BUITENLAND. MARKTBERICHTEN. 5 "De Goessclie kindervriend is niet meer. Meester Thomson is heden morgen begraven. Het zij mij vergund nog even U het beeld van den meester voor den geest te roepen, hoe hij voor dat zijne laatste ziekte hem daarin verhinderde regelmatig als een uurwerk zich van het eene huisgezin naar het andere begaf en met voorbeeldeloos geduld aan de Cfoessche jeugd les gaf; hoe hij in vele huisgezinnen een vriend des huizes werdomdat hij de harten der kinderen had gewonnen; hoe hij, als nieu- wejaar aan het naken was, geheimzinnige plan nen beraamdedoor de kinders uittevoeren tot het schrijven van sierlijke nieuwejaarswen- schen aan ouders ooms of tantes; hoe hij bij uitnemendheid de jeugd spelend deed leeren maar evenzeer de meergevorderden in leeftijd en kundigheden van - zijne veelzijdige kennis wist mee te' deelen en hoe hij in één woord zijne nederigemaar zoo zeer nuttige betrek king, met den meestmogelijken ijver en naauw- gezetheid vervulde. Véle zijner 'leerlingen (en' bij had er velen) zullen ook in latere jaren met eerbied en dank baarheid aan hem denken, en het is een hunner die door deze kleine herinnering aan den ge- achten man een .Vergeet mij nietje op zijn graf wenschte te planten. m. j. de witt hamer. ALGEMEEN OVERZIGT. Wij mogen ons gelukkig achten, dat niet alleen de vredelievende geestdie in den laats- ten tijd de mogendheden vervulde, stand houdt, maar dat er werkelijk gehandeld wordt over eenkomstig de bedoelingen, door hare vertegen woordigers kenbaar gemaakt. Al komt het dan niet tot eene ontwapening, zooals door Enge land is voorgesteld, wij hebben er niets tegen, dat men zich voor alle mogelijkheden voorbe reidt, als men maar de wapenen niet gebruikt Het blijkt weldat zij goed zagendie beweer den dat de lust tot oorlog voeren voor het oogenblik niet groot is en zonder zorgeloos de toekomst te gemoet te gaanrekenen wij er toch. opdat de gruwelen van den krijg zich vooreerst niet zullen vernieuwen. De Fransche regering heeft de som, waarvoor men zich dit jaar vau de militaire dienst zal kunnen vrij- koopen, verminderd en ook daardoor het bewijs gegevendat het liever vreedzaam van de nij verheids-! entoonstelling genieten wil, dan eene onrust wekken, die voor handel en nijverheid, ja voor alles, even doodelijk is. In Oostenrijk komt men ook al meer tot vrij zinnige beginselen en hoopt mendat de rege ring en de vertegenwoordiging in de toepassing van dezen zullen zamenstemmen. De voorzitter van eene der kamers heeft teregt gezegd, dat eendragt noodig is, om iets goeds tot stand te brengen en het is te hopendat dezewaaraan in Oostenrijk nog al behoefte bestaat, in het vervolg niet moge ontbreken. Het Engelsche parlement is nog altijd met de reformbill bezig en het laat zich aanzien, dat men met loven en bieden, daarmede tot een eind komen zal. De agitateurs gaan in- tussehen voort, om ook buiten het parlement de zaak levendig te houden. Tusschen de Grieken en Turken is het nog niet rustig en het is ook niet te verwachten, dat dit spoedig het geval zal zijn. Ook al werd men het eens over het bezit van Kandia, dan zouden nog niet alle twistappels weggenomen wezen. De koning van Griekenland is intus- schen op reis gegaan en, naar men zegt, is hij met eene Russische prinses verloofdvoor wie het te hopen isdatzoo zij eene kroon dragen zaldeze haar langer versieren moge dan hare voorganster. Omtrent Mexico zijn geene latere tijdingen, ten minste niet, waarop men staat kan maken. Juarez, zou vrij krachtig te werk gaan tegen allen, die het keizerschap van Maximiliaan heb ben erkend en er ijverig op uit zijn, om alle sporen van het keizerrijk uittewissehen. Zoo wel het eene als het andere vereischt echter nog nadere bevestiging. Onlangs stond een zoon van een der o parlementsleden, een rnaiivais-sujetteregt, om dat hij, in een brief aan zijn vadergedreigd had met moord, tenzij hem geld gezonden werd. Zijn vader had de zaak zelf aangege ven. De schuldige werd slechts veroordeeld om een borg te stellen van 300die ver beurd zou zijn, zoo hij in de eerste zes maanden zich niet rustig hield. De jongen kon echter dien borg niet vinden en zat gevangentoen plotseling een rijk jong mensch van 23 jaar, hem geheel onbekenddie uit nieuwsgierigheid hem in de gevangenis was komen ziende borgstelling aanbood. De regter gaf zijn be vreemding en gedeeltelijk zijne afkeuring over zoodanige weinig ernstige handelwijze te kennen. De vraag of de borgstelling zal aangenomen wordenmoet later worden beslist. Men weet hoe gestreng de Zondagsrust te Londen wordt waargenomen. Een treffend voor beeld is daaromtrent thaüs door ons koninklijk huis gegeven. Zondag had er een groote wedren te Chantilly plaats. De prins van Wallis wenschte die bijiewonen, maar ging daartoe niet over alvorens per telegafische depê che de vergunning van koningin Victoria te verzoeken. Deze vergunning werd evenwel niet verleend en Z. K. H. woonde dientengevolge de wedrennen ook niet- bij. Het plan van den Nederlandschen finan- tier Weeveringh moet, zoowel door den Eon- gaarschen als den Oostenrijkschen minister van finantien, zeer gunstig ontvangen zijn. De gouverneurs in de Spaansche pro vinciën hebbenvolgens instructiendie zij uit Madrid ontvangen hebbenaan de regering eene lijst van al de personen gezonden, die hun verdacht voorkomen. Verleden week hield de geh. regerings raad Stiehl inspectie over de kweekscholen te Hanover. Geheel en al toestanden hier over het hoofd ziende, is genoemde inspecteur hier naar den maatstaf van ouderwétsche gebruiken te werk gegaan. Zijn "gedrag nu is niet zeer geschikt, om onder de onderwijzers in onze pro vincie het vertrouwen in de regering te beves tigen en hun het Pruissische schoolwezen als een wenschelijk ideaal voortespiegelen. Een paar voorbeelden mogen ten bewjjze strekken. In de oude provinciën komen de jonge lie den niet zelden op zestienjarigen leeftijd op de kweekschool en wel voor drie jarenbij ons op achttienjarigen leeftijd. De aanstaande on derwijzer verlaat de inrigting na één jaar en na eenige jaren praetisch werkzaam te zijn geweestheeft hij aanspraak op toelating tot de hoogere kweekschool. Slechts een klein aantal onze lagere-schoolonderwijzers8 a 10, worden jaarlijks hierin opgenomen, waar ze dan driejaren vertoeven, om vervolgens in dienst te treden van de stadsscholen. Al deze bweekelingen van de hoogere kweek school zijn dus 21 a 26 jaren oud. De meergenoemde geh. regeringsraad nu vond het minder gepast dat de bij zijn bezoek on derwijzende leeraar de kweekeling heeren noemde: Mijnheer*** is wel goed, dat hij u heeren noemt; gij zijt om zoo te zeggen nog vorm- looze blokken, waaraan'hog veel te polijsten valt, die eerst met de 'ïuwe schaaf moeten bewerkt worden." Een kweekeling die zingen moest, werd door den inspecteur wegens zijn houding als een recruüt eigen handig bestraft. Bij het onderwijs in de geschiedenis heeft een kweekeling het over Karet den Groote en noemt de executie der 6000 Saksers bij Verden (in Hanöver) een schandvlek in het leven van dien vorst. De inspecteur valt hier in de reden »Het past een leerling niet om zoo'n oordeel te vellen. Als een vorst door God geroepen is een volkstam te onderdrukken, mag hij ook, als hij het goed vindt, eenige duizende men- schen ter dood laten brengen. Overigens wil ik mijne opinie niemand opdringen enz." G-emongdte toerlstèH. Van proffessor Galletti, die in 1828 te Gotha overleed en die nog al eens leed aan verstrooidheid van gedachten verhaalt men dat hjj, bjj zijne lessen, onder meerdere dwaasheden, zich ook de volgende liet ontvallenToen de profeet Zacharias gestorven was nam hij eene andere levenswijze aan - Brutus en Caspsius vermoordden Ccesar op eene toot zijne ge zondheid hoogst schadelijke manier - Stanislaus was bij zijns vaders geboorte nog niet op de wereld - Alfonsus was bij zijne geboorte eerst twee jaren oud - Murat werd wel vermoordmaar bij stierf vooraf aan eene ziekte, die hem van het leven (beroofde ij én z. In eenige gasfabrieken te New-York wordt in plaats van steenkolen gedroogde turf gebruikt en men heeft bevondendat daaruit eene veel grootere hoe veelheid gas wordt verkregen. Ook de prijs der turf s minder dan die van de steenkolen. In de stad Lijneu in Noord-Amerika, waar het middenpunt is van den Amerikaanscben schoenenhandel is, in de eerste drie maanden van dit jaar, eene som van 2,663,640 dollars, alleen aan schoenen verhandeld. In N. Amerika moeten tegenwoordig de photografische por-* tretten gezegeld zijn. Bij eene verkooping van schilderijen te Parijs, is een stuk van Ru'obens opge houden, omdat het geen 150,000 fr. opbrengen kon. Op de Haagsche kermis hebben de zakkenrolders goede zaken gedaan. Twee heeren werden van een goud horlogie met dito ketting door hen verlost en een boer werd door hen bevrijd van den last, om een zakje met 50 verder mede te dragen. De gewe zen Fransche karabinier Jean Coluchede held, der legende, welke afgebeeld is op de bekende piiAat, waarop een jonge schildwacht Napoleon 1 den weg verspert, tot hem zeggende: „Al waart gij de kleine korporaal in persoonik laat u niet door is dezer dagen in 88jarigen ouderdom overleden. Coluche was sedert 12 Maart 1814 ridder van het legioen van eer. Eenigcn tijd geleden had hij zich bij den keizer op Fontainebleau laten aandienen, en was door hem en door keizerin Eugenie allerwelwillendst ontvangen. Onlangs werden in den omtrek van Chartres in korten tijd 350 personen blijkbaar door loodvergif- tiging ziek en 20 stierven aan de gevolgen. Bij nader onderzoek is gebleken dat de molenaar enkele naden en barsten in den molensteen met lood had gevuld. Dit lood sleet af en het afgeschaafde deel vermengde zich met het meel. Scheikundig onderzoek heeft bewezen dat het meel lood bevattedeels in metaal toestand, deels als koolzuur en azijnzuur zout. Bestedllngon. Den IS Mei 1867, is te Wemeldinge aanbesteed: het bestraten van de Chusee- en Bonzijwegin ge noemde gemeente't welk is aangenomen doör den heer D. Bollerte Scherpenissevoor 4460, PER TELEGRAAF. Amstekdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Donderdag, 23 Mei 1867. Nederl. Werk. Schuld 2'A Spanje, 2'A Rusland, 5e serie 5 ld. 1860 4'/2 ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw. 6 Oostenrijk, Metall. 2Y2 ld. Amst. (oude) 6 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 6 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 54"/i.. 33%. 82Vg. 87 182. 237/ie. 66 W. 52%. 577/e. 30. 76%. 22.50. 27.95. 11.82'. COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld Div. in GRAANBERIGTEN. GOES, 21 Mei 1867. TARWE 12,25/30 i 12,75. ROGGE 8,50/75. HA VER f 4,35 a ƒ6,25. Groene ERWTEN f 7,50 ƒ8,85. PAARDENBOONEN 6.90 k f 7,50. MEEKRAP. Zonder handel. Stil. BOTER 0,80 0,85 het Ned. ff. EIJERS f 2,20 a f 2,30 de 100 stuks. AMSTERDAM. 22 Mei 1867. TARWE prijshoudend. ROGGE Onveranderd. GfeËST HAVER en BOEKWEIT zonder handel. LONDEN, 22 Mei 1867. GRANEN. Engelsche In 't klein tegen de prijzen van Maandag. Vreemde vast. HAVER onveranderd. GERST vast. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 19 et.lMasteluin brood 17 ct. TarwenKropbrood 18 jRoggen brood. 16

Goessche Courant | 1867 | | pagina 3