II JSC?. ,V. 50. D1NGSDAG 2 JULIJ. 5-i*"' Jaargang. ??:«<- MIDDELBAAR ONDERWIJS. PUBLICATIE. WEEZEN-VERZORGING. UOKSSCIU: COÏRAXT. Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond', uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,5S. fr. p. p. ƒ1,90. Bewone advertentlSn worden a 15 et. de regel geplaatst. Ueboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a ƒ1,30, behalve het zegelregt. De inzending van adeertentt&n kan geschieden lot róór drie uren des namiddags op den dag der nifgate* I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van belanghebbenden Dat de commissie van toezigt op de Scholen voor middelbaar Onderwijs in deze ge meente op MAANDAG DEN 8 JULIJ 1867, des middags te 12 uren ten stadhuize eene zitting zal houden tot het inschrijven van jonge liedendie voor het leerjaar 18671868 als leerlingen op de Hoogere Burgerschool of Burger-Avond school wenschen te worden toegelaten waarbij ran die leerlingen die buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijn, de overlegging eener geboorte-akte en bewijs van ondergane inënting of natuurlijke kin derziekte zal worden gevorderd dat voor al de ingeschrevenen een examen van toelating zal worden gehouden op Vrijdag den 19 Julij 1867 des voormiddags ten 9 uremede ten stadhuize en dat de lessen op de beide scholen zullen aanvan gen op Maandag den 9 September 1867. Gedaan te Goesden 29 Junij 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend dat op verzoek van den gemeente-ontvanger, en op deszelfs verantwoordelijkheid, tot zijn geagreëerde klerk is toegelaten Wouter Biersteker, die mitsdien bij afwezigheid of ontstentenis den ontvanger zal vervangen. Gedaan te Goesden 29 Junij 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. Het Reeft in de laatste weken wel eens ver wondering gewekt, dat het kabinet zich zoo schuil hielddat maar alleen die titularis te voor schijn kwamdie eene hoofdrol vervullen moest, en dat de hoofdpersoon ook volstrekt niet werd gesecondeerd. De billijkheid vordert daartegen te constaterendat twee ministers tegenwoordig waren in de zittingwaarin de aanstaande uit vaart van den minister van koloniën werd aangekondigden dat het nu van een der ministers volkomen opgehelderd iswaarom men hem niet zag. Het ministerieel orgaan dat nog nooit het is vermakelijk om opte- merken één woord of rede van een de zer ministers vermeldde, zonder er iets bij te voegendat moest doen uitkomenhoe zij sprakenzooals men het nooit van iemand anders hoordevertelt ons nu van den mees ter in de finantiendat Z. Excell. den tijd heeft gebruiktom zich de speciale kennis van het beetwortel-suiker-fabrikaat eigen te maken ten gevolge waarvan hijnaar het inzien van het orgaan, de bezwaren tegen het wets-ont- werp omtrent dit punt, voldoende heeft op gelost. Wij nemennatuurlijk met de meeste ingenomenheidkennis van deze verzekering en wenschen het vaderland geluk met den minister, die hij elk onderwerpwaarover hij handelen moet, vooraf eenigen tijd studeert, om op de hoogte daarvan te komenen niet minder met de bemoedigende zekerheiddat in de nooit geëvenaarde collectie van specialiteiten, waarop Nederland mag roemen, zich nu ook eene beet wortel-suiker-specialiteit bevindt. De redders van het vaderlanddie ons eene vaste regering zouden bezorgenhebben zoo lang gewoeld, tot zij den heer Trakranen tot het vragen van zijn ontslag drongen, en de natie kan nu oordeelen, hoe magtig groote ver betering de kamer heeft ondergaan in dit op- zigt. Men zegge niet, dat de heer Trakranen geweken is voor een amendement van de Putte want de artikelen van het orgaan zijn daar, om te bewijzendat niemand meer moeite aan gewend heeftom het geheel van het kabinet te verbrekendan juist zijde nieuwe bende die voor het tegendeel moest waken. Men moge het niet betreuren dat juist deze titula ris zijn ontslag heeft gevraagdmaar men zal moeten erkennen, dat het nu wel boven alle Men heeft zendeling-vereenigingen in het leven geroepenmen houdt bidston den om blinde beidenen te bekeerenen hoe prijzenswaardig dit mag geacht wor den de waarde daarvan zal nooit overwigtig genoeg zijnzoo lang bet loffelijk streven, om onze eigene heidenen tot licht te brengen, in zoo een' deerniswaar- digen vergeten staat wordt gehouden. Een nieuw veld ter bearbeiding voor her vormers is daardoor beschikbaar in ons eiland, in ons vaderland, en trouwer, edeler roeping zoude vervuld wordendoor eerst ons eigen volk te hervormen te beschaven en daarna de bewoners der bosschen van Java of die der woestij nen van Afrika tot menschen te maken. Zijn dus de gevolgen der verwaarloosde weezen-verzorging voor de maatschappij in het algemeen onberekenbaar, ook voor den mensch in het bijzonderzoo als ik reeds beb aangetoondblijven dezelve niet achterwege. Ik wil in dit mijn laatste gedeelte middelen trachten aantegeven, die in staat zijn het deerniswaardig lot onzer plattelands weezen te verbeteren. "Wanneer men bet collegie van weezen-verzorgers in het platte land een blik waardig keurt, dan ontdekken wij, dat het een zamenstel van mensehen is, welke uiteenloopende hoofdbezigheden te verrigten hebben, geheel afgescheiden van hun armvaderschap, en dat veroorzaakt, dat er weinig tijd en lust bij hen gevonden wordt om deze veelomvattende en gewigtige betrekking die aandacht te schenken en die zorge te wijden, die men aan dezelve zoude moeten geven. Daarbij komtdat de oude wijze van weezen besteden veel gemakkelijker niet omslachtig, in praktijk te brengen is, en men door dien slenter te volgen, van verdere zorg is ontslagen omtrent het bijzonder lot der bestedelingen. Daarbij komt, dat armvaders hunne weezen niet altijd bij die menschen kunnen besteed krijgen, waar ze dat wel gaarne zouden verlangen, want wie wil een ouderloos kind een geheel jaar voor 40 of meerdere guldens onder dak hebbenals ze niet berekenen kunnen dat zoodanig kind ten minste nog 100 door werken in huis kan brengen. Dus ligt het in den aard der zaak het kind goed of kwaad schiks te bestedenen hoe ongaarne armvaders hun kind daar zien henen gaan, zij moeten hierin berusten; wij komen dus tot de conclusie, dat de weezen- verzorgers door de omstandigheden verpligtmet zeer beperkte middelen te kampen hebben en dat er dus van dien kant geene hulpe te verwachten is en er van geene verbetering sprake kan £ijn. Ik weet wel, en bij eigen ondervinding, dat men met veel moeite, als arm- verzorger zich te getroosten de kinderen nog wel eens op plaatsen kan bezorgen, daar de behandeling dragelijker is, dan bij mijne schets in het 2de gedeelte ge leverd maar dan zal men met gezonde kinderen moeten te doen hebben en waar van de aannemers de zekere overtuiging verkregen hebbendat ze op de eene of andere wijze produceren zullen. Zieke of gebrekkige kinderen, leveren meer bezwaren op; en toch, door 60 of 70 voor dezulken te ontvangen, zal men zich de omgang van zoodanige stumpert ook weder getroosten. Men zal ze niet veel aandacht schenken, meer het geld, want daar kan men de koopdagschuld bij den notaris en bij den ontvanger der belasting mede voldoen terwijl van het overschot men trachten zal de doctors rekening te doen inkrimpen. Meer afdoende en heerlijker vruchten zoude ik mijn stelsel zien afwerpen, als men de plattelands ouderloozen zonder onderscheid van Godsdienst kon cen traliseren en daarvoor was het vooral noodig een groot huis opterigtenzoo als b. v. het weeshuis te Goes. De plaats waar ik zoodanig gebouw gaarne zag verrijzen, zou ook een centraal punt moeten zijn waartoe ik Goes uitsluitend zoude aanbevelenomdat aldaar zich de geschikste gelegenheid opdoet, om van de onderscheidene kerken en godsdienst-leeraars te profiterenmaar ook omdat daar de heerlijkste weg geopend is om de jongelingen in nuttige ambachten opteleiden, terwijl voor de meisjes aldaar mede eene wijde baan bestaat om tot flinke huis moeders gevormd te worden. Ik heb dus Goes als centraal punt gekozen, om met een weeshuis versierd te worden, dat volgens de behoeften' des tijds was opgetrokken en waartoe bij de voorgestelde uitbreiding der stad, eene heerlijke gelegenheid voB zoude kunnen geopend worden. De grootste en gewigtigste vraag doet zich nu evenwel voor, en die is: hoe zullen de gelden gevonden worden, die de opbouw bet ameublement en alle verdere uitgaven noodzakelijk maken. Gewiseene gewigtige vraagdie aan vele bezwaren onderworpen is, die veel gemakkelijker te bespreken, dan uittevoeren is. Het geld die magtige hefboom in de maatschappij, moet ook hier eene voorname rol vervullen en hoe verschillend de wegen ook mogen zijn om daarvan zich meester te maken, zoo kon het ook tot ons doel gevonden worden, indien de zaak met ernst wordt aangevat en eene vurige begeerte de ondernemers mag geschonken wordenhet gewigtige werk te volbrengen, dat tot heil der menschheid wordt aangewend en als men zich door gewone teleurstellingen, waar alle goeddoen mede te kam pen heeft, niet laat afschrikken of zich van de baan laat wegblazen. Een vaste wil vermag veel. Toen keizer Napoleon, Fulton voorstelde in een krankzinnigen huis te gaan vertoeven, omdat hij een schip in beweging wilde brengen waar geen wind of zeilen eene rol bij behoefden te vervullen, zou de stoomkracht, toegepast op de scheepvaart, denkelijk eenige jaren in vergetelheid geraakt zijn, als hij zich door die bedreiging bad laten ontmoedigen.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1