BUITENLAND. De vesting Willem I en bijliggend kampe ment hebben onbeduidend geleden. Te Banjoe- Biroe zijn van de onbewoonde artillerie-kazerne de bovenverdiepingen ingestort. Te Djokdjokarta is bijna geen enkel gebouw van schade verschoond gebleven terwijl het verlies van onderscheidene menschenlevenszoo wel van Europeanen als van inlanderste be treuren is. Het kruidmagazijn en de bovenverdieping van de kazerne te Djokdjokarta hebben veel geleden; twee Europesche militairen werden gewond. Te Soeracarta waren geene andere ongeluk ken bekend dan ligte beschadiging aan ge bouwen." Te ooïdeelen naar particuliere telegrammen, is deze mededeeling nog als zeer optimistisch te beschouwen. Zoo zoude< op de hoofdplaats Djokdjocarta geen enkel huis in bewoonbaren staat gebleven en verscheidene fabrieken geheel vernietigd zijn. Volgens de gunstige opgave bedraagt het aantal aldaar omgekomen personen 80, waaronder 12 Europeanen. Deze aardbeving is ook te Batavia merkbaar geweestdoch zonder nadeelige uitwerking ge bleven. Een te Batavia uit Djokdjokarta ontvangen telegram over de aardbeving zegtdat geen van de officieren van het garnizoen aldaar gedood is. Voor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad alhier, bij herstemming tusschen mr. P. J. van Voorst Vaderaftredend lid en dhr. J. J. B. WiecJcingzijn van de 395 kie zers 285 st. uitgebragt, 43 minder dan bij de eerste stemming. Van onwaarde waren 2 rest 283,waarvan mr. van Voorst Vader 145 en dhr. Wiecking 138 st. bekwamen zoodat de eerste herkozen is. Bij de eerste stemming te Kattendijke heb ben van de 42 kiezers 29 daaraan deelgenomen en zijn herkozen de aftredende leden C, Koert met 28 en J. Feijtel met 21 st. Te Wissenkerke waren 110 stemmen uit gebragt en is herkozen het aftredend lid J. H. L. Vader met 78 st. terwijl bij de her stemming tusschen J. van Schouwen 34 en Q. J. M. Janssen 33 st. werden ingeleveid 114 briefjes, waarvan laastgenoemde 72 en van Schouwen 42 stemmen bekwamen, zoodat is gekozen Q. J. M. Janssen. Gisteren had er voor Zeeland een gewigtige gebeurtenis plaats. De werkzaamheden aan de afdamming der Ooster-Schelde zijn zoover ge vorderd dat de dam geheel met spoorstaven belegd is en de locomotief, smaakvol versierd, uit Bergen-opZoom reeds vroeg een togt naar Bath en van daar zich aansluitende aan die uit Goesnaar laatstgemeld station deedzonder eenige stoornis te ondervinden. In den namid dag reed de gansche trein van het station te Goes y regstreeks op Bergen-op-Zoom, hield daar eenigen tijd op en keerde in de beste orde terug. Zuid-Beveland hield dus op een eiland te zijn. Heerlijke getuigenis van de voortvarendheid der uitvoerders die dit grootsche werk zoo prac- tisch en doeltreffend hebben aangevat en voort gezet. In Februarij jl. toch werd er eerst, en wel in 't midden van het vernieuwde geruisch der oude questie en een berg van vermeende zwarighedeneen aanvang mede gemaakten thans heeft hij reeds, naar wij op goede gron den hopenBraband en Zeeland voor immer vereenigd. Met regt wapperden dus hier en daar de Nederlandsche driekleur. Zoo even berigt men ons de treurige tijding, dat een kindje van den kleermaker W. in den Wilhelminapolder in de haven geraakt is en verdronken. De moeder het vernemende is on middellijk te water gegaandoch bewusteloos er uit gehaald. Bijzonderheden ontbreken. Bij eene op 19 dezer te Zierikzee gehouden tienden-verhuring, deed zich een incident voor, wel waard dat het algemeen bekend wordt. Aan een tiende-pachter J.K., onder Nieuwerkerk, die sedert verscheidene jaren pachter van een blok tienden waswerd thans die pacht betwist door zekere P. de R.onder Sir Jansland. Bij het bieden van K. bood de R. telkens meer, tot dat eindelijk zijn bod reeds 25 boven de taxatie bedroeg. Dit verwekte bij de gegadigden algemeene ontevredenheid, gelijk duidelijk merk baar was door het gemompel dat zich gedurende het opbieden liet hoorenhetwelk bij de R. uit haat voortsproot. K. liet de R. pachter van zijn blok, maar toen deze laatste naar zijne borgen gevraagd werdwilde niemand als borg voor hem optreden. Eindelijk stond K. op die zoo zeer door de R. benadeeld wasen zeideWelnu mijne heeren, als dan nie mand zijn borg wil wezendan zal ik het zijn." Hierna werd het contract door beiden geteekend. Van hem die zoo handelt, kan met regt gezegd wordendat hij een kool vuur werpt op het hoofd van zijn vijand. Welgeslaagde proeven zijn onlangs in Frank rijk genomen, om papier te vervaardigen uit de wortels van klaver die veel verbouwd wordt. De grovere vezelen dezer plant kunnen voor de touwslagerij dienende fijnere voor papier. De vezel is fijn en sterk, en levert 56 pCt. van het bruto gewigt aan papierpap. Die pap wordt bewerkt even als stroopapier, maar het fabriekaat is zachtwit en glad. i_ Eene zonderlinge zaak lokte jl. Donderdag velen van Harlmgen naar het naburige dorp Midlumwant bij het afgraven van een der hoogste terpen aan den straatweg niet ver van het eerste tolhekheeft men daar overblijfselen van een vaartuig gevondenals kromhouten planken en andere deelen. Het overige zit nog bedolvenen men hoopt dat het verder opgegra ven worde, ofschoon de-eigenaar weinig geneigd daartoe schijnt te zijn. Moeijelijk is het te begrijpen, hoe dit schip op zulk eene hooge plaats, ruim een half uur van de zee en ver van vaarten of andere wateren kan bedolven geraakt zijn en op welken tijd zulks is geschied. In de laatste dagen is in het Westland de ziekte onder de vroege aardappelen op schrik barende wijze toegenomen, zoodat vele partijen voor de verzending naar het buitenland onge schikt zijn bevonden. Ook vertoont zich in den Tielerwaard de ziekte der aardappelen aan de vroege soorten in een vrij erge mate. De Winschoter Courant bevat een ingezonden stuk onder het opschrift: »Uit de schoolmees terswereld waarvan 't begin aldus luidt »Weet ge wel, lezer, hoeveel inkomen een schoolmeester met een tractement van vier honderd gulden heeft? Gij meent het misschien te wetenen evenwel wil ik het u eens voorrekenen. Aldus: Traktement400, Onvermijdelijke uitgaven: Bijdragen voor 't pensioen fonds 2 pet8, Bijdragen weduwen onderst. fonds etc10,— Voor 't bezoeken der onder wijzers vergaderingen 5, Voor aankoop van boeken 20, Voor solliciteren 25, Belastingen, te zamen ge rekend op ri 15,-w l83,- zuiver inkomen 317,— Dat is dus bijna 87 cent per dag." De redactie van de Tijd deelt het antwoord mede, dat zij van Z. H. Paus Pius IX heeft ontvangen op het adres, dat de vrijwillige bij dragen en het albumwaarin die vermeld waren, vergezelde. Zij voegt daarbij de volgende woordenMen zal opmerken met hoeveel inge nomenheid de Paus daarin over de Nederlandsche Katholieken spreekt. Elk der milde gevers zal deze woorden ongetwijfeld met groote blijdschap vernemen. Wijdie ons zeer verheugen, dit antwoord ter kennisse onzer lezers te kunnen brengenmeenen er geen beschouwingen aan te moeten toevoegen. Het geeft zoo duidelijk getuigenis van den grooten troostdien de H. Vader door de mildheid en offervaardigheid der Nederlandsche geloovigen heeft ondervonden dat alle uitweidingen daarover voor het minst overbodig zouden zijn." Men leest in de Koln. Zeitung van den 10 Julij het volgende Aan dtn fabi'iekant Frans Stolwerck is ook dit jaar de prijs-medaille toegekend voor zijne Stoom-G'hocolade-Borst- Bonbons en zijn suikergoed: een onderscheiding te eervoller, daar de voortbrengselen van gelijken aard uit alle landenen daaronder die van een veertigtal der voornaamste Farijsche huizen elkander den prijs betwisten en de verworven medaille de eenige isin dit vak aan Pruissen geschonken. Inzonder heid wordt met den nieesten lof melding gemaakt van de veelzijdigheid der fabrikatiezoo als geen der vertegenwoordigde huizen ze kon aantoonen, alsmede om de voortreffelijke be werking en de goede hoedanigheid der tentoongestelde artikelen. Het bovenvermelde is voorzeker allezins geschikt om te doen ophouden de in Duitschland vrij algemeen verspreide mcening, dat alleen Parijs uitstekende Chocolade en Konfituren leveren kandat dit niet het geval is bewijst de aanzienlijke verkoop van het Stolwercksche Fabrikaat op die tentoonstelling. De nieuwe groote fabriek van den heer Stolwerekpas een jaar geleden in werking gekomen, kan aan ai de bestellin gen niet voldoenen hij is voornemens een nog grooter etablis sement te bouwen tot welk einde reeds de nieuwste en beste der op de Parijsche tentoonstelling voorhanden machinen aangekocht zijn. De Amerikaansche bladen bevatten thans het verslag van het proces en de ter dood bren ging van keizer Maximiliaan en zijne beide generaals, Miramon en Mejia. Hieruit blijkt, dat de krjjgsraad twee volle dagen beraadslaagd heeft, en ieder der beschuldigden afzonderlijk gevonnisd werd. Maximiliaan konwegens eene ongesteldheid, zelf niet voor den krijgs raad verschijnen, doch werd door zijne advo caten krachtig verdedigd. De voornaamste beschuldiging, welk het zoogenaamd openbaar ministerie tegen Maximiliaan inbragt, omzijn dood te verkrijgen, was, dat hij het bewuste dekreet van October 1865 had uitgevaardigd waarin aan alle republikeinen binnen zekeren termijn annestie verleend wordt, doch tevens bevolen werd om na dezen tijd alle republikeinen die met wapenen in de hand gevangen geno men werdenzonder genade dood te schieten. De advocaten van keizer Maximiliaandie deze beschuldiging krachtig wederlegdeu, wierpen de verantwoordelijkheid voor dit dekreet op maarschalk Basaine. Ook beschuldigde men den keizer dat hij te Queretaro in de troons opvolging voorzien hadingeval hij bij het beleg mogt sneuvelen. Overigens blijkt tevens uit deze berigten dat de geruchten omtrent mishandelingen, die den keizer zouden aange daan zijn, geheel onwaar zijn. De Juaristen hadden zich er zelfs niet tegen verzetdat men te Queretaro op den dag der uitvoering van het vonnis den rouw heeft aangenomen. Merkwaardig vooral zijn de volgende woorden van den verdediger des keizersVasquezIndien gijregters den keizer ter dood veroordeelt maak ik mij niet bezorgd over eene zamenspan- ning van Europesche mogendheden of eene drei gende houding van de Vereenigde Staten. Ik heb veel vertrouwen in het liberale leger der republiek, dat de Franschen van ons grondgebied heeft verdreven. Maar wel ben ik beducht voor de algemeene afkeuring die op ons land zal rusten als een vloek en die erger zal wezen dan de dood zelf, ten gevolge van de nulliteit der besluiten van dit geregtshof." Ten opzigte van de ongelukkige gemalin van Maximiliaan luiden de berigten in zoo verre gunstigerdat er eenige hoop bestaat op haar herstel. Docter Buithenseen der gunstigst bekende specialiteiten van Belgie voor de be handeling van waanzinnigenheeft de lijderes bezochten als zijn innige overtuiging te ken nen gegevendat de waanzin van keizerin Char lotte het gevolg is van subtiel vergif, haar aan het hof van Chapultebec toegediend. Die bewering vindt eenigen steun in de feiten. Zij was toch naauwelijks te Vera-Cruz scheep ge gaan, of ze begon aan hevige congestiën te lijden, die haar het slapen onmogeljjk maakten. Het bloed begon te ontaarden; tegelijk begon er stoornis te komen in de werking der her senen. De beklagenswaardige vrouw zelve scheen te begrijpen waaraan hare kwaal moest

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2