BINNENLANPSCHE BERICTEN. NECROLOGIE. GOES, den 23 Mei. Dingsdagzijn de beraadslagingen, in de tweede kamer, over de schutterij-wet voortgezet. De discussien hebben ook toen weinig belangrijks opgeleverd en wederom zijn eenige amende menten, op punten van ondergeschikt belang, ingetrokken of door de regering overgenomen. Het voornaamste wat de zitting opleverde was het aannemen van het regeringsartikeldat voorschrijft, om bij de inschrijving der schut- terpligtigen met de oudsten in jaren te begin nen. Ten slotte werd door de heeren Stieltjes en de Roo nog een amendement voorgesteld op het artikel, dat inhoudt, dat de uit de krijgs dienst ontslagenen, voor zooveel zij tot de eerste klasse van oproeping behooren, in een afzon derlijk onderdeel van het schutterscorps kunnen worden zamengevoegd. Aan elk der rijks-kweekscholen te 's Herto genbosch Haarlem en Groningen, zal met het begin van den cursus 1867 1868 aanvang nemende 1 Sept. 1867 gelegenheid zijn tot plaatsing van tien kweekelingen in het laagste studiejaar, ten einde daar op kosten van het rijk opleiding tot hulp-onderwijzer te ontvangen. Tot het examen worden toegelaten, die blijkens geboorte actetusschen 1 Jan. 1851 en 15 Maart 1858 geboren zijn. De Staats-Courant n°. 121 bevat nadere aanwijzingen. Ten dienste der binnenlandsche scheepvaart wordt door den minister van marine in de Staats-Courant van heden herinnerd aan de nieuwe afbakening en aftonning van het vaar water der Wester-Schelde, medegedeeld in ons n°. 32 van Vrijdag 19 April. De koning van Pruissen heeft den 17den, de keizer van Frankrijk den 18den het Lon- densche traktaat geratificeerd. Den 18den zou ook de keizer van Rusland en de koning der Nederlanden ratificeren. Men verwachtte dat de overige souvereinen evenmin deze formali teit zouden uitstellen en Woensdag of Donderdag in eene zitting der conferentie de uitwisseling zou plaats hebben. De commissie van oppertoezigt en beheer over de kweekschool voor zeevaart te Leijden, heeft.ter kennis gebragt, dat op den 27sten Mei 1867 aldaar eene keuring zal plaats heb ben van knapenwelke bij 's rijks zeemagt eene verbindtenis wenschen aautegaan. In de gisteren avond gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad zijn: a. Eenige ingekomen stukken medegedeeld; b. Aan H. Duivewaardtontslag verleend als concierge der Hoogere burgerschool met den 1 Junij e. k.c. Besloten om gedurende de zo mermaanden de burger-avondschool te sluiten d. De borgstelling van den benoemden gemeente ontvanger goedgekeurd, en hij daarna beëedigd; e. Het verzoek van het Israëlitisch armbestuur, om voor hare armen gebruik te mogen maken van de gemeente-apotheek en de diensten van den gemeente-geneesheer en heelmeesteringe willigd; en Het voorstel tot het doen van overschrijvingen op de gemeente-begrooting van 1866 goedgekeurd. Het nader uitvoerig verslag in of bij een volgend nommer. Men schrijft ons uit Krabbendijkedat daar twee droevige ongelukken hebben plaats gehad. De koetsier P. v. Z.uit Goes, bezig zijnde zijne paarden uittespannenhad het ongeluk, omdaar een der paarden schrikte en op hol ging, te vallen, terwijl het rijtuig, waarvan het paard nog niet geheel los washem over het' ligchaam ging. Nadat hem onmiddellijk geneeskundige hulp verleend werd, is hij nog denzelfden dag weder naar Goes getransporteerd. Erger nog is het onheil, dat zekere vrouw Jacomina Lijs, te Oostdijk wonendeheeft ge troffen. De ongelukkigeeene hulpbehoevende maar brave en algemeen geachte vrouw, wilde, nadat zij om eene maat tarwe geweest was over den spoorweg gaan. Doof zijnde hoorde zij niet, dat de locomotief in aantogt was en schoon zij door enkele arbeiders nog gewaar schuwd werdmeende zij te kunnen overloopen, maar struikelde over de rails en werd zoodanig overreden, dat de regterarm geheel van het ligchaam gescheiden werd en het overige lig chaam deerlijk werd verbrijzeld. De machinist stopte terstondmaar hulp kon niet meer baten. De overledene laat een doofstom kind na. W as het vorige ongeluk in deze nabijheid een gevolg van verzuimook thans kan men zeggen, dat het gemis van behoorlijke afsluitingen en van goede wachters bij de overwegenvermoe delijk tot zulke treurige gevolgen aanleiding gaf. Algemeen is dan ook de wenseh, dat spoedig hierin voorzien moge wordenen dat de regering de noodige maatregelen zal nemen om voor de veiligheid van het publiek verkeer te waken. Door de heeren van Meukerennotaris te Rotterdam, en mr, Verster, kantonregter te Boxtelis concessie aangevraagdtot het leg gen van een spoorweg van Boxtel over Schijndel, VeghelUdenMillHapsOefelt en Gennep naar Cleef. Dezer dagen had te Yeghel eene bij eenkomst plaats van eenige personen uit de vijf eerstgenoemde gemeentenwaarbij met ze kerheid bleek, dat ook de gemeente-besturen van de betrokken plaatsen het groote belang van die spoorwegverbinding naar waarde zul len schatten en daartoe zooveel zij vermogen zullen medewerken. Komt die lijn tot stand dan zal het niet enkel zijn eene bevrediging van eene lokale behoeftemaar vooral het in ternationale verkeer er aanmerkelijk door wor den verbeterd. (A7. R. Ct.) Naar wij vernemen hebben eenige Yrijmet- selaars-loges in Nederland het plan, om het 150-jarig jubilé der Vrijmetselarij feestelijk te gedenkenwaartoë alle leden toegang zullen hebben. Den 24 Jung 1717 werd te Londen de orde tot een verbond der menschheid ge maakt en vereenigden zich de vier nog over gebleven loges tpt eene groot-loge van Engeland, van welke groot-loge ook de Hollandsche Vrij metselarij hare constitutie ontving. Als plaats tot feestviering bijzonder geschikt, is Utrecht aanbevolen; daar evenwel den 24 Junij de akademie-feesten beginnen, heeft men den 22 Junij vastgesteld. Den 19 Mei 11. vierde dr. Jan Soutendam te Delft het veertig jarig herinneringsfeest zijner promotie tot med. doctor aan Leijden's hooge- school. Van verschillende zijden ontving de nog steeds met jeugdige ijver en kracht prac- tiserende jubilaris menigvuldige bewijzen van vriendschap en hartelijke toegenegenheid. In de eerste week van Julij aanstaandezal het zilveren feest van het Nederlandsch on derwijzers-genootschap, met luister, te Amster dam gevierd worden. Het tusschen Dublin en Bristol varende stoom schip Rosetta, verliet dezer dagen eerstgenoemde stad met eene lading van 1000 vette varkens. De overtogt, die gewoonlijk in 16 uren wordt volbragt, duurde ditmaal ten gevolge van storm weder waardoor een der raderkasten werd ver nield, verscheidene dagen. Doordien op den tweeden dag de kolenvoorraad was verbruikt, besloot de kapitein de ketels te stoken met varkensmitsdien werden tot op het oogenblik van aankomst te Bristol 400 varkens, met goed gevolg gebezigdom de machine aan den gang te houden. Voor huismoeders kunnen wij een extra best huismiddeltje opgevenom zeer goedkoop mooi waschgoed te krijgen. In plaats van soda (droogwater) kan men gebruiken geraffineerde borax en wel eene goede handvol op 50 kan kokend water. Daardoor wordt de helft aan zeep bespaard. Tot het wasschen van kant, batist en mousseline heeft men wat meer borax noodig. De borax doet hoegenaamd geen schade aan het goed en maakt het hardste water zacht, waarom het ook op elke waschtafel een plaatsje verdient. Het is ook zeer geschikt, om het haar te reinigen en is een uitmuntend tand poeder. In de vorige week is te Parijs een schaakspe lers-congres geopend. De bijeenkomsten zullen van des morgens 10 tot des avonds 11 uren duren. De groote wedstrijd, om den prijs, door keizer Napoleon uitgeloofdzal den 1 Junij een aanvang nemen. De couranten spreken van een nieuw uitge vonden moordwerktuigdat men aan een schei kundige uit Weenen, Leinelbroekte danken zou hebben. Deze had nl. het middel ontdekt om in glazen bolletjes een elektrische vonk op te sluiten, sterk genoeg, om een mensck te dooden. Deze bolletjes zijn omgeven door een stalen omhulselin de gedaante van een kegel. Daarmede dringen zij in het vleesch en sprin gen, bij geringe drukking uit elkander. Dieren waarop men deze uitvinding beproefde, vielen neder als door den bliksem getroffen en zelfs zij, die maar even geraakt waren, stierven aan de gevolgen. De bolletjes zijn niet grooter dan grove hagel, waarvan er 6 op eene geweerla ding gaan. Mogt men besluiten, om van deze uitvinding in den oorlog gebruik te maken dan kon het weldra onmogelijk worden oorlog te voeren. Voor weinige dagen had te Havixbeck in de nabijheid van Munsterhet volgende tref fende voorval plaats. Een arbeiderdie zich met zijne vrouw en drie kinderen naar het veld wilde begeven, zocht tegen een hevige regen bui een schuilplaats in eene woning, die slechts weinige minuten van het dorp gelegen was. Toen hij eenigen tijd later de deur opende, om naar het weder te ziensloeg op hetzelfde oogenblik de bliksem in een nabijstaanden po pulier trof vervolgens den man twee zijner kinderen en nog een kind dat daar woonde, en stak toen het huis in brand't welk tot op den grond vernield werd. De man en zijn achtjarig zoontje bleven op hetzelfde oogenblik dood, de beide andere knaapjes zijn verlamd. De kleederen der ongelukkigen waren tot op het vel verkoold. Benoem 1 n gen. Z. M. heeft benoemd en aangesteld, onder meer deren tot majoorde kap. le kl. J. Schraver, adj., tot kap. 3e kl. R. A. CallenfeUtot lo luit. P. J. J. Fervenne. Dezen morgen werd op de burgerlijke be graafplaats ter aarde besteld het lijk van den heer K. Broes van Dort, medicinse doctor en lid van den gemeenteraad alhier. Groot was de deelneming in deze in waarheid droeve plegtig- heid want algemeen is de rouw over het ver lies van den mandienog in de kracht des levens, aan zijn talrijk gezinaan de weten schap en de maatschappij werd ontrukt. Met uitstekende gaven van verstand en hart toege rust was hij even rusteloos beoefenaar dar kunst, waaraan hij zich gewijd had, als onver moeid raadsman van zoovelen, die zijne hnlp inriepen. Nederig van aard, zocht hij niet te prijken met de groote talenten, die hem ver sierden maar leefde hij slechts om nuttig te zijn. In meer dan een opzigt werden zijne verdiensten hoog gewaardeerd en onze gemeente zou zich gelukkig geacht hebben, zoo zij langer den uitstekenden man had mogen bezitten. Maar zeker heeft hij ook voor haar niet ver geefs geleefd. Zijne nagedachtenis zal hier steeds in dankbaar aandenken blijven en het goede door hem gesticht de kroon zijn op een levenwaarvan hij het einde even kalm zag naderen, als hij het blijmoedig en ijverig aan het geluk van allen heeft dienstbaar gemaakt. mi—o*' iwm i

Goessche Courant | 1867 | | pagina 2