STOOMJAGT: plaats gehad waarover in de Presse het navol- gende wordt gezegd: De oorzaak van het duel, dat tusschen twee officieren van liet hier in garnizoen liggende regiment infanterie ?>Kron- iprinz von Sachsen' plaats had, is- een woor denwisseling over den wensch van den eenen officier, om in Italiaanschen dienst over te gaan, aangezien zijn familie in Italië leefde. De ander achtte dit zeer ongepast voor een Oostenrijksch officierniettegenstaande beide staten thans op vriendsckappelijken voet leefden. Deze woor denwisseling liep zoo hoog dat men elkander op de sabel uitdaagde. Een der officieren is ligt de ander daarentegen zoo zwaar gewonddat er geen hoop bestaat op het behoud vanzijn leven. Men verwacht dat de prijs der dépêches, die langs den trans-Atlantisehen kabel worden verzonden, spoedig weder zal worden vermin derd, en wel van 10 p. st. tot op 5 p. st. Bovendien zal de maatschappij dépêches van tien woorden aannemen en verzenden voor den "prijs van 2 p. st. 10 shill. Ten einde de overbevolking der Pruissische gevangenissen tegen te gaan zal er in het vol gende jaar in de nabijheid van Berlijn eene nieuwe gevangenis worden gebouwdwaarin 3000 gevangenen zullen kunnen gehuisvest worden. De Engelsche Times hangt een hartver scheurend tafereel op van de ellende, die tijdens de belegering in Mexico heerschte. Men betaal de er 1200 a 3000 pond sterling per hoofd en het meeste werd verduisterd door de hoofdoffi cieren. De soldaten hadden de vrijheid te ne men wat zij krijgen konden. Marquez was nog niet ontdekt. De correspondent van de Indépendance verhaalt, dat, nadat op het terrein der executie de soldaten hunne geweren op den keizer en de generaals Mejia en Miramon hadden afge schoten, de keizer nog leefde. Dij bewoog hef tig het hoofd en de beenen. Een sergeant loste toen zijn geweer op hemen het hoofd kwam „„tot.rust, maar. niet de beenen. Ten tweeden male laadde nu de sergeant zijn geweer, maar hij beefde zoo sterkdat hij er bijna niet in slagen kon. Zijn laadstok viel uit zijne handen. Eindelijk gaf hij vuur en de executie was vol- bragt. Het lijk des keizers is aan den pruis- sischen consul overgeleverd. Deze correspon dent bevestigt, dat de fransche ambassadeur DanoMexico niet verlaten mogt, en als gyze- laar gehouden werd. C3-©23tao33.gca.© toeristen. Eenigen tijd geleden stierf er in eene stad van Zuid- Holland eene oude dame, die eene bijzondere voor liefde had voor drie katten. Zij vermaakte aan een harer dienstboden de som van 2000 op voorwaarde dat deze van de interest de poesjes zou verzorgen. Om echter zeker te zijn dat de dienstmaagd, hoe gehecht ze ook was aan hare meestereszich niet van de lieve maar misschien wat lastige diertjes zou ontdoen ten einde ongestoord van dat kapitaaltje te genieten, had de dame beschrevendat de katten elders, maar natuurlijk in een goed huis, besteed moesten worden. Aan haar uitersten wil is stipt vol daan. De diertjes leven nog, en men zegt dat een aanzienlijk beer uit de residentie van tijd tot tijd naar hun welstand komt vernemen. Op de paardenmarkt 'té Voorschoten(jJufijI, werden te midden van het '%?u£ké, ;!g'évvoéP(fef markt 'twee zakkenrolders gevat. Een boer'had 6000 in zijn portefeuille, die hij meteen kcttingje aan zijne kleederen had bevestigd. Een der dieven kreeg -dié- in de gaten pn wilde hem die ontfutselen ■..maar, o wee! de boer had die te goed vastgemaakt. Hij is daarop gevat, tlink afgeranseld en op een goede plaats .gebragt. Een Amerikaan heeft een duiker klok van zeer ruime afmeting doen vervaardigendie ten gevalle van de liefhebbers van. oesters, als oester- Salon is ingerigt. Als een bewijs van den ruimen aftrek, die de werken van Charles Dickens ook buiten Engeland ondervinden deelt men mede, dat de ge vierde schrijver voor het regt van circulatie zijner -» werken in de Vereenigde Staten, van twee boekhandelaars 60,000 dollars genoten heeft. In de lucifers-fabriek vau den heer Gates, te Frankfort nabij Nieuw-York (Vereenigde Staten), worden jaarlijks 720,000 kubieke voeten best vurenhout gebruikt voor de stokjes en 400,000 kubieke voeten voor hout voor de doosjes. Voorts worden daar verwerkt 400 okshoofden zwavel en 9600 Engelsche ponden phosphorus. Voor de ver pakking worden dagelijks 500 Engelsche ponden pa pier gebruikt, en voor het plakken 66 Engelsche ponden stijfsel. Voor eenige dagen had de uit Ame rika te Staphorst teruggekomen R. van Eouveen eene treurige reis naar Meppel. Toen hij daar gekomen was ontdekte hij dat hij zijn portefeuille, met aanmerke lijke waarde in papier, verloren had. Onder weg legde hij in dezelfde herberg aan waar hij des morgens ook iets gebruikt haden maakte daar zijn ongeluk bekend. Op de vraag welke kenteekenen van eigen dom hij kon opgeven gaf hij daarvan aanwijzing, en de eerlijke vinder J. Reindte Staphorsttoonde nu de portefeuille en gaf ze den eigenaar terug. Er waren 3 bankbiljetten van 1000.ieder en 2 elk van 100.in. De portenille was in de achterkamer der herberg gevonden. Een levenslustige oude jon gen van in de 60 jaar trouwde onlangs, te Portland, Maine, met een meisje, welke nog geen 20 jaar was. Een paar weken geleden schonk de jonge vrouw haren eerwaardigen, doch krachtvollen heer en meester vier kinderen op eens - twee jongens en twee meisjes. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der pnovimie Zeeland over 1866. Pervolg. Hoofdstuk VI. Nationale militie en Schutterijen. Het getal der ter inlijving opgeroepen vrijwilligers voor de militie en lotelingen, die niet aan de op roeping ter inlijving hebben voldaan, bedroeg 3, zijnde lotelingen waarvan 1 uithoofde van ziekte, en 2 door afwezigheid ter buitenlandsche zeevaart niet hebben kunnen opkomen. Tegen de wijze waarop de loting is geschied zijn geene bezwaren ingebragt. Geene nalotingen zijn toegestaanen bij gevolg heeft ook geene inlijving of ontslag krachtens art. 46 der militie-wet plaats gehad. Het getal der door ons gedane uitspraken op in- gebragte bezwaren tegen de uitspraken van den militie raad bedroeg 6; zij betroffen even zooveel bezwaren wegens geweigerde vrijstelling ter zake van ligchaains- gebreken van lotelingendie bij herkeuring voor de dienst geschikt zijn bevonden. Schutterijen. De toestand van de dienstdoende schutterijen is bevredigend. Van de rustende schutterijen, welke ongewapend en niet gekleed zijnimmers wat betreft de leden beneden den rang van officiervalt niets belangrijks medetedeelen, dan dat het nog al bezwarend schijnt om het kader der officieren voltallig te hquden. Men vleit zich met het vooruitzigt, dat eene nieuwe wet geving dit bezwaar welligt zal uit den weg ruimen. Door de dienstdoende schutterijen werden geregeld wapenoefeningen gehouden, te Middelburg enkele ma len onder de leiding van een kapitein bij het aldaar in garnizoen liggende depöt-bataillon van het 3de regiment infanterie. Onder de leiding van den adjudant- onder-officier van genoemd bataillon oefende zich van tijd tot tijd het kader onder-officieren en korporaals. Practische oefeningen in het schieten hadden mede plaats. Te Middelburg wordt eene schietbaan tot bevordering daarvan opgerigt. Bij die schutterijen is het lot dus ver in gebruik geweest ledergoed tegen zwart ledergoed (gord el stelsel) verwisseld Het is van wege het Rijk verstrekt. De sterkte der schutterijen is a]s volgt: Dienstdoende schutterijen te Goes, Middelburg, Vlissingen en Zienkzee actief 697; reserve 619; zaraen 1316. Rustende schutterijen bestaande uit 3 heele en 3 halve lataillons: actief 2621; reserve 3004; zaïnen 5616; Totaal van de sterkte zoo der dienstdoende als der rustende schutterijen 6932. HoOFDgTU£ VII. Kerkelijke zaken. Het getal erkende of wettig bestaande kerkelijke gemeenten dat der gebouwen voor openbare eeredienst en dat der dienstdoende leeraren of geestelijke van elk kerkgenootschap was in I'S66 als volgtGemeenten 169, kerkgebouwen 179 'leeraars en geestelijke 193. Onder het getal christelijke-afgescheidene ge meenten zijn er driewelke in gemeld jaar wettig bestaan verkregen. Zij zijn gevestigd te Serooskerke (Walcheren), te Kapelle en te Camperlandburger lijke gemeente Wissenkerke; de eerste en laatste ge meente met, de tweede zonder eenen vasten leeraar. Vernieuwing of verbetering of herstelling van kerk gebouwen had plaats bij de volgende kerkelijke ge meenten te weten; bij de roomsch-katholyke gemeente van Heinkenszand werd een nieuw kerkgebouw ingewijd; bij de hervormde gemeente te Kruiningen herstelde men den voorgevel van het kerkgebouw en plaatste er een nieuw lichtraam in, overeenkomstig de bouworde der kerk, ter vervanging van de iu vroegeren tijd toegemetselde opening; het aldaar aanwezige kerkge bouw der christelijke afscheidene gemeenten van Krui ningen c. a. onderging door bijbouw vergrooting bij de hervormde gemeente te Waterlandkerkje verving men het pannedak door een leijendak. De navolgende subsidién zijn in 1866 verleend' gewordennamelijk Door het Rijk aan de roomscb-katholieke gemeente te Hoofdplaat, een nader subsidie van 750 voor den bouw harer nieuwe pastorij; door de algemeene sijnode der Nederlandsche her vormde kerk aan de hervormde gemeente te Water landkerkje een subsidie van 2100, uit het fonds voor noodlijdende kerken en personentot herstel van de kerk en pastorij dier gemeente. Aangaande de kerkgoederen is alleen te vermelden, dat den lsten April 1866 voor den tijd van driejaar in werking is getreden het koninklijk besluit van den gden Februarij 1866 (Staatsblad no. 10), in ons vorig verslag voorloopig genoemd, en strekkende om de regtstreeksehe tusschenkomst van den Staat bij het beheer der goederen van de hervormde kerk te doen ophoudenen te dien aanzien aan die kerk gelijke vrijheid te 'verzekeren als door andere gezindten wordt genoten. Als gevolg daarvan is sedert den D'en April des vorigen jaars, buiten werking gesteld eene tot dusver bestaande bepaling, dat de commissaris des konings in de provinciën en twee leden van gedeputeerde staten oh zoodanig, zitting hebben in de provinciale colle- giën v-an toezigt op de kerkelijke administratie bij de hervormden; alsmede die volgens welke leden van het plaatselijk bestuur, als zoodanig, zitting hebben in de collegiën van kerkvoogden; en zijn toen de bevoegdheden welke besluiten of reglementen ten aanzien van het beheer der kerkelijke goederen of van het toezigt daarop aan den koning voornamelijk behouden of aan een van Zijner Majesteits ministers toegekend waren, overgedragen aan het ingestelde al gemeene collegie van toezigtterwijl, waar die be sluiten of reglementen te dien aanzien aan de collegiën van gedeputeerde staten eenige magt opdroegende provinciale collegiën van toezigt daarvoor fn de plaata zijn ingetreden. Tot aanvaarding van de navolgende legaten en schenkingen is in het afgeloopen jaar door Zijne Majesteit aan de betrokkene kerkbesturen matiging verleend gewordenals Van 2 bunders, 85 roeden, 40 ellen bouwland door wijlen Johannes Franciscus Bonte aan de roomsch- katholieke kerk te Oostburg bemaaktalsmede van 18 roeden, 50 ellen zaailand en dijk en 54 roeden, 50 ellen weilanddoor Jan Baptist Joosten c. s. aan de roomsch-katholieke kerk te Hengstdijk geschonken; een en ander tot sticbiing van kerkelijke diensten in die kerken van eerie som van 200 door wijlen Pieternella Jansi Aasdijkweduwe Guiltielm-us van Deuren aan de roomsch-katholyke kerk te Heinkenszand bemaakt, onder bepaling dat die som tot aflossing van de loo. pend$ schuld der kerk moet worden aangewend, ISLorls-elijlie 27als.oii De beer Drost, predikant bij de Herv. Gem. alhier, beeft voor het beroep naar Utrecht bedankt. BESTEDINGEN EN VERKQO.PINGEN. Het verbeteren, begrinden enz. van den grindweg te Eversdijk gemeente Kapelleis aangenomen door den minsten inschrijver dhr D. van, Loo voor 4500, Verkoop eener hofstede met arbeidershuis enz., be nevens 17 b. 20 r. 40 ell. bouw- en weiland in Kruiningen en Schore, voor 1211,46 de bunder of 20842,09 den hoop. Een woonhuis, schuur, koetshuis, tuin enz., te Yersekegroot 18 r. 15 ell. voor 2755, 3 b. 36 r. 10 ell. weide in Yerseke voor 645, de bunder of 2167,85 den hoop. 1 b. 30 r. 60 ell. weide aldaar, voor 705, den bunder of 920,73 den hoop. aandeel in de meestoof „de Hoop," te Kruinin gen, voor 770,— ZUrD-BEVÏJXjAINrD. AUGUSTUS 1867. van ROTTERDAM, ure. van O O Km. ure. Dingsdag 6 'sraorg. 9,30. Woensd. 7 'smorg. 5,' Donderd. 8 10,30. Vrijdag 9 6,30. Zaturdag 10 'smidd 1,Zondag 11 8,30. Dingsdag 13 'smorg. 5,30. Woensd. 14 11, efóurgerftjfieii 8tanï>. van 27 Julij tot 3 Augustus 1867. Gehuwd: Ven 1 Aug. Anthonie Vuivewaardt, 25 j. jongrn. en Tannetje de Jonge26 j. jonged. Gerard Geluk24 j. jongm. en Johanna Bal 20 j. jonged. Cornells Tijzebaard, 32 j. jongm. en Kornclia Sandijck, 26 j. jonged. Pieter San- der se, 30 j. jongm. en Maria van Alphen, 30 jonged. AbraJiam Nonnekens, 29 j. jongrn. en Elisabeth de Hooge27 j. jonged. Gebgeen: Den 28 Julij. Anthonij, z. v. Adri- anus de Waard en Martina van Blittersivijk. den 1 Aug. Cornelia Josinad. v. Johannis Geus ei\

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3