BUITENLAND. slag van de jury van deskundigen bij de al- gemeene tentoonstelling van Nederlandsche nijverheidin 1866 in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam gehouden. Maar even als daar is ook hier veelzeer veel goeds in elke afdeelingveel wat den kundigen en denkenden werkman kenmerkten het ontbreekt ook hier niet aan nieuwe vindingen en vernuftige toe passingen. Zonder in bijzonderheden te treden, vergelijkingen te maken, of aan dit of dat de voorkeur te geven, wijzen wij met een enkel woord op de keurige modellen van snel persen, kappen, trappen, gewelven, schepen, stoommachienes, de uitnemende proeven van schilderwerk, enz, enz. Zoo wij gelooven, heeft deze tentoonstelling een schoon bewijs opgeleverd, dat de beschuldiging van onkunde en onbekwaamheid, over den Nederlandschen am,bachtsstand in het algemeen zoo dikwijls uitgesprokenonverdiend is. Zeer hopen wij, dat deze eerste algemeene tentoonstelling door meerdere zal gevolgd wor den; deze is als het ware nog slechts eene proeve, maar zeker toch eene zeer goed ge slaagde proeve, waarmede wij den ambachts stand in het algemeen, de vereeniging »Neer- lands werkman" in het bijzonder geluk wenschen. Volksblad.) De overvloed van hulponderwijzers en daar door ontstane moeijelijkheid om als zoodanig geplaatst te wordenheeft invloed gehad op het aantal aspirant-kweekelingendie zich aan gemeld hebben voor het vergelijkend examen ter bekoming van een der tien vakante plaatsen aan 's rijks kweekschool te Haarlem. Dat examen zal waarschijnlijk in 't begin van Julij te 's Hage gehouden worden. Het aantal aspiranten bedroeg in vroegere jaren ruim 80, en nu slechts 32, waarvan 14 uit Noord-holland, 9 uit Zuidholland, 3 uit Utrecht3 uit Zeeland1 uit Groningen 1 uit Noordbrabant en 1 uit Friesland. Dezer dagen had te Voorburg op nieuw een ongeval plaatsdat getuigt hoe gevaarlijk het is, als kinderen in dé gelegenheid zijn zich van lucifers te voorzien. Een jongetje van 7 jaren streek een meisje van denzelfden leeftijd (dat aan den weg in het gras zat)met een lucifer over den rug, tengevolge waarvan de kleederen van het kind onmiddellijk vlam vatten. Juist kwam eene vrouw voorbijdie tegenwoor digheid van geest genoeg bezat, om de in brand staande kleederen uittedooven, en uit- tetrekken, waardoor het kind hoogst waarschijn lijk van een smartelijken dood is gered. Moge dit voorval tot leering en waarschuwing strekken! Bonoom 1 n gon. Met ingang van 1 Julij is tot adjunct adminis trateur bevorderd de scheepsklerk bij Zijner Majs. marine N. de Ronde Br esse r. ALGEMEEN OVERZIGT. Nog altijd heerscht dezelfde onzekerheid om trent het lot van keizer Maximiliaandaar de berigten, zoogenaamd uit Mexico afkomstig, elkander aanhoudend weerspreken. Men blijft evenzeer verzekeren, dat hij reeds doodgescho ten isals volhouden dat hij slechts als krijgs gevangen door Juarez wordt bewaard. Lang zamerhand echter begint de aandacht zich meer te bepalen op de toekomst van Mexicodan op het lot van den keizer. Hoe weinig men ook met dat keizerrijk ingenomen wasen hoe ze ker men ook overtuigd is, dat die regerings vorm daar niet wordt gewild, toch erkennen allendat er thans veel kans bestaat, dat Mexico vooreerst aan regeringloosheid zal worden prijs gegeven. Voorzeker heeft Napoleonhoe scherp ziend hij overigens wezen mogegeen gelukkigen blik geslagen op dien staattoen hij een troon opdrong waardoor eene reeks van jammeren over het land en het volk werd gebragt. En indien het zich bevestigen mogtdat daardoor aan Maximiliaan een ontijdigen en bloedigen dood is bereid geworden, dan zal het voor hem eene treurige les zijnom zich niet te bemoeijen met die aangelegenheden van andere volkendie aan hen zeiven moeten worden over gelaten omdat zij met toestanden en eigenaar digheden in verband staandie slechts op den bodem zeiven kunnen worden gekend. Keizer Napoleon lijdt aan seheele hoofdpijn en stijfheid in de lendenen. Of een en ander een gevolg is van de vermoeijende conversatie met zoovele andere vorsten en of de eerste kwaal misschien door te ingespannen denken over binnen- en buitenlandsche aangelegenheden veroorzaakt iswordt niet medegedeeld. Ge lukkig heeft de keizerin de honneurs kunnen waarnemen en behoefden dus de vreemde gasten niet te wachten. Er schijnt ook nog wel een oogenblik overgebleven te zijn, om, ter afwis seling van de feesten, eens over ernstiger zaken te sprekenonder anderen over de Oostersche aangelegenheden. Sommige bezoekers hebben vermoedelijk ook wel wat anders, dan juist de tentoonstelling op het oog gehad. Voorts blijft men te Parijs nog altijd vervuld met den misluk ten aanslag op het leven van keizer Alexander. De verontwaardiging daarover is algemeen. Omtrent den ongelukkigen Pool verneemt men geene nadere bijzonderheden. Alleen dat hij blijft volhouden geene medepligtigen te hebben. Naar men zegt, moet de koning van Pruissen er ernstig op aandringen, dat de koningin van Hanover hare staten verlaten zal. De nieuwe bezitter schijnt dus niet zeker genoeg van zijn invloed te zijn, oru het voortdurend verblijf der vorstin aldaar onschadelijk te achtèn. Het is op nieuw een bewijs dat men zelden gerust bezit, wat men wederregtelijk heeft verkregen. De keizerin van Rusland heeft aan mevr. Raimbaux voor 300,000 fr. aan diamanten ge zonden, terwijl in al de steden van het Rus sische rijk lijsten van inschrijving rondgaan, om den redder van het leven des keizers gouden medailles of geschenken aantebieden. Een te Berlijn gevestigd burger heeft aan den gemeenteraad verzocht, eene plaats aan te wijzen, ter oprigting van een gedenkteeken voor Francis Drakeaan wiengelijk men weet de invoering der aardappelen in Europa te danken is. Hij stelt daartoe 15,000 thaler be schikbaar. Den 8sten en 9den is te Worms een vrij metselaars-congres vereenigd geweest, waarop 28 duitsclie loges talrijk waren vertegenwoor digd. Er werd besloten tot het vaststellen van beginselen, die tot grondslag van een ma^onnieke bondswet zouden strekken. Er zouden nationale loges en eene algemeene haar allen omvattende grootloge zijn. Maandag hebben er conflicten plaats ge had tusschen de katholieken en de protestanten te Birmingham, welke den 18 dezer nog voort duurden. De oproerswet is afgekondigd en de troepen zijn tusschenbeide gekomen. In twee straten is geplunderd en op eene R. C. kapel is een aanval gedaan. Te Waterford is 11. donderdag avond een afdeeling militie, die Feniansche gevangenen escorteerde, bij het heengaan en terugkomen, aangevallen door de bevolking. Er zijn twee dooden gevallen. Een zekere Reinholt Ziegert, ook Schultz genaamd, is te Londen tot dwangarbeid, gedu rende 7 jaren veroordeeldwegens het namaken van Nederlandsche muntbilletten van 10 gulden. In zijne woning heeft men steenen gevonden waarop gedeelten van muntbilletten gegraveerd waren, benevens 150 onafgewerkte muntbilletten. Omtrent den brand te Brody verneemt men, dat in het geheel 667 huizen met 1390 woningen zijn afgebrand. Meer dan 6000 men- schen zijn van dak beroofd en kampeeren in de open luchtof zijn in stallen en pakhuizen gehuisvest. De schade bedraagt 1,350,000 fl. waarvan slechts 300,000 fl. zijn geassureerd. De keizer van Oostenrijk heeft 3000 fl. voor de noodlijdenden geschonken. De Ooerland Commercial Gazette van Mau- ritus meldt dd. 6 Meidat de koortsendie daar sedert drie maanden heerschtennog steeds blijven heerschen, niettegenstaande de zomer hitte reeds voorbij is. In de maanden Maart en April werden door deze epidemische ziekte 17,182 personen ten grave gesleept. De grootste verslagenheid heerscht er, en de zaken staan ten eenmaie stilterwijl de vrees voor besmetting zóó sterk is, dat slechts inet behulp -der re gering de noodige personen kunnen worden gevonden om de lijken ter aarde te bestellen. Er is zooveel gebrek aan doctoren als aan geneesmiddelenen ofschoon in de laatste dagen 650 oneen quinine werden aangebragt, blijft die nog van 6 tot 7 pd. st. per once. De Israeliten te Smyrna hebben de zes klokken gekochtdie door het Turksche leger uit de Grieksche kerk waren geroofd. Zij heb ben dezedie in het openbaar geveild werden aan de Grieksche gemeente te Smyrna ten ge schenke aangebodenmet een begeleidend schrij ven dat voor hunne verdraagzaamheid getuigt, Den 17den heeft het Pruissische infante- rie-regement no. 69 de vesting Luxemburg ver laten. De andere troepen zullen nu eveneens de stad ontruimen. Het Wort brengt hun een afscheidsgroetwaarin het de houding der troe pen en hun gedrag tegenover de burgerij allen lof toebrengt. Genoemd blad zegt het vertrek van die troepen te betreuren èn om de voor- deelen die zij afwierpen èn om hunne verhouding tegenover de burgers. Maar wij moetenzegt het Wort, onze onafhankelijkheid liever hebben dan ons garnizoen. Men legt keizer Alexander de volgende woorden in den mond, die hij gesproken zou hebben met betrekking tot de huldebewijzen, welke hem na den moordaanslag ten deel vielen »Men verheerlijkt in mij den man, die, door niet getroffen te worden de eer van Frankrijk heeft gered." De uitdrukking is nog eigenaardiger dan van de Faysdie zei de: »de pistool was gerigt op den keizer, maar het schot trof Polen." G-omong;d.e toeristen. Een kastelein te Coevorden, lokte op Pinkster-Maandag het publiek,door een vreemd volksvermaak, nl een zeege vecht op drijvende tonnen. Ieder verlangde het vreemde schouwspel te zién. Eene groote massa men- schen bevond zich, reeds lang vóór het aange kondigde uur, nabij de plaatswaar de schepen voor anker lagen. Met ongeduld verbeidde men het oogen blik, waarop de strijd zou beginnen. Eindelijk kwamen de Ruiters en Trompen in prachtig water kostuum te voorschijn. Ieder bevelhebber stapte vol moed naar zijn admiraalschip, wilde het beklimmen, maar helaas! het schip kantelde omenonze admiraals lagen in het water, en met hen het genie van den ondernemer. De moed der bevelhebbers was spoedig door het algemeene blusehmiddel gebluscht, zoodat van het gebeele gevecht niets kwam. Een Ame- rikaansch blad deelt een schrikkelijken moord mede door een knaap van 8 jaren op zijn zesjarig broertje gepleegd. Den vorigen dag waren er in het huis zijner ouders drie varkens geslagt en de knaap had daarin zooveel vermaak gevondendat hijterwijl zijne ouders naar de kerk warenzijn broertje voor stelde, om ook eens varkentje te spelen. Hij bond daarop het kind op een bank bragt het een steek in de hals toe en liet hem dood bloedendaarna hing hij het lijkje bij de beenen aan een balk en sneed het ligchaam open, zoodat men de ingewanden onder het lijkje vond liggen. Eerst toen het kind de diepe smart zijner ouders zag, begon hij iets van het af schuwelijke van zijne daad te begrijpen en schreide bitter. Hij was altijd beschouwd als een knaap van zwak verstand, maar overigens zeer goedhartig. Aan de springprocessie te Echternach, welke den llden plaats had, namen 11,912 personen deel, waar van 2321 baden, 437 zongen, 8881 sprongen, 106 muziek maakten, terwijl 26 geestelijken en 18 ba nierdragers deze godsdienstplegtigbeid leidden. Eene vrouw verloor in het gedrang bij de illumi natie, op de Place de la Concorde te Parijs, haar zeven jarig dochtertje. Wanhopend zocht zij het kind een uur lang. Eindelijk wordt het gevondeneen poli- tie-agent was reeds met dé kleine op weg naav hare woning. Toen de moeder haar kind weerzag zonk zij ineen en kon geen woord uitbrengen. Toen men haar tot haar zelve had gebragt bleek het, dat zij krankzinnig was geworden.Tot waarschuwing diene het volgende: Maandag den 10 dezer had een 8jarig knaapje te Zierikzee de onvoorzigtigheidom achter een rijtuig te loopen en zich daaraan vasttehouden. Hij had echter het ongeluk uitteglijden, zoodat het wiel hem over het hoofd ging, waardoor dit werd verbrijzeld en de ongelukkige terstond een lijk was. Er waren een aantal wandelaars op den' weg; maar menschelijke hulp kon niet meer baten. Op ieders gelaat was verslagenheid en ontzetting te lezen.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3