen. In de Arnh. Cour. lezen wij bet volgende: Uit 's Gravenbage wordt ons gemelddat bij den raad van state is aanbangig gemaakt een wets-ontwerp op den ijk van maten en gewig- tenalsmede der gasmetersterwijl het voor nemen bestaatom dit ontwerp dadelijk na de opening der nieuwe zitting intedienen. Door vele gasverbruikers zal dit ontwerp met vreugde begroet worden. Te Ellewoutsdijk hebben 2/3 der kiesbevoeg- den voor leden voor den gemeenteraad aan de stemming deelgenomen en 24 st.uitgebragt, zijn de de aftredende leden Jac. Bruinooge met 24 en Hendr. Vleugels met 23 stemmen herkozen. Te Borssele is bij herstemming tusscken de beide aftredende leden van den gemeenteraad, P. de Maaker en P. Minderhoutde laatste met 19 van de 28 geldige stemmen herkozen. Men deelt ons mede, dat het duikerpak ten dienste van het kanaal aangeschaft, zeer goed voldoet. Met den besten uitslag zijn daarmede proeven genomen, o. a. ook door den rijks havenmeester, den heer C. li. Klint, die met dien toestel zich tot op ruim zes el diepen bo dem van het kanaal liet zinken. Van 9 tot 13 dezer zijn te Rotterdam drie personen door de cholera aangetast en daaraan overleden. Den 12 was ook te Delft een geval van cholera voorgekomen. De gemeenteraad van Zierikzee heeft een voor stel van burgemeester en wethouders, om we gens het ontstaan der cholera te Rotterdam de kermis te Zierikzee in dit jaar niet te houden, na langdurige discussie verworpen. In de zitting van den gemeenteraad van Am sterdam is door den voorzitter medegedeeld dat de openbare gezondheidstoestand in de ge meente aan het dagelijksch bestuur geen reden gaf, om aan den raad voortestellen, de kermis niet te doen houden. Men kan zich eenig denkbeeld vormen van de tegenwoordige uitgestrektheid van Londen door het nagaan der hieronder volgende bijzon derheden. Het getal huizen dezer wereldstad is thans 350,000en hare stratenin eene door- loopende lijn geplaatstzouden zich uitstrekken van Liverpool naar Nieuw-York. Die straten zijn des avonds verlicht door 360,000 gaslan taarns, die in elke 24 uren 13,000,000 kubieke voeten gas verbranden. 44,384,328 gallons watera 4| Ned. kan de gallonworden da gelijks te Londen verbruikten 5000 cabriolets benevens 1500 omnibussen, staan den bewoners ten dienstebehalve al de andere soorten van rij- en voertuigendie de menschelijke behoefte of weelde maar kon uitvinden. De hongerige bevolking dezer wereld op zich zelve gebruikt in een jaar 1,600,000 quarters tarwe, 240,000 stuks rundvee, 1,700,000 schapen, 28,000 kal veren, 35,000 varkens, 10,000,000 stuks wild en gevogelte, 3,000,000 zalmen, een onnoe melijk aantal visschen43,200,000 gallons bier, 2,000,000 gallons sterke dranken en 65,000 pijpen wijn. Ten gevolge daarvan vinden meer dan 2400 doctoren gedurig werk. Eindelijk bezit Londen 852 kerken, bediend door 930 geestelijken van hoogeren of lageren rang. Te Gent is voor eenige dagen een huwelijk gesloten onder vreemdsoortige omstandigheden. De advokaat Callier trad in den echt met mej. Laurenten wilde in de katholieke kerk het huwelijk doen inzegenendoch de pastoor wei gerde, tenzij beiden verklaarden, dat zij de gevoelens hunner vaders afkeurden. Wijlen de heer Calliervader van den bruidegom was een der meest liberale leeraren aan de gentsche universiteit, en de heer Laurentnog in leven, vader der bruid, deelt diens zienswijze volko men. Het jonge paar onderwierp zich niet aan deze honende voorwaarde, maar deed bij den protestantschen leeraar aanzoek om de ker kelijke inzegening. De leeraar voldeed aan dit verlangen, en too geschiedde het, dat in de protestantsche kerk te Gent de band des hu welijks is geknoopt geworden tusschen twee katholieken. De Russische regering heeft onlangs weder een maatregel genomen ter opbeuring van den soldatenstand en verbetering van het lot van den krijgsman in stoffelijk en zedelijk opzigt. Bij een keizerlijk besluit zijn nl. bepalingen vastgesteld, waardoor de soldaat na het vol brengen van zijnen diensttijd in de burgermaat schappij kan terugkeeren en de loopbaan her vatten welke door een twaalfjarige krijgsdienst werd afgebroken. Men weet dat dezer dagen de prefect in het departement Haute-Vienne een onderwijzer uit zijne betrekkiug heeft ontslagenomdat hij van de Katholieke tot de Protestantsche gods dienst was bekeerd. Deze daad werd vrij al gemeen als eene inbreuk op de gewetensvrijheid beschouwd en de Constitutionnel berigt thans dathoezeer de prefect te regt geoordeeld heeft dat een Protestantsch onderwijzer kwalijk aan het hoofd kan staan van een uitsluitend door Katholieke kinderen bezochte school, de mi nister van binnenlandsche zaken evenwel zich niet vereenigd heeft met het motief der gods dienstverandering waarop het ontslag rustte en al,snu bepaald heeft, dat bedoelde onder wijzer weder ter zijner beschikking zal worden gesteldom later aan het hoofd van eene Pro testantsche school te worden geplaatst. Naar men uit Weenen meldt, zal de uit voer van granen uit Oostenrijk in dit jaar eene buitengewone uitbreiding erlangenvooral naar het westen. Er zijn reeds belangrijke levering contracten voor Fransche rekening gesloten. De directie van den keizerin Elisabeth-spooi- weg zal alleen eerlang niet minder dan 300 extra treinen tot vervoer van graantransporten beschikbaar stellen en ook de Donau-stoom vaart maatschappij is uitgenoodigd om aanzien lijke middelen van vervoer gereed te houden. In Hongarije is de oogst zoo overvloedig, dat 9 a 10 millioen centenaars graan uitgevoerd kunnen worden. Ook in de overige staten van Oostenrijk is de oogst zeer overvloedig. Er is een hevigen brand uitgebarsten in de kerk van St. Jan en Paulus te Venetie. Vele schilderijen van de hand van Titiaan en andere kostbare kunstwerken zijn verloren gegaan. Eenige Belgische dagbladen, met name le Précurseur d'Anvers en VEtoile Beigebrengen de afdamming van de Ooster-Schelde op nieuw ter sprake, en wel opzettelijk op dit oogenblik, nu de bijeenkomst der beide kamers zoo nabij is. De Précurseur verwacht dat de afgevaardig den gereed zullen zijn om van de regering ophelderingen te ontvangen of, zoo noodig haar die te vragen. Zij zijn ongeduldig te ver nemen of na de verklaring van den minister van buitenlandsche zaken: dat men tot zeer ernstige maatregelen zou moeten overgaan, in dien de Nederlandsche regering onze protesten onverzettelijk blijft verwerpen" het ministerie geheel werkeloos is geblevendan wel of het advies der buitenlandsche ingenieurs den grond slag tot nieuwe meer nadrukkelijke vertoogen heeft uitgemaakt, en of de mogendheden tot tusschenkomst zijn uitgenoodigd. De Belgische natie zal volgens den Précurseur niet licht vre d krijgen met het denkbeeld dat zij onmagtig is om hare regten door Nederland te doen eerbiedigen en dat hare stem in den raad der diplomatie geen gehoor meer vindt. VEcho du parlementdie ais officieus or gaan der regering groote behoed/aamheid moet in acht nemen, bepaalt zich, in zijn nommer van gisterentot de mededeeling der conclu- sien van de rapporten der ingenieurs. Niet UÉtoile Beigedie beweertdat de quaestie der afdamming teregt allen bezig houdt wien de nationale waardigheid en de belangen van het land ter harte gaan. Dit blad wil doen gele oren dat de adviezen der ingenieurs gunsti ger voor België dan voor Nederland zijn en ziet in de opname in VEcho du parlement een bewijs dat de regering niet gezindis in het fait accompli leidelijk te berusten. Onder de talrijke kermisbezoekers, welke dezer da gen te Rotterdam arriveerden, bevond zich ook een kleermaker uit eene naburige gemeente, die het zich echter hoofdzakelijk ten doel gesteld had, om het spoor te vinden van zijne weerspannige dochter, eene fiksche 18jarige boerendeern, die, ongeveer 6 weken geleden, heimelijk het ouderlijk huis had verlaten, zonder dat men tot hiertoe iets van baar had ver nomen. Onze kleêrmaker schijnt echter, al zoekende naar zijne verloren dochter, ook niet onverschillig gebleven te zijn voor de merkwaardigheden, die de Rotterdamsche kermis oplevert. Althans zijne nieuws gierigheid dreef hem op een middag de tent binnen eener dikke dame, die onder den naam van „Sara- netta van Londen, het wonder der wereld," onder dc kermisgasten vrij wat furore heeft gemaakt. Ver beeld u het gezigt van den plattelands-scA»eider, toen hij in dat wonder der wereld zijne eigene doch ter herkende! Zoodra hij van de confusie wat be komen was, riep hij de hulp der politie in en werd de dikke dame genoodzaakt haren vader te volgen, nadat zij hare mooije kleêren weder tegen het een voudige jak en rok verwisseld had. Nadat het groote nut der mieren ter vevdelgingjmn schadelijke kevers en rupsen in de bosschen van Pruissen proef ondervindelijk bewezen was, heeft de Pruissische re gering een goed voorbeeld gegeven, door het verza melen van miereneijeren en het verstoren van nesten dezer insecten, in de staats-, gemeente- en andere bosschen te verbieden. Ook het schieten, vangen en verstoren van insecten-etende vogels is thans in Pruis sen op boete en gevangenisstraf verboden. Volgens een Fransch blad, wordt aan de Fransche grenzen, en inzonderheid aan de zijde van Belgie, tegenwoor dig naauwlettend toezigt gehouden op de invoering van parapluien, ten einde het insluiken van een nieuw wapen, „het parapluie-geweer," te voorkomen. De veren en schroeven van dat wapen zijn, verzekert het blad, zoo fijn bewerkt en zoo behendig aange- bragt, dat een oningewijde niet dan met moeite een tot wapen ingerigt regenscherm van een gewone pa- rapluie kan onderscheiden. Met dat geweer, hetwelk bij het opzetten van het scherm afgaatkan men zij nen man op 30 el afstand dooden. Jl. Maandag is bij den landbouwer van de Fate, te Burgh, een kalf geboren met 5 pootenhetzelve had een honden kop en een geitenstaartterwijl het eene oor als dat van een hond en het andere als van een kalf was. Het dier was bij de geboorte reeds overleden. Wm. J. Goetz, een Duitscher te Hoboken, N. J., trouwde een paar weken geleden met een knap meisje. Den 30 Julij jl. liep zij weg met een knap jong man. Goetz volgde haar, vond het schuldige paar en bragt hetzelve voor een regter, die Goetz aan raadde zijne vrouw te vergeven, de vrouw om terug te keeren en de jongman om te vertrekken. Alles was nu gelukkig vereffend. Doch op den weg naar huis bedacht Goetz zich, dat de regter beloond moest worden voor zijn goed werk. Hij verliet daarop de vlugtelingen in een winkel, ging naar den regter om te vereffenendochterwijl hij weg wasliepen de twee weder weg en Goetz heeft ze niet weder gezien. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand dex provincie Zeeland over 1866. Vervolg. Hoofdstuk XI. Rivieren. Omtrent den toestand van het vaarwater in deZeeuw- sche stroomen zijn ons geene bijzonderheden bekend. Het zal er echter wel voor te houden zijndat die toestandofschoon veranderlijk wat den loop betreft steeds voldoende is. In den toestand der veren en overvaarten op de rivieren en stroomen in dit gewest, greep in den loop van 1866 geene verandering plaats.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2