i wezen en in het belang des lands, hetwelk hier tegelijk met de nationale eer in het spel is, wenschten wij door den Moniteur te ver nemen, of de minister van buitenlandsehe zaken voortgaat met protesteren en het maken van reservesdan wel, of hij een beroep op de di plomatische tusschenkomst der waarborgende mogendheden doet, zooals hij in de maand De cember 1865 in de kamer zeide voornemens te wezen." Colijnsplaat20 Junij 1867. Noord-Beveland heeft feest gevierd. Gedurende de dagen van 18 en 19 dezer wapperden uit vele woningen en van de torens der dorpen de driekleur en hoorde men in de gemeenten van dit eiland de liefelijke toonen der muziek van het 3e regi ment infanterie. En wat was van deze fees telijkheden de oorzaak De Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt hield in de gemeente Colijnsplaat hare 23e tentoonstelling en vergadering. Had menigeen met bezorgdheid zich de vraag gedaan hoe zullen de vele opkomende leden van buiten het eiland, in eene kleine landelijke gemeente behoorlijk van huisvesting worden voorzienen hoe zal het noodige terrein voor de tentoonstelling en de feestelijke zamenkomst der leden met hunne damesen het gebouw Woorden gemeenschappelijken maaltijd gevonden en ingerigt worden? Door de ijverige zorgen van den burgemeester en het gemeentebestuur dier plaats gesteund door de belangelooze en krachtige medewerking van zijne ingezetenen, zoowel als van de bewoners der andere dorpen in het eilandzijn alle deze vragen en zorgen öp zoodanige wijze beantwoord en weggeruimd, dat van alle zijden de eenparige stem vyerd gehoorddat deze tentoonstelling in geenen deele behoefde ten achter te staan bij de vroe gere, gehouden in stedenwaar uit den aard der zaak voor zoodanige feestelijkheden oneindig meer hulpbronnen aanwezig zijn. Het ruime schoollokaal was voor den ge meenschappelijken maaltijd ingeruimd en fraai ingerigt, terwijl door den heer J. Swemer niet alleen de noodige gronden voor de tentoonstel ling en de beproeving der werktuigen was af gestaan maar ook de fraaije tuin van zijne hofstede was beschikbaar gesteld voor de fees telijke zamenkomst der leden met hunne dames. Op Maandag, den 17 dezer werden in het bijzijn van het hoofdbestuur der Maatschappij de ingezondene werktuigen beproefd. Op Dingsdag den 18 des morgens ten 10 urehad in het nette en ruime kerkgebouw- de algemeene vergadering plaats, waaraan door vele leden werd deelgenomen, en welke vereerd werd met de tegenwoordigheid van het lid van gedeputeerde staten dezer provinciejonkheer P. Damas van Cittersvertegenwoordigende het bestuur dezer provincie. Nadat door den heer mr. C. van Citters, voorzitter der Maatschappij, de vergadering met eene toepasselijke aanspraak was geopenden de notulen der algemeene vergadering van 1865, en de ingekomene stuk ken waren gelezen, had er eene ampele gedach- tenwisseling plaats over verschillende, den land bouw en veeteelt betreffende, vragen en onder werpen en deelde dhr. J. H. L. Vader van Wissenkerke eenige resultaten mede van de door hem genomene proeven met guano-bemesting. Des middags 1 ure had er, voor deze gemeente het ongewone schouwspel plaats, dat onder het gejuich der menigte eene stoomboot in de on middellijke nabijheid der haven het anker wierp, zijnde de van Tholen op Rotterdam varende stoomboot en waarmede arriveerden vele leden der Maatschappij in het eiland Tholen woon achtig, des namiddags ten twee ure werden de verschillende werktuigen voor de leden beproefd, terwijl des avonds de feestelijke zamenkomst der leden met hunne dames in genoemden fraaijen en daartoe net versierden tuin van den heer Swemer plaats had. Door het ontsteken eener illuminatieeene gekroonde Wen het afsteken van fraaije vuurwerken, en de toonen der hoornmuziek van genoemd regement werd deze zamenkomst opgeluisterden door fraai weder begunstigd. Aangenaam was het gezigt op de vele, aan tafeltjes gezeteneof in de fraaije lanen wan delende feestgenootenen op de joelende en vrolijke menigte van aanscbouwers op den weg, terwijl natuurlijk de vrolijke en opgeruimde feeststemming allen aanspoorde om eerst in den nacht deze genoegelijke plaats te verlaten. Op den 20 dezerdes morgens van 8£ tot 121 urewerd door de leden eene rijtoer ge houden van Colijnsplaat over Cortgene en Wis- sekerke, waartoe door de Noord-Bevelandsche landbouwers kosteloos de noodige en nette rij tuigen en paarden waren afgestaan, en voor welke rijtoer ruim 40 rijtuigen noodig waren. Bij de aankomst in de mede met vlaggen versierde dorpen Cortgene en Wissenkerke werd door meergemelde hoornmuziek eenige stukken ten gehoore gebragtdie natuurlijk ook aldaar de feestvreugde verhoogde. Van 11 tot 4 ure had de tentoonstelling en bekrooning van de aangebragte paarden en werk tuigen plaats; honderde feestelijk uitgedoschte wandelaars warei op het nette terrein in de genoegelijkste stemming bijeenterwijl voor die velen de noodige verversehingen te bekomen waren in de nette, op het terrein aanwezige tenten en tafeltjes. Des avonds had de gemeenschappelijke maaltijd plaats, waaraan, behalve door genoemd lid van gedep. staten door het hoofdbestuur der maatschappij en ruim 150 leden werd deel genomen. Het noodige voor den maaltijd was, tot aller tevredenheid, op eene voldoende wijze geleverd door den heer Dekkeruit Middelburg terwijl het decoreren der zaal, onder toezigt van dhr. L. van der Moer, was uitgevoerd door dhr. Neugebauermede van Middelburg. Gulle vrolijkheid heerschte tot het einde toe bij de vele aanzittendenverschillende toasten werden uitgesprokenafgewisseld door de aan gename toonen van meergemelde muziekter wijl eerst in den laten nacht de leden uiteen gingen in de genoegelijkste stemming, terwijl de leden van buiten dit eiland naar hunne respective woonplaatsen terugkeerden, vervuld met dankbaarheid over de gulle ontvangst en huisvestingen alle leden uit een mond konden getuigen: Noord-Beveland in het algemeen en Colijnsplaat in heMbijzonderhebben getoond ten volle in staat te zijn, eene tentoonstelling van de maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeelandop hun grondgebied te kunnen doen plaats hebben. De vele en doelmatige machines en werk tuigen waren aangebragt door den heer Stout, uit Tiel, de heeren Nardten en Luckerhof, uit Zierikzee en de firma de Wed. Massee en Zoon uit Goes, welke laatste hierbij op nieuw be wezen heeftdat zijovereenkomstig de eischen van den tijdzich uitbreidt en met kennis van zaken geene kosten spaart, om met succes te kunnen wedijveren, terwijl door de Geldersche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt was ingezonden een Krachtmeter. Jammer dat door de elders heerschende vee ziekte het hoornvee, de schapen en varkens op deze tentoonstelling ontbraken. Door wijlen mejufvrouw E. Paulusonlangs te Middelburg overledenzijn de volgende sommen aan de nagenoerade instellingen ge legateerd, niet vrij van successieregtals: het fonds van den eeredienst der Nederduitsche hervormde gemeente 10,000; de diaconie der Nederduitsche hervormde gemeente 10,000; de commissie van spijsuitdeeling f 500de Vereeniging: Zeeuwsche Dorcas 500; het genootschap Moederlijke weldadigheid 500; de Commissie Loon voor werk 500het ge sticht no. 3 het Burgerweeshuis 15,000; het Oude mannen - en vrouwenhuis 6000 en de diaconie der hervormde gemeente te Koudekerke 500. In eene vergadering van vennooten der Zeeuw sche maatschappij van stoomvaart te Middel burg, is besloten, na bekomen magtiging, de proefneming met het varen naar Neuzen en vervolgens door het kanaal van Zuid-Beveland naar Rotterdamvoorloopig nog drie maanden te verlengen. Het dividend over het afgeloopen jaar is op 23 per aandeel van duizend gul den bepaald. De JVord-Deutsche Allyenieiue Zeituug-, het bekende orgaan van den heer von Bismarck hetwelk men toch zeker niet van conservatieve zijde voor een /radicaal" orgaan zal willen doen doorgaanzegt het volgendenaar aanleiding van het voorstel van den heer de Brauw. »De sectescholen leveren in Nederland meer gevaren dan in eenigen anderen staat op. Thans zitten in de scholen de kinderen van protes- tantsche ouders naast die van katholieke en isra- ëlitische gezinnen en zij hooren niets wat bij hen de denkbeelden van onverdraagzaamheid zou kunnen ontwikkelen. Het zou daarente gen geheel anders wezen, indien de verschil lende gezindheden afzonderlijke scholen zouden bezitten." Men schrijft uit 's Hagedat de broodfabriek daar met zooveel succes werkzaam is,dat er ernstig aan gedacht wordt, om daar eene tweede fabriek op te rigten. Uit Amsterdam wordt geschrevenReeds spoedig na hare oprigting heeft de vereeniging Neerlands Werkmanalhier, het plan gevormd tot het houden van eene algemeene tentoonstel ling van werkstukkenvervaardigd door Neder- landsche werklieden. Het zou de eerste ten toonstelling van dien aard zijnimmersde tentoonstellingen in de laatste jaren door de Maatschappij van den werkenden standte Am sterdam de Vereeniging weten en werkente Haarlem, en welligt ook elders gehoudenwaren van plaatselijken aard; hier zouden alle Neder- landsche werklieden tot deelneming worden uit- genoodigd. Het plan heeft toejuiching gevondenook bij de regering van Amsterdam, wie lof toekomt voor hare milde geldelijke ondersteuning, en thans is, tot 30 Jung, in het locaal Frascati, tegen 25 cents op werkdagen en 10 cents des Zondagseene tentoonstelling te bezigtigen waarvan de catalogus, tegen 20 cents verkrijg baar, 321 nommers telt. Het getal is betrek kelijk aanzienlijk, bij het korte tijdsverloop tus- schen de uitnoodiging tot deelneming en de opening der tentoonstelling. r De tentoonstelling in Frascati maakt bij het binnentreden der zaal een zeer goeden indruk deels door het uitnemend invallend lichtdeels door goede decoratie der zaal en de nette rang schikking der voorwerpendie in 15 klassen verdeeld zijn: Nrs. bind- en kartonwerk 12 2 8 passement- en borduur werk 4 kuip-en mandenwerk 6 voorwerpen van alge- raeenen aard 55 schildergen en teeke- ningen 26 Nrs. werktuigen 25 meubelen 22 graveerwerk schilder- en lakwerk 33 behangerswerk timmerwerk 40 scheepsbouw 22 steen-, beeldhouw- en snijwerk 28 smids-, koper- en blik slagerswerk 37 zilverwerk 3 Yoorts eene collectie teekeningen en prak tische werkstukken van leerlingen der ambachts school voor de arbeidende ktasse. Op Amsterdamdat door 166 nommers wordt vertegenwoordigdvolgden Leyden 49 nommers, Haarlem 28, Deventer 21, 's Gravenhage 6, Utrecht 5, Dordrecht, Gouda, Zaandam ieder 4, Arnhem, Maassluis, Oudshoorn, de Rijp, Rotterdam en Wijk aan Zee ieder 3 Abcoude Schiedam, Olst, Vlaardingen en Weert ieder 2terwijl 1 nommer werd ingezonden uit elk der gemeenten Almelo, Boskoop, Breukelen, Delft's Hertogenbosch Hoorn, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Tiel en IJsselmonde. Vreemd, dat uit Groningen, Friesland en Drenthe niets, uit Zeeland slechts één voorwerp werd ingezonden. Gelijk elke tentoonstellinglevert ook deze onderscheidene voorwerpen op, die volslagen gemis aan kunstsmaak verraden, een gebrek, dat te wijten is aan goed onderwijs in het teekenenandere waarin de eerste kennis van werktuigkunde wordt gemist, weder andere waarbij men het geduld der vervaardigers bewondert, maar betreurt, dat dit geduld niet is besteed aan nuttige voorwerpen; maar wij herbalen: op welke tentoonstelling is ditzelfde niet van toepassing? Men leze b. v. het ver-

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2