BUITENLAND. ux; de eerste dagen van Augustus die voor werpen in persoon te gaan afhalen. Voor hen, die nog geene leden van de vereeniging zijn bestaat voortdurend gelegenheid tot toetreding, bij een der secretarissen, de heeren Z. D. van der Bilt La Motthe en C. de Meulemeester. Met genoegen merkten wij dezen morgen op, datondanks het ongunstige wedereen vrij groot publiek belangstelling toonde in liet exa men van de zangschool en met geen minder genoegen constateren wij, dat alle aanwezigen met ware voldoening dat examen bijwoonden. Mogen wij ons geluk wenschen dat in ons midden zoovele schoone stemmen gevonden worden die voor de toekomst veel beloven niet minder doen wij het, bij de ervaring dat wij aan het hoofd dier school een man geplaatst zien die bij zijne vele talenten ook dat bezit, om bij zijne leerlingen meer te voorschijn te brengen dan zij zich zeiven bewust waren te bezitten en hunne krachten te oefenen en te leiden met onmiskenbare tact. Gaarne spreken wij een woord van lof tot de ijverige leerlin gen die met zoo goede vrucht van het onder wijs van hunnen leermeester gebruik maakten, maar tegelijk een woord van dank aan hunnen verdienstelijken leidsmanaan wien zij z'ooveel zijn verpligt. Wij hopen dat onze jeugd zich nog lang in zijn onderwijs zal mogen verblij den en dat hij in de gelukkige ontwikkeling zijner leerlingen eene aangename belooning vinden zal. Uit Krabbendijke meldt men ons, dat in den nacht van 27 Julij, in den 2den Engelschen pol der, achter Krabbendijke door een hoos een in aanbouw zijnde nieuwe schuur is opgenomen en geheel uiteen neergevallen, terwijl enkele der dikste balkenop ongeveer 30 el zijn wegge slingerd. Alle gebindten zijn verbroken, men heugt zich geen dergelijke harde windvlaag. De schade wordt op p. m. 1000,begroot. Het muziekkorps van het Nederlandsch re giment grenadiers en jagers heeft, op het in ternationale coneouis voor militaire muziek een derden prijs van 2000 frs. behaald, na de uit voering der verpligte overture van Oberon en eene fantasie uit Faust. Den vorigen dag had generaal Mellinetpresident van de jury, den lsten luit-kapelmeester Dunkieraan den keizer voorgesteld met de woordenMijnheer Dunkier aan wien de militaire muziek van het keizerrijk zooveel verpligt is." De keizer heeft zich ge- ruimen tijd met den heer Dunkier onderhouden, terwijl de heer van Wickevoort Croinmelin, kapitein bij het regiment grenadiers en jagers, die het muziekkorps vergezelde, bij den keizer aan tafel genoodigd is. Met het maaijen van het graan is men te Nijmegen en in de omstreken druk bezig; de menigvuldige regens belemmeren het inhalen zeer. De aardappelen staan over het algemeen uitmuntend, waardoor dezelve dan ook in prijs aanmerkelijk zijn gedaald; zij worden thans de 1ste kwaliteit a ƒ2,50 per mud van de hand gezet. Onder de punten, die op de zestiende alge- meene vergadering der vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerknijverheid zul len worden behandeldbehoort ook een voorstel van het hoofdbestuurom bij de regering aan te dringen1°. op de invoeringvan een uni formbriefport voor het geheele rijk2°. op de herziening van het postverdragtusschen Ne derland en Frankrijk; en zulks zoowel tot voordeel voor de schatkist, als tot verligting van de nijverheid. Naar gemeld wordt, worden thans te Genua toebereidselen op groote schaal gemaakt tot eene expeditie tegen Rome. De aanwervin gen van manschappen hebben als het ware open lijk plaats; de wapen-dépots zijn bekend, en de vaartuigenwaarop de manschappen zich zul len inschepenzijn gereedzonder dat de rege ring een stap gedaan heeft, om tusschen beide te komen. Men gelooft echterdat zij voorne mens is de expeditie naar zee te laten gaan om haar daarna aan te houden. Hoe dit zij, het is aan geen twijfel onderhevig, dat de partij van handelen thans weer ijverig in de weer is, en het is nu ook zeker, dat de zamensmelting van de beide comités te Rome in ééne nationale Romeinsche junta, van invloed is op deze nieuwe beweging. Uit Keulen meldt men, dat dezer dagen in de synagoge aldaar een brand gewoed heeft welke eerst laat ontdekt werd en daardoor groote verwoesting heeft aangerigt. Kostbare tapijten en voorhangsels zijn verbrand, zeer kostbare en prachtige heilige vaten geheel ge smolten. Het prachtige plafond is van het gewelf gevallen; de schilderijen en andere ver sierselen hebben zoozeer geleden, dat er een geruimen tijd zal moeten verloopeneer zij we der geheel hersteld zullen zijn. De synagoge was een der prachtigste en bezienswaardigste gebouwen der stad. De schadedoor den brand veroorzaakt, is nog niet bekend; ook is men nog in het onzekere op welke wijze de brand ontstaan is. Het Memorial Diplomatique beweert, dat de krankzinnigheid van keizerin Charlotte wel degelijk aan vergiftiging is toeteschrijven. Dok ter Bullions leidt dit af uit onderscheidene ver schijnselen terwijl als bewijs ook wordt aan gevoerd zoowel de bewering van de keizerin zelve, als het gerucht van hare krankzinnig heid in Amerika verspreidvóór dat die ziekte zich nog had geopenbaard. Dat gerucht was waarschijnlijk afkomstig van personen, die in het geheim waren. Gomonsclo toeristen. Op de kermis te Leijden is een zakkenrolder ge vat, in vrouwenkleederen. Uit Stratum deelt men als eene zeldzaamheid mede, dat bij de jongste ver kiezing slechts 7 kiezers hunne stembilletten in de slembus hebben gestoken en dat deze 7die hun burgerpligt vervulden, te zamen 574 jaren tellen, dus door elkander 82 jaren oud zijn. De oudste hunner was 90, de jongste 73 jaren oud. Het residentie-blad brengt den volke het heugelijke berigt, dat de koningin van Zweden en hare zuster prinses Maria te Scheveningen een zeebad hebben gebruikt. Volgens dit blad moet men echter wel opmerken, dat de koningin van Zweden haar tweede en de prin ses haar eerste zeebad gebruikt heeft. De baron van Zuylen is met het gebruikelijke ceremonieel bij keizer A apoleon ontvangen en de keizer heeft zich min zaam met den kapelmeester Bankier onderhouden. De eerste bood zijne geloofsbrieven aan en de ander de vruchten van zijn talent, een tweetal compositiën. Bij gelegenheid van den militairen muziek-wedstrijd te Parijs, hebben omstreeks 15,000 personen het voorregt gehad van afgewezen te worden, bij gebrek aan plaats. Bij gelegenheid dat de keizer van Oos tenrijk de orde van den Kousenband ontving, heeft hij den wensch uitgedrukt naar eene steeds naauwere aansluiting van zijne persoonlijke betrekking tot de koningin van Engeland. De onderkoning van Egypte heeft zijne afkeuring te kennen gegevendat de En- gelsche dames te paard reden. In sommige opzigten zijn de Egyptenaren de Europeanen in het begrip van beschaving vooruit. Ten bewijze hoe men in Frank rijk de schatkist exploiteert ten bate van enkele per sonen dient het volgendeBlijkens de discussien over de begrooting h'eeft Vaill-xnt als maarschalk 40,000 fr., als senator 30,000 fr., als minister 100,000 fr., als grootofficier der kroon 48,000 fr., als groot kruis van het Legioen van Eer 3000 fr.totaal 221,000 fr. Bij den horologiemaker Piek te Mun- chen, is een horologie tentoongesteld, dat zeker het kleinste is, dat er bestaat, zijnde niet grooter dan een silberkreutzsr (ongeveer een lOcentstukje.)" Het loopt op 10 robijnen en kan als hemdsknoopje ge bruikt worden. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES, den 25 Julij 1867. Afwezig de heeren mr. W. G. de Knokke van der Meulen, buiten de gemeente en C. Pilaar, ongesteld, beiden met kennisgeving. Na de resumtie der notulen deelt de Voorzitter als ingekomen stukken mede a. Brief van heeren Gedeputeerde Staten, goedkeu rende het besluit van de vorige vergadering tot Jhet doen van af- en overschrijving op de begrooting van 1866. b. Brief van den heer mr. J. A. van Hoek zich bereid verklarende zijne benoeming -n lid der com missie van toezigt op de scholen i ur middelbaar onderwijs aautenemen. o. Brief van die commissie houdende kennisgeving van de installatie van mr. van Hoek d. Brief van den heer J. ian der Baan te Wol- faartsdyk, daarbij toezendende afdruk eener brochure over bet aandeel der Goessenaren aan de ondersteu ning der Hoekschen in Sluis in 1492, waarvoor na mens den raad aan dien heer dank is betuigd. e. Brief van den heer C. J. Witte, zich bereid ver klarende zijne benoeming tot hoofd-onderwijzer aan de school der tweede klasse aautenemen en zich ter be schikking stellende van den gemeenteraad. De Voorzitter zegt dat burg. en weth. dien heer zullen aanschrijven om den 1 September e. k. in functie te treden. De gemeente-rekening over 1866, welke zal wor*. den ter visie gelegdgedrukt en gezonden aan de finantiele commissie. g. Brief van het bestuur der afdeeling Goes van de maatschappij van toonkunsthoudende uitnoodi- ging tot bijwoning van het examen der leerlingen van de zangschool. h. Het proces-verbaal der opneming van de kas en boeken van den gemeente-ontvangerwaarbij alles in orde bevonden is en in kas bleek te zijn 4573,06\ en i. Eenige staatsbladen, die bij de overigen zul len worden gevoegd. De Voorzitter stelt aan de orde de behandeling van de ontwerp-verordening op de huizen van ontucht en publieke vrouwen. De Voorzitter zegt dat die verordening gedrukt en aan de leden van den raad medegedeeld zijndede voorlezing daarvan overbodig wordt geacht, en brengt mitsdien de algemeene strekking in behandeling. Den heer mr Saaijmans Vader is onbekend water in vorige vergaderingen omtrent dit punt is behan deld hij vraagt of er uitgemaakt is dat in deze ge meente waar geen garnizoen ligt en geen zeevaart plaats heeftdergelijke huizen door het bestuur be- hooren te worden toegelaten De Voorzitter antwoordt dat dit punt sedert lang een onderwerp van beraadslaging bij de gezondheids commissie is geweestdie sedert jaren op eene rege ling uit een sanitair oogpunt beeft aangedrongen; zij acht die hoog noodzakelijk ten einde de meer en meer toenemende syphilitische ziekten te keer te gaan zullende door het toelaten van publieke huizen en vrouwen, de zedeloosheid meer gebreideld dan uit gebreid worden. l)hr. mr. Saaijmans Vader persisteert bij zijn ge voelen dat het van de bevoegdheid en den pligt van het bestuur is dergelijke huizen te weren en verlangt dat dus eerst worde uitgemaakt of zij al dar. niet zullen worden toegelaten. Dhr. Verhagen meent daarop te mogen antwoorden dat dit punt als uitgemaakt kan worden beschouwd door het stilzwijgen der leden hij aeht het een nood zakelijk kwaad, voornamelijk voor groote steden, doch wijst er tevens op hoe in deze gemeente tegenwoordig een aantal vreemdelingen hun verblijf houden. Is zulks nu iu andere plaatsen noodzakelyk dan acht hij dit ook voor deze gemeente toepasselijk en mogt de raad aarzelen die huizen te controleren dan zal er door de geheime huizen meer kwaad worden gesticht dan door ze op eene wettige wijze onder toezigt te laten bestaan. Op de herhaalde verslagen van de gezondheids commissie afgaandezal hij dan ook voor de veror dening stemmen. Dhr. van den Bosch kan zich omtrmit het regtspunt niet verklaren hij beschouwt alleen het verschijnsel zooals het zich voordoet en betreurt het dat het noodzakelijk wordt geacht een dergelijk voorstel te doen. Hij kan de opmerking niet weerhoudendat hier op nieuw het bewijs wordt geleverddat naar mate het godsdienstig bewustzijn vermindert, de zede loosheid toeneemten dat dit grootendeels is toe te schrijven aan de rigting van het openbaar onderwijs, waarbij alleen op de verstandelijke ontwikkeling wordt geletdoch de zedelijke ontwikkeling geheel ver waarloosd. Dhr. mr. de Laat de Kanter zou zich waarschijnlijk niet gemengd hebben in de discussien, omdat hij het onderwerp voor publiek debat minder geschikt acht; hij kan evenwel den aanval van den laatsten spreker tegen het onderwijs gerigtniet stilzwijgend laten voorbijgaan. Hij is het met den vorigen spreker volkomen eens, dat bij het verdwijnen van de godsdienstde zede loosheid zal toenemen dit zal ieder verstandig mensch beamen. De vraag zal slechts wezen wat men door godsdienst verstaat. Maar hij verzet zieh ten sterkste tegen de bewering van dien spreker, dat op de open bare scholen de zedelijke ontwikkeling zoude worden verwaarloosd. Hij noemt dit laster jegens de openbare schoolen betwist den heer van den Bosch het regt.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2