BUITENLAND. {Ter telegraaf.) Dezen morgeu waren de tribunes in de tweede kamer druk bezet, eu de ministers van binnenlandsche zaken en van finantien waren tegen woordig. De voorzitter liet voorlezing doen van eene missive van den heer Tralcranen, waarbij hij ver klaarde door den koning gemagtigd te zijn, om het wets-ontwerp tot uitgifte van gronden in erfpacht in Indie intetrekken. De minister verzocht tevens de overige onderwerpen nopens het koloniaal debat voorshands niet te behandelen. De kamer, die een en ander voor kennisgeving aannam, heeft daarop het ontwerp op de binnenlandsche suiker in behan deling genomen. Naar men verneemt heeft de heer Tralcranen be reids zijn ontslag ingediend. Volgens een later telegram, is vrij algemeen het ge rucht, dat de heer) 's Jacob, lid van de tweede kamer, zou benoemd zijn tot minister van koloniën. Men verzekertdat na de afdoening van het wetsontwerp nopens de uitgifte van woeste gron den in erfpacht in Nederlandsch-Indie, de tweede kamer der staten-generaal nog eenige andere aan de orde gestelde wets-ontwerpen zal afdoen, maar dat toch het bepaalde voornemen bestaat, om, zoo dit maar eenigzins mogelijk is, deze week de werkzaamheden ten einde te brengen. Z. M. heeft, beschikkende op een verzoek schrift van den heer Adriaan de Bruijne Jz. en twee anderenwonende te Goesgoedge keurd de statuten der voor minder dan dertig jaren aangegane Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijste Goesen die ver eeniging erkend. Het British-Medical-Journal meldtdat van 2 'tot 8 September dit jaar te Zurich een Eu- ropeesch congres van veeartsen zal gehouden worden waar voornamelijk de veeziekte een onderwerp van discussie zal zijn. Uit Hulst schrijft men van 25 JunijGis teren namiddag zijn door het on weder hetwelk boven dit gewest heeft gewoed, twee paarden van den heer burgemeester J. Freke te Stop peldijk op diens land door den bliksem gedood tijdens die buiten een geladen mestwagen op dat land voorttrokkende knecht welke op die wagen zat en alzoo de paarden bestuurde, is natuurlijk hevig geschrikt doch ongedeerd gebleven, hij verkeerde echter gisteren avond in bedenkelijken toestand. De paarden lagen dood doch onbeschadigd op het land. Uit Brakel (Gelderland) wordt het volgende geschreven: Wat welligt nog nooit gebeurd is geschiedt thans. Terwijl namelijk alhier een begin wordt gemaakt met het rooijen der vroege aardappelen, zoogenaamde kralenis men nog druk bezig om de boven water zijnde landen met eene latere soort te bepoten. Men twijfelt echter zeer of dit product wel veel zal opleve ren. Het gunstige weder werkt zeer voordeelig op den groei der te veldstaande granen en ge* wassen. Alles wat op zijn tijd is kunnen ge poot en gezaaid worden en niet onder water gestaan heeft, belooft een ruimen oogst. Ofschoon men nog geen zekere tijdingen heeft omtrent het lot van keizer Maximiliaan houdt men het er algemeen voor dat hij zijn keizerschap niet met den dood bekoopen zal. Volgens sommige correspondenten zou hij reeds op reis zijn naar Europa nadat hij van de kroon had afstand gedaan. Een ander berigtgever beweert, dat hij, al vorens Mexico te verlaten, eene heftige procla matie tegen de partij van Juarez heeft uitge vaardigd. De czaar heeft aan mevrouw Laborie die bij den aanslag van den 6den Junij door een splinter van het pistool van Berezowski gekwetst is gewordeneen met brillanten versierd me daillon ten geschenke gezonden. Alvorens Parijs te verlaten, heeft genoemde monarch de zes fransche zangers, die bij het daags na den aanslag gevierde Te Deum de liturgie gezongen hebbenmet een fraai gouden horologie met ketting en hunnen directeur met een kostbaren ring begiftigd. Naar men uit Sleeswijk meldt, neemt de haat tegen de pruissische regering daar hand over hand toe. De laatste maatregel der rege ring, waarbij werd bevolendat de vrouwen en kinderen van hen, die het land verlaten hebben, om zich aan dienstpligtigheid of andere verbind- tenissen tegenover het Pruissisch gouvernement te onttrekken, over de grenzen gezet moeten worden, heeft daartoe veel aanleiding gegeven. Men schat het getal uitgewekenen op ongeveer 8000; daaronder zijn 2000 gehuwden, en het valt alzoo ligtelijk te denken, dat het getal dergenen, die nu gedwongen worden het land te verlaten, niet gering is. Bij den senaat is een adres van zekeren heer Chambourneauvroeger regter en thans ad- vokaat te Moissacingekomenwaarin hij ver langt, dat over de vorsten naar oud egyptisch gebruik na hunnen dood regt zal worden gespro ken en wel door den senaat. Dit collegie heeft gemeend over dit adres tot de orde van den dag te moeten overgaan. Portugal heeft de doodstraf afgeschaft. Deze betrekkelijk jeugdige constitutioneele staat geeft daardoor weder een nieuw bewijs van de verlichte beginselen waarnaar hij wordt gere geerd. Gemengd.© toerigtorr. Op liet kasteel Bleiburg heeft een treurig voorval plaats gehad. De gravin von Tliurn wilde met een lucifer de lamp, die op hare schrijftafel stond, ontste ken; het phosphorkopje van de lucifer viel ongemerkt op haar kleed dat vuur vatte en in een oogwenk stond de gravin in lichtelaaije vlam. In weerwil der aan gewende pogingen,om de vlammen te blusschen, waarbij haar echtgenoot graaf Thurn zich de handen zwaar wonddebrandden de kleederen tot aan het corset af en bekwam de beklagenswaardige vrouw zeer ernstige eu pijnlijke brandwonden. De dagbladen van Ca nada vermelden eene moedige en edele daad van een machinist op een der britsch-amerikaansche spoorwegen. Op den 26sten Mei naderde een goederentrein met vrij grooten spoed het station St. Hyacinthe, toen de machinist een kind van ongeveer 4 jaren zeer bedaard op de rails zag wandelen; de afstand was te kort, en het kind zou reddeloos verloren zijn geweesthad niet de moedige man een kort besluit genomen. Zich naar voren op zijne machine spoedende ging hij op de loopplaat op eene knie liggen en hield zich met de hand aan de hand-rail vastop het oogenblik dat de machine het kind zou verpletteren werd het door de krachtige hand van den machinist omhooggetild, bij zich op de loopplaat genomen i de kleine was gered Het kind was zeer ontsteld maar ongedeerd, en werd een paar uren later aan de vei schrikte ouders teruggegeven. Een tabakshandelaar te New-York heeft bekend gemaakt, dat hij eiken dag in een zekere hoeveelheid ponden tabak een bankbiljet van 100 dol lars zou steken waarvan de kooper van dat pond eigenaar werd. Zijn winkel wordt nu dagelijks be legerd door koopersreeds vijf zijn er in het bezit van de uitgeloofde premie. Voor eenige jaren werd iets soortgelijks gedaan door een gaarkok te Parijs die een goud tien fancstuk in een worst stak. De politie heeft toen daaraan een einde gemaakt, op grond dat dit gelijk stond met het houden eener onwettige loterij. Verleden week vertrok een heer van Zwolle naar Leeuwarden, een grooten hond medenemende, dien hij van een zijner kennissen gekregen had. Te ongeveer 11 uur 's avonds te Leeuwarden aankomendesloot hij den hond op in een schuur den volgenden morgen was hij echter verdwenen. Hij was door een luik ontsnapten reeds vóór 7 uur vond de vorige eigenaar zijn hond voor de deur liggen; het dier was zeer vermoeid, doch scheen daar reeds een poos gelegen te hebben. Op zijn ruimst genomenheeft het beest den afstand van Leeuwarden naar Zwolle, die op on geveer 18 uren wordt berekend, in niet minder dan 8 uren afgelegd. OPENBAEE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES den 25 Junij 1867. Afwezig de heeren J. AA. Fransen van de Putte en mr. P. H. Saaijmans Vader buiten de gemeente C. Pilaar wegens ongesteldheid met en C. C. van den Bosch zonder kennisgeving. Na de resumtie der notulen deelt de Voorzitter als ingekomen stukken mede a. Brief van heeren gedep. staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit van den 22 Mei tot af- en overschrijving op de begrooting van 1866. b. Brief van de openbare gezondheids-commissie ten geleide van een concept-verordening op de huizen van ontucht en publieke vrouwen, binnen deze ge meente, hetwelk zal worden gedrukt en bij de leden rondgezonden. c. Eenige staatsbladen welke bii de overige wor den gevoegd. De Voorzitter zegt, dat door burg. en weth. de verkiezing voor een lid van dezen raadin plaats van dr. K. Broes van Dort, is bepaald op den 10 Julij a. s. en vraagt of er geen bedenkingen bestaan om het ter vorige vergadering benoemde stembureau, voor beide verkiezingen te doen fungeren? Daartegen bestaat geen bezwaar, zoo ook niet tegen het houden der jaarmarkt, beginnende den 20 Aug. en eindigende den 3 Sept. daaraanvolgende. Wordt overgegaan tot de benoeming van eenen hoofd-onderwijzer aan de openbare school der tweede klasse en blijkt uit de ingekomen stembriefjes dat de heer C. J. Witte, van Kloetinge, met algemeene stemmen is benoemd. Daarna wordt tot lid van de commissie van toe- zigt over het middelbaar onderwijs benoemd mr. J. A. van Hoek, met 5 stemmen tegen ééne stem uitge- bragt op den heer G. T. Callenfels. Bij beide benoemingen fungeerden de heeren mr. W. G. de Knokke van der Meulen en O. Verhagen als stemopneraers. Daarna wordt ter tafel gebragt de staat van voor- dragt voor een leeraar in de staathuishoudkunde en de kennis der staatsinrigting en het boekhouden, aan de hoogere burgerschool, door burg. en weth. opgemaakt en door den inspecteur goedgekeurdwaarop alleen geplaatst is de heer mr. M. J. de Witt Hamer, belastendan zal het antwoord u doen rillenwant bet zijn gewoonlijk de armste meest onbeschaafdste arbeiders, wier godsdienstig en zede lijk levenalles te wenschen overlaaten die niet zelden tot toon beelden verstrekken van eerloosheiden die geen onderscheid weten te maken, om de eigendommen van anderen wel of niet te eerbiedigen. Dat worden nu de aanstaande opvoeders, de pleegouders der arme verlaten weezen, welke zoo eene treffelijke vader en moeder in het graf hebben zien nederdalen. Overleden vader en moederdaar staan uw zoontje of uw dochtertjedie eenmaal uw oogappelsuwe harten- lusten waren, om met Maart of Mei in eene wildvreemde armzalige woningbij een portie eigene kinderen gevoerd te worden. Daar staan ze met hunne teedere zwakke ligchaampjesom weldra in harde dienst baarheid om boven hunne krachten te wroetenom met weinigslecht en schraal voedsel werkzaamheden te volbrengen die men onmogelijk met ernst aan hunne jeugdige krachten kan toevertrouwen. Daar staan ze om weldra onder de karnde stroeve blik van een menschenkooper in een boekje van de armoedige woning aardappelen te schillenof onder ernstige bedreiging, bet bevel ontvangen hout te gaan halen, door hagen en dammen van hunne schuttingen te berooven, en zoo n de beginselen der dieverij worden onderwezenof den voorbijgan gers een centje te vragen waardoor ze in bet bedelen worden geoefend of hen wordt de post van boodschapper opgedragen door 1 lood koffij of 2 cent babbelaars in bet dorp te gaan halen. Daar staan ze de arme weezen, om weldra alle edele indrukken, die eigen vader en moeder hebben ingeprent, te verliezen, om te vergeten hoe moeder het de handjes heeft leeren vouwen terwijl ze een gebedje tot den Alziender opzondom weldra in de grootste hardvoch tigheid opgeleid, om in koude onverschilligheid groot te worden. Arme kinderenZiedaar rxwe toekomst geopendziedaar eene wijde baan voor u, die naar het schavot of de gevangenis leidt. Ziedaar u voor enkelde guldens verkochtwat dunne kleertjes op den koop toe, terwijl uw pleegouders voor een daalder geneesmiddelen moeten instaan, als zulks noodig is. En zoo uitbesteed en toegerust gaat ons ouder loos 7jarig knaapjeons arm ongelukkig natuurgenootjemet een klein bundeltje onder den arm de wijdewijde wereld in. Ziedaar de gewone wijze geschetst om ouderlooze kinderen een onderkomen te bezorgen en waarop de weezenvaders zich van den hun opgedragen moeije- 1 ij ken post moeten kwijten. Ik zeg gewone wijze, ofschoon ik tot mijne blijdschap de ervaring heb opgedaandat de publieke veiling en tentoonstelling der kinderen op enkele dorpen meer plaats heeft

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2