1867. N". 48. DINGSDAG 35 .HM J. 5-ï"e Jaargang. GEMEENTE-RAAD te GOES, WEEZEN-VERZORGING. A -«Sis- <i01>SSIIE COURANT. I>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prijs per kwartaal 1,1b. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone adverteutiCn worden a 19 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regeis a ƒ1,80, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie. uren des namiddags op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR OP DING SB A O DEN 25 JUNIJ DES AVONDS TEN 7 DEE. 1867 Punten van Behandeling 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Benoeming hoofd-onderwijzer aan de openbare school van de 2e klasse. 3. Benoeming lid der commissie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs. 4. Aanbeveling leeraar aan die scholen voor staat huishoudkunde en boekhouden. 5. Voorziening van den kerktoren. 6. Vinding tekort op de kosten van perceptie der ge meente opcenten op de Grondlasten en het per soneel over 1866. Putolioatie. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES brengen ter kennis der ingezetenen t Dat de heeren N. J. E. VERSCHOORgeneesheer en J. KOOMANheelmeester dezer gemeentein de Soepkokerij zullen zitting houdente beginnen aan staande Vrijdag en voorts iederen Vrijdag iu deze en de volgende maand, des middags ten een ure tot bet gratis Vaccineren «f Her vaccineren. Zij noodigen met aandrang de ingezetenen uit, om van deze aangebodene gelegenheid gebruik te maken en, met ter zijde stelling van alle vooroordeeleneen raiddel aan te wenden, dat door de Voorzienigheid is aangewezen om tegen de verschrikkelijke kinder ziekte zich en de zijnen te behoeden. Goes den 24 Junij 1867. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. P I L A A R. Bij gelegenheid van de behandeling der vraag of Nederland regt heeft, om gronden in Indie in erfpacht te gevenheeft de hèer Wintgens gezegd dat ons land, in verhouding tot Java als het ware gelijk staat met een voogd over een minderjarigewiens goed hij moet admi nistreren en voor inbreuk beveiligen. De juist heid der vergelijking daarlatende, zouden wij den heer Wintgens willen vragenof die voogd dan niet tot verantwoording moet geroepen wordendaar hij de renten van het goed der mindeijarige steeds tot eigen bate aanwendt, en de minderjarige daarenboven nog dwingt, om voor hem te werken, ten einde zooveel meer te kunnen profiteren. Het is zeker zeer trouwhartig van den voogddat hij zich met de administratie blijft belastenbij zijne over tuiging, dat de pupil nog steeds minderjarig is, maar hij moest, dunkt onsniet vergeten dat de voogdij ook nog andere verpligtingen medebrengt, dan enkel de goederen te admi nistreren. En wat, als de mindeijarige eens zich bewust zal zijn van het regtom reken schap te vragen van de gehouden administratie'? 't Is schier onbegrijpelijk, dat de mannen van het batig slot het geweten met zulke drogre denen in slaap kunnen wiegen, en onze ver houding tot Java slechts voorstellen onder een beeldspraakdie juist geschikt isom het on redelijke het onhoudbare hunner theorie in het oog te doen springen. Indien het waarheid is dat Nederland geen regt heeft, om over den grond op Java te beschikken, van waar dan het regt, om de vruchten van den gedwongen arbeid der Javanen uitsluitend voor zich te nemen De heer Pijnappelde patroon der conciliante politiek, heeft de rigting, waarvoor hij strijdt, thans duidelijk gekarakteriseerd door althans volgens het verslag der zitting van Donder dag te bewerendat het gansche mensche- lijke leven door halfheid wordt beheerschten daarom het beginsel van halfheid verre verkies lijk is boven dat van een bepaald afgerond stel sel. Indien deze regel door den heer Pijnappel altijd en overal in toepassing gebragt wordt, dan zal wel niemand gaarne zich onder zijn patronaat stellen, ten ware men mag aanne men, dat hij zijn stelsel ook wederom half in praktijk brengen zou. Maar men beschouwe die redenering in verband met Indie en ons bestuur aldaardan zalvolgens den heer Pijn appel dat land half liberaal en half conservatief moeten bestuurd worden. En dan zouden wij van den heer Pijnappel wenschen te vernemen, op welke wijze dit geschieden moethoe bijv. de Javaan half vrij en half gedwongen zal moeten arbeiden. Yoorts, indien die halfheid tot con- ciliatie leiden moethoe men de beide partyen met de helft zal tevreden stellendaar zij beiden het geheel verlangen. In waarheid moet men tot het besluit komendat de conciliante volks vertegenwoordiger het sprekend bewijs gegeven heeft, dat zijn leven door halfheid wordt be heerscht, daar hij een half begrip schijnt te hebben van zijne roeping en van de zaken die er te behandelen zijn. Als de Amsterdam- sche kiezers al met halve vertegenwoordigers ingenomen zijngelooven wij toch, dat de natie liever heele in 's lands vergaderzaal zien zou. Er is niets dat aan ontwikkeling en vooruit gang meer in den weg staat dan halfheid. En moge ook veler leven, als dat van den heer Pijnappel daardoor beheerscht wordenhet zou zeker in het belang van het individu en van het algemeen zijn, dat men die halven, om met onze naburen te sprekenzocht te erganzen. Wij Nederlanders behoeven den vreemden bodem niet te bezoeken, om een tal van nuttige instellingen en liefdadige vereenigingen aan te treffendie aan het beteekenisvolle woordhumaniteiteen waar en echt karakter gevenen die het bewijs daarstellendat ons volk ook voor anderen weet te leven. Getuigen daarvan de vele kerken en scholen, huizen voor vondelingen, idioten, bedelaars en gevallen meisjes, voor doofstommenooglijdersvoor havelooze kinderenmen heeft het Nut, men heeft commissien voor volksvermaken, voor keuring van levens middelen tot stichting van arbeiders woningen men houdt volks voorlezingen men geeft volks-concertenmen heeft het Nederlands Mettray, in een woord, men opent oog en oor, voor het harde lot, dat soms den mensch bejegent en men weet het gemoed te doen spreken, om daar eene gewenschte verbetering in te brengen. Ook naar buiten openbaart zich de trek, om voor den evenmensch nuttig te zijn en de behulpzame hand toetereikenindien de nood zulks noodzakeljjk maakt. Schatten worden geofferdom de wilde natuurkinderen der bosschen tot degelijke menschen te vormen, en de zendeling, die zich met deze liefdetaak belast, wordt het niet moede zijn' natuurgenoot töt een denkend mensch te vormen, niettegenstaande de zelfopofferingen soms aan het bovennatuurlijke grenzen. Eene zaak in ons midden wordt vergeten, wordt veronachtzaamd en dat is de weezen-verzorging op het platte land, mogelijk in geheel Nederland, maar bepaald in Zuid en Noord-Beveland. Deze ongelukkige wezens worden weinig aandacht waardig gekeurd, ofschoon ook zij een schakel in die groote maat schappelijke keten innemen, en daarin veel gewigtiger plaats zouden kunnen beslaan. Is het wees te zijn geen ongelukkige toestand ge noeg? Geen vader, geen moeder, geene liefderijke verzorgers te hebben. Ivan men een kind harder lot toeschikkendan het geene liefdegeene deelneming waardig te keuren En tochdeze toestandhoe onna tuurlijk dezelve ook moge schijnenbestaat. Niet dat ik een blaam op de plattelands weezen-verzorgers wil werpen, of dat ik mij ver meet hen te beschuldigendat zij met opzet zich aan pligtverzuim overgeven; neen, de omstandigheden veroorzaken, dat zij wel niet an ders kunnen handelenen dat zij ook gedachteloos daar henen leven. De plattelandsch weezen-verzorging is een punt waar niet over gedacht wordt, althans om daarin eene zoo noodige verbetering te brengen. De tijd is voorbij, om in alles den sleur te volgenen voorbeelden welke zoo bij de hand liggen, zullen wel afdoende bevonden worden, om het punt van weezen behandeling op het platte land van naderbij te beschouwen. Is het noodig om op de uitmuntende weezen-inrigtingen in de meeste steden van ons vaderland te wijzenop die zelfs welke wij dagelijks zien kunnen in Goes? Aanschouwt die heerlijke toevlugtsoovden voor de stads-ouderloozen die flinke gezonde opvoeding, dat degelijke onderwijs, die orde welke

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1