NECROLOGIE. ^urgerfijfeen Stcmö. STOOMJAGT: ZUrD-BEVEXjANTD. MARK TBERIC TEN» «flöoertentten. en din 50 jaren school gehouden had, krijgt 160 frs. jaarlijks. Daarnevens prijkt een di plomaat van den tweeden of derden rang die in 1812 geboren is en 28 jaar lang den staat te Brussel of op andere plaatsen verte genwoordigd heeft. Zijne het vaderland be- wezene dienstenworden met een jaarlijks pen sioen van 10,000 frs. beloond. Aan het algemeen overzigt van het N. Bat. Handelsblad ontleenen wij het volgende Op wetgevend gebied is in de eerste helft dezer maand bij uitzondering, niets meldens- waard voorgevallenhet schijntdat de reeks der conservatieve hervormingen en verbeteringen nu als gesloten kan worden beschouwden dat de onvermoeide inspanning van dezen land voogd Ned. Indië gebragt heeft in een toestand, waarvan men met regt zeggen kanTout est pour le mieux dans le meilleur des, mondes." - T».Op Java is niets van belang voorgevallen. De onafgebroken droogte, die op den regen- mousson gevolgd isheeft de vooruitzigten van den rijstoogst in vele residentiën benadeeld, hoewel zij over het algemeen redelijk gunstig gebleven zijn. »De tijdingen uit de buitenbezittingen zijn ditmaal niet zoo volkomen rustig, als die welke wij sints geruimen tijd te vermelden hadden zoowel in de Wester-afdeeling Borneo als in de Ooloe Loeas (Palembang) hebben eenige zamenscholingen van kwaadwilligen plaats ge had, doch niet van veel beteekenis. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Door den gouverneur genei-aal in Ned.-Indie is mag- tiging verleend tot de uitreiking aan 5. J. Goossen, op verzoek eervol uit 's rijks zeedienst ontslagen offi cier van gez. 2°. kl., van eene acte van toelating tot de uitoefening van de genees- en heelk. praktijk in de residentie Krawang, zijnde hij tevens belast met de waarn. van de Civ. geneesk. dienst en het op- zigt over de vaoc. in die residentie. Verleden Zondag Overleed na eene korte ongesteld heid op den Yersekendam, de veerman en brieven gaarder J^n. van Zweden.. Die tijding, stemde velen, weemoedig, En geen wonder. Hij toch was een dier weinigen, die door moed, en vastberadenheid, door een gul en open karakter door rechtschapenheid en trouw, door menschlievendheid, gepaard aan een vas ten wilde algemeene hoogachting had verworven. Den 22 Maart 1798 te Yerseke geboren, waar zijn vader beurtschipper wasspeelde hij reeds vroeg aan boord en klauterde als knaapje in 't want. Zoo ont waakte als van zelfs de lust voor het beroep zijns vadersmet wien hij weldra uit varen ging. Het verdrinken van zijn broeder, op den 31 Julij 1807, drong evenwelvooral zijne moeder, tot het besluit hem naar de kleermakerswefktafel te zenden doch hier was het hem spoedig te' eng. Hét ruime water vlak lachte hem te zeer aan, en, na eerie gewone dorpsopvoeding, zied we hem op zeer. jeugdigen leeftijd alleen met een knecht het veer op Gorish'oek.bedienen. Aan 't veer groeide hij op voor 't vee'r 'leefde hij. Bij uitzondering deed hij eene beurtreis haar Piotter- dam. De jaren ontwikkelden die koenheid, welke zijn blik reeds vroeg te lezen gaf, en öp negentienjarigen ouderdom, den 16 April 1817, toonde hij op man moedige wijzedat onder zijn schippersbuis een on verschrokken en hulpvaardig hart klopte. Yan zes menschen redde hij toen het leven, waarvoor de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, den jongen varens gast vereerde met een halven gouden rijder en een loffelijk getuigschrift. Van' 1828 bediende' hg de stoomboot die Nederlan den die toen van Botterdam op Antwerpen begon te varen. Dit deed hij sinds, tot ieders tevredenheid, voor verschillende maatschappijen, tót aan de opening van het kanaal door ons eiland. Na 't overlijden zijns vaders, in het laatst van 1824, werd hij eerst voorloopig en later voor goed als veerschipper aangestelden welke gewigtige dien sten hij als zoodanig verrigthoezeer hij hierdoor het publiek aan zich verpligt heeftwagen wewaar zoo veel levende getuigen zijn, niet te schetsen. Wie denkt niet aan het dagelijksche overbrengen der post pakketten? Als niemand ze door storm of ijsgang durfde verwachtendan was het van Zwedendie met vaste hand het roer hanteerende, ze behouden overbragt, In den strengen winter van 1829 vroor, bij het overzetten der brievenmaal, de boot aan de ijsschotssen vast. Zoo dreef hij drie tijen op en neer in de Ooster-Schelde, tot hij ten laatste in de nabij heid van Colijnsplaat strandde. Een der passagiers kostte dif bét leven. Na drie dagen toevens, toen men algemeen dacht dat hij was omgekomen, kwam hij schier bevroren uit Noord-Beveland, te voet over de Zandkreek: het postpakket op den rug. In 't volgend jaar bracht hij uit het ijs op de Wes- ter-Schelde eene aanzienlijke lading aan wal en ont rukte hij twee menschen aan een anders zekeren dood. Zijn moed taande niet, en op den 29 Julij 1845 was het wederom van Zweden die het leven van vijf personen redde. Voor elk dier daden werd hem door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een zilveren medaille met een getuigschrift uitgereikt. In 1830 benoemd als distributeur bij de posterij, en later, in 1850, als brievengaarder, waren we me nigmaal in de gelegenheid bjj de groote drukte die hem dit gaf, getuige van zijr. ijver en naauwgezetheid te zijn. Zijn superieuren hadden steeds een woord van lof voor hem. Hij was immer op zijn post en tot schier de laatste zandkorrel zijns levens gevallen was, wijdde hij zich onvermoeid aan de stipte vervullingen zijner betrek kingen en smarte het hem soms ondersteuning noodig te hebben. Woensdag werd hij begravenen niet alleen zijne verwantenmaar menige vriend menig belangstel lende pirikte een stille tfaan "\veg toen het lijk in de groeve werd neergelaten. Ilij ruste in vrede. Zijne edele daden bewaren zijne.." nagedachtenis voor verge telheid en waar we zijn beeld in vluchtige trekken traehtten weer te gevendan deden we dit slechts om eene eenvoudige lijkkrans te leggen op het graf van een man die, vrij van alle baatzuchtvoor de menschheid leefde. Kkuiningen 28 Junij 1867. F. Gomongdo toerigton,. De koning van Pruissen is, naar men zegt, bezig om gedenkschriften te schrijven. Men verwacht daarin eene naauwkeurige opgave van de slagtoffers, ge vallen 'in de oorlogen door den koning geprovoceerd. In Hanover is eene school geslotenten gevolge van anti- Pruissische demonstratie der leerlingen. De ingenomenheid met de vaderlijke Pruissische regering schijnt daar dus al bij de jeugd te huisvesten. De onderkoning van Egypte heeft veel pleizier te Parijs. Men verwacht van den sultan hetzelfde en het publiek heeft niet minder genot, in het be kijken van de geexposeerde vorstenschoon de ruime aanvoer van dit artikel de belangstelling wel wat vermindert. Ter gelegenheid van de benoeming van den prins Alexander tot luitenant bij de rijdende artillerie is een diué van de officieren van dat wapen op het Loo geweest. Bij een geneesheer had voor een paar weken het volgend® plaatsEene jonge onbemiddelde dame ging, na het ontvangen van zijn rekening, tot hem, en zeide: „Doktor! ik kom u miju hartelijkeu dank betuigen voor de moeite en zorgen, welke gij voor mijn herstelling hebt aange wend, doch kan u daarvoor niets anders geven dan mijnhart," «Geef dat maar aan mijn knechthem komen de emolumenten toewas het antwoord. De studenten hebben Woensdag te Utrecht het stadhuis met 6 lampions verlicht, omdat er geen stadsgebouw geillumineerd was. Het ge meentebestuur scheen hierover gebelgd te zijn, want zij hebben de 6 lampions onmiddellijk door de po- licie doen innemen. De visschers van Barnstable, Mass., vingen onlangs op een- dag met een sleepnet over de 10,000 visschen. Men noemt dit de grootste vangst, die men ooit gehad, heeft. Een man te SmyrnaDelawareheeft zijn aarbeijen-gewas van 4 akkers verkocht voor.$ 4,0QQ, De kooper moet de aarbeijen plukken. De perzikboomen in dien staat hebben veel geleden doorde -vorst. De Buffalo „Express" deelt het. volgende berigt mede: „Eenige dagen geleden kon men in Main-straat een zonder ling, niet alledaags gezigt zien. Mr. trok zijn klein kind in een kinderwagentje. Zijne vrouw ging bij hem; de vader, is 90 jaar oud, zijne vrouw slechts 17 jaren en het kind 8 maanden. BestetHugen. Den 29 Junij is te Middelburg herbesteed Het 2e perceel (polder Borssele) der gewone werken aan de calamit.' polders aangenomen door dhr. M. de Friend te Borssele, voor ƒ17,400, En het 24e perceel derzelve werken (Tienhonderd- en Zwarte- en Ardonnes polder), aangenomen door dhr. J. van Male Dz. te Breskens voor ƒ15,374, van 22 tot 29 Junij 1867. Gehuwd: Geene. Geboren: Ben 24, Petrusz. v. Pieter Plas en Johanna Hagenaar, den 26, Jacoba Petro- nellad. v. Adriaan Mets en Geertruidia Cor nelia Le Cointre. den 27, Johannesz. v. Johannes Birriks en Lena Hoogerheide. den 28, Marinus, z. v. Pieter Willeboer en Geert ruit van de Linde. Overleden: Ben 22, Arie, oud 2/m., z. v. Andries Bruineshof en Maatje Nonnekes. den 23, Francois, oud 5/w., z. v. Marinus Goossen en Johanna Anna van Riet. den 29, Hendricus, oud 12/m., z. v. Pieter van den Broek en Mar tina Kloosterman. Ben 26 Junij te 'sHeer ArendskerkeMaria Otte, oud 72 jaren, wedvan Willem Verplakke. JULIJ 1867. van ROTTERDAM, ure. »»n GOES. ur Dingsdag 2 'smorg. 6,30. Donderd. 4 8,30. Zaturdag 6 10,30. Dingsdag 9 11,30. Woensd. 3'smidd. 12, Vrijdag 5 1,30. Zondag 7 'smorg: 4, Woensd. 10 5,30. XjlefdadlgHeld. Sedert de vorige opgaaf is ten behoeve van de weduwe en kinderen van den onderwijzer M. Verstelle te 's Gravenpolder, met dankzegging ontvangen: Bij dhr. mr. J. II. de Laat de Kantervan JL. coupon 1,98; van een oud onderw. coupon 2,47'; van N. IV., te Middelb. 10,door tusschenkomst van dhr. O. van der Ban, van het Ond. Gez. Hel- levoetsluis en van verscheidene ingezetenen 60,65. Bij dhr. C. P. Lenshoek van Zwake van de afd'. Arnhem van 't N. O. G.door tusschenkomst van dhr. J. Waterman2,50. Bij ds. v. Zadelhoff, diversen 6,50. Bij dhr. J. Kousemaker Pz., van dhr. Segers te Oudshoorn, Oud. Gez. 4 distr. Z.Holl. 10, van dbr. J. R. te H., 1,door tusschenkomst van dhr. Adama te Barneveid 5,94; van dhr. J. Sch. te Hoorn op Tersch. 1,van dhr. Stegsmanhet Ond. Gez. Aalten-Wisch 3,van dhr. S Admiraal: het Ond. Gez. te Middelharnis 5,van dbr. A. C'ammenga: Afd. Menaldumadeel van 't N. O. G. 4,van dhr. P. Kwekkebovm: het Ond. Gez. te Middelb. 11, De commissie': Mr. J. II. de Lapt de Kanterschoolopz. te Goes. C. P. Lenshoek v. Zwake, burgem. te 's Gravenpolder. J. de Hond, hoofdond. te Baarland. J. Kousemaker Pz., hoofdond. te Nisse. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beur|3. PKIJS-COURANT DER EFFECTEN. Maandag, 1 Julij 1867. Nederl. Werk. Schuld 2 Spanje, 2'/2 Rusland, 5e serie 5 Id. 1860 4'/j ld. a 1000,1864, 5 Id. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2'/a Id. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 54%. 33%. 57. 8 2 Vs. 87'Vie. 185. 23%. 67%. 52%. 57%. 30Vs-. 76»/... COUPONS. Oude Metalliekƒ22.85. Nationale ld28.15. Div. in 11.82'. GRAANBERIGTEN. ROTTERDAM, 1 Julij 18OT. GERST 40 ct. lager. Puike TARWE 11,50 o ƒ13,50. ROGGE f 8,50 k ƒ9,-. Winter GERST f 6,60 a 7,60. Zomer DITO/'6,80 5 f 7,80. wolp aartsdijk 1 Julij 1867. Heden ontsliep tot diepe droefheid zijner ouders en verdere betrekkingen, in den ouder dom van nagenoeg 20 jaren, onze geliefde Zoon CORNELISOpzigter bij den Staats spoorweg GoesWoensdrecht. G. BEVELANDER. A. BEVELANDER-Panny. De COMMISSIE tot de (Economi sche Spijsuitdeeling te Goesmaakt bij deze bekend, dat zij op liondevdag den 4 Julij A8G7, des namiddags half twee ure, in haar gewoon locaal zal doen REKENING en VERA N T WO ORBING van hare gehoudene administratie over het dienstjaar 1866/67. Namens de Commissie, P. J. A. van DAM.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3