1867. IV. 39. VRIJDAG 17 MEI. 548te Jaargang. BINNENLANDSCHE BERICTEN. —es- h -©3" GOESSCIIE €01 RANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal 1,9ft. fr. p. p. ƒ1,90. %0r. Gewone advertenliSu worden n 15 et. de re gel geplaatst- Geboorte-, huwelijks- eu doodberigteu van 1-6 regels a ƒ1,30, behalve het zegelregt. De inzending ran adeerleniiën kan geschieden lol róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave Terwijl het voor Nederland nog eene ver borgenheid is, wat groote weldaden het te dan ken heeft aan de eminente talenten van onzen specialiteit in de diplomatie, graaf van Zuylen, wordt het gordijn even voor ons opgeligt en wij staan inderdaad verstomd, hoe zooveel fijne tact met zooveel helder doorzigt, zooveel zorg voor 'slands welzijn met zooveel degelijk be grip van moeijelijke politieke kwestien, in één persoon kan verbonden zijn. In den regel komt een diplomaat eerst tot zijn regtals de tijd bewezen heeftdat hij waar diplomaat was maar wij behoeven niet te wachten, om de ge heel eenige grootheid te waardeeren van den minister, die Neerlands roem thans handhaaft, zooals nimmer te voren geschiedde. Het bewijs daarvoor is, in de zitting der Londensche con ferentie van 9 Mei, geleverd en wij twijfelen er niet aan of al de mogendhedendie deel namen aan het congres, benijden ons het bezjt van den man, die Talleyrand en Metternichom geene andere te noemen overschaduwen zal. De laster moge beweerd hebben, dat de Luxem- burgsche zaak zulk een vaart niet zou geloopen hebben, misschien nooit in de wereld gekomen ware, indien onze specialiteit een anderen raad gegeven en een anderen weg bewandeld had, maar men weethoe de nijd altijd gereed is om groote verdiensten te verkleinen en roem rijke feiten als bagatellen, of soms nog erger, voortestellen. Het was niet in de Luxemburg- sche kwestie, dat pnze minister zijne talenten bewijzen kon want over deze werd door de groote mogendheden beslistnu zij eenmaal opgeworpen was, en de instructien aan Neder lands vertegenwoordiger zullen wel geweest zijn, om eerbiedig te volgen. Een ander punt moest zijne grootheid nog grooter maken. Limburg behoorde eens tot den Duitschen bond; de bond hield op te bestaan maar onze diplomaat be greep dat de getuigen van het overlijden ook moesten constaterendat Limburg nu van Duitschland gescheiden was. Men weet nooit, er zou nog eens kunnen beweerd worden, dat Limburg nog een deel uitmaakte van een lig- chaam, dat niet meer bestaat. De conferentie liet zich bewegen, om te getuigen dat Limburgs volstrekte afscheiding van Duitschland erkend waszij meende misschien dat zij reeds het overtollige deed maar zij rekende zeker niet op den fijnen diplomaatdie alle anderen te slim was.Toen zij gezegd had, wat niet meer noodig was te zeggen, kwam de gevolmagtigde van Nederland met de fijne diplomatieke vraag dat van die verklaring in het protokol mogt blijken. Aan dat verzoek werd onmiddellijk vol daan, en nu erkenne een dankbaar vaderland wat zij door die vraag van onzen diplomaat, verkregen heeft en hoe zij zeker nooit een mi nister bezat, die zoo fijn zijne netten wist te spannen, dat hij de conferentie schriftelijk liet verklaren wat zij niet verklaard hadomdat omdat het van zelf sprak. GOES, den 16 Mei. De tweede kamer der staten-generaal heeft Dingsdag hare werkzaamheden hervat. Ver schillende wetsontwerpen, reeds vroeger gedrukt en rond gedeeld, zijn bij haar ingekomen en ter overweging naar de afdeelingen verzonden. Bovendien is er ontvangen een voorstel van den heer de Brauwstrekkende om de wet op het lager onderwijs te wijzigen. Dit voor stel is voor de prise en considération naar de afdeelingen verzonden. Tegen Donderdag ten elf ure zijn aan de orde gesteld de beraad slagingen over het wetsontwerp tot regeling der schutterijen. Nadat de afdeelingen werden za- mengesteld, hebben deze hare voorzitters en ondervoorzitters benoemdgelijk ook eene com missie voor de verzoekschriften op nieuw is benoemd. Naar men verzekert hêeft het vorenstaand voorstel van den heer de Brauwbij de tweede kamer ingekomen ten doelde wet op het lager onderwijs in dien zin te wijzigendat er subsidie aan bijzondere scholen kan worden verleend. {Per telegraaf.) De algemeene discussie over de schutterij-wet is in de tweede kamer afgeloopen. Een amendement van den heer Stieltjes, om in vredestijd vier en in oorlogstijd aclit van de honderd manne lijke bevolking schutterpligtig te maken, in plaats van de voorgestelde getallen drie en zes, is verwor pen met 43 tegen 11 stemmen. Aangenomen is een amendement van den lieer van Belden, om bij per centsgewijze berekening de garnizoens bevolking afte- trekken. Het stellen van plaatsvervangers ook in oor logstijd is gehandhaafd door de aanneming van art. 6. De kamer ingevorderd tot art. 29. Morgen voortzetting. Bij koninklijk besluit is eene nadere regeling vastgesteld van het aanteekengeld der brieven die tusschen het Kijk en Neerl. Indie met de Indische landpost worden verzonden. Het vaste regt is 50 ct. Deze bepaling wordt voor het eerst toegepast op de aangeteekende brieven die met de eerst vertrekkende brievenmaal in de maand Junij a. s. uit Nederland worden verzonden, alsmede op die welke met de eerste post van de maand Augustus a. s. uit Neerl. Indie zullen vertrekken. Uit Berlijn wordt gemeld dat aldaar confi dentiële mededeelingen zijn ontvangendat Frankrijk bevel heeft gegeven tot het doen eindigen der krijgstoerustingendat in het ver drag der conferentie waarborgen zijn opgeno men tegen een mogelijken,later plaats te hebben, verkoop van Luxemburg aan Frankrijkdat de kosten van de ontmanteling der vesting door den groothertog gedragen worden, en dat, wanneer de voormalige regeringen van den Duitschen bond aanspraken doen geldenwe gens betaalde kosten voor het wapenen der vesting, de commissie tot liquidatie van den Duitschen bond bijeen zal komen. Reeds zijn Pruissische militaire werklieden en hoeveelheden buskruid sloopen der vesting. aangekomen voor het Wij hebben ontvangen de staten van de voor naamste in-, uit-, en doorgevoerde handels-arti kelen, gedurende de maand Maart, en stellen die gaarne ter inzage van belanghebbenden. Bij ministerieele beschikking van 18 dezer, is aan P. B. Visser fy Cie. te Sliedrecht, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoomslee] dienst voor zooveel de provincie Zee land betreft. Het laatste concert in dit saisoen, door onze Zangvereeniging gisteren gegeven, leverde voor de daar aanwezigen een rijk maar wee moedig genot op. Men was daar onder den indruk van de treurige zekerheid, dat het aan gekondigde muziekfeest geen voortgang heb ben zal en dat wij dus vooreerst van onze Zangvereeniging afscheid moesten nemen; een indruk die te levendiger werd, omdat juist een der toonwerken, voor het muziekfeest bestemd, daar werd uitgevoerd. Ook de wijze der uit voering deed het ons te meer betreurendat wij het muziekaal genot zullen missen, waarop men ons had doen hopen maar zij gaf ons aan den anderen kant ook het bewijs, dat, heeft gemis aan algemeene belangstelling en onder steuning een plan doen opgeven waarvan de verwezenlijking billijk verwacht kon worden de Zangvereeniging van Goes echter in hare liefde en ijver voor de kunst niet is verflaauwd. Zoowel de koren als de zoo schoon uitgevoerde solo' s lieten niets te wenschen over en met genoegen maakten wij de opmerking, dat het verlies door vertrek eener hoogstverdienstelijke dilettante geledenop zoo uitstekende wijze vergoed werd. Onze muziekale talenten kunnen even als onze waardige directeur op een schoon tijdperk terug zien en zij mogen zich verzekerd houden dat vele belangstellende in de kunst hun dankbaar zijn en met verlangen naar een volgend saisoen uitzien. De den 2 dezer plaats gehad hebbende aan besteding van het bouwen van eene dubbele schutsluis aan den mond van het kanaal door Walcheren en het verrigten van eenige grond en verdere werken bij Vlissingeu, waarvan de heer 11. Schram de Jong te Sliedrechtvoor 2,869,000 de minste inschrijver was, is door den minister van binnenlandsche zaken goed gekeurd. Omtrent de in de vorige week gehouden aan besteding van het maken van het stationster rein met een gedeelte spoorbaan en eenige ver dere werken te Middelburg was heden nog geene beslissing genomen. Jl. Zaturdag is op 's rijks marinewerf te Vlissingen aan alle geëmployeerden en werk lieden de vraag gedaanof zij zich eene even tuele overplaatsing zouden laten welgevallen waarop algemeen bevestigend is geantwoord.

Goessche Courant | 1867 | | pagina 1